PDA

Zobacz pełną wersję : Canon S100



fuchs7
20-02-2012, 16:47
Witam serdecznie,

jest to mój pierwszy post na tym forum więc na początek się przedstawię:
nazywam się Michał Wójcik i jestem użytkownikiem aparatu Canon s100 :lol:

Od 12 lat robię zdjęcia lustrzankami... ;) - połowę tego czasu Canonem (nie cyfrowym), a drugą połowę Olympusem (cyfrowym). Z obydwu lustrzanek byłem i jestem zadowolony i nie zamierzam z tej obecnej rezygnować.

Przyszedł jednak czas, że zacząłem myśleć o aparacie małym (kieszonkowym), który będzie robił przyzwoite zdjęcia i którym można nakręcić filmik (kilka minut) w dobrej jakości.

Mój wybór padł na Canona s100.

Rozpoczynam ten wątek, aby spróbować namówić Was do podzielenia się doświadczeniami dotyczącymi tego modelu. Mam nadzieję że wspólnie będziemy mogli go tak "ustawić" aby użytkownicy innych modeli mogli nam tylko pozazdrościć jakości fotek.

Zapraszam do wspólnej dyskusji.
Pozdrawiam

fuchs7

luciferi
20-02-2012, 23:55
przez dłuższy czas używałem s95, obecnie przymierzam się do zakupu s100, jakie są twoje wrażenia z użytkowania tego sprzętu?

fuchs7
21-02-2012, 10:47
Hej,
Pierwsze wrażenia sa bardzo pozytywne. ;)

1. Jakośc filmów jest jak dla mnie wystarczająca. Jest bardzo dobra. Nie oczekuję po aparacie niczego więcej. Obraz jest bardzo ostry, wyraźny ze wszystkimi szczegółami - po prostu HD. Dodatkowo ma stabilizację obrazu co jest bardzo ważne.

2. Odnośnie zdjęć. Są one równiez bardzo dobre. Wg. mnie na rynku nie ma lepszego kompaktu. Oczywiście są jeszcze takie modele jak Sony Nex-5N, czy Pasikonik Lumix LX5 czy Olympus E-PL3. Wszystkie one są bardoz dobre, ale Canon jest najmniejszy. Jakość zdjęć i filmów jest naprawdę świetna. Niczego lepszego nie można oczekiwać po kompakcie.

Dodatkowo ma on napraw efajne opcje robienia zdjęć nocnych z ręki, robienia zdjeć czarnobiałych z wyselekcjonowanym jednym kolorem, ma bardzo przydatny pierścień nastaw (którym można spersonalizować wg. własnych potrzeb) na przedniej ścianie (dookoła obiektywu), przycisk nagrywania filmów etc..

Wg. mnie do codziennych, rodzinno-hobbystycznych (narty, rower, żagle) potrzeb w zupełności wystarczy.

Oczywiście, jężeli ktoś tak jak ja jest przyzwyczajony do lustrzanek to nie będzie miał tej idealnej jak zyleta ostrości. Naczy będzie miał ta ostrość, ale bez powiększanmioa na maxa zdjęcia (ale z drógiej strony po co na maxa powiększać). Oglądając fotki na monitorze 22 cale jest super. Podejrzewam że wywołanie na papierze 10x15 czy 15x21 też będą świetne.

Pozdrawiam

m_o_b_y
21-02-2012, 14:18
Hej,
Pierwsze wrażenia sa bardzo pozytywne. ;)

1. Jakośc filmów jest jak dla mnie wystarczająca. Jest bardzo dobra. Nie oczekuję po aparacie niczego więcej. Obraz jest bardzo ostry, wyraźny ze wszystkimi szczegółami - po prostu HD. Dodatkowo ma stabilizację obrazu co jest bardzo ważne.

2. Odnośnie zdjęć. Są one równiez bardzo dobre. Wg. mnie na rynku nie ma lepszego kompaktu. Oczywiście są jeszcze takie modele jak Sony Nex-5N, czy Pasikonik Lumix LX5 czy Olympus E-PL3. Wszystkie one są bardoz dobre, ale Canon jest najmniejszy. Jakość zdjęć i filmów jest naprawdę świetna. Niczego lepszego nie można oczekiwać po kompakcie.

Dodatkowo ma on napraw efajne opcje robienia zdjęć nocnych z ręki, robienia zdjeć czarnobiałych z wyselekcjonowanym jednym kolorem, ma bardzo przydatny pierścień nastaw (którym można spersonalizować wg. własnych potrzeb) na przedniej ścianie (dookoła obiektywu), przycisk nagrywania filmów etc..

Wg. mnie do codziennych, rodzinno-hobbystycznych (narty, rower, żagle) potrzeb w zupełności wystarczy.

Oczywiście, jężeli ktoś tak jak ja jest przyzwyczajony do lustrzanek to nie będzie miał tej idealnej jak zyleta ostrości. Naczy będzie miał ta ostrość, ale bez powiększanmioa na maxa zdjęcia (ale z drógiej strony po co na maxa powiększać). Oglądając fotki na monitorze 22 cale jest super. Podejrzewam że wywołanie na papierze 10x15 czy 15x21 też będą świetne.

Pozdrawiam


W opinii Digital Camera Review znalazłem coś takiego:

The first problem is that the S100 outputs JPEG images at 180 dots per inch (dpi), which happens to be about the lowest pixel density that an Epson printer can make a good quality print with. If you want to maximize your print quality you'll be resizing to 300 dpi or greater.

Czy to rzeczywiście taki problem ? ;)
Pozdrówka

fuchs7
21-02-2012, 16:01
oby tylko takie problemy były ;):):)

czyżby nikt na tym forum nie miał tego aparatu poza mną ? :confused:

luciferi
21-02-2012, 16:14
poczekaj z miesiąc to do ciebie dołącze. Jak wygląda kwestia tego pierścienia przy obiektywie i kółka nastaw na tylnej ściance, jak to pracuje? W 95 można było mieć do obu zastrzeżenia.

fuchs7
21-02-2012, 16:25
dużych doświadczeń odnośnie obydwu pierścieni nie mam.

póki co pracują poprawnie - czyli tak jak powinny pracować.
jezeli robie zdjęcia na priorytecie przysłony to w kółku z prawej strony reguluje sobie właśnie przysłonę.
pierścień wykożystuję do np. korekcji ekspozycji lub ISO. Pierścień bardoz mile mnie zaskoczył - fajny patent Canona.

grzeSiuu
21-02-2012, 16:26
lubię takie tematy/wątki :)

prośba do uzytkowników, jak możecie wrzucajcie fotki.
zrobi się z tego fajny mini teścik.

m_o_b_y
21-02-2012, 20:07
oby tylko takie problemy były ;):):)

czyżby nikt na tym forum nie miał tego aparatu poza mną ? :confused:


Wyraźnie widać, że jesteś w czepku urodzony. ;)
Wg snapsort S100 miażdży konkurencję (LX5, XZ1 itd.):

http://snapsort.com/compare/Canon-S100-vs-Panasonic_Lumix_DMC-LX5

Nb. wszystkie opinie o tym aparacie są tak pochlebne, że aż nasuwa się obawa o ich bezstronność.
Pozdrówka

dzik
21-02-2012, 20:39
W opinii Digital Camera Review znalazłem coś takiego:

The first problem is that the S100 outputs JPEG images at 180 dots per inch (dpi), which happens to be about the lowest pixel density that an Epson printer can make a good quality print with. If you want to maximize your print quality you'll be resizing to 300 dpi or greater.


:shock:

A co za różnica czy w jpg jest ustawione 72,180 czy 1000dpi? Na ilość pikseli zdjęcia to nie wpływa.

FONos
21-02-2012, 23:32
Niestety wg mnie nadal przegrywa z LX5 jasnoscia obiektywu no i cena.

luciferi
21-02-2012, 23:53
ale wygrywa gabarytami, to aparat wielkości komórki który można nosić w kieszeni, LX'a już nie. Dla niektórych to dużo ważniejsze niż f 1,8 do 2,0.

FONos
22-02-2012, 00:00
no roznica miedzy 1.8 i 2.0 to moze nie dramat ... ale na drugim koncu mamy juz 5.9! troche ciemno

luciferi
22-02-2012, 10:22
nim ma uniwersalnego apratu, najlepszego dla wszystkich wiesz o tym. Takie porównania można ciągnąć w nieskończoność. Dla mnie liczyły się: mały rozmiar aparatu i jasny obiektyw na szerokim kącie. Wygrało S95 a teraz będzie to S100.

fuchs7
22-02-2012, 12:47
tak jak napisał luciferi wybór aparatu to kompromis.

oczywiście Pasikonik ma teoretycznie lepszą optykę od c100, ale czy w normalnym użytkowaniu jest to aż tak zauważalne...?- mam watpliwości.
S100 w obydwu skrajnych zakresach spisuje się bardzo dobrze. Ma dobrą stabilizację i nie potrzeba zbyt często włączac lampy.
Dodatkowo jest mały ;)

Senny
22-02-2012, 15:38
Jako były użytkownik LX3, później LX5 a obecnie S100, mogę potwierdzić brak istotnych różnic w obrazie. Sprawa jasności obiektywu jest oczywista. Dla mnie w kompakcie liczy się rozmiar kieszonkowy i funkcjonalność (m.in zakres ogniskowych) i tu S100 zdecydowanie wygrywa. Jak chcę mieć jasno to fotografuję jasną stałką. Proste:-)
Wg mnie zakup S100 należy rozważać jako drugi aparat. Gdyby to miał być jedyny aparat, raczej bym pomyślał o Canonie G1X lub o jakimś bezlusterkowcu.

fuchs7
22-02-2012, 16:13
zgadzm sie z przedówcą :p

ja dzisiaj jestem posiadaczem lustra Olka i kompaktu canona (jako 2-gi).

luciferi
22-02-2012, 19:45
jasne, że ciężko porównać fotki z s100 do 5D z podpiętym EF24 1,4 ale malkontentów proszę by zmieścili to 5D w kieszeni jeansów. peace.

luck1985
24-02-2012, 20:49
Zapytam tutaj zeby nie zakladac nowego tematu ;)
Na oku mam dwa aparaty
1. Canon S95/100
2. Olympus XZ-1

Ktos mi napisze ktorym warto sie zainteresowac ?

Senny
24-02-2012, 21:11
Zapytam tutaj zeby nie zakladac nowego tematu ;)
Na oku mam dwa aparaty
1. Canon S95/100
2. Olympus XZ-1

Ktos mi napisze ktorym warto sie zainteresowac ?
Wracamy do pytania, które każdy kupujący musi sam sobie zadać: wielkość czy jasność. Jakość obrazka praktycznie podobna. W innym wątku - http://www.canon-board.info/showthread.php?t=80621&page=9 post #87 dokładnie ilustruje różnice.

luck1985
24-02-2012, 21:26
Obrazek uzyskam ten sam, wiec mozna sie polasic na Canona s95, bo mniejszy.
ok, dzieki.

Mcarto
01-03-2012, 15:11
Witam
Stałem rok temu przed dylematem jaki będzie najlepszy kompakt dla mnie. Posiadam lustro i potrzebowałem czegoś mniejszego do kieszeni - zakupiłem wtedy używanego s90.
Aparat mi się spodobał zwłaszcza obsługa, szybkośc działania i wielkość ale był bardziej zużyty niż wyglądało to z opisu aukcji i po dwóch tygodniach odesłałem go sklepu.
Ponowny wybór padł na Panasonica LX5. Jest to świetny aparat ma lepszy AF i pomiar światła od S90 ale niestety jest też wyraźnie większy i praktycznie leży nieużywany.
Powróciłem myślami do s90 i zdecydowałem się na ponowny zakup Canona (s95) - miałem cały czas w pamięci fajny mały aparacik z fenomenalną obsługą i w każdym czasie gotowy do zrobienia zdjęcia.
Zastanawiałem się między s95 a s100 i praktycznie tylko szerszy kąt był dla mnie argumentem za s100 - poprawiony lekko jpg nie jest dla mnie aż tak istotny.
Czekam teraz na przesyłkę - sprzedającemu (amazon) chwilowo zabrakło s95 na magazynie i mogę w ciągu kilku dni wycofać zamówienie i wybrać s100 ale nie wiem czy warto. Czy jest jakaś różnica w pomiarze światła pomiędzy s95 a s100?

Mcarto
13-03-2012, 01:22
Od trzech dni bawię się s100.
Wybrałem aparat w kolorze "srebrnym" bo miałem b.dobrą ofertę. Proszę się nie sugerować kolorem bo aparat jest w istocie koloru tytanu i wygląda naprawdę dobrze i oryginalnie.
Nie miałem s95 ale mogę porównać go co nieco do s90. Aparat trzyma się lepiej od s90, jest równie szybki a w menu pojawiły się dodatkowe funkcje. Podoba mi się szerszy kąt, wbudowany filtr szary i szybsza migawka 1/2000s.
Minusem jest dla mnie przeniesienie przycisku do programowania funkcji pierścienia na tył i połączenie go z przyciskiem któremu można było nadawać dodatkowe funkcje - w rezultacie mamy albo przycisk do wyboru funkcji pierścienia albo jakąś inną funkcję. Trochę szkoda bo do pierścienia dopisywałem zawsze EV a do przycisku blokadę AF lub pomiaru światła a teraz mam tylko jedną funkcję. Menu podręczne też było mniej rozbudowane i łatwiej było szybko dokonywać zmian ale nie wygląda to źle - wystarczy się przyzwyczaić. Funkcje tematyczne HDR, pamorama itp można sobie darować bo są w zasadzie tylko ciekawostką.
Nie robiłem jeszcze porównania obrazków ale o tym można przeczytać w internecie - ja sam jestem tylko ciekaw czy ktoś porównywał może wywołanie RAW z kamery dołączonym dedykowanym softem a innym programem jak LR czy Capture One? Kiedyś oglądałem podobne porównanie obrazków z s95 i dedykowany soft o wiele lepiej sobie radził z likwidacją szumów i oddaniem kolorów.

luciferi
17-03-2012, 18:54
czy srebrna wersja ma obudowe plastikowa tak jak czarna bo na jednej z aukcji sprzedajacy wyskoczyl z info, ze wersja srebrna ma obudowe "metalowa"?

Senny
17-03-2012, 19:16
czy srebrna wersja ma obudowe plastikowa tak jak czarna bo na jednej z aukcji sprzedajacy wyskoczyl z info, ze wersja srebrna ma obudowe "metalowa"?
Wygląda na metalową, a przynajmniej takie sprawia wrażenie. Natomiast klapka od baterii jest z plastiku.

Mcarto
17-03-2012, 22:10
Obudowa jest jak najbardziej metalowa i zimna w dotyku - tylko klapki od baterii, złącz i górny panel są plastykowe.
Kolor to taki zmatowiony ciemny tytan - mi się podoba.
Aparat jest równie solidnie wykonany jak s90.

luciferi
19-03-2012, 16:10
w takim razie obudowa wersji czarnej też musi być stalowa a sprzedawca opowiada bajki różnicując obudowy zależnie od koloru.

jac+
19-03-2012, 19:17
Przez pół roku (co najmniej) szukałem kompakta, który mógłby w jakimś stopniu zastąpić mi lustrzankę wagi ciężkiej. Były koncepcje typu EX1, LX3, LX5. Summa summarum stanęło na S95. Mikry, solidny, z typowo canonowską obsługą. Może i ciemnawy na długim końcu, ale ja prawie nigdy nie używam zooma, więc mnie to raczej nie dotyczy. Daje świetny jak na taką matrycę JPG. S95 kupiłem praktycznie w momencie premiery S100. Młodszemu canonowi należy się szacunek za trochę lepszy JPG na wyższych ISO. Jednak cena jaką firma każe sobie zapłacić za ten kawałek metalu jest zaporowa. Ale: jeśli komuś ciąży 1800zł w kieszeni to śmiało może zainwestować w S100.

Mcarto
20-03-2012, 01:37
Dzisiaj kolejny dzień testów s100 i muszę powiedzieć, że przekonuję się do niego coraz bardziej - głównie ze względu na filtr ND i szeroki kąt, AF też jest pewniejszy... może nie szybszy jak w poznanym s90 ale ostrzy pewniej w rożnych warunkach. Stabilizacja jest poprawiona już podobno od modelu s95. Minus należy się optyce która jest trochę mniej ostra i ma tendencję do aberacji - korekta obiektywu w Lightroom załatwia sprawę ale na na powiększeniu co nieco pozostaje. Menu też jest trochę przepakowanie i obsługa nie jest już może tak intuicyjna jak w s90 ale idzie się szybko do tego przyzwyczaić. Nowa matryca też zachowuje się trochę inaczej - posiada trochę lepsze ISO ale (dla zainteresowanych) konwersja do B&W nie daje już takiego ciekawego klimatu analogów jak w S90, s95.
Aparat łapie tak samo łatwo przepały jak s90 - liczyłem, że coś poprawi nowy procesor Digic 5 ale nic nowego nie widać. Panasy zdecydowanie lepiej sobie radzą z pomiarem światła.

Narvin
30-03-2012, 00:03
pomiar centralnie ważony załatwia sprawę przepałów

Artubi
12-04-2012, 13:19
Mam pytanie jak działa GPS-tagowanie? Ile trzeba czekać na FIX'a? Jak z poborem prądu i co za tym idzie czasem pracy przy włączonym GPS

Mcarto
12-04-2012, 22:14
Mam pytanie jak działa GPS-tagowanie? Ile trzeba czekać na FIX'a? Jak z poborem prądu i co za tym idzie czasem pracy przy włączonym GPS

Najlepiej będzie jeśli ściągniesz instrukcję obsługi ze strony Canona i poczytasz o GPS. Ciekawe, że jest też opcja rejestratora i nawet przy wyłączony aparat zapamiętuje np trasę wędrówki która jest potem możliwa do odczytania w zewnętrznym programie.
FX się natychmiast zapisuje w parametrach, o tagowaniu lepiej poczytać (sam się jeszcze tym nie zainteresowałem) a co do czasu działania... potrzebuję jeszcze kilkunastu dni zabawy aby coś powiedzieć.

Polecam do aparatu futerał Lowepro Terraclime 10, jest on wykonany z materiału uzyskanego po recyklingu plastykowych butelek i kosztuje kilkanaście złotych - taka promocja firmy;)

2marekm
13-04-2012, 09:18
Polecam do aparatu futerał Lowepro Terraclime 10, jest on wykonany z materiału uzyskanego po recyklingu plastykowych butelek i kosztuje kilkanaście złotych - taka promocja firmy;)

Kiedyś jak miałem jeszcze S90 też szukałem futerału, dobrze, że nie kupiłem.
Przypadkowo odkryłem w domu futerał do okularów, z jakiegoś "pluszowatego" materiału, który na końcu ma blaszki sprężynujące zamykające futerał. Idealnie pasuje.
W moim przekonaniu najwygodniej S100 nosić na smyczy, zawieszony na szyi.

luciferi
13-04-2012, 10:52
wczoraj dotarł do mnie s100. Pierwsze wrażenia bardzo pozytywne. Miałem jakiś czas s95 i do niego się odniosę: lepsze trzymanie (profilowane gumki z przodu i pod kciuk), tworzywo wydaje się być bardziej chropowate, wszystkie ruchome elemety typu pierścień przód czy kółko nastaw lepiej spasowane, bez luzów. GPS nie używam wiec się nie wypowiem :)

jurek2112
13-04-2012, 19:07
Często poruszana jest sprawa złego wyprofilowania obudowy w s90 czy też w s95.
Dla mnie przy tej wadze aparatów nie ma to najmniejszego znaczenia.

ps. Mam aktualnie xz1 i s90 i muszę powiedzieć, że jeśli chodzi o jpg, to jednak bardziej podobają mi się te z olka.

2marekm
14-04-2012, 10:24
Przeczytałem w DFV z XII.2011, że można stosować "kombinowany"balans bieli w oświetleniu mieszanym, inny dla poszczególnych partii obrazu /ale tylko w trybie Smart Auto/.
Mam instrukcję w PDFie, ale nie mogę się doczytać jak to ustawić.
Czy ktoś wie o co tutaj chodzi ?