PDA

Zobacz pełną wersję : białe twarze



musialikj
28-08-2004, 02:59
mam taki problem z twarzami lub z jimiś jasnymi miejscami w kadrze. robiłem na przykład zdjęcie grupowe w słoneczny dzień gdy słońce świeciło z lewej strony. na zdjęciu wyszło wszystko ładnie ale twarze które były oświetlone wyszły jako prawie białe plamy. Podobnie miałem jak robiłem zdjęcia na ciemnym tle gdzie ludzie byli też ubrani na ciemno i znowu twarze wychodziły zbyt janse. Myslałem, że korekta ekspozycji ustawiona w minus pomoże, niestety nie bardzo. Znaczy pomogła ale znowu całe tło był zdecydowani za ciemne. Jak sobie z tym poradzić?

Vitez
28-08-2004, 13:14
Myslałem, że korekta ekspozycji ustawiona w minus pomoże, niestety nie bardzo. Znaczy pomogła ale znowu całe tło był zdecydowani za ciemne. Jak sobie z tym poradzić?

Dobrze myslales... w takich kontrastowych sytuacjach niestety musisz wybierac, gdyz matryca aparatu nie miesci calosci oswietlenia.
Musisz wybrac co chcesz miec dobrze oswietlone, a czesc kadru zostawic na pozarcie przypaleniom lub zbyt glebokim cieniom bez szczegolow.
Jesli chcesz miec twarze oswietlone prawidlowo to wlacz pomiar punktowy i zmierz na twarze, zablokuj ekspozycje ( * ) i przekadruj.
Wtedy owszem - moze ci zbyt ciemne tlo wyjsc, ale chyba wazniejsi ludzie niz tlo?

Jst pewien sposob ale wymaga babrania - mi sie nigdy nie chcialo.
Robisz kolejno dwa zdjecia: jedno z pomiarem na twarze, drugie z pomiarem na tlo (jak powyzej, punktowo, blokada, przekadrowanie i pstryk), a potem laczysz w Photoshopie.