PDA

Zobacz pełną wersję : G1X - 4/3 Canona



Strony : [1] 2

Bahrd
09-01-2012, 16:11
http://www.dpreview.com/news/2012/01/09/CanonG1X_Preview

MC_
09-01-2012, 16:11
Szkoda tylko, że obiektyw ciemny jak ****

kamol3
09-01-2012, 16:28
http://youtu.be/aq-ptEPMdVA

Quadrifoglio
09-01-2012, 16:35
http://youtu.be/aq-ptEPMdVA


Tylko dlaczego on jest taki brzydki ? fotografującym kazą nosić cegły. Mogli zrobić retro i był by hit ... nie rozumiem tego .

wain
09-01-2012, 16:43
Szkoda tylko, że obiektyw ciemny jak ****

Szkoda ze w ogóle on jest taki cały ch******...
Myślałem że nie da się wymyślić nic gorszego od Nikon1 .. ale canon you can (przepraszam ze nie wierzyłem).

<facepalm>

efat
09-01-2012, 16:45
Czyli jednak 1.5" a nie 1/1.5". No, no. Wypas jak na zewnętrzne rozmiary. Ciekawe jak szkło im się udało. No i czy matryca dorówna w końcu Sony w kwestii DR.
Ale faktycznie jest brzydki!
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
No i dlaczego matryca ma proporcje 4:3! Idealne do filmowania 16:9 :-P

Cichy
09-01-2012, 17:14
matryca 4/3, ciemny przyspawany kit bez szerokiego kąta, nie dziękuję :)

Piotr_0602
09-01-2012, 17:36
Alternatywa dla bezlusterkowców z kitowym ciemnym zoomem. GO nie jest jakąś przewagą dla znacznie mniejszego kompaktu z jasnym zoomem typu Olympus XZ1 czy Panasonic LX5, a te są za to znacznie mniejsze.

Pytanie, jak szybko ten zoom nowego Canona traci światło?
Jak długo jest f/2.8, gdzie jest f/3.5, f/4 a gdzie zaczyna się ciemnica f/5.6 i ciemniej?

Świetnie wpasowany w ofertę Canona. Zamiast lustrzanki z kitowym zoomem - świetny.
Ale lustra ze stałką, albo nawet lustra z jasnym zoomem f/2.8 nie zastąpi.
Nie kanibalizuje oferty Canona, ale trudno mu będzie powalczyć z bezlusterkowcami ze stałkami. Za to doskonale może powalczyć z bezlusterkowcami z zoomem, a pewnie takich najwięcej się sprzedaje.

Micro43 z 12/2, 20/1.7, 25/1.4, 45/1.8 wygrywa.
NEX ma na razie kiepską ofertę stałek.
Samsung z jasnymi stałkami też jest lepszy.
Nikon to kompakt z malutką matrycą.
Nowo zapowiedziane Fuji - bez dwóch zdań dużo lepiej (i drożej).

Pytanie jeszcze o AF? Poziom Nikona, micro43 czy może dużo gorzej?

W każdym razie bardzo ciekawa propozycja. Kawalek tortu może tym Canon zjeść.

siudym
09-01-2012, 19:28
Ale zaraz - G1X to nowa seria bedaca kontynuacja Gxx. Tak samo jak seria S1,2,3,5 i dalej SX1, SX20 etc.

A teraz jak Canon robi wywalony w kosmos kolejny Gxx to juz jest marudzenie i porownywanie do bezlusterkowcow.

Konkurencja to chyba bezposrednio bedzie nowy Nikon P7100. Jak wyjdzie mozna dopiero marudzic na G1X.

Rewelacja. A swiatlo i tak jest ok, G12 mial na koncu 4.5, wiec przy takiej zmianie matrycy 5.6 jest swietne.

gary
09-01-2012, 19:54
zgadzam się z siudymem, fajny aparat jesli matryca da radę :)

siudym
09-01-2012, 19:56
Matryca 1.86x, 14mpix, digic5 - nie moze byc zle ;) Bedzie jakosc amatorskiego EOS w kompakcie Canona. Tylko hmm cena.

akustyk
09-01-2012, 20:19
ciekawa premiera sama z siebie. dla mnie blizsze definicji tego, co bym chcial jako "maluch do torebki" niz te nabijacze kabzy z bidna matryca i droga, slabo dostepna wymienna optyka. a juz na pewno ciekawsze niz porazka pod nazwa Nikon 1...

...ale jak to bedzie w praktyce... rynek oceni...

jacula
09-01-2012, 21:31
Ciekawe o ile ta nowa matryca przebije jakością obrazka (iso, dr) starą 18mp. Będzie kolejny dylemat: Fuji x10 czy Canon gx1?

jot
09-01-2012, 21:45
same dylematy, a zdjęć nie ma kto robić ;)

Aparat ciekawy, szkło trochę ciemne na długim końcu – ciekawe o ile się wysuwa.
Jak do kieszeni, trochę nieporęcznie. Z drugiej strony, ma wszystko czego można oczekiwać po "codziennym" aparacie.
14sto bitowy RAW też nieźle wróży.

rysib
09-01-2012, 22:08
Matryca 1.86x, 14mpix, digic5 - nie moze byc zle ;) Bedzie jakosc amatorskiego EOS w kompakcie Canona. Tylko hmm cena.

Zgadzam się z siudymem, a przy okazji czekam na test Cichego ;)
W sumie powitałbym go jako ciekawe uzupełnienie mojego lustra.

Kolekcjoner
09-01-2012, 22:13
750 Euro czyli 3300 zł - hmmm... cena nie rozpieszcza. Za to można już niezłe lusterko kupić. No cóż zobaczymy.
Rynkowo uważam że premiera sensowna. Myślę że może być dla wielu sensowną propozycją jako aparat zapasowy oraz podstawowy dla tych którzy chcą mieć dobry obrazek bez bawienia się w jakikolwiek system.

tomfoot
09-01-2012, 22:44
Czy mi się wydaje, czy on jakby bardziej plastikowy w stosunku do G10, 11 itd.?
Obiektyw ciemny i krótszy. Mógłby się przynajmniej w końcu zaczynać od 24mm. Coś nie hula.

waldekgdynia
09-01-2012, 23:48
Bardzo fajny kompakt. Duża matryca, ładny wygląd i przyzwoite parametry.
Wszystko zależy od ceny ale już jest moim faworytem.

REX
09-01-2012, 23:54
Powiem tyle wbrew temu co piszą inni mi się podoba jak cholera. Ale cena spadnie choć Gxx trzymały i trzymają i tak troche przy dużą cenę. Ciekawe jak wypadł by w porównaniu z nexe'm bo z tą ceną.

Piotr_0602
09-01-2012, 23:59
Czy jest gdzieś informacja jakie światło ma ten obiektyw przy jakiej ogniskowej? f/5.8 na długim końcu to nie bardzo kuszące, a f/2.8 na krótkim jak najbardziej. Pytanie jak szybko robi się ciemno???

oswald
10-01-2012, 02:20
Niezły kompakt chociaż zawsze mogło być jaśniej i ciutkę szerzej. Mam wrażenie, że jak na kompakt jest super, ale w porównaniu z bezlusterkowcem ze stałką zbyt traci przez przyspawany zoom. Ciekawy sampli jestem.

Cichy
10-01-2012, 09:37
Czy jest gdzieś informacja jakie światło ma ten obiektyw przy jakiej ogniskowej? f/5.8 na długim końcu to nie bardzo kuszące, a f/2.8 na krótkim jak najbardziej. Pytanie jak szybko robi się ciemno???

Standardowo, mniej więcej proporcjonalnie do ogniskowej. Ile razy można tłumaczyć to samo. 2,8 faktyczne będzie tylko przy szerokim kącie. Potem 2,9 - 3 - 3.1 ale przeskoczy pewnie dopiero na 3.2 bo nie ma pośrednich wartości.

Dla mnie taki kompakt bez odpowiednika 24mm to dość słabo. Przy 28mm i krótkim zoomie powinien być też nieco jaśniejszy, np. 2.8-4.

rysib
10-01-2012, 10:36
Niezły kompakt chociaż zawsze mogło być jaśniej i ciutkę szerzej. Mam wrażenie, że jak na kompakt jest super, ale w porównaniu z bezlusterkowcem ze stałką zbyt traci przez przyspawany zoom. Ciekawy sampli jestem.

A jak myślisz, ile % kupujących marzy o pełnej szklarni? Większość będzie się cieszyć że ma wszystko w jednym a dział promocji firmy Canon wytłumaczy im zalety większej matrycy. Jest też i druga strona medalu - już teraz spora część posiadaczy lustrzanek ze sporym zbiorem obiektywów używa serii G jako uzupełnienie. Mocno mi się wydaje, że ten aparat może zaspokoić potrzeby i amatorów chcących mieć jeden aparat z jednym obiektywem oraz użytkowników bardziej zaawansowanych. Czas pokaże. Moda na kupowanie lustrzanek i robienie zdjęć trzymając ją przed sobą na wyciągniętych rączkach mija, czas kupić coś innego ;)

Kolekcjoner
10-01-2012, 10:38
Dla mnie taki kompakt bez odpowiednika 24mm to dość słabo. Przy 28mm i krótkim zoomie powinien być też nieco jaśniejszy, np. 2.8-4.

Pytanie jak by to powiększyło wymiary?

colinSTi
10-01-2012, 10:40
Całe 2 sample:
http://www.usa.canon.com/cusa/consumer/products/cameras/digital_cameras/powershot_g1_x#SampleImages

luciferi
10-01-2012, 10:56
wygląda to nieźle tylko ten rozmiar... nie można tego było bardziej upakować?

Merde
10-01-2012, 11:05
wygląda to nieźle tylko ten rozmiar... nie można tego było bardziej upakować?

I jak wam tu dogodzić?
Nie ma 24 mm, nie ma stałego światła 2.0, nie ma wymiennych obiektywów, za duży, za brzydki...
Co tam matryca, pierwszy raz coś większego w kompakcie Canona...

Dla mnie jak na kompakt bomba, byle go tylko Canon nie zarżnął ceną.

akustyk
10-01-2012, 11:14
I jak wam tu dogodzić?
Nie ma 24 mm, nie ma stałego światła 2.0, nie ma wymiennych obiektywów, za duży, za brzydki...
mam wrazenie, ze szczegolnie wsrod osob, ktore tak czy siak nie kupilyby tego typu sprzetu, najwiecej jest malkontentow...

albo moze ja jestem jakis dziwny i nie kumam wielkich oklaskow dla nowego Fuji (1700 USD) i jechania po tym G1X (800 USD), bez jakichs testow i odniesienia rzeczy do realiow. bo to koniec koncow ma sluzyc do robienia zdjec, a w sklepie czy na ebayu stanowic jakas atrakcyjna propozycje cenowa...

waldekgdynia
10-01-2012, 11:44
Nad Fuji każdy się zachwyca bo to "powrót do przeszłości" w wyglądzie.
A że cena zabija to też ilu kupuje Fuji ?
Miałem S5Pro przed którym kilku kolegów z forum Nikona klęka.
Nie widziałem nic w nim specjalnego.

Ten Canon będzie super jak nie przesadzą z ceną.

Merde
10-01-2012, 11:49
Nad Fuji każdy się zachwyca bo to "powrót do przeszłości" w wyglądzie.

Bo trzeba przyznać, że design mają fajny. Reszta wyjdzie w praniu, mnie wstępnie aparat się podoba.


Miałem S5Pro przed którym kilku kolegów z forum Nikona klęka.
Nie widziałem nic w nim specjalnego.

Bo:

a) nie(zbyt często) korzystałeś z jego dużej rozpiętości tonalnej w światłach.
b) jesteś przyzwyczajony do przyzwoitych kolorów z Canona

kamol3
10-01-2012, 12:38
Na prawdę szybka i krótka recenzja G1X
http://youtu.be/6TIFZnCz0FM

luciferi
10-01-2012, 12:41
rozmiar ma znaczenie :) jak ktoś pobiega z 5D z jakimś większym szkłem a potem ma możliwość używania S95 to ma porównanie. I wtedy taki G1 tak całkiem kompaktowy już nie jest.

Cichy
10-01-2012, 12:53
Na ten aparat trzeba przede wszystkim pod względem przymiarki do bezlusterkowca. Tak samo, jak było z Fuji.

akustyk
10-01-2012, 12:57
rozmiar ma znaczenie :) jak ktoś pobiega z 5D z jakimś większym szkłem a potem ma możliwość używania S95 to ma porównanie. I wtedy taki G1 tak całkiem kompaktowy już nie jest.

mam co do tego mieszane uczucia...

tzn. tez biegam regularnie z 5-tka, trzema szklami i kupa innych gratow na plecach, kilka razy w roku jest to po 10-12 godzin dziennie przez 9 dni. wiec problemu wagi nie trzeba mi tlumaczyc ;)

ale z drugiej strony... mialem 450D + 18-55 jako aparat "do torebki", z czasem zrobil sie z tego 450D + 18-135 a obecnie jest 40D + 18-135 i koniec koncow progresja pod wzgledem funkcjonalnosci i wygody w lapie jest wylacznie ku lepszemu. jakos zwyczajnie ta lapa nawykla od 7 lat do xxD/5D zwyczajnie potrzebuje trzymac sprzet okreslonej wielkosci/masy. a transportowo takie 40D + 18-35 nie wadzi.

przynajmniej w moim przypadku, ta chec "odchudzania sie" pod wzgledem noszonych gratow, po roznych probach i kombinacjach, nieodmiennie sprowadza sie nie do zebrania "mniejszego" systemu (bezlusterkowca czy takiego bardziej wypasionego kompakta) a po prostu do ograniczenia ilosci noszonych gratow przede wszystkim. i tak, na duzy wyjazd pozostaje mi cierpienie pod masa zapakowanego Verteksa 200 (normalnie jakies 8 kilo do kupy), a na wyjscie miejskie po prostu 40D i 18-135. do noszenia to moze wieksze niz bezlusterkowiec/kompakt, ale da rade strawic, a pod wzgledem wygody dla mnie nieporownywalnie lepiej. ale na pewno maja tu znaczenie stare przyzwyczajenia...

luciferi
10-01-2012, 12:59
ja poprostu używając S95 uświadomiłem sobie co to jest aparat kieszonkowy i może stąd zbyt duże oczekiwania w stosunku do tego sprzętu.

gary
10-01-2012, 13:01
http://www.youtube.com/watch?v=fAL7HIBZEdw&feature=related

waldekgdynia
10-01-2012, 13:17
Zaletą tego Canona PowerShot G1 X jest duża matryca.
Największa z dotychczas stosowanych w kompaktach.
Od jej jakości zależy czy aparat ten będzie konkurował z bezlusterkowcami Sony, Olympusa czy Samsunga.

akustyk
10-01-2012, 13:35
Zaletą tego Canona PowerShot G1 X jest duża matryca.

skoryguje:
- duza matryca
- proporcje kadru znane uzytkownikom kompaktow/bezlusterkowcow 4/3
- sprawdzona w boju guzikologia serii Gx
- "one lens to rule them all" juz w cenie aparatu :)
- celownik optyczny


cena poki co jest srednio na jeza, bo nowosc. ale niech to w ciagu roku zejdzie do okolic 500 EUR, a nastepca G2X, ten za 800 EUR, ma ciut jasniejszego lensa (walne z grubej rury: 24-80/2.8-4.0)...

sam go i tak nie kupie, ale jakbym mial parcie na malucha... gdzie dokladnie ten sens wchodzenia w 4/3 czy Neksa, jesli byle stalka szerokokatna kosztuje dobre 300 EUR a swiatlosile ma, ujmujac oglednie, niepowalajaca (a z jakoscia roznie bywa) ? placic za teoretyczne korzysci wymiennej optyki, ktore poki co pozostaja pusta teoria...?

Merde
10-01-2012, 14:48
- proporcje kadru znane uzytkownikom kompaktow/bezlusterkowcow 4/3

Skoryguję korektę: to powyżej, to jest cecha GX1. Ja bym tego zaletą nie nazwał. Nie nazwę tego wadą z jednego względu - dopuszczam do siebie myśl, że ktoś inny może lubić właśnie takie proporcje.

akustyk
10-01-2012, 14:56
Skoryguję korektę: to powyżej, to jest cecha GX1. Ja bym tego zaletą nie nazwał. Nie nazwę tego wadą z jednego względu - dopuszczam do siebie myśl, że ktoś inny może lubić właśnie takie proporcje.

mialem na mysli w kontekscie przesiadajacych sie na G1X uzytkownikow kompaktow albo 4/3 (lub tez rozwazajacych G1X jako alternatywe do tychze).

ale tak ogolnie, to to oczywiscie jest cecha, nie zaleta sensu stricte.

gavin
10-01-2012, 15:09
No to kupno kupno xxxD czy xxxxd jedynie z kitem straciło sens (no chyba że na krupówki), bezlustrowców z kitem w sumie też.

rysib
10-01-2012, 15:30
No to kupno kupno xxxD czy xxxxd jedynie z kitem straciło sens (no chyba że na krupówki), bezlustrowców z kitem w sumie też.

W sumie jeszcze jest fufu X10. Matryca nie taka mała a światłosiła 2.0-2.8. Dla jednego większa matryca, dla innego ciekawsza świałosiła. Może w następnych odsłonach C wypuści G2X z jaśniejszym obiektywem, a F X20 z większą matrycą, a wszystko w jednej fabryce będą robić? :confused:

Przemek_PC
10-01-2012, 16:40
Panowie, pomyślcie jak Canon a właściwie jego marketingowcy, jeśli G1X miałby obiektyw jak serii G o jasności 2,0-2,5 (mój G1 bez X taki ma), dodajcie do tego dużą matrycę to przecież byłaby to konkurencja nie tylko dla tanich lustrzanek ale i tych troszkę droższych.

gary
10-01-2012, 16:47
canonowski szeroki obiektyw 2.0 dla aps to kawał szkła

jacula
10-01-2012, 19:51
W sumie jeszcze jest fufu X10. Matryca nie taka mała a światłosiła 2.0-2.8. Dla jednego większa matryca, dla innego ciekawsza świałosiła. Może w następnych odsłonach C wypuści G2X z jaśniejszym obiektywem, a F X20 z większą matrycą, a wszystko w jednej fabryce będą robić? :confused:

Te aparaty w gruncie rzeczy są bardzo podobne - mimo, że matryca w Canonie jest zdecydowanie większa. Podobieństwa:
-proporcje matrycy
-zakres zooma
-bardzo podobna GO
-wizjer optyczny bez info
-wydajność baterii
-stabilizacja obrazu
Na plus x10:
-tańszy
-lżejszy i mniejszy
-tryb seryjny?
-dr?
Na plus G1X:
-większa rozdzielczość
-lepsze wysokie iso?
-uchylny ekran

W zasadzie jeśli chodzi o jakość obrazu oba te aparaty może różnicować jedynie wysokie iso i dr. Mimo wszystko x10 jest dla mnie ciekawszy, Fuji musi tylko wyeliminować efekt białych plam w nowym firmware. Ciekawe czy Canon będzie miał jakieś nowe ficzery typu dr 200 lub 400% (jak w s95/s100).

Quadrifoglio
10-01-2012, 19:57
Te aparaty w gruncie rzeczy są bardzo podobne - mimo, że matryca w Canonie jest zdecydowanie większa. Podobieństwa:
-proporcje matrycy
-zakres zooma
-bardzo podobna GO
-wizjer optyczny bez info
-wydajność baterii
-stabilizacja obrazu
Na plus x10:
-tańszy
-lżejszy i mniejszy
-tryb seryjny?
-dr?
Na plus G1X:
-większa rozdzielczość
-lepsze wysokie iso?
-uchylny ekran

W zasadzie jeśli chodzi o jakość obrazu oba te aparaty może różnicować jedynie wysokie iso i dr. Mimo wszystko x10 jest dla mnie ciekawszy, Fuji musi tylko wyeliminować efekt białych plam w nowym firmware. Ciekawe czy Canon będzie miał jakieś nowe ficzery typu dr 200 lub 400% (jak w s95/s100).

Zapomniałeś o jednej baaardzo istotnej sprawie - zoomowanie w canonie za pomocą prztyczka - do doopy.

grzeSiuu
10-01-2012, 20:02
hmm tak sobie czytam i myslę i czytam ;)

wg mnie jest to stanowczo następca serii G.
więc w tej kategorii chyba trzeba spojrzeć (?) dla mnie bOOmba!
sam się przesiadłem z llustra C an Lx3.
dzisiaj poważnie bym się zastanowił nad kupnem między Lx3, 5, i temu też podobne ...
dla mnie osbiście wygląd zblizony do serii G i mi się podoba ale to rzecz gustu.
wykonanie.. nie wiem ale myślę, że dobre!
ja osobiście chcę teraz qpić mega zoOoma.. i taki mi się maży od canona z tą właśnie matrycą. myślałem o fuji, który ma się pokazać ale będę czekał na canona.

jeżeli jednak tak usilnie chcecie porównywać go z mcro43, to ja nie widzę sensu i nie widzę przewagi tego G nad np pasikonikiem G3..
.. no oczywiście dla mnie G3 jest lepsze ;)
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
......................
marzy
miało być marzy
......................

Kolekcjoner
10-01-2012, 20:46
Zapomniałeś o jednej baaardzo istotnej sprawie - zoomowanie w canonie za pomocą prztyczka - do doopy.

Rzecz gustu. Są ludzie którzy sobie to bardzo chwalą :cool:.

cezarycezary
11-01-2012, 02:12
Dla mnie jest to ciekawa alternatywa na przesiadkę z canona G10, do tej pory rozpatrywałem samsunga nx200 i panasa GX1..... Chyba zostane przy canonie.......

Kolekcjoner
11-01-2012, 06:19
...the new G1 X will have better ISO performance than the 60D and 7D
Robi się ciekawie 8-). Podejrzewam że digic V robi swoje.

Merde
11-01-2012, 08:56
Robi się ciekawie 8-)

Myślisz, że od teraz będzie można obskoczyć ślub kompaktem? :mrgreen:

Cichy
11-01-2012, 10:02
A jako następca serii G (za jakiego też go właśnie biorę) to świetny aparat :)

pan.kolega
11-01-2012, 10:09
Chyba niektórzy w tym wątku oderwali się conieco od rzeczywistości, czyli fizyki i ekonomii.

Ciemny obiektyw?

A co miało być - doczepić ten aparacik do EF-S 17-55? to jest przy matrycy 1.6x circa about 28-90. No ale panowie życzą sobie przecież 24 mm, i 2.8 też nie za jasne, no i to jest tylko zum 3x, więc raczej trzeba coś lepszego niż 17-55. Tylko że 17-55mm to jest $1000, a G1X już jest za drogi za $800 :roll:;)

gavin
11-01-2012, 10:13
https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img828.imageshack.us/img828/8074/beztytuuzsz.jpg)

wielki

akustyk
11-01-2012, 11:07
https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img828.imageshack.us/img828/8074/beztytuuzsz.jpg)

wielki

ja bym to bardziej interpretowal jako: czlowiek rasy bialej ma szanse nie dostac skretu kostek od trzymania tego w rece dluzej niz 20 minut ;)


a propos: to porownanie jest do N3, inne Neksy sa wyzsze. a podstawowa roznica, jak sie popatrzy na fotki, wynika z obecnosci celownika optycznego. a obecnosc tegoz niekoniecznie jest wada ;)

PS:
http://a.img-dpreview.com/reviews/sonynex5n/images/body.jpg
G1X:
http://www.dpreview.com/previews/canong1x/images/allroundview.jpg

Piotr_0602
11-01-2012, 11:27
Cóż, to taka mała cegiełka, ale mniejsza od lustrzanki (a ma w sobie tez obiektyw). Do kieszeni jednak nie wejdzie, nawet do spodni bojówek, czy na piersiach zimowej kurtki - za gruby (65mm ze schowanym obiektywem). W bocznej kieszeni zimowej kurtki też będzie przeszkadzał. Nie zastąpi małych modeli kompaktów z jasnym zoomem (choć GO da podobną). Olymusa XZ-1 noszę w kieszeni marynarki, noszę kilka dni na szyi pod kurtką na górskich wędrówkach (nawet przy wspinaczce). Z GX1 tak się nie da (i z X10 też). Jak ktoś chce do kieszeni, to ma w ofercie jeszcze mniejszego Canona S100 (ale tu i mała matryca i ciemny obiektyw), ale to nie są możliwości X10, XZ1, LX5 (za ciemny obiektyw). Za to do podróży z małą torbą, plecakiem, na pasku na ramieniu ten GX1 jest idealny. Bez żadnych dodatkowych gratów, obiektywów... super. Duża matryca i przyzwoity zoom, w niedużym opakowaniu.

gavin
11-01-2012, 11:52
to akurat był Nex5N na porównaniu

akustyk
11-01-2012, 11:57
to akurat był Nex5N na porównaniu

to sie z wymiarami nie zgadza, jesli wierzyc dpreview:
http://www.dpreview.com/reviews/sonynex5n/page3.asp

grzeSiuu
11-01-2012, 12:05
A co miało być... itd


ja się w pełni z Tobą zgadzam.
wg mnie bardzo ciekawa propozycja i strasznie żałuję, że nie wyszła wcześniej.
wada... na pierwszy rzut oka widzę wday (ale trzeba pomacać).
- wielkość, tzn większy faktycznie od np mojego lx'a, którego także nie wsadzam do kieszeni. nie mieści się a wbojówkach nie chodzę.
- cena, sugerowana cena! jak wskoczy na miejsce serii G i cenowo zblizy się do 2000 zł, to będzie wg mnie hit!
w cenie ok 3000 zł i wyżej.. chyba wybrałbym pasikonika G3 i jego najnowszy miniaturkowy/naleśnikowy zoomik.
jasne, ciemniejszy, mniejsza matryca itd.. ale mogę dokupić szeroki kąt. jedynej rzeczy której mi brakuje po sprzedaży swojego majdanu.

gavin
11-01-2012, 12:07
zgadza http://www.optyczne.pl/index.html?aparat=all&producent=62&aparat=1417&pix=0&zoom=0&typ=dowolny&sort=

Cichy
11-01-2012, 13:19
podstawowa roznica, jak sie popatrzy na fotki, wynika z obecnosci celownika optycznego. a obecnosc tegoz niekoniecznie jest wada ;)


W serii G celownik jest tylko po to, by z niego nie korzystać :P

Piotr_0602
11-01-2012, 13:29
- wielkość, tzn większy faktycznie od np mojego lx'a, którego także nie wsadzam do kieszeni. nie mieści się a wbojówkach nie chodzę.


Mimo wszystko LX3 jest gabarytowo wyraźnie mniejszy i ma więcej możliwości transportu. Jest nieco mniejszy i wyraźnie cieńszy, więc wejdzie w mniejsze kieszenie i torby niż GX1. Dodatkowo wyraźnie lżejszy - 265 gram (LX3) vs. 534 gramy (GX1) to praktycznie dwa razy tyle. LX3 w kieszeni kurtki nie ciąży tak, jak ponad pół kilogramowy GX1. Noszenie tych aparatów cały dzień na szyi to duża różnica - zarówno wagowa (zmęczenie karku), jak i gabarytowa (GX1 pod kurtką raczej jest mocno niewygodny).

Może LX3 nie jest tak mały jak S90/S95/S100, ale dużo mniejszy i lżejszy od GX1. W efekcie GX1 to aparat do torby, a LX3 można upchnąć w kieszeni kurtki, bocznej plecaka, nosić cały dzień na szyi, i ogólnie, cześciej go mieć przy sobie niż GX1.

To trochę inna katergoria aparatów.
GX1 doskonale zastąpi lustro z kitowym zoomem, ale kieszonkowy nie jest w żadnym wypadku.

tomfoot
11-01-2012, 13:55
W serii G celownik jest tylko po to, by z niego nie korzystać :P

bo korzystać się nie da, chyba że ktoś ma nietypową budowę twarzoczaszki :-)

Merde
11-01-2012, 14:19
Dodatkowo wyraźnie lżejszy - 265 gram (LX3) vs. 534 gramy (GX1) to praktycznie dwa razy tyle. LX3 w kieszeni kurtki nie ciąży tak, jak ponad pół kilogramowy GX1. Noszenie tych aparatów cały dzień na szyi to duża różnica - zarówno wagowa (zmęczenie karku), jak i gabarytowa (GX1 pod kurtką raczej jest mocno niewygodny).

Jak czytam o problemach z noszeniem pół kilograma to zaczynam się poważnie martwić o zdrowie współczesnych facetów... :-)

Leon007
11-01-2012, 14:44
https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img828.imageshack.us/img828/8074/beztytuuzsz.jpg)

wielki

Żeby porównanie było uczciwe, należy do soniego przyczepić obiektyw o analogicznych parametrach, albo urwać obiektyw canonowi i pokazać w rzucie z boku.

No, chyba że sony robi zdjęcia bez obiektywów.

grzeSiuu
11-01-2012, 15:01
kolejnym krokiem canona powinien być:
PowerShot S1X nastepca PowerShot SX40 HS.
ta sama matryca co w PowerShot G1.
zoom oczywiście dobrany do wielkości matrycy, by nie oszukiwać praw fizyki ;)
taki powrót do Cpro1 lub Ma2 tylko z wiekszym impetem :)

Przemek_PC
11-01-2012, 17:10
Celownik jest po to aby pojęcie "błąd paralaksy" było wciąż aktualne :)

gavin
11-01-2012, 17:10
Nie chodzi o to czy Nex lepszy czy Canon tylko że Canon jest po prostu wielki i tyle.

Piotr_0602
11-01-2012, 17:17
Jak czytam o problemach z noszeniem pół kilograma to zaczynam się poważnie martwić o zdrowie współczesnych facetów... :-)

O mnie się nie obawiaj. Trenuję sport i nie jest tak źle. To nie o udźwig chodzi, ale o wygodę.

1) Co innego pójść na spacer, a co innego dźwigać na szyi ponad pół kilograma cały dzień. Niedawno maszerowałem po górach kilka dni, z plecakiem i całym noclegowym sprzętem, po śniegu, z aparatem na szyi pod kurtką. Ale aparat ważył mniej niż 300 gram. Gdyby ważył ponad pół kilograma i miał grubość GX1 to już nie byłoby wygodnie.

2) Te nieco poniżej 300 gram w kieszeni marynarki, kurtki to jest granica wygody. Gdyby to było >500 gram, nawet gdyby zmieściło się w kieszeni (GX1 nie zmieści się), zrobiłoby się to skrajnie niewygodne. Co innego pas czy szelki fotograficzne, a co innego kieszeń w ubraniu.

3) Mam malutki, giętki statyw Gorillapod, z końcówkami na neodymowych magnesach. Udźwig chyba coś <350 gram. Zawinę go wokół płotu, przypnę magnesami do znaku drogowego, do dachu samochodu, itp. GX1 z masą ponad pół kilograma już się do tego statywu nie nadaje. A statyw poręczny, malutki, wejdzie do każdej kieszeni, a magnesy nadają mu dużą użyteczność (trzeba tylko trzymać je z daleka np. od karty pamięci czy dysku twardego, bo pole magnetyczne neodymowe końcowki generują silne).

GX1 to nie jest bezpośrednia konkrencja dla XZ1, LX5, EX1, a raczej odpowiednik dawnych hybryd, w stylu Olympusa C5050, Minolty A2, itp. aparatów. Te miały małe matryce i jasne obiektywy, ważyły coś koło pół kilograma, ale do kieszeni nie wchodziły i wymagały małej torby. Nowy Canon ma dużą matrycę ale ciemny obiektyw i gabaryty podobne. Czyżby odżyła ta, wydawało się wymarła, klasa aparatów?

luc_october
11-01-2012, 17:18
Nie chodzi o to czy Nex lepszy czy Canon tylko że Canon jest po prostu wielki i tyle.

Jak na razie G1X to najmniejszy kompakt z dużą matrycą i niewymiennym obiektywem zoom'owym.

Już zastanawiam się nad kupnem.

Opa_Apo
11-01-2012, 17:29
Jak czytam o problemach z noszeniem pół kilograma to zaczynam się poważnie martwić o zdrowie współczesnych facetów... :-)

Pozwolę sobie zostać adwokatem Piotra. Wydaje mi się, że to nie chodzi o to, że pół kilo to dużo. Ja normalnie cały swój sprzęt noszę i nie przeszkadza mi to choć sporo waży, ale to nie jest na co dzień. W kieszeni to po prostu przeszkadza. Ja mam na przykład dwie komórki. Jedna waży 90g, druga 180g i naprawdę to robi różnicę. Z tą 90g co jakiś czas sprawdzę czy nie zgubiłem, a tą 180g czuję cały czas, nie ma potrzeby sprawdzania. Nie wspominając o bieganiu na przykład. Ta cięższa strasznie się obija o nogę, a to denerwuje poprostu. I zapewniam, że to nie wina zaniedbania się. Chodzę na siłownie, biegam, pływam, nie mam problemów z ciężarami. Jak bym miał nosić taki pęk kluczy jak mój znajomy, to pewnie na to też bym się wkurzał. Powiem to jeszcze raz, to po prostu denerwuje jak coś cięższego niż około 105g dynda w kieszeni.

Jak dla mnie Canon g1x zapowiada się na całkiem ciekawy aparat i jeżeli będzie tak trwały jak poprzednie z serii g, to będzie to chyba kompakt jakiego szukam. Znacznie mniejszy od nex'ów i innych podobnych z wymienną optyką, ale nie aż tak mały żeby wypadał z ręki podczas robienia zdjęcia. Duża matryca jak na kompakt. Ale z ceny musi trochę zejść.

grzeSiuu
11-01-2012, 18:22
Ale z ceny musi trochę zejść.


ot sedno sprawy.
dodam jeszcze, że cena tego aparatu wg mnie nie pozwala go nigdzie zakwalifikować i stwarza niepotrzebne zamieszanie.

Przemek_PC
11-01-2012, 18:50
Czyli wszystko w normie, nowy G1X jest beeee. Jak się pojawi G2X to one będzie beeee a G1X będzie cacy :)

GoOrange
11-01-2012, 19:53
Ale się ruch w interesie zrobił... Brakuje mi jeszcze LG i Benq. Nie żeby Canona z nimi równać, tylko tak ogólnie wszyscy zaczynają się w foto bawić...

gary
11-01-2012, 20:12
http://www.youtube.com/watch?v=PI6czaKIllc

Kolekcjoner
11-01-2012, 20:42
Ale się ruch w interesie zrobił... Brakuje mi jeszcze LG i Benq. Nie żeby Canona z nimi równać, tylko tak ogólnie wszyscy zaczynają się w foto bawić...

A cóż to ma do rzeczy wobec tej premiery??

REX
12-01-2012, 02:55
kolejnym krokiem canona powinien być:
PowerShot S1X nastepca PowerShot SX40 HS.
ta sama matryca co w PowerShot G1.
zoom oczywiście dobrany do wielkości matrycy, by nie oszukiwać praw fizyki ;)
taki powrót do Cpro1 lub Ma2 tylko z wiekszym impetem :)

Ja do dziś żałuje że nie kupiłem Sx1 te pare dobrych lat temu ale przyznaje grzesiu masz racje. Kupując G1X gdybał bym jeszcze nad Nex5n. Ale wpierw musiał bym dorwać w swoje ręce G1X.

Kolekcjoner
12-01-2012, 03:39
Nie wiem czy było. Porównanie iso - G1X i inni ;) :
http://www.focus-numerique.com/test-1354/compact-canon-g1-x-powershot-bruit-electronique-12.html

Przemek_PC
12-01-2012, 10:18
Te sample są z włączoną redukcją szumów a na takich małych wycinkach nie widać jak ta redukcja psuje detale na normalnym zdjęciu.

Merde
12-01-2012, 10:43
a na takich małych wycinkach nie widać

Kliken Sie bitte na te wycinki.

akustyk
12-01-2012, 10:46
Te sample są z włączoną redukcją szumów a na takich małych wycinkach nie widać jak ta redukcja psuje detale na normalnym zdjęciu.

niby racja, ale mozna z grubsza powiedziec, ze mimo redukcji poziom szczegolowosci wydaje sie przyzwoity a szumy niezle kontrolowane. z jakimis wiazacymi wypowiedziami wstrzymalbym sie do dokladniejszych testow, a najchetniej po prostu zobaczyl pare gotowych zdjec.

ale jakby nie patrzyl - na tych probkach aparat wydaje sie trzymac dobry poziom do ISO 800. jak na docelowe jego zastosowania, to nie malo IMHO



Kliken Sie bitte na te wycinki.

uaa... ale mydlo ten lens ;)


z innej beczki - stare przyslowie pszczol mowi: klika sie zawsze "cos" a nie "na czym". w niemieckim rekcja z "na" jest prawdopodobnie poprawna (w niderlandzkim tez), ale po polsku w szanujacym sie dokumencie musi byc "kliknac cos" ;)

Merde
12-01-2012, 11:28
uaa... ale mydlo ten lens ;)

Ano, na tych samplach rogi wyglądają gorzej niż, nie przymierzając, 17-40.
Poczekajmy na inne żeby mieć pewność. Sama matryca wydaje się być świetna.

Piotr_0602
12-01-2012, 12:00
Pytanie jak wypada porównanie topowych kompaktów z mniejsza matrycą, ale zoomem jaśniejszym o jednej do kilku działek działek (zależnie od ogniskowej) do tego GX1. GO i z jednego, i z drugiego możemy uzyskać w miarę podobną (np. f/2.5 lub f/2.8 na portretowej ogniskowej vs. f/5.8 u Canona).
I nie chodzi o to samo ISO, bo mając f/2.5 i f/5.8 możemy ten sam czas miec na ISO 400 w jednym i na ISO 2500 w drugim. Chodzi tu o dobre zdjęcie w danych warunkach oświetleniowych.

Ile zyskujemy nosząc (w małej torbie) aparat rozmiarów GX1 w stosunku do dużo mniejszego i lżejszego topowego kompaktu (wyciągając go z kieszeni).

I najważniejsze - jak wypada tu rozpiętość tonalna?

gary
12-01-2012, 12:11
szkło fuji x100 zjada na tych samplach szkło canona niestety

akustyk
12-01-2012, 12:30
Ano, na tych samplach rogi wyglądają gorzej niż, nie przymierzając, 17-40.

az tak bym sie nie rozpedzal. 17-40 mam ;)

jacula
12-01-2012, 13:33
szkło fuji x100 zjada na tych samplach szkło canona niestety

Nie ma w tym chyba nic dziwnego - w końcu x100 ma stałkę:).
Za to obiektyw x10 wydaje się być zdecydowanie lepszy w rogach od tego w g1x.

Pierwsze wrażenia + sampelki: link (http://digitalfotoonline.dk/Nyheder/verdenspremiere-se-vores-testskud-med-canon-g1-x).
"af działa dość szybko i dokładnie"



Pytanie jak wypada porównanie topowych kompaktów z mniejsza matrycą, ale zoomem jaśniejszym o jednej do kilku działek działek (zależnie od ogniskowej) do tego GX1. GO i z jednego, i z drugiego możemy uzyskać w miarę podobną (np. f/2.5 lub f/2.8 na portretowej ogniskowej vs. f/5.8 u Canona).
I nie chodzi o to samo ISO, bo mając f/2.5 i f/5.8 możemy ten sam czas miec na ISO 400 w jednym i na ISO 2500 w drugim. Chodzi tu o dobre zdjęcie w danych warunkach oświetleniowych.

Ile zyskujemy nosząc (w małej torbie) aparat rozmiarów GX1 w stosunku do dużo mniejszego i lżejszego topowego kompaktu (wyciągając go z kieszeni).

I najważniejsze - jak wypada tu rozpiętość tonalna?

Widzę, że podchodzisz do tematu podobnie do mnie. Porównując jpgi na focus numerique wydaje się, że g1x ma co najmniej 2 działki przewagi nad x10. Choć ciężko mówić o rzetelnym porównaniu, bo x10 ma właściwie 6mp, a nie 12. W każdym razie iso 400 z x10 wygląda bardzo podobnie (detale) do iso 1600 z g1x, a iso 800 z x10 właściwie bardziej mi się podoba od 3200 w g1x, chociaż g1x zachowuje jednak więcej detali - widać to np. na poziomicach - mapa z prawej strony. Czyli g1x będzie miał 2-3 przewagi nad x10 w iso. 1 działkę zrównoważy jasność szkła w x10 na krótkim końcu, a 2 działki na długim. Czyli w słabych warunkach oświetleniowych g1x będzie lepszy od x10 (pod warunkiem, że nie użyjemy "Pro low light mode"). Generalnie różnice nie powinny być jednak tak duże, jak na pierwszy rzut oka sugerowałby rozmiar matrycy. Zasadniczą kwestią pozostanie DR.

Piotr_0602
12-01-2012, 14:05
Widzę, że podchodzisz do tematu podobnie do mnie.

Rozmiar warunkuje częstotliwośc używania.
A najlepszy apart to taki który mamy przy sobie.
Można stopniować:

1) komórka (zawsze przy sobie, najlepsza do foto dziś to chyba nokia N8)
2) malutki, 100% kieszonkowy kompakt (typu np. S90, S95, S100)
3) mały, kieszonkowy (ale do większej kieszeni) kompakt (XZ1, LX5) lub np. Sigma DP1
4) mały, ale już niezbyt kieszonkowy (zostają największe kieszenie) kompakt typu X10, albo mały bezlusterkowiec
5) bezlusterkowiec rozmiaru stanadrowych PENów, Fuji X100
6) największe bezlusterkowce (Panasa, Samsunga albo nowe Fuji X1pro) i Canon GX1
7) mała lustrzanka
8) lustrzanka semi-profi z małymi obiektywami
9) lustrzanka semi-profi z dużymi obiektywami
9) lustrzanka topowa typu D3, canonowych jedynek i cięzkimi obiektywami

I zawsze chcę wiedzieć co zyskuję w jakości obrazka i wygodzie użytkowania, wybierając cięższe i większe gabarytowo rozwiązanie.

Komórkę mamy 100% czasu przy sobie.
Potem ten procent spada.
A nawet najlepszy aparatem który leży w szafie zdjęcia nie zrobimy.

luc_october
12-01-2012, 16:01
http://digitalfotoonline.dk/Nyheder/verdenspremiere-se-vores-testskud-med-canon-g1-x

ISO wygląda bardzo dobrze moim zdaniem.

waldekgdynia
12-01-2012, 16:37
http://digitalfotoonline.dk/Nyheder/verdenspremiere-se-vores-testskud-med-canon-g1-x

ISO wygląda bardzo dobrze moim zdaniem.

Dla mnie wygląda rewelacyjnie. Jak na kompakt jest super.
Niedługo trzeba będzie na nowo zdefiniować słowo - kompakt. :-)

Jutrzas86
12-01-2012, 20:17
Mam nadzieję, że w teście focus-numerique.com mieli egzemplarz z walniętym szkłem. Jakość w rogach tragiczna. Gdzie to "very sharp lens" reklamowane przez ambasadora Canona? Już kit Canona 18-55mm IS jest dużo lepszy w rogach.
Sama matryca wydaje się być bardzo dobra po tych samplach. Odszumianie chromy na mniejszym poziomie niż u konkurentów, ale przez to są żywsze kolorki i zachowane więcej detali.
Co do rozmiarów - IMO dobrze że są konkretne. Przynajmniej jest za co złapać i ręka się tak nie męczy, a i tak wciąż jest nieco lżejszy od najlżejszej lustrzanki z kitem.

Piotr_0602
13-01-2012, 00:29
Dla mnie wygląda rewelacyjnie. Jak na kompakt jest super.
Niedługo trzeba będzie na nowo zdefiniować słowo - kompakt. :-)

To nie kompakt. Takie aparaty nazywano kiedyś hybrydami.
Były zacne modele - Minotla A1, A2, Olympus C-5050 i następca, Canon Powershot Pro 1... gabaryty miały podobne. Potem zniknęły (ostatni był chyba Sony R1), a potem pojawiły się kompakty z ich ideą (większa matryca i jasna optyka) o małych rozmiarach. Teraz Canon wrócił do tych gabarytów, tylko powiekszył mocno matrycę (ale za to obiektyw jest ciemny).

jacula
13-01-2012, 11:23
Zwał jak zwał, g1x jest dla mnie bardzo fajną alternatywą dla lustrzanki z kitem lub bezlustra z kitem. Natomiast jako uzupełnienie lustra wolałbym jednak coś mniejszego i lżejszego (np. s100). Aczkolwiek dla kogoś kto używa 1d lub d3, taki g1x może być bardzo ciekawym uzupełnieniem lustra.

luc_october
13-01-2012, 15:39
Sorry, ale G1X bliżej rozmiarami do np. powershot'a a650, czy serii G niż do hybryd.
Podstawowa różnica między hybrydami była w grubości, a tu minolta A1 ma prawie dwa razy więcej od nowego Canona. O Sony R1 nie wspominając.

Moim zdaniem wszystko marudzenie na siłę. Za duży, za ciężki, za ciemny...

Obiektyw w nowym G1X jest odpowiednikiem Sigmy 17-70mm na APS-C gdzie sigma ma na długim końcu f/4, ale chwileczkę... ten obiektyw waży dokładnie 535g czyli tyle samo co G1X, a z osłoną wysunięty jest większy od całego G1X.
Więc gdzie oni to mieli upchać?

janmar
13-01-2012, 15:51
Hybryda to lustrzanka z podglądem kadru nie realizowanym przez tor optyczny z lustra do wizjera lecz z małym LCD we wizjerze.Taka lustrzanka nie do końca ,
i kompakt " nie calkiem" :smile:

Kolekcjoner
13-01-2012, 15:55
Ciekawe czemu nie zdecydowali się na wizjer elektroniczny?

Merde
13-01-2012, 16:05
Ciekawe czemu nie zdecydowali się na wizjer elektroniczny?

Żeby było co wsadzić w G2X czy G3X?

strideer
13-01-2012, 18:48
Żeby było co wsadzić w G2X czy G3X?

Stawiam na to, że z wizjerem EVF i tak już dość duży korpus musiałby jeszcze bardziej spuchnąć.

grzeSiuu
13-01-2012, 20:02
Rozmiar warunkuje częstotliwośc używania.
A najlepszy apart to taki który mamy przy sobie.
Można stopniować:

1) komórka (zawsze przy sobie, najlepsza do foto dziś to chyba nokia N8)
2) malutki, 100% kieszonkowy kompakt (typu np. S90, S95, S100)
3) mały, kieszonkowy (ale do większej kieszeni) kompakt (XZ1, LX5) lub np. Sigma DP1
4) mały, ale już niezbyt kieszonkowy (zostają największe kieszenie) kompakt typu X10, albo mały bezlusterkowiec
5) bezlusterkowiec rozmiaru stanadrowych PENów, Fuji X100
6) największe bezlusterkowce (Panasa, Samsunga albo nowe Fuji X1pro) i Canon GX1
7) mała lustrzanka
8) lustrzanka semi-profi z małymi obiektywami
9) lustrzanka semi-profi z dużymi obiektywami
9) lustrzanka topowa typu D3, canonowych jedynek i cięzkimi obiektywami

I zawsze chcę wiedzieć co zyskuję w jakości obrazka i wygodzie użytkowania, wybierając cięższe i większe gabarytowo rozwiązanie.

Komórkę mamy 100% czasu przy sobie.
Potem ten procent spada.
A nawet najlepszy aparatem który leży w szafie zdjęcia nie zrobimy.

możemy sobie gdybać, myśleć krytykować i zachwalać ale Twoje słowa są jak przykazania :) ... święta prawda !!!

jacula
13-01-2012, 21:36
Niestety G1X nie odziedziczył funkcji HTP z lustrzanek, ma za to korekcję dynamiki z innych kompaktów (200,400%) realizowaną tak, jak HTP (przez niedoświetlanie), jednak ta korekcja jest dostępna tylko w jpg. Szkoda, bo w lustrach Canona bardzo sobie chwalę HTP, która również w rawie okazuje się zbawienna - jeśli ktoś korzysta z DPP (a jak wiemy dpp zapewnia najwierniejsze kolorki). Celowy zabieg czy niedopatrzenie? Napomknęli o tym na dpreview. Może modele produkcyjne będą miały tę funkcję również w raw.

rysib
14-01-2012, 00:07
I jeszcze parę zdjęć poglądowych z rodzimego podwórka tym razem LINK (http://www.optyczne.pl/4568-nowo%C5%9B%C4%87-Canon_PowerShot_G1_X_-_zdj%C4%99cia_przyk%C5%82adowe.html)

jacek_73
14-01-2012, 11:54
Widzę, że dla niektórych ISO12400 może okazać się zjadliwe...ale ja z canonem ślubu nie brałem i nie dam się wydoić TĄ RAZĄ:twisted:

Kolekcjoner
14-01-2012, 12:05
Czy zwrócił ktoś uwagę jaką ten obiektyw ma minimalną odległość ostrzenia?

jacek_73
14-01-2012, 12:14
Za optycznymi:
Ostrość od : AF w trybie makro (szeroki kąt): od 20 cm

Tylko nie wiem czy liczone do przedniej soczewki czy do matrycy :)

cezarycezary
14-01-2012, 12:20
Korzystając ze sposobności pracy niedaleko dużego centrum handlowego, zaszedłem do jednego z renomowanych sklepów z ''szerokim uśmiechem'', mając uciułane kilo euro zapytałem się kiedy będzie dostępny C. G1X w ich sieci czy w ogóle na naszym rynku - odpowiedz padła jak zimny kubeł wody wylany za kołnierz - może przed wakacjami ( skandynawia już ma info u przedstawicieli o datach dostaw jak i cenie - to tak tylko informacyjnie ) Czy my zawsze musimy być traktowani po macoszemu przez światowe koncerny ? :(((

http://www.prisjakt.no/category.php?k=97

Kolekcjoner
14-01-2012, 12:28
Za optycznymi:

Tylko nie wiem czy liczone do przedniej soczewki czy do matrycy :)

Dzięki :D.

Goomis
14-01-2012, 19:29
Korzystając ze sposobności pracy niedaleko dużego centrum handlowego, zaszedłem do jednego z renomowanych sklepów z ''szerokim uśmiechem'', mając uciułane kilo euro zapytałem się kiedy będzie dostępny C. G1X w ich sieci czy w ogóle na naszym rynku - odpowiedz padła jak zimny kubeł wody wylany za kołnierz - może przed wakacjami ( skandynawia już ma info u przedstawicieli o datach dostaw jak i cenie - to tak tylko informacyjnie ) Czy my zawsze musimy być traktowani po macoszemu przez światowe koncerny ? :(((

http://www.prisjakt.no/category.php?k=97

Pierwsza jest Japonia, praktycznie na równi z USA, potem Kanada i ważniejsze kraje Europejskie czyli: UK, Niemcy, Francja a potem dopiero reszta.
ISO fajne, ale x100 jak widać ma lepsze, do tego też jaśniejsze szkło.
Chyba pojedynek się rozegra tylko na płaszczyźnie pieniężnej w moim wypadku między x100 a G1X

jacula
14-01-2012, 19:52
Chyba pojedynek się rozegra tylko na płaszczyźnie pieniężnej w moim wypadku między x100 a G1X

No właśnie - uniwersalny zoom czy uniwersalna ogniskowa?:lol:

Senny
14-01-2012, 21:27
Korzystając ze sposobności pracy niedaleko dużego centrum handlowego, zaszedłem do jednego z renomowanych sklepów z ''szerokim uśmiechem'', mając uciułane kilo euro zapytałem się kiedy będzie dostępny C. G1X w ich sieci czy w ogóle na naszym rynku - odpowiedz padła jak zimny kubeł wody wylany za kołnierz - może przed wakacjami ( skandynawia już ma info u przedstawicieli o datach dostaw jak i cenie - to tak tylko informacyjnie ) Czy my zawsze musimy być traktowani po macoszemu przez światowe koncerny ? :(((

http://www.prisjakt.no/category.php?k=97

Niestety, to bardzo prawdopodobne. Sytuacja analogiczna z S100: premiera we wrześniu 2011, na świecie dostępny już na jesieni, a w Polsce realnie w sprzedaży od początku stycznia 2012.

grzeSiuu
16-01-2012, 21:48
pojawiły się:

http://www.dpreview.com/galleries/reviewsamples/albums/canon-powershot-g1-x-preview-samples

efat
17-01-2012, 09:57
Ale video coś nie teges (http://www.eoshd.com/content/6841/canon-g1x-video-samples-digic-5-im-not-impressed).

Kolekcjoner
17-01-2012, 10:29
Pojawia się coraz więcej zdjęć z tego wynalazku. I powiem że digic V robi niezłą robotę. Nawet wysokie iso są bardzo przyzwoite. Pobieżne oceny wskazują, że jest zauważalnie lepiej niż w 600/60D.

Merde
17-01-2012, 11:36
Pobieżne oceny wskazują, że jest zauważalnie lepiej niż w 600/60D.

Zobaczymy na rawach przy wyciąganiu cieni :mrgreen:

jacula
17-01-2012, 12:23
Zobaczymy na rawach przy wyciąganiu cieni :mrgreen:
Na tym polu Canon został mocno z tyłu. Przydałby się poziom możliwości z Nikona d5100 i d7000:)

MC_
17-01-2012, 12:24
Ale wtedy matryce musiałby brać od Sony :razz:

Kolekcjoner
17-01-2012, 12:34
Zobaczymy na rawach przy wyciąganiu cieni :mrgreen:

Najlepiej od razu 10EV :mrgreen:.

sv
17-01-2012, 12:58
Na tym polu Canon został mocno z tyłu.
Jak patrzę na to iso 12800 w G1x to mam zupełnie odwrotne odczucia :-)

Kolekcjoner
17-01-2012, 13:25
Ale wtedy matryce musiałby brać od Sony :razz:

Jeśli nawet jest jakaś przewaga to nie jest to kwestia tylko matryc ale procka i softu - czego zresztą G1X jest najlepszym przykładem :cool:.

softgbs
17-01-2012, 14:41
DSLR-owa jakość fot w opakowaniu kompakta - na wyjazdy / wakacje jak złoto! Cały lustrzankowy szrot można zostawić w domu i odetchnąć, a wrócić z fotkami jakościowo na poziomie 600D + 15-85 IS :)

Merde
17-01-2012, 14:43
Jeśli nawet jest jakaś przewaga to nie jest to kwestia tylko matryc ale procka i softu - czego zresztą G1X jest najlepszym przykładem :cool:.

A ty już porównałeś te rawy z testu Czornyja/Fatmana? ;-)

Kolekcjoner
17-01-2012, 15:27
A ty już porównałeś te rawy z testu Czornyja/Fatmana? ;-)
Nie bo nie mam softu który wywoła równocześnie NEF-y i RAW-a. Otworzyłem sobie w dpp rawa z tej 500tki i widzę tam banding jak diabeł i to nawet przy stosunkowo małym rozjaśnieniu. Będę miał niedługo szkolną 500-tkę to sprawdzę z ciekawości czy to jest norma w tym korpusie. Z tego co patrzyłem po sieci to nie.

BTW: a co to ma do rzeczy w tym wątku :cool:?

gary
17-01-2012, 15:58
Nefy i rawy przekonwertujesz dng konwertrem i potem do dowolnego programu

jotes25
17-01-2012, 16:15
Otworzyłem sobie w dpp rawa z tej 500tki i widzę tam banding jak diabeł i to nawet przy stosunkowo małym rozjaśnieniu. Będę miał niedługo szkolną 500-tkę to sprawdzę z ciekawości czy to jest norma w tym korpusie. Z tego co patrzyłem po sieci to nie.


Dokładnie. Na 50 tys. klatek nie znalazłem żadnego przykładu bandingu. Częściej trafiał się w 40d...

A wracając do tematu wątku: silne i dobre odszumianie. Zasługa nowych algorytmów, które można puścić na lepszym procesorze. A matryca? Wątpię, by się zmieniło istotnie na plus. Z resztą za 3-4 tygodnie będziemy mogli porównać nową generację Rebela np. z 600d.

Kolekcjoner
17-01-2012, 17:04
A wracając do tematu wątku: silne i dobre odszumianie. Zasługa nowych algorytmów, które można puścić na lepszym procesorze. A matryca? Wątpię, by się zmieniło istotnie na plus. Z resztą za 3-4 tygodnie będziemy mogli porównać nową generację Rebela np. z 600d.

Z tego co piszą to matryca jest wycinkiem matryc z 60/600D.

grzeSiuu
22-01-2012, 21:08
myślicie, że przy takiej konfiguracji jakim jest G1X nie uzyska się fajnego bokeh ???

artd4
23-01-2012, 04:21
nie wiem czy to ktoś podał ten link w tym temacie,
Jezeli tak to przepraszam

http://bankier.tv/fotograficzny-program-bez-nazwy-canon-g1-x-piata-kolumna-10384.html

waldekgdynia
23-01-2012, 10:37
Jak już pisałem - podoba mi się ten kompakt ale...
- brakuje wizjera elektronicznego ( lub połączenia optycznego i elektronicznego )
- większego wizjera
- ręcznie ustawianego obiektywu

Wymienne obiektywy nie są mi potrzebne.
Wtedy były idealny kompakt "spacerowy".

grzeSiuu
23-01-2012, 14:01
http://bankier.tv/fotograficzny-program-bez-nazwy-canon-g1-x-piata-kolumna-10384.html


przebrnąłem przez ten program... inaczej tego nie można nazwać.
przerażające jest to (moja subiektywna ocena), że Panowie z canon pl i optyczne pl byli zbędnymi postaciami tegoż programu :mrgreen:

Bodzius
24-01-2012, 00:17
A wiadomo już kiedy to cudo pojawi się w sklepach i ile orientacyjnie może kosztować?

strideer
24-01-2012, 00:18
Sugerowana cena 2999 zł.

artd4
24-01-2012, 00:20
przebrnąłem przez ten program... inaczej tego nie można nazwać.
przerażające jest to (moja subiektywna ocena), że Panowie z canon pl i optyczne pl byli zbędnymi postaciami tegoż programu :mrgreen:

to tylko niskobudżetowy program internetowy i do tego raczkujący
Głupio byłoby gdyby gadał sam aparat (nawet Canona)....
Panowie nie są może gwiazdami medialnymi,ale jakąś wiedzę posiadają
Problemem takich programów jest tzw "target"
Nie jest to program dla laików,ale i nie dla speców.
Myślę jednak,że "średniakom"sprzęcik został odpowiednio pokazany.
Odpowiednio tzn lepiej niż na telewizyjnych czy papierowych reklamówkach.
Faktem jest też to że programik leci "na żywo",więc wpadki amatorów są nieuniknione.Niestety ja uważam ,że choć to bardzo dobry compact to jednak tylko compact. Nie wróże mu przy tej cenie i konkurencji np bezlusterkowców wielkiej przyszłości...

szuler
24-01-2012, 00:20
o rewelacja 135L sprzedam i będę miał to cudo ;)

grzeSiuu
24-01-2012, 01:19
Nie wróże mu przy tej cenie i konkurencji np bezlusterkowców wielkiej przyszłości...

ja już wcześniej podobnie pisałem.
fajny aparat. bardzo mi się podoba. szkoda, że tak późno w stosunki do konkurencji wypuścili go!
też mu nie wróżę przyszłości ale tylko pod warunkiem utrzymania wysokiej ceny!

co do programu, to nie mam żadnych zastrzeżeń.
nie podobało mi się:
- jak na trzy osoby, to mało info uzyskałem (najwięcej od jednej)
- gościu z optyczne wg mnie nie miał wiedzy (jeżeli się za krótko bawił, to był zbędnym ogniwem w rozmowie)
- koleś od canona nie potrafił się bronić
(taka tylko moja subiektywna ocena)

Goomis
24-01-2012, 19:16
Sugerowana cena 2999 zł.

Hmm to ja chyba jednak wolę x100

Łopal
24-01-2012, 21:34
Hmm to ja chyba jednak wolę x100

Przeciez to zupelnie inne aparaty. Ja tez wolalbym m9 od 5dmk2...

Strasznie tu duzo narzekan.
Tymczasem np. Konkurencja przyjela to entuzjastycznie.
Mam kilku znajomych, ktorzy po obejrzeniu sampli, kilku lekturach mocno sie do tego zapalili.
Czy to jest kompakt? No niezbyt, jak mam to porownac do swojego s90?
Jakie foty bedzie robic? Dla kogo to jest? Dla kilku grup. Sa maniacy, sa tez osoby, ktore np maja starsze modele lustrzanek, a beda chcieli miec cos mniejszego i bardziej zaawansowanego technicznie.
Tu tez czytalem sporo w tym watku o tym, ze szklo jest w tym Canonie ciemne. Ale co my porownujemy, x10 (swoja droga fajna maszynke), ktory sila rzeczy przy matrycy cztery razy mniejszej ma inne wlasciwosci optyczne? Przeciez tegomsie nie da bezposrednio porownac...
Aparat bez wad? Kazdy sobie na to inaczej odpowie, najpierw niech bedzie toto dostepne.
Na marginesie nieco, czy cena 2999 jest oficjalna?

waldekgdynia
24-01-2012, 21:51
...Na marginesie nieco, czy cena 2999 jest oficjalna?

Taką podał przedstawiciel Canona.
Spadnie na wiosnę do 2200 zł i to będzie już sensowna kwota.

Łopal
24-01-2012, 21:57
Jak euro spadnie do 4,0, to moze... Na wiosne by bylo dobrze, gdyby dostepnosc sie potwierdzila :)))

grzeSiuu
26-01-2012, 00:19
narzekań od serca to tu chyba nie ma za wiele.
wg mnie każdy ma lęki przed ceną :)
jak będzie wysoka, to wad będzie dużo... za wielki, za ciężki, za ciemny, za czarny, za wszystko.
dlaczego... bo generalnie wad nie ma :)
ale jak cena będzie cacy, to mimo wad będzie niezła maszynka!

ot mądrość życiowa mi się napisała

Kolekcjoner
26-01-2012, 00:54
Trudno coś wróżyć ale moim zdaniem Canon znów trafił w pewną lukę na rynku i nie sądzę żeby ta cena była źle skalkulowana. Podejrzewam że na zachodzie będzie się dobrze sprzedawał.

grzeSiuu
26-01-2012, 11:16
no tu masz rację.
tym bardziej jak bedziemy przeliczać walutę na stosunek do zarobków w danym kraju a nie po kursie, to HiT.

dla przykładu:
mieszkam w Polsce i zarabiam 2000 zł wydaję na G1X 3000 zł.
mieszkam obok w Niemczech i zarabiam 2000 ewroszków i wydaję na G1X 700 ewroszków.
ceny "życia" są podobne (a nawet i czasami tańsze za miedzą).

więc jakby On u nas kosztował 700-800 pl muszelek... mórowany HiT.
masz całkowitą rację :D

Merde
26-01-2012, 12:14
dlaczego... bo generalnie wad nie ma :)

Wady ma, bo musi mieć. Dla mnie, po samplach dostępnych w sieci może mieć jedną zasadniczą wadę - kiepskie (bardzo) rogi.


no tu masz rację.
tym bardziej jak bedziemy przeliczać walutę na stosunek do zarobków w danym kraju a nie po kursie, to HiT.

Ale to o czym piszesz dotyczy w zasadzie każdego sprzętu, nie tylko fotograficznego, więc po co w ogóle o tym pisać?

grzeSiuu
26-01-2012, 21:40
no generalnie bez powodu.
taka mi myśl twórcza przyszła i napisałem :)

so®®y za śmietnik.

Łopal
27-01-2012, 00:18
Te 3kPLN to cena nieźle skalkulowana, też się nieźle, że tak powiem w rynku rozpycha między pewnymi segmentami.
Choć jak zaczniemy to porównywać do lustrzanek, to już gorzej.........
Miejmy nadzieję, że jednak nieco spadnie. Zobaczcie, jak np ładnie x10 Fujifilm idzie w dół, teraz bez większych problemów mozna go dorwać już za 2,2 kPLN.

akustyk
27-01-2012, 00:36
ceny "życia" są podobne (a nawet i czasami tańsze za miedzą).

no nie do konca.

to co tak naprawde trzeba liczyc, to wyplata netto minus miesieczne koszty stale: wynajem mieszkania lub rata hipoteki, podatki gminne/landowe, oplaty za media, itd. itp. a te zdecydowanie nie sa takie same jak w PL.

w Niemczech nigdy nie mieszkalem, ale mieszkam w NL. placisz w Polsce miesiecznie rownowaznosci 1300 EUR hipoteki/czynszu, kolejnych 200 EUR za prad i 50 EUR za gaz? albo 100 EUR za bilet miesieczny na dojazd do pracy.

co do kosztow typu zarcie, paliwo - zgoda, sa z grubsza podobne. ale to wycinek tematu kosztow...

gary
27-01-2012, 08:19
W NL zarabiasz w euro i płacisz 1550euro za mieszkanie. W Wawie zarazbiasz w pln i płacisz 1500pln za kawalerke :) a canon tam 800 euro czyli mniej niż miesieczny czynsz a u nas 3000 czyli dwumiesieczny czynsz

Merde
27-01-2012, 09:35
no nie do konca.

to co tak naprawde trzeba liczyc, to wyplata netto minus miesieczne koszty stale

To porównanie też nie wypada korzystnie dla statystycznego Kowalskiego, któremu zostaje w okolicach zera złotych.

Kolekcjoner
27-01-2012, 12:48
Panowie prośba - skończcie to gadanie o płacach, bo to się ma nijak do tematu wątka :roll:.

grzeSiuu
28-01-2012, 17:12
mam pytanie techniczne.
canon G1X ma 14-bit Raw shooting. podkreślona została ta informacja także w filmiku wczesniej podanym


http://bankier.tv/fotograficzny-program-bez-nazwy-canon-g1-x-piata-kolumna-10384.html

- czy to oznacza, że u konkurencji tego nie ma? np w pasikoniku G3? nie mogę tego znaleźć.
- czy to jest duża przewaga nad konkurencją?
- czy ma to jakieś znaczenie dla jpg'ów prosto z puszki czy tyczy się wyłacznie RAW'ów?

nie bardzo się znam i prosze o pomoc i troszkę lekcji ;)

tantal
29-01-2012, 16:20
Pytanie czy jest sobie nad czym łamać głowę ? Teoretycznie to 4 razy więcej poziomów każdego koloru, chciałoby się jednak zobaczyć twarde przełożenie na praktykę.
Jpg ma 8-bit, to daje 256 poziomów jasności czyli 16 777 216 kolorów.
Raw 12-bit - 4096 poziomów, 67 369 460 509 kolorów.
Raw 14-bit - 16384 poziomy, 4 398 046 511 104 kolory.
Pliki chyba trochę większe, rawy 12-bit są np. z 20/30d a 14-bit np. z 40d.
A różnice w praktyce ?
http://www.earthboundlight.com/phototips/14-bit-raw-12-bit-part-two.html
W typowych fotograficznych zastosowaniach różnice IMHO nader subtelne, mogą być jedynie "języczkiem u wagi" - same ważą niewiele.
Przy bezsenności zamiast liczenia baranów polecam liczenie kolorów :mrgreen:

grzeSiuu
29-01-2012, 20:24
pytam, bo została ta informacja "podkreślona".
miałem 40D i nie zwracałem na to uwagi. ma LX3 i też nie zrwacam na to uwagi...
ale zwróciłem uwagę, gdy delikatnie to zostało podkreślone :D

pytam, bi się na tym nie znam.
wiem, że dotyczy to rozpietości barw.. ale czy wogóle warto na to zwracać uwagę ???
nie wiem, więc pytam

tantal
29-01-2012, 21:52
Podkreślają bo w nie_lustrzankach ostatni taki przełom był coś koło G3->G5 (z 10-bit na 12-bit) a poza tym inaczej właśnie nikt by nie zauważył. Poza wyciąganiem szczegółów z przepałów i cieni raczej nie ma okazji żeby dostrzec jakąkolwiek różnicę a różnice gradientów masz np. w linku.

Bahrd
02-02-2012, 13:35
Nie takie chyba rogi straszne jak je malują...

G1 X (http://www.imaging-resource.com/PRODS/G1X/FULLRES/G1XhSLI00100NR1.HTM)
M9 (http://www.imaging-resource.com/PRODS/M9/FULLRES/M9hSLCON1.HTM)

jacula
02-02-2012, 15:29
DXO także przetestowało już g1 x'a:
http://www.dxomark.com/index.php/Publications/DxOMark-Reviews/Canon-PowerShot-G1X-Review

grzeSiuu
02-02-2012, 23:20
http://www.oter.net/oter/2012/01/a-sneak-peek-at-the-canon-powershot-g1x.html

set21
05-02-2012, 11:15
zdjęcia testowe
http://www.imaging-resource.com/PRODS/G1X/G1XA7.HTM

Kolekcjoner
05-02-2012, 19:48
Ciekawe. Jest zdecydowanie mniej szumu niż w 60D (jest też gorszy szczegół). Zobaczymy co potrafi digic 5 jak się będzie dało podpiąć lepsze szkła.

jacek_73
05-02-2012, 19:54
Zgubiłem trop :confused: Jak się będzie dało podpiąć lepsze szkła jak nie ma takiej opcji?

Merde
05-02-2012, 19:56
Da się już czymś otworzyć rawy? DPP 3.11.1 niet, Lr 3.6 niet.

Kolekcjoner
05-02-2012, 22:48
Zgubiłem trop :confused: Jak się będzie dało podpiąć lepsze szkła jak nie ma takiej opcji?

Masz rację zbyt wielkiego skrótu myślowego użyłem :oops:.
Miałem na myśli następcę 600D - na bank będzie w nim digcV.

krzysd
09-02-2012, 22:36
G1x pojawił się w euro rtv za 2499 zł niestety to tylko zapowiedz, pewnie cena celowo zaniżona i w momencie gdy pojawi się możliwość zamówienia to zamienią 2 na 3 :) http://www.euro.com.pl/aparaty-cyfrowe/canon-powershot-g1-x.bhtml

bezsensowna jest tam informacja o ratach [10 rat x 249,90 zł] skoro i tak nie można go zamówić

Łopal
11-02-2012, 18:46
Ale zlotowka sie nieco umocnila, moze cena bedzie realna?

djtermoz
13-02-2012, 18:22
Ponieważ przymierzam się do zakupu jakiegoś mniejszego i lżejszego zamiennika mojego 5D mam do Was pytanie.
Biorę pod uwagę 3 aparaty:

1) Canon G1X za $800 - zapowiada się świetnie oprócz obiektywu ciemnego jak północnokoreańska noc (http://www.dpreview.com/previews/canong1x/page3.asp).

2) Fuji X100 za $1200 - właściwie bez wad oprócz firmware'u, o którym wiele już napisano (http://www.dpreview.com/reviews/FujifilmX100/page27.asp). Autofokus też nie należy podobno do demonów szybkości. No i jest najdroższy z tej trójki.

3) Panasonic GX1 za ~$1000 w zestawie z 20mm/1.7 - w testach wypada rewelacyjnie oprócz tego, że Canon i Fuji dają lepszą jakość obrazu (http://www.focus-numerique.com/test-1354/compact-canon-g1-x-powershot-bruit-electronique-12.html).

Ponieważ od bardzo dawna nie używałem nic z matrycą mniejszą niż APS-C to mogę sobie tylko poteoretyzować. Poprawcie mnie więc jeśli się mylę:

Robię zdjęcie Canonem G1X przy ogniskowej 40mm (ekwiwalent 35mm), i pełnej dziurze czyli f/4, czasie powiedzmy 1/100s i ISO1600.
Mając Panasonica GX1 + 20/1.7 to samo zdjęcie mogę zrobić przy f/2, tym samym czasie i ISO400.

Aparaty mają co prawda różne rozmiary matryc ale niewiele (http://www.dpreview.com/previews/canong1x/images/Sensorsizes.png). Zdaje się też, że ISO w Canonie nie jest równe ISO w Panasonicu. Wychodzi jednak na to, że niższe szumy Canona przy wysokich ISO są trochę psu na budę bo gdy kupię GX1 to mogę nadrobić jaśniejszym obiektywem.
Skupiam się na ISO bo w moim 5D praktycznie nie schodzę poniżej ISO400. I do tego korzystam praktycznie wyłącznie z jasnych stałek.

Skłaniam się bardziej ku GX1 i za parę tygodni gdy będę na Manhattanie przejdę się do B&H albo Adoramy i porównam.

Łopal
14-02-2012, 10:51
Gdybym to ja stał przed takim dylematem, Panasia bym odstrzelił na dzień dobry. Potem wazyłbym uniwersalność Canona ze stylem FujiFilm. Nowe firmware ponoć sporo poprawia w temacie autofocusa. W sumie oba aparaty są inne, dla innej klienteli, jako coś uniwersalnego- to Canon, jak klasyczny styl- F.

jotes25
14-02-2012, 22:37
djtermoz, rozumujesz słusznie. Też wybrałbym Panasa.

grzeSiuu
16-02-2012, 14:50
zawsze to jakieś pierwsze teSSSty ;)

http://www.dpreview.com/previews/canong1x/page6.asp

djtermoz
16-02-2012, 16:25
Obejrzałem te testowe zdjęcia (w RAW, bo JPEG mnie nie interesuje) i jestem zachwycony... jak dobrze wypada Panasonic GX1 w porównaniu do tego Canona. Praktycznie aż do ISO3200 nie ma znaczącej różnicy w jakości zdjęć (mimo mniejszej matrycy w GX1).

Kolekcjoner
16-02-2012, 16:37
To prawda. W ogóle te różnice są widzialne dopiero na bardzo wysokich czułościach i w sumie nie ma jakiejś przepaści. Z ciekawości włączyłem też D7000, który rzekomo bije na głowę wszytko we wszechświecie...... no i ... nic nadzwyczajnego nie zauważyłem.
Wszystko się to bardzo spłaszczyło i póki nie będzie jakiegoś przełomu technologicznego to matryce o podobnym upakowaniu nie będą od siebie znacząco odstawały.
Wniosek (mój) z tego porównania jest taki że problemem w tym aparacie nie są szumy (na tle cropowych dslr) tylko stosunkowo miękkie szkło.

Łopal
16-02-2012, 18:54
hm, no tak, też popatrzyłem, porównałem..... Tu rzeczywiście nie ma jakiś skoków czy odstępstw jakościowych. Ergo- jak nie ma, to trzeba brać opcje najtańsze, lub najmniejsze, względnie najtańsze i najmniejsze.

siudym
16-02-2012, 23:11
tylko szkoda, ze pewnie nikt nie wlacza porownania do G12 i wtedy dopiero ocenia.

grzeSiuu
16-02-2012, 23:29
tylko szkoda, ze pewnie nikt nie wlacza porownania do G12 i wtedy dopiero ocenia.


uzasadnij!
szczerze mówiąc nie bardzo rozumiem...
... hmmm chyba już wszędzie i wszyscy porównali i oznajmili, że wielkość matrycy ma ogromne znaczenie.
większość porównań już chyba była typu:
1/1.7" do np 4/3
1/1.8" do np 4/3
... itp, itd ..
4/3 do APS-C
... itp, itd ...
konfiguracje matryc do wyboru, do koloru.
ja odnoszę wrażenie, że każdy wie jakie ma znaczenie wielkość matrycy i jakość optyki!
i wtakim najlepiej stosunku wypada porównywać.
trudno teraz brać wszystkie rodzaje / wielkości matryc i porównywać większe do mniejszych, gdzie mniejsze z założenia powinny byc gorsze.
to chyba jasne, że mniejsze matryce powinny dościgać jakościowo te większe, ciemniejsze i mniejsze szkła do wiekszych i jaśniejszych. nie odwrotnie. wg mnie to wbrew fizyce.

ale to tylko moje subiektywne zdanie ;)

Merde
17-02-2012, 03:35
To prawda. W ogóle te różnice są widzialne dopiero na bardzo wysokich czułościach i w sumie nie ma jakiejś przepaści.

Tak naprawdę to będziemy na ten temat mogli pogadać jak Lr/ACR zacznie obsługiwać rawy z G1X.

Kolekcjoner
17-02-2012, 10:21
Tyle że to żadna wyrocznia.

Merde
17-02-2012, 10:49
Tyle że to żadna wyrocznia.

Rozumiem, że sample wywołane nie wiadomo czym i w nie wiadomo jaki sposób zaprezentowane w formie jpegów są bardziej miarodajne?
Będę się upierał, że do prawidłowej oceny plików trzeba sprawdzić jak zachowuje się przy pchaniu cieni.

Kolekcjoner
17-02-2012, 10:56
Czyli wszystkie inne programy poza Adobe to byle co ;) - nie przesadzasz aby ździebełko 8-)?

BTW:rozumiem że znasz jakiś magiczny sposób zobaczenia Raw-ów bez jpg ;).

Merde
17-02-2012, 11:51
Czyli wszystkie inne programy poza Adobe to byle co ;) - nie przesadzasz aby ździebełko 8-)?

Nie, ale jest to dosyć uniwersalny wspólny mianownik. W DPP sobie nie porównam rawów z G1X do D7000 przecież.
Do tego dochodzi (oczywiście IMHO) bardzo dobry algorytm fill light.


BTW:rozumiem że znasz jakiś magiczny sposób zobaczenia Raw-ów bez jpg ;).

Dobrze wiesz o co chodzi :)

PS: odnośnie tamtych sampli - niezłym miejscem do wykazania różnic pomiędzy matrycami jest pudełko z nićmi na tych samplach z DPreview. Po potraktowaniu fill lightem oczywiście :)

krzysd
17-02-2012, 11:55
Ale zlotowka sie nieco umocnila, moze cena bedzie realna?

miałeś rację, można zamawiać za 2499zl :) czy ktoś już zamówił? cena jak na polskie realia wydaje się nadzwyczaj dobra, o około 1000zł mniej niż prognozowaliśmy.

set21
17-02-2012, 12:40
Zamówiłem-czekam

gary
17-02-2012, 14:00
Super, czekam na pierwsze wrażenia i zdjęcia, wciąż waham się między canonem a fuji

luc_october
17-02-2012, 16:11
Za 2500 to chyba sam się skuszę :)
...a gwarancja ceny jest? żeby nie było niespodzianek z dopłatą.

set21
17-02-2012, 19:44
Nic nie jest napisane że obowiązuje cena w dniu odbioru,myślę że taka pozostanie

grzeSiuu
24-02-2012, 19:30
noo pojawił się:

http://www.fotopolis.pl/index.php?n=14481&canon-powershot-g1-x-test

zabieram się do lekturki :)

kaz344
24-02-2012, 22:26
Zamówiłem-czekam

Ja też zamówiłem w przedsprzedaży ten aparacik w RTVeuroAGD na wakacyjne focenie. Kilka dni temu.....i dziś przyszedł do mnie taki meil:

Z przykrością informujemy, że zamówiony/zarezerwowany przez Ciebie produkt:

Zarezerwowane produkty

L
APARAT CYFR. POWERSHOT G1X (2012) CANON

2 499,00zł
1
2 499,00zł

2
Transport gratis
445
0,00zł
1
0,00zł



obecnie jest niedostępny w sklepie internetowym RTV EURO AGD. W związku z brakiem możliwości sprowadzenia zamawianego/zarezerwowanego towaru zapraszamy na naszą stronę w celu wyboru produktu alternatywnego o podobnych parametrach dostępnego w ofercie www.euro.com.pl.


Za powstałe utrudnienia bardzo przepraszamy.

Pozdrawiam

JurekGR
24-02-2012, 23:42
Z oferty Euro go wycofali bo przekozaczyli z ceną ( w sensie - za niska), o czym w kulturalny sposób poinformowali Ciebie mailowo :-)

McMelassa
24-02-2012, 23:45
Czyli są trzy możliwości:
1. Jest takie parcie na ten aparat, że RTVEuroAGD nie jest w stanie zapewnić dostaw
2. Aparat nie pojawi się szybko
3. Cena jest tak duża, że RTVEuroAGD nie jest w stanie zapewnić dostaw

Ewentualnie czwarta możliwość: Wszystkie powyższe.

krzysd
25-02-2012, 00:15
Widzę że wszyscy dostaliśmy takie same maile,
każdy sposób jest dobry aby się zareklamować i zwrócić na siebie uwagę, cenę dali nierealną aby ludzie się "nakręcili", teraz usunęli z oferty aby móc się wykręcić z zamówienia jakie pewnie złożyło kilku z nas, a za kilka dni jakby nigdy nic pojawi się o wiele drożej, obstawiam około 3300zl

a co do maila:
"zapraszamy na naszą stronę w celu wyboru produktu alternatywnego o podobnych parametrach"
ciekawe co niby ma podobne parametry ? wielka - prawie APS'owa matryca, 500gram wagi z obiektywem około 28-110 (w przeliczeniu na mały obrazek) a do tego będzie działało w ETTL'u z moją 430EX ?:)

Sergiusz
25-02-2012, 00:22
Na cyfrowe.pl stoi za 2999zł http://www.cyfrowe.pl/aparaty/aparat-cyfrowy-canon-powershot-g1-x.html Ale jak dla mnie cena jest i tak zaporowa.

krzysd
25-02-2012, 00:28
noo pojawił się:

http://www.fotopolis.pl/index.php?n=14481&canon-powershot-g1-x-test

zabieram się do lekturki :)

nie wysilili się w tym teście, zdjęcia zupełnie nijakie, duża matryca a nie pokazali efektów płytkiej głębi jakie powinno się dać uzyskać, parę portretów by się przydało,
szkoda że w trybie video tak canon odstaje, podobno nie da się nawet wprowadzić korekty ekspozycji przy filmowaniu (fotopolis o tym nie pisze ale w innym teście było) ogólnie po początkowym zachwycie aparat w miarę wczytywania się w kolejne testy coraz bardziej traci w moich oczach, może jednak GX1 będzie lepszym wyborem, albo pozostać przy LX5
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Na cyfrowe.pl stoi za 2999zł http://www.cyfrowe.pl/aparaty/aparat-cyfrowy-canon-powershot-g1-x.html Ale jak dla mnie cena jest i tak zaporowa.

rzeczywiście się pojawił w kolejnym sklepie i niby za max 4 dni dostarczą, ale 3000 zł to już za drogo, dla mnie granicą rozsądku jak za kompakt było te 2500zl

grzeSiuu
25-02-2012, 13:48
nie wysilili się w tym teście...


anO prawda



ogólnie po początkowym zachwycie aparat w miarę wczytywania się w kolejne testy coraz bardziej traci w moich oczach, może jednak GX1 będzie lepszym wyborem, albo pozostać przy LX5(3)


podpisuję się pod tym

set21
25-02-2012, 15:52
Po wycoafniu G1x z oferty euro,zastanawiam się czy nex5 nie byłby lepszym wyborem,
korpusik+2 szkła 2800pln,cena podobna a możliwości chyba większe.

grzeSiuu
25-02-2012, 16:03
od G1X bez porównania lepsze.
ja wolałbym osobiście m4/3. wiekszy wybór body i przede wszystkim większy wybór szkieł.
a matryca niewiele mniejsza od G1X.

set21
25-02-2012, 17:57
Miałem kiedyś E-510 i E-30 i olkowi już już dziękuję (nie mam na myśli XZ-1).

grzeSiuu
25-02-2012, 18:46
ale m4/3 to nie tylko olek..

set21
25-02-2012, 19:29
To prawda,ale mi nie zależy na systemie,mam 7D + kilka szkieł.
Problem w tym że przeważnie mam podpięte tele.a czasami potrzebne coś krótszego.

Łopal
26-02-2012, 20:12
No i po lekturze pytanie, czy na tomczekalismy? Sam kurcze nie wiem, mam nieco mieszane uczucia.

jacula
27-02-2012, 01:31
Po wycoafniu G1x z oferty euro,zastanawiam się czy nex5 nie byłby lepszym wyborem,
korpusik+2 szkła 2800pln,cena podobna a możliwości chyba większe.

Miałem 5n w zestawie z 2 szkłami i szybko się go pozbyłem. Nie wart tej ceny. Mimo, że matryca bardzo dobra, to jednak aparat zabaweczka - przynajmniej z tymi kitowymi szkłami.

set21
27-02-2012, 23:35
Zgadza się,ale czy G1 X będzie lepszy? a pieniądze te same.
Z testu w fotopolis wynika że obiektyw G1X nie należy do najlepszych.

Łopal
28-02-2012, 17:41
Euro Agd/RTV jest takim gigantem na rynku, że nie chce mi się wierzyć w bajery z ceną, etc. Po prostu są problemy z dostępnością, dla takiego kraju jak PL, zamówienia ida na najwazniejsze rynki.

jacek_73
28-02-2012, 17:52
Euro Agd/RTV jest takim gigantem na rynku, że nie chce mi się wierzyć w bajery z ceną, etc. Po prostu są problemy z dostępnością, dla takiego kraju jak PL, zamówienia ida na najwazniejsze rynki.

Polska ze swoimi 40 mln. potencjalnych konsumentów jest raczej ważnym rynkiem.

Łopal
28-02-2012, 20:59
Jest- uzywajac eufemizmu- w peletonie.
Najpierw kraje Starej Unii, gdzie rynki wielkosciowo sa dwa, trzy razy wieksze.
Do tego Rosja, z szalejaca konsumpcja, nawet w tych czasach.
Potem my.
Dla pocieszenia, reszta krajow tzw. Bylego RWPG jest dlaeko w tyle za nami.

Oczywiscie, mamy potencjal, ludnosciowo. Ale nasze dochody powoduja, ze wielkosc jest relatywnie nieduza.
Przykladem moja branza, moze nie do konca podobna, ale to tez nie rolnictwo, mam na mysli AGD. Rynek hiszpanski mimo kryzysu, przy relatywnie podobnej liczbie ludnosci jest dwa razy wiekszy wartosciowo. Podobnie w rtv.

Dla Japonczykow rynek polski jest naprawde bardzo odlegly i malo znaczacy... Wystarczy wieksze od przewidywan ssanie w Niemczech i.....

cezarycezary
04-03-2012, 03:56
Podobno Canon złożył wniosek patentowy na nowy bagnet dla bezlusterkowców, więc kto wie może za rok będzie nowy reprezentant klasy premium np. ''G1X Pro'' :)))

bj5
04-03-2012, 15:04
Pierwsze wrażenia G1X
Rzadko tu piszę, jednak skoro korzystam z wiedzy forumowiczów czuję się zobowiązany podzielić się wrażeniami użytkowania przez 3 dni. Aparat przyszedł z e-cyfrowe za 2999 zł. Ponieważ jestem posiadaczem również G11 natychmiast znałem jego menu tu zmian prawie nie ma jest dla mnie więc bardzo intuicyjny w przeciwieństwie do NEX5. Najważniejsze jednak są jego możliwości i tu bardzo miła niespodzianka. Porównywałem jego osiągi z D5markII którego sporo używam. Tu porównania prawie sprawdzają się z http://www.dpreview.com/previews/canong1x/page6.asp które studiowałem przed zakupem. Prawie gdyż w teście widzę że G1X czasem przewyższa rozpiętość tonalną MkII a wg moich prób nie do końca tak jest jednak wyniki są całkowicie porównywalne a błędy mogą wynikać nawet z kalibracji monitora. Szczerze mówiąc nie spodziewałem się aż takich zbliżeń. Ponieważ często fotografuję gwiazdy i ich trajektorię i używam do tego obiektywu 24/1,4 Canona który wg mnie jest jednym z najlepszych szerokich kątów na świecie, pozwoliłem sobie zrobić również takie nocne porównanie i tu znów miłe zaskoczenie takie fotki również można tu wykonywać. Jakość oczywiście odbiega od pierwszego zestawu jednak są wystarczające do potrzeb internetu czy prezentacji muli medialnych. Canon z kolorami wg mnie zawsze miał problemy, szczególnie nie radził sobie z barwami ciepłymi (to oczywiście moje zdanie) tak miałem w Mk-I i obecnie w Mk-II . Problem ten został zdecydowanie poprawiony w G1X i jest już na prawdę dobrze. Aparat kupiłem z myślą o noszeniu go w kieszeni z możliwością robienia zdjęć na tyle dużych żeby można je było drukować na potrzeby również wystaw fotograficznych a więc by nie być ograniczany plikiem. Niestety aparat nie jest mały jednak do kieszeni kurtki spokojnie wchodzi nie jest też lekki, fizyka jest nieugięta :/
Podsumowując:
Świetna jakość obrazu
Bardzo dobry zakres tonalny
Wysokie użytkowe ISO
Dobre filmy HD (ale niestety bez porównania z Mk-II)
Bardzo dobry obiektyw ze świetną głębią jakkolwiek przy najdłuższej ogniskowej jakość spada (pisze o tym również "Optyczne" i tu się zgadzam)
Lampa zupełnie wystarczająca
Odchylany ekran
Świetny stabilizator
Wady - pomijając cenę
Nie taki lekki i mały jak by się spodziewać
Ciężko kciukiem operować używając jednej prawej ręki
Długa ogniskowa powinna być lepsza
Dekiel na obiektywie (czemu nie żaluzje)
Niezbyt szybki (konkurencja obecnie ma znacznie lepsze wyniki)
Życzenia:
Moim ideałem byłoby gdyby celownik optyczny miał 100% pokrycia i miał dwie informacje Potwierdzenie ostrzenia i drabinkę naświetleń. Należy również zrezygnować z silnikowego napędu wysuwu obiektywu i włożyć ręczny na pierścieniu, to obniży ciężar i pewnie potani wyrób.
Pozdrawiam
Staszek
www.bj5.bosta.com.pl

grzeSiuu
04-03-2012, 15:38
a czy w takim przypadku można prosić o kilka fotek..
... najlepiej pokazujących jego Zalety ale też i Wady.

epicure
04-03-2012, 15:38
bj5, jak pracuje AF?

bj5
04-03-2012, 15:49
Do fotek muszę się przygotować (nie będę Wam pokazywał wnętrza swojego biura) Postaram się.
AF działa celnie szczególnie wersja z lupką jest użyteczna jednak spodziewałem się że będzie szybszy, dobrze radzi sobie w ciemnych pomieszczeniach nawet bez wspomagania lampką. W nocy ustawiając fokus MK-II przy zdjęciach gwiazd najpierw ostrze na jakiś odległy punkt i blokuję obiektyw. Tutaj przełanczam na manual i ustawiam ze skali (mowa o odległych punktach w nocy)
Pozdrawiam

Antibes
04-03-2012, 20:54
bj5: jak porównasz szybkość ostrzenia AF G1X do G11 w standardowych warunkach? Mam ten ostatni i zastanawiam się czy jest sens zamienić. Czy jest szansa w miarę trafnie fotografować idącą w naszym kierunku osobę?

bj5
04-03-2012, 21:35
Fokus jest oczywiście znacznie szybszy od G11 jednak nie można porównywać z Mk-II. Natomiast co do śledzenia idącej osoby to nie ma tu żadnych problemów, jest funkcja śledzenia i daje sobie rady całkowicie. Porównując do G11 trzeba się liczyć z tym że G1X jest znacznie cięższy i trochę większy, ale matryc nie da się tu porównywać.
Pozdrawiam

Antibes
04-03-2012, 22:03
Dzięki bj5. Jak by były 24 mmm, to bym się w ogóle nie zastanawiał, a tak jeszcze podumam :)

soko
04-03-2012, 23:58
@ GrzeSiuu @ - tu masz fotki w raw z G1X. Możesz też wybrać jpegi. Są już chyba od miesiąca.
http://www.dpreview.com/previews/canong1x/7
Pozdrawiam Krzysztof

grzeSiuu
05-03-2012, 09:15
dzieki. sieciówkę mam przejrzaną ;)

Piotr_0602
06-03-2012, 17:25
wywiad z Canonem:

http://www.techradar.com/news/photography-video-capture/cameras/canon-explains-g1-x-sensor-size-1063154

David Parry says that smaller size of the G1 X sensor shouldn't have any impact on picture quality.

"You don't actually notice much difference in depth of field, and things like this, because it is so close to APS-C. It comes from the same stable as the EOS sensors, which means that as far as image quality is concerned it's going to be very close to the Canon EOS 600D," he said.

Aparat ciekawy, tylko AF słaby.
Najnowsze micro43 bije ten AF na głowę, a matryca podobnej wielkości i opcja podpięcia jaśniejszych szkieł niż ten zoom, także spoza zakresu zooma.
Gdyby AF był lepszy, aparat byłby ciekawą alternatywą bezlusterkowców...

Swoją drogą wyjaśnienia Canona ciekawie wypadają przy krytyce micro43 za "malutką matrycę".

Micro43 zrobiło duży postęp z AF-em, ale inne bezlusterkowce mogą być na poziomie GX1. W najnowszym DVF w sklepach jest opis doświadczeń z nowym bezlusterkowcem Fuji i wg nich ma AF na poziomie tego Canona (ale lepiej niż w X100).

softgbs
06-03-2012, 23:01
Canon się spóźnił z tym wynalazkiem o jakieś 2 latka. Tak to era tego typu wypasionych kompaktów padła .. chyba że jakieś szkło f2.0 by wsadzili przy dobrej cenie końcowej.

grzeSiuu
07-03-2012, 01:44
i z końcówką max f2.8

shaolin
07-03-2012, 19:40
http://dc.watch.impress.co.jp/docs/review/newproduct/20120308_517101.html

krzysd
09-03-2012, 01:00
Euro Agd/RTV jest takim gigantem na rynku, że nie chce mi się wierzyć w bajery z ceną, etc. Po prostu są problemy z dostępnością, dla takiego kraju jak PL, zamówienia ida na najwazniejsze rynki.

jednak albo raczej niestety moje przeczucia się sprawdziły,
g1x wrócił do oferty eurortv w wyższej o 500zł cenie (2999zł) , a nasze zamówienia olali.... znaczy się anulowali, tak nie postępuje "gigant na rynku" żadnej propozycji z ich strony aby wybrnąć godnie z tej sytuacji, odechciało mi się zakupów u nich a kupiłem tam już niemało.

jotes25
09-03-2012, 14:58
Cena paranoiczna, biorac pod uwage lustrzanki Canona i to co oferuje konkurencja bez lustra, za g1x mozna dac 1,5 - 2 tys. a i to tylko na zasadzie frycowego za nowosc...

Merde
09-03-2012, 15:09
Cena paranoiczna, biorac pod uwage lustrzanki Canona i to co oferuje konkurencja bez lustra, za g1x mozna dac 1,5 - 2 tys. a i to tylko na zasadzie frycowego za nowosc...

A biorąc pod uwagę Canona S100 za ~1700 zł?

krzysd
09-03-2012, 18:56
aby zakup miał sens cena powinna być nie wyższa niż 2500 i to na początku sprzedaży, a później powinna naturalnie spadać, płacić za g1x więcej niż za Panasonica gx1 z kitem jest jak dla mnie bezsensem

Kolekcjoner
09-03-2012, 19:13
Aparat ciekawy, tylko AF słaby.
Najnowsze micro43 bije ten AF na głowę......


To istotnie musi być rzeźnia, bo w EP1 którym dzięki uprzejmości kolegi z forum się bawię też nie ma żadnej rewelacji.

renes
09-03-2012, 19:29
Dla mnie badziew, pakować się w aparat z tak ciemnym szkłem oznacza masochizm albo sorry bezmyślność wiedząc jaki jest wybór na rynku.

set21
09-03-2012, 20:57
Można wiedzieć jaki jest wybór aparatów z jaśniejszym,nie wymiennym obiektywem i taką matrycą?

gary
09-03-2012, 21:03
ewentualnie wymiennymi obiektywami o takim zakresie ogniskowych?

gietrzy
10-03-2012, 00:41
To istotnie musi być rzeźnia, bo w EP1 którym dzięki uprzejmości kolegi z forum się bawię też nie ma żadnej rewelacji.

Rozumiesz znaczenie słowa najnowszy?
Rzeźnia nie, ale zapewne jest równie lekki jak 70-300DO...
… błagam nie zabierajcie mi Mirka, ty się zachłysnąłeś jak pozostali, akustyk walczy, ale ręce precz od Mirka.

BTW. Jednak m43 coś tam w Azji ugrało skoro G1X się reklamuje jak swego czasu NX10
http://www.canonwatch.com/is-canon-unsure-about-the-g1-xs-sensor-size/

Kolekcjoner
10-03-2012, 01:34
Rozumiesz znaczenie słowa najnowszy?
Rzeźnia nie, ale zapewne jest równie lekki jak 70-300DO...
… błagam nie zabierajcie mi Mirka, ty się zachłysnąłeś jak pozostali, akustyk walczy, ale ręce precz od Mirka.


Powiedz mi Pawle co taka wypowiedź z Twojej strony ma na celu? Do tego stopnia nas nie szanujesz :shock:?
Wiesz jak jakiś troll coś takiego wypisuje to się to olewa ale jak robi to użytkownik z Twoim dorobkiem to jest to bolesne :rolleyes:. Echhh....

szambonur
10-03-2012, 11:43
To istotnie musi być rzeźnia, bo w EP1 którym dzięki uprzejmości kolegi z forum się bawię też nie ma żadnej rewelacji.

Chciałem sprostować nie EP1 tylko E-PL1 :)

Bahrd
10-03-2012, 14:48
Pierwsze wrażenia G1X
[...]
Pozdrawiam
Staszek
www.bj5.bosta.com.pl
Dziękuję za recenzję.
Na DPR (http://forums.dpreview.com/forums/readflat.asp?forum=1010&thread=40853934) mają podobne spostrzeżenia.
Ale ja nie o tym... Tak naprawdę, to chciałem spytać, czy to zdjęcie (http://www.bj5.bosta.com.pl/bj5/static/images/Ja-se6.jpg)jest prosto z aparatu?

gary
10-03-2012, 15:09
To zdjęcie zrobiła pora dnia, światło, aura i kadr. Na końcu aparat i nie upatrywałbym tutaj zalet konkretnego modelu :)

MC_
10-03-2012, 15:40
No i jeszcze fotograf :-)

bj5
10-03-2012, 17:19
To robione jest MkII i sporo pociągnięty kontrast

Bahrd
10-03-2012, 18:06
To robione jest MkII i sporo pociągnięty kontrast
Bardzo klimatyczne.

Wracając do G1 X, to w zasadzie tylko ta cena...

luc_october
10-03-2012, 18:15
Cena niebawem zacznie się kształtować.
Wystarczy zerkać np. tu:
http://www.ceneo.pl/15224731

I gdzie te 3300 zapowiadane przez niektórych?

Kolekcjoner
10-03-2012, 21:07
Chciałem sprostować nie EP1 tylko E-PL1 :)
No proszę to mnie złapałeś :-D.


Cena niebawem zacznie się kształtować.
Wystarczy zerkać np. tu:
http://www.ceneo.pl/15224731

I gdzie te 3300 zapowiadane przez niektórych?

Myślę, że są realne szanse na 2500 :cool:.

jacek_73
10-03-2012, 21:13
...
Myślę, że są realne szanse na 2500 :cool:.

Też tak myślę, ale nie prędzej niż pod koniec roku :confused:

Łopal
11-03-2012, 22:15
jednak albo raczej niestety moje przeczucia się sprawdziły,
g1x wrócił do oferty eurortv w wyższej o 500zł cenie (2999zł) , a nasze zamówienia olali.... znaczy się anulowali, tak nie postępuje "gigant na rynku" żadnej propozycji z ich strony aby wybrnąć godnie z tej sytuacji, odechciało mi się zakupów u nich a kupiłem tam już niemało.

No to powiem Ci, że to jest masakra jakaś i robienie ludzi w bambuko. Myślę sobie, że byli przygotowani marżowo na 2499, ale jak zobaczyli, co robi konkurencja, to szybko wyczuli okazję i stąd taka akcja. W każdym razie bardzo nieładnie. Ale jak się jest silnym na rynku, to się takie rzeczy robi....

Co do ceny S100- tak, to jest prawdziwa makabra. Chciałem zastąpić swoje S90, za które zapłaciłem 1,3- właśnie S100. Ale za 1,7-1,8 to niech się ugryzą.

bj5
12-03-2012, 20:28
Opisywałem pierwsze wrażenia zabawy tym sprzętem i niestety znalazłem pewien mankament, otóż wyłączenie wyświetlacza przyciskiem display lub przez zamknięcie klapki ekranu wyłącza funkcja Manual Focus i to w każdym trybie. teoretycznie mały problem ale w moim przypadku jest to problem duży ponieważ robię zdjęcia poklatkowe np http://www.youtube.com/watch?v=HP655xWzG_c i tutaj zamknięcie wyłączenie ekranu ma kolosalny wpływ na żywotność baterii oraz czas pomiędzy kolejnymi wyzwalaniami. Dodatkowo przy ustawieniu MF mogę zamknąć klapkę i korzystając z wcześniejszych ustawień focić używając wizjera optycznego. Mankament jednak wyklucza taką pracę. Zgłaszałem wadę do Canona i otrzymałem odpowiedź że moja uwaga zostanie przekazana dalej. Jakoś jednak nie sądzę żeby defekt został naprawiony przynajmniej w moim egzemplarzu
Pozdrawiam

tolek100
12-03-2012, 21:32
Ten model tak już ma. U mnie też przechodzi na MF po zamknięciu ekranu lub po jego wyłączeniu. Mi to w niczym nie przeszkadza może przy następnym FW to zmienią zawsze jest nadzieja. Ogólnie aparat oceniam bardzo pozytywnie ale wiadomo jak to jest na początku człowiek wad nie widzi. Podoba mi się skokowy zoom, poziomica, jakość zdjęć na ISO do 3200, sterowanie do którego jestem przyzwyczajony po G11, jakość wykonania.
Moim zdaniem bardzo fajny aparacik bez makro i to jest jedyna jego wada ( na dzisiaj )
Pozdrawiam

krzysd
12-03-2012, 22:08
Powoli wychodzą mankamenty, dla jednych mniej dla innych bardziej istotne, to wychodzenie z MF to faktycznie głupia niedoróbka, w panasonicu LX5 jest to dobrze rozwiązane - mechanicznym przełącznikiem trybów ostrzenia, za to są inne mankamenty które czasami bardzo wkurzają,

Czy moglibyście podesłać pare zdjęć, szczególnie coś na niskim ISO, średniej i maksymalnej ogniskowej i przy otwartej przesłonie, najlepiej portret lub coś zbliżonego :) w LX5 brakuje mi namiastki ładnego rozmytego tła, a nie zawsze można mieć przy sobie 5d :)

jozeko
12-03-2012, 23:31
A czy ktoś sprawdzał jak ten aparat działa z zewnęrzną lampą błyskową? Mam Nissina 622 z dedykacją dla Canona, z G11 działa bardzo dobrze. Po podpięciu do G1X jest jakaś masakra. W trybie automatycznego pomiaru światła, błysk ma około sekundy opóźnienia. Czy to możliwe aby tyle trwało obliczenie potrzebej ilości światła? A może przyczyna leży w zastosowaniu lampy innego producenta?

Antibes
15-03-2012, 01:12
ponieważ robię zdjęcia poklatkowe np http://www.youtube.com/watch?v=HP655xWzG_c
Pozdrawiam
Mały off-top: piękne prace, rewelacja, jestem pod wrażeniem...:!:

set21
19-03-2012, 19:52
Może nowiutki teścik ?
http://www.optyczne.pl/175.1-Test_aparatu-Canon_PowerShot_G1_X_Wst%C4%99p.html

MC_
19-03-2012, 19:52
Tylko czemu ten obiektyw taki ciemny :(

set21
19-03-2012, 20:00
28mm/2.8 to jest ciemno?:)

MC_
19-03-2012, 20:14
Tak, bo w EX1 mam f1.8

dzik
19-03-2012, 20:20
Tak, bo w EX1 mam f1.8

EX1 też ma matrycę tej wielkości?

MC_
19-03-2012, 20:22
A jakie to ma znaczenie dla prędkości migawki?

set21
19-03-2012, 20:34
może porównać jakość zdjęcia z G1X i EX1 przy czułości np.800 iso?
myślę że 2.8 canona będzie się "jaśniejsze" od 1.8 samsunga.

MC_
19-03-2012, 20:39
Nie robię na iso większym niż 200.
Oczywiście piszę wszystko subiektywnie, pod moje preferencje.

set21
19-03-2012, 20:50
I tak 2,8 i iso 200 GX 1 będzie jakościowo takie samo , o ile nie lepsze od 1,8 przy iso 100 Ex-a.
Porównywałem 1.8 ZX-1,wprawdzie z nexem 5n i 7d,i wyszło że matryca ma znaczenie.

krzysd
19-03-2012, 22:46
Kolejny minus g1X brak trybu bulb (nie zauważyłem aby ktoś o tym pisał, dopiero w teście optycznych to wyszło), najdłuższy czas naświetlania to 60sek. dla większości będzie to bez znaczenia ale przy takim systemie jak tworzy od lat canon nie rozumiem zupełnie co ma na celu usuwanie takich funkcji, człowiek kupuje następcę danego modelu licząc że będzie on miał "więcej", że będzie pod każdym względem lepszy a tu niespodzianka, której zupełnie by się nie spodziewał, przecież to nie wpływa na obniżenie kosztów tak jak np usunięcie chyba od G7 czujnika podczerwieni do możliwości sterowania pilotem, a swoją drogą to była kapitalna rzecz, taki pilot do obsługi funkcji fotograficznych jak i odtwarzania, bardzo mi tego brakuje, pilot genialnie zastępuje samowyzwalacz a przy odtwarzaniu podłączamy aparat do TV i oglądamy zdjęcia czy filmy... ale cóż, canon widocznie koniecznie chciał zaoszczędzić po ~5$ na każdej sprzedanej sztuce

Bahrd
19-03-2012, 23:25
Dziś jakoś tak wyspało recenzjami: http://www.mirrorlessrumors.com/canon-g1-x-news-roundup/ - w skrócie: ni pies, ni wydra.

MIT
21-03-2012, 22:24
Witam.
Czytam forum od dawna i regularnie, rzadko piszę. Tu jednak podzielę się swoimi uwagami dotyczącymi fotografii i Canona G1X.
1/ Fotografia daje więcej życia - to slogan reklamowy enerdowskiegio rzutnika z lat 60, który stał się MOIM credo życiowym.
2/ Motto, które powtarzam wszystkim i wszędzie to to, że "najlepszy aparat na świecie to ten, który mamy przy sobie". W związku z tym porównywanie G1X do innych fizycznie wiekszych i nie mieszczących się w kieszeni aparatów jest bez sensu - co z tego, ze Sony nex jest lepszy skoro ze zmiennoogniskowym obiektywem za nic nie mieści sie w kieszeni.
Właśnie jadę na narty i chyba jest to jedyny aparat do kieszeni, który daje dobrej jakosci zdjecia. Mam korpusy od 1Ds, przez 5d MkII do 600 - gwarantuje Wam, ze żaden z nich nie mieści mi się w kieszeni. Natychmiast kupiłem G1X bo wchodzi.
3/ Mam G-10 - jakoscią zdjęć G1X dystansuje go wielokrotnie - inna bajka.
4/ Porównywałem jakość zdjęć z 600 z obiektywem C15-85 i G1 - różnice w realnej fotografii są niezauważalne - w prędkości działania a i owszem co jasne i z czego nic nie wynika bo do kurtki narciarskiej ten pierwszy nie mieści się.
5 Uważam, że G1X to strzał Canona w dziesiątkę. Aparat ten nie konkuruje z lustrzankami i co jeszcze raz podkreślę, że chyba jako jedyny ze sporą matrycą wraz z obiektywem mieści sie w kieszeni a
NAJLEPSZY APARAT NA ŚWIECIE TO TEN, KTÓRY MAMY PRZY SOBIE.
Pozdrawiam wszystki forumowiczów. Życzę udanych eskapad fotograficznych.
Michał

Mcarto
21-03-2012, 23:08
@MIT - ciekawa dewiza:) Ja sam sprzedałem Panasa LX5 i zakupiłem Canona s100 bo co mi po Panasie który leżał - był lepszy ale nieużywany.

Czy ktoś jest mi w stanie powiedzieć jak radzi sobie AF G1X w gorszych warunkach oświetleniowych i jak wygląda pomiar światła? Miałem s90, Panasa LX5, teraz posiadam s100 i jeśli pomiar przypomina ten z s100 to go nie chcę - do kompaktu wystarczy ale po takim aparacie spodziewam się czegoś lepszego.
Szukam jakiegoś bezlusterkowca na wyjazdy - czasem strach gdzieś zabierać lustrzankę a i waga swoje robi.