PDA

Zobacz pełną wersję : Dziwny bokeh



sebcio_88
13-02-2012, 14:37
Cześć,
Po pierwsze czy ktoś może łopatologicznie napisać jak osiągnąć taki efekt?
bokeh jest jakiś taki dziwny
http://www.stylova.com/blog/wp-content/uploads/2012/01/podsumowanie/34.jpg

A po drugie jak uzyskać tak kolorowe zdjęcia jak tu na stronie
http://stylova.com/blog/pomysly-na-slubne-sesje-plenerowe-fotograf-slubny-katowice-siemianowice-slaskie-ruda-slaska.html
cały czas próbuję osiągnąć taki efekt ale bez powodzenia :/

Bangi
13-02-2012, 14:51
Cześć ;)
A co jest dziwnego w tym bokeh-u? FF + jasna stała, ot cała tajemnica.
Co do kolorów to prawidłowo naświetlić zdjecie - też FF + odpowiednia stałka i obrobić w postprocesingu :)
A propos obróbki to poczytaj o repoglamour.

Aha i nie licz, że Ci ktoś zdradzi po kolei jak to zrobić, szczególnie w kwestii obróbki ;)

greatidea
13-02-2012, 17:12
Jak poszuka dobrze na różnych forach, do znajdzie i takie osoby, które zdradzają i takie rzeczy.

Bangi
13-02-2012, 18:29
Możliwe, może za słabo szukam ;-)
ale repoglamour można znaleźć :-)

dinderi
13-02-2012, 19:15
Cześć,
Po pierwsze czy ktoś może łopatologicznie napisać jak osiągnąć taki efekt?
bokeh jest jakiś taki dziwny
http://www.stylova.com/blog/wp-content/uploads/2012/01/podsumowanie/34.jpg

A po drugie jak uzyskać tak kolorowe zdjęcia jak tu na stronie
http://stylova.com/blog/pomysly-na-slubne-sesje-plenerowe-fotograf-slubny-katowice-siemianowice-slaskie-ruda-slaska.html
cały czas próbuję osiągnąć taki efekt ale bez powodzenia :/


Cześć ;)
A co jest dziwnego w tym bokeh-u? FF + jasna stała, ot cała tajemnica.
Co do kolorów to prawidłowo naświetlić zdjecie - też FF + odpowiednia stałka i obrobić w postprocesingu :)
W prezentowanych linkach nie ma ani jednego zdjęcia, które aby osiagnąć ten efekt, musiałoby być wykonane "jasną stałką".

kaindox
13-02-2012, 22:27
pierwsze można by zrobić składając z dwóch warstw w PS

chyrus
13-02-2012, 22:53
Ad1. Krople wody np. z fontanny, przestrzelone na młodą parę za pomocą tele i już masz swój "dziwny bokeh".

Bangi
13-02-2012, 23:08
W prezentowanych linkach nie ma ani jednego zdjęcia, które aby osiagnąć ten efekt, musiałoby być wykonane "jasną stałką".

:oops::oops::oops::oops:

Usjwo
14-02-2012, 05:13
Ten "dziwny bokeh" to raczej pierwszy plan :)

jinks
14-02-2012, 10:52
Cześć,
Po pierwsze czy ktoś może łopatologicznie napisać jak osiągnąć taki efekt?
bokeh jest jakiś taki dziwny
http://www.stylova.com/blog/wp-content/uploads/2012/01/podsumowanie/34.jpg/


Obstawiałby, że to pryskająca woda...może fontanna, alb zraszacze. Na pierwszym planie.


A po drugie jak uzyskać tak kolorowe zdjęcia jak tu na stronie
http://stylova.com/blog/pomysly-na-slubne-sesje-plenerowe-fotograf-slubny-katowice-siemianowice-slaskie-ruda-slaska.html
cały czas próbuję osiągnąć taki efekt ale bez powodzenia :/

Nie wiem jak bardzo jesteś zaawansowany w obróbce, ale tak najprościej to taki efekt uzyskujemy przez zastosowanie warstw. PS albo chociaż pędzle w ACR, C1...Często każdy element zdjęcia traktujemy oddzielnie.

Jeśli chodzi o obróbkę jakiś czas temu doszedłem do wniosku, że tak na prawdę sekretem nie są zastosowane techniki. Sporo tutoriali jest w sieci, jest multum warsztatów, książek, webinariów, kursów dvd, można kupić akcje, presety itd. Tak na prawdę trzeba mieć SMAK i umiar.

dejotde
14-02-2012, 14:33
Witam :)
Jako że o moje zdjęcia tu chodzi to postaram się odpowiedzieć na pytania.

Dziwny bokeh jest zasługą podpięcia c70-200/2.8L do 5d2...
Jak już tu zauważono są to krople wody wystrzeliwujące z fontanny we wszystkie strony, użyta ogniskowa 200 mm :)

Co do drugiego pytania, fotografując korzystam wyłącznie z "ff i jasnych stałek" i jest to zestaw który mocno pomaga przy późniejszej postprodukcji w trakcie której używam ACR i CS5.

Tak jak zauważył jinks, w sieci jest dużo tutoriali odnośnie obróbki zdjęć więc nie trzeba powielać tematu :)
Pozdrawiam
Damian

Bangi
14-02-2012, 16:23
Witam :)
Co do drugiego pytania, fotografując korzystam wyłącznie z "ff i jasnych stałek" i jest to zestaw który mocno pomaga przy późniejszej postprodukcji w trakcie której używam ACR i CS5.


czyli nie tak do końca dałem ciała :cool:

v3n
14-02-2012, 17:05
Co do kolorów to prawidłowo naświetlić zdjecie - też FF + odpowiednia stałka

;)

Czyli uzytkownicy nie posiadajacy FF i stalek skazani sa dozywotnio na nieprawidlowo naswietlone zdjecia swiec panie nad ich nieswiatlymi duszami ;-)

dinderi
14-02-2012, 17:13
Dziwny bokeh jest zasługą podpięcia c70-200/2.8L do 5d2...{...}fotografując korzystam wyłącznie z "ff i jasnych stałek"Czyli 70-200/2.8L jest jasna stałką? :)


czyli nie tak do końca dałem ciała :cool::) Każde ze zdjęć, zaprezentowanych w linkach, można wykonać niejasną stałką. "Jasna stałka" nie jest warunkiem, aby osiągnąć ten efekt.
Sam znajdź odpowiedź :)

7four
14-02-2012, 19:34
Ale niektórzy jak piszą w innych wątkach, nie po to kupują jasne stałki aby je domykać :mrgreen: Jest nawet jeden kolega co w górach tylko na 1.4 robił chyba całą wycieczkę :)

Bangi
14-02-2012, 20:08
Czyli uzytkownicy nie posiadajacy FF i stalek skazani sa dozywotnio na nieprawidlowo naswietlone zdjecia swiec panie nad ich nieswiatlymi duszami ;-)

No nie to miałem na myśli, nadinterpretujesz moje zdanie, które być może nie do końca jest trafione :)


"Jasna stałka" nie jest warunkiem, aby osiągnąć ten efekt.
Sam znajdź odpowiedź :)

Oczywiście, że nie jest warunkiem bezwzględnym.

dejotde
14-02-2012, 20:49
dinderi, a więc dla Ciebie uściślę obecnie korzystam wyłącznie z jasnych stałek bo 70-200/2.8L zamieniłem na poręczniejsze 135/2L
zdjęcie z dziwnym :lol: bokehem było zrobione w sierpniu 2011

Pozdrawiam
Damian

TomiCan
17-02-2012, 08:06
młoda para stoi pomiędzy dwoma fontannami przed zamkiem w Mosznej woj. opolskie.
Także 2 bokehy ;-)

dinderi
17-02-2012, 08:51
dinderi, a więc dla Ciebie uściślę obecnie korzystam wyłącznie z jasnych stałek bo 70-200/2.8L zamieniłem na poręczniejsze 135/2L
zdjęcie z dziwnym :lol: bokehem było zrobione w sierpniu 2011 Bardzo dziękuję :) Nie mniej uważam, ze to usciślenie nie mnie się nalezy :) Ja wiem, że nie musze mieć jasnej stałki, a wystarczy mi "ciemny zoom", żeby uzyskac w zasadzie identyczny bokeh, w identycznym ujęciu. Wszystko jest kwestią dostępności światła i otoczenia.
Pytania zadawali koledzy, którzy tego nie wiedzą. To im się należą precyzyjne uściślenia.