PDA

Zobacz pełną wersję : Jak zrobić akcję?



manfred1
20-01-2012, 10:28
Witam serdecznie mam pytanie co robię źle. Zaczynam nagrywać akcję otwieram zdjęcie następnie zapisuję je poprzez zapisz do internetu. Następnie przy otwartym oknie zapisu ustalam wagę zdjęcia na 150 kb wskazuję nowy folder i po zapisaniu zamykam zdjęcie. Gdy włączę akcję wyskakuje mi komunikat " Dopóki folder docelowy nie istnieje operacja nie może zostać dokończona". A teraz powiem co chcę osiągnąć otóż chcę aby zdjęcia były skadrowane do 800x532 px i nie ważyły więcej niż 150kb.

Kinski
20-01-2012, 12:04
Stwórz w akcji tworzenie folderu.
Można też skorzystać z opcji plik/Automatyzuj/Sekwencja wsadowa. Zaznaczasz akcję i foldery źródłowy oraz docelowy (które tworzysz).

manfred1
20-01-2012, 12:09
Próbowałeś tak zrobić bo mi za nic w świecie taka akcja nie chce działać.
A co z wielkością zdjęcia jak uzyskać nie przekroczone 150kb?

Kinski
20-01-2012, 12:49
Co do przekroczenia 150 kb - nie wiem. Pewnie to jest możliwe, ale sprawdzałem w podręcznikach skryptów do PSa i wszystkie wartości biorą pod uwagę piksele lub procent oryginalnego rozmiaru.
Zmniejszenie u mnie działa (ale korzystam z opcji Plik/Skrypty/wybieram z listy wcześniej przygotowany skrypt, który zmniejsza zdjęcia do rozmiaru z opcją wyboru metody - nie używam opcji Rozmiar zdjęcia).

manfred1
20-01-2012, 12:54
Jakaś czarna magia dla mnie. Ja najzwyklej w świecie z pliku 3000/2000 px chcę wykadrować na 800x532 o wielkości 150kb.

Kinski
20-01-2012, 13:06
Taką akcję mam zrobioną tak. Otwieram przykładowe zdjęcie i nagrywam sobie akcję. Z menu Plik/Skrypty wybieram resize800x533 (http://www.mediafire.com/?31dkuvzpl1z3fvd) [plik jest w Adobe\Adobe Photoshop CS3\Ustawienia\Skrypty - zdjęcia będą miały maksymalnie 800 px szerokości i 533 wysokości]. Zapisz do internetu i urządzeń (wystarczy ustawić kompresję, opcja Rozmiar obrazu nie jest już potrzebna, bo zdjęcie jest zmniejszone). Zamknij. Kończę akcję. Żeby zmniejszyć wszystkie zdjęcia z folderu wybieram Plik/Automatyzuj/Sekwencja wsadowa, zaznaczam foldery i idę na herbatę.
Dla pewności sprawdziłem - zrobiłem akcję jeszcze raz i działa.

manfred1
20-01-2012, 13:21
Ale wielkość można ustawić tylko za pomocą "zapisz do internetu" i po prawej stronie "optymalizuj do rozmiaru pliku" a to w akcji już nie chce mi wyjść.

Kinski
20-01-2012, 13:49
Musisz mieć nowszą wersję PeeSa, W mojej (CS3) to jest niedostępne. Poza tym - jak to "nie chce wyjść"?

manfred1
20-01-2012, 13:56
Mam źródłowy folder z plikami.Otwieram CS5 i włączam akcję. Otwieram zdjęcie, kadruje, zapisuję do internetu, ustalam wielkość 150kb i zapisuję do nowego folderu który też tworzę. Zamykam zdjęcie. Wyłączam akcję. Otwieram wsad i wskazuję folder wyjściowy i folder końcowy. Dodatkowo ptaszkuje w akcji tak aby mieć możliwość swobodnego kadrowania. I lipa nie chce mi zapisać zdjęcia do końcowego folderu.

Kinski
20-01-2012, 14:41
Usuń z akcji zapisywanie do folderu - to zbędne, jeśli korzystasz z Automatyzuj/Sekwencja wsadowa. Nie pojawiają się jakieś błędy?

zonk
06-05-2012, 13:10
witam!
podczepię się do tego tematu bo też chciałem podpytać o kacje w PS.
Czy da radę zrobić akcję, która domyślnie zapisywałaby otwarte zdjęcie w PS jako .jpg, najlepiej nadpisując otwarte zdjęcie?
Robię tak- otwieram zdjęcie w PS, zmniejszam, ustawiam poziomy, ostrzę, dodaję znak wodny i zapisuję. Właśnie tą ostatnią czynność chciałbym usprawnić.
A może da radę jakoś ustawić żeby PS(cs5) zapisywał domyślnie za każdym razem zdjęcie jako .jpg?
Nie znam zbyt dobrze fotoszopa i dla tego jeżeli ktoś umie mi pomóc to proszę o pomoc.

luc_october
06-05-2012, 14:31
witam!
podczepię się do tego tematu bo też chciałem podpytać o kacje w PS.
Czy da radę zrobić akcję, która domyślnie zapisywałaby otwarte zdjęcie w PS jako .jpg, najlepiej nadpisując otwarte zdjęcie?
Robię tak- otwieram zdjęcie w PS, zmniejszam, ustawiam poziomy, ostrzę, dodaję znak wodny i zapisuję. Właśnie tą ostatnią czynność chciałbym usprawnić.
A może da radę jakoś ustawić żeby PS(cs5) zapisywał domyślnie za każdym razem zdjęcie jako .jpg?
Nie znam zbyt dobrze fotoszopa i dla tego jeżeli ktoś umie mi pomóc to proszę o pomoc.

Wrzuć tą akcję do photoshopa i gdy będziesz chciał zapisać edytowane zdjęcie wciśnij ctrl+F5

http://dl.dropbox.com/u/16954130/lucoctober.atn

znacznie przyspiesza robotę. (uwaga nadpisuje zdjęcie czego nie można cofnąć)
na początku spłaszcza wszystkie warstwy, później nadpisuje zdjęcie i zamyka w PSie.

zonk
06-05-2012, 21:46
Dzięki za pomoc!
Działa jak należy!