PDA

Zobacz pełną wersję : Canon. GIMP, i RAW



Ajgor
26-01-2012, 00:32
Witam.

DOtychczas męczyłem się z RAW-ami w DPP. Ma on sporo zalet, ale ma też wady. Na przykład lubi się wieszać przy pobieraniu bieli przy pomocy pipety. Na Photoshopa, czy Capture One PRO mnie nie stać (a i nie jestem zawodowcem, więc nie widzę sensu wydawania kasy). Pomyślałem więc o GIMP-ie. I tu moje pytanie. Znacie jakieś pluginy do GIMP-a do obróbki RAW-ów pod Windowsem? Znalazłem kilka, ale wszystkie pod linuksa :(

Adlatus
26-01-2012, 00:58
Plugin-ów nie znam ale bardzo dobrze współpracuje tandem RawTherapee + GIMP.
RawTherapee 3 do pobrania ze strony http://rawtherapee.com/downloads . Na tej stronie jest również RawTherapee 4, ale to jest wersja testowa i czasami strzeli focha.

Ajgor
26-01-2012, 01:12
Dzieki. Przetestuję. A chwilę po napisaniu pierwszego posta znalazłem plugina UFRaw, który ma wiele ciekawych funkcji, ale jedną wadę. Nie ma przetwarzania wsadowego (żeby można było przenosić ustawienia z jednego zdjęcia na inne, a najlepiej na wiele na raz).

blackninja
26-01-2012, 01:23
Polecić tez można UFRaw (http://sourceforge.net/projects/ufraw/files/ufraw/ufraw-0.18/ufraw-0.18-setup.exe/download), który integruje się z GIMPem. Po obrobieniu rawa w UFRaw klikasz ikonę GIMPa (w oknie UFRaw) i plik otwiera się do dalszej edycji w GIMPie.

jaroslaw.majcher
26-01-2012, 12:21
A co powiedziałbyś na Photoshop Elements? Kosztuje jakieś 350zł. Ma dość okrojoną wersję Camera Raw ale daje rade.

Ajgor
26-01-2012, 12:27
A co powiedziałbyś na Photoshop Elements? Kosztuje jakieś 350zł. Ma dość okrojoną wersję Camera Raw ale daje rade.

Nie miałem z nim do czynienia. Popatrzę, pomyślę... Zobaczę :) Dzięki.

dziobolek
26-01-2012, 12:35
Hmmm... w tej chwili jest dostępny Lightroom 3 za "pól ceny" + wysyłka gratis..
IMHO lepsze to niż Photoshop Elements.
Jeśli tylko Cię stać, to warto...

https://store2.adobe.com/cfusion/store/html/index.cfm?store=OLS-PL&event=displayProduct&categoryPath=/Applications/PhotoshopLightroom&distributionMethod=FULL

Oferta ważna do 5-go lutego 2012.

Pozdrówka!

jaroslaw.majcher
26-01-2012, 13:35
IMHO lepsze to niż Photoshop Elements.

Ano zależy do czego. Jak do poprawy kolorów to oczywiście tak. Ale w Elementsach wyszparujesz tło, dodasz tekst, cień, popracujesz na warstwach, masz content aware, stempel itp....

Najbardziej przeszkadzające braki elements w stosunku do ps wg mnie to:
- brak masek (choć są na to hacki)
- brak akcji (hacki też są choć licho działają)
- tylko 2 profile barwne (srgb, adobe rgb) przez co brak np proofa
- i z tego co pamiętam to image processor jakiś taki ograniczony o ile jest (nie dam sobie ręki uciąć)

najeli
26-01-2012, 13:56
Nie wiem jak RawTherapee 3, ale dwójka to była droga przez mękę.

Ja zainwestowałam w Bibble Pro (ok 600zł, amazon.co.uk), jestem zadowolona.
Choć jak masz windę to Lightroom za 150eur też jest niezłą ofertą.

PS. Bibble ma warstwy, maski, clone&heal, plugginy i w ogóle jest bajerancki ;-)

dziobolek
26-01-2012, 14:39
Ano zależy do czego. Jak do poprawy kolorów to oczywiście tak. Ale w Elementsach wyszparujesz tło, dodasz tekst, cień, popracujesz na warstwach, masz content aware, stempel itp....

Tak samo i w GIMP'ie o ile się nie mylę jest to możliwe ;)

Pozdrówka!

jaroslaw.majcher
26-01-2012, 15:01
Męczę się gimpem w mojej pracy i pracuję z photoshopem prywatnie/freelancerowo. Uwierz mi, że różnica jest warta tych 350zł nawet jak przez miesiąc miałbym jeść suchy chleb. Ba jest nawet warta 2.5k - 3,2k za pełną wersje...

W gimpie mam przećwiczone jedynie:
lasso (F) -> ctrl+shift+i -> ctrl+c -> ctrl+shift+v -> ctrl+shift+s
i to wszystko do czego gimp moim zdaniem się nadaje :-) Może czasem poprawić jasność/kontrast...

Merde
26-01-2012, 15:35
W gimpie mam przećwiczone jedynie:
lasso (F) -> ctrl+shift+i -> ctrl+c -> ctrl+shift+v -> ctrl+shift+s
i to wszystko do czego gimp moim zdaniem się nadaje :-) Może czasem poprawić jasność/kontrast...

Chcesz powiedzieć, że jeszcze krzywych Beziera w Gimpie nie odkryłeś? ;-)

chyrus
26-01-2012, 16:00
Do Rawów i za darmo (win) świetny jest właśnie RawTherapee. Wersja 3 od 2ki niesamowicie zmieniła się i przyspieszyła. Używam wersji 4 na Linuxie i jeszcze fochów nie strzeliła. Bibble zostało wykupione przez Corela, ciekawe jak dalej potoczą się jego losy.

dziobolek
26-01-2012, 17:06
Męczę się gimpem w mojej pracy i pracuję z photoshopem prywatnie/freelancerowo...

To może powinieneś spróbować GimpShopa (http://gimpshop.com/).
Ponoć bliżej mu do Photoshopa niż Gimpowi, aczkolwiek i tak nie ma sensu porównanie PS vs Gimp.

Pozdrówka!

jaroslaw.majcher
26-01-2012, 19:15
Chcesz powiedzieć, że jeszcze krzywych Beziera w Gimpie nie odkryłeś? ;-)
Chce powiedzieć, że czasem nie warto strzelać z armaty do muchy.

tantal
26-01-2012, 21:15
Dzieki. Przetestuję. A chwilę po napisaniu pierwszego posta znalazłem plugina UFRaw, który ma wiele ciekawych funkcji, ale jedną wadę. Nie ma przetwarzania wsadowego (żeby można było przenosić ustawienia z jednego zdjęcia na inne, a najlepiej na wiele na raz).
Przetwarzanie wsadowe w UFRaw (http://zbyma.gimpuj.info/UFRaw_Podrecznik_uzytkownika.pdf) istnieje, ale sam program IMHO już mocno odstaje od konkurencji .

Ajgor
26-01-2012, 21:27
O.. Dzięki za podręcznik :) Oczywiście zobaczę...