PDA

Zobacz pełną wersję : DPI - co robie nie tak w PS CS2??



borkomar
15-01-2006, 05:43
Witam wszystkich.
Bawiąc się ustawieniami narobiłem chyba sobie bigosu.
Mianowicie wczesniej po przekadrowaniu foty w PS i zapisaniu jej gdzies ponownie mialem nadal ustawienia DPI wejsciowe czyli 72 DPI.teraz jak zmniejszam fote to mam nawet 1450 DPI (raz wiecej raz mniej w zalezności jak duzo wykropuje) itd.
Resample mam wyłaczone i nie moge dojsc z Tym do ładu.
Jak załaduje fote i sprawdze w image size jakie sa ustawienia to jest 72 ale wystarczy iz cropne :) i ponownie sprawdze to sie zmienia :(.Prosze o pomoc w tym temacie

Pikczer
15-01-2006, 11:25
Pewnie pirat ;)

Musisz miec zaznaczone "resample size", wtedy Ci nie ruszy rozdzielczosci

Tomasz Golinski
15-01-2006, 11:37
A po co patrzysz na dpi?

borkomar
15-01-2006, 14:46
Pewnie pirat ;)
Od razu pirat ;-)

Nie wiem co nie tak jest - wczesniej smigalo jak nalezy.


A po co patrzysz na dpi?
Tzn nie specjalnie patrze ale jestem perfekcjonista i jak sie zmieniaja te cyferki - a nie wiem dlaczego to mnie to irytuje nieco :x

Pikczer
15-01-2006, 15:10
A jak zaznaczyles, to co Ci napisalem to dziala czy nie?

borkomar
15-01-2006, 15:58
A jak zaznaczyles, to co Ci napisalem to dziala czy nie?
Nie bardzo - powalcze z tym jeszcze a jak nie dojde to reinstalka - moze pomoze:mad:

Tomasz Golinski
15-01-2006, 17:03
Numerek podany w polu DPI jest nie istotny, i go olej po prostu.

DoMiNiQuE
15-01-2006, 17:14
Numerek podany w polu DPI jest nie istotny, i go olej po prostu.
imo aby nie bylo jakis dziwnych problemow w drukarni itp. powinno sie tych parametrow pilnowac.

Tomasz Golinski
15-01-2006, 17:19
Ale to jako ostatnia rzecz przed oddaniem do drukarni może być: poprawić dpi.

borkomar
15-01-2006, 17:22
Ale to jako ostatnia rzecz przed oddaniem do drukarni może być: poprawić dpi.

Jak wpisze recznie po cropie dana wartosc to jest oki.Ale powinno z automatu zapamietywac wartosc z pliku zrodlowego.

Duty
15-01-2006, 19:15
Resample mam wyłaczone i nie moge dojsc z Tym do ładu.
Jak załaduje fote i sprawdze w image size jakie sa ustawienia to jest 72 ale wystarczy iz cropne :) i ponownie sprawdze to sie zmienia :(.Prosze o pomoc w tym temacie

Jak dobrze rozumiem - masz problem wyłącznie po cropie?
Sprawdź przed "cropowaniem" :) (kadrowanie) ustawienia na poziomym pasku narzędzia.
Zapewne w polu "rozdzielczość" masz wpisane jakieś dane - one powodują zmiany w dpi po użyciu narzędzia.
Kliknij przed kadrowaniem na pasku "usuń" i pozbędziesz się problemu ze zmianą rozdzielczości.

borkomar
15-01-2006, 19:24
Jak dobrze rozumiem - masz problem wyłącznie po cropie?
Sprawdź przed "cropowaniem" :) (kadrowanie) ustawienia na poziomym pasku narzędzia.
Zapewne w polu "rozdzielczość" masz wpisane jakieś dane - one powodują zmiany w dpi po użyciu narzędzia.
Kliknij przed kadrowaniem na pasku "usuń" i pozbędziesz się problemu ze zmianą rozdzielczości.
Niestety okno to jest czyste nic w nim nie ma:(

Duty
15-01-2006, 19:39
Niestety okno to jest czyste nic w nim nie ma:(
A o jakim oknie piszesz?
Bo ja mam na mysli opcje narzędzia "kadrowanie" - a to nie jest w oknie, tylko na pasku

borkomar
15-01-2006, 19:52
A o jakim oknie piszesz?
Bo ja mam na mysli opcje narzędzia "kadrowanie" - a to nie jest w oknie, tylko na pasku

Moze niepracyzyjnie sie wypowiedzialem - tak na pasku gdzie jest width height wpisuje proporcje 2:3 lub 3:2 a resolution zostawiam puste

DoMiNiQuE
15-01-2006, 20:58
Moze niepracyzyjnie sie wypowiedzialem - tak na pasku gdzie jest width height wpisuje proporcje 2:3 lub 3:2 a resolution zostawiam puste

3:2 czego? px? mm? ;)

Calliactis
15-01-2006, 21:41
tylko w ramach wytłumaczenia... jednej rzeczy...
DPI = Dot's per Inch... punktów na cal...
Jeśli już używasz tego parametru, to odnieś to do wielkości obrazka w cm / calach / pixelach - bo wtedy to o czymkolwiek mówi...
Załóżmy - "Mam obrazem fajnego samochodu w 300dpi".... jaki on jest zatem duży?... ile ma pixeli, lub cm? hmmm? To zdanie nic nie mówi, prócz tego, ze na każdy cal przypadnie po 300 punktów zarówno w pionie i poziomie...
Jeśli zmienisz wielkosć obrazka - czyli - dasz skalowanie tak aby połaczone były - rozmiar zdjęcia (W x H) i rozdzielczość podana w DPI to wtedy automatycznie, zmniejszając obrazek - (licząc wielkość w jednostkach miary normalnej - np. cm) to zostanie CI wpisana odpowiednia dla tej wielkości uzyskana ilość punktów na cal - przeliczona względem rozmiaru w pixelach. Cała operacaja nie powoduje zmniejszenia fizycznego (obcięcia pixeli itp) - tylko stosunek wyrażony włąśnie przez DPI...

Kubaman
15-01-2006, 22:34
']3:2 czego? px? mm? ;)
przecież może być bezwymiarowo i działa.
mm lub pix to chyba by się zorientował przy cropowaniu :rolleyes: ;)

DoMiNiQuE
15-01-2006, 23:10
przecież może być bezwymiarowo i działa.
mi nie dziala ;) (PS CS2) jak wpisze jakas wartosc to automatycznie mi uzupelnia o mm/px ...albo mam cos popsute albo o czyms nie wiem :mrgreen:

Duty
16-01-2006, 00:44
']mi nie dziala ;) (PS CS2) jak wpisze jakas wartosc to automatycznie mi uzupelnia o mm/px ...albo mam cos popsute albo o czyms nie wiem :mrgreen:
bezwymiarowo to właśnie bez wartości - i na bank działa

Jac
16-01-2006, 11:51
bezwymiarowo to właśnie bez wartości - i na bank działa
no u mnie tez niestety nie chce robic tego bez jednostek... nawet swego czasu sobie o tym podyskutowalismy z Pikczerem :-)...

i na bank nie dziala :twisted:

I jedyne co wymyslilismy w zastepstwie to wciskasz 'C' zaznaczasz cale zdjecie a pozniej z shiftem zmniejszasz i przesuwasz odpowiednio... oczywiscie zachowasz proporcje zdjecia ale ich nie zmienisz... mozna jeszcze ctrl+R i ustawic prowadnice na okreslone proporcje no i pozniej tak samo przeskalowac z shiftem...

DoMiNiQuE
16-01-2006, 12:01
i na bank nie dziala :twisted:
Tadam! Jednak mialem racje :mrgreen:


I jedyne co wymyslilismy w zastepstwie to wciskasz 'C' zaznaczasz cale zdjecie a pozniej z shiftem zmniejszasz i przesuwasz odpowiednio... oczywiscie zachowasz proporcje zdjecia ale ich nie zmienisz...

Dokladnie, to jest imho jedyna sluszna metoda bez zbednych kombinacji ;)

Riccardo
16-01-2006, 12:02
I jedyne co wymyslilismy w zastepstwie to wciskasz 'C' zaznaczasz cale zdjecie a pozniej z shiftem zmniejszasz i przesuwasz odpowiednio... oczywiscie zachowasz proporcje zdjecia ale ich nie zmienisz... mozna jeszcze ctrl+R i ustawic prowadnice na okreslone proporcje no i pozniej tak samo przeskalowac z shiftem...

W selekcji (rectangular marquee tool) mozna ustawic proporcje bezwymiarowo i cropowac z menu "image". A potem zmniejszyc "image size"

Jac
16-01-2006, 12:12
W selekcji (rectangular marquee tool) mozna ustawic proporcje bezwymiarowo i cropowac z menu "image". A potem zmniejszyc "image size"
no w sumie tez mozna.. tym bardziej ze selekcje tez mozna transformowac...

Duty
16-01-2006, 18:24
Moze niepracyzyjnie sie wypowiedzialem - tak na pasku gdzie jest width height wpisuje proporcje 2:3 lub 3:2 a resolution zostawiam puste

Już chyba łapię, w czym problem!
Chodzi o wykadrowanie w proporcjach konkretnych - np 2x3, ale żeby dpi sie nie zmieniło?
To przy narzędziu kadrowanie należy na pasku poziomym kliknąć "pierwszy plan" - wtedy w okienko wpiszą się odczytane z obrazka wartości: szerokość, wysokość i rozdzielczość. Jak się kliknie w pole szerokość - to można wpisać nową szerokość (np jeśli było 15 cm to wpisuję 8 cm) wysokość (np z 10 cm na 7 cm).
Teraz jak przeciągnę narzędziem po zdjęciu to pojawi się ramka o proporcjach 8x7 - rozciągam ją jak mi pasuje i po zaakceptowaniu dostaję wynikowe zdjęcie: 8x7 cm, 300 dpi.
Dpi się tu nie zmienia, więc chyba o to chodziło w pierwszym poście?

Jeśli zaś na początku kliknę w opcjach narzędzia "usuń" - to też dpi się nie zmieni - ale proporcje szerokość/wysokość mam dowolne (raczej nie utrafię w np. 8x7)

Do labu wpisuję z reguły 21x15 cm, 300 dpi i po cropie mam gotowe zdjęcie.

Pikczer
16-01-2006, 19:23
... mozna jeszcze ctrl+R i ustawic prowadnice na okreslone proporcje no i pozniej tak samo przeskalowac z shiftem...

No nic sie nie nauczysz :twisted:
Nie ctrl+R, tylko jablko + R :mrgreen:

Jac
16-01-2006, 19:31
No nic sie nie nauczysz :twisted:
Nie ctrl+R, tylko jablko + R :mrgreen:
jablko?, gruszka?, jeden PieS

Art Mag
17-01-2006, 15:32
Numerek podany w polu DPI jest nie istotny, i go olej po prostu.

Potwierdzam, należy olać. DPI odnosi się do wymiaru fizycznego, zmienianie tego w pliku to takie zawracanie DuPI.:smile:

DoMiNiQuE
17-01-2006, 15:42
Potwierdzam, należy olać. DPI odnosi się do wymiaru fizycznego, zmienianie tego w pliku to takie zawracanie DuPI.:smile:

taa? to powiedz mi jakie parametry pliku wybierzesz aby uzyskac wydruk A4 w 300 DPI? bedziesz kombinowal z pixelami i je przeliczal? czy wpiszesz sobie wymiary w mm oraz DPI? hm? :roll:

Theoo
17-01-2006, 16:09
A może sie troszkę pouczyć:) Zdecydowanie lepiej idzie na spokojnie. Ostatecznie Ctrl+Alt+Del :)

Art Mag
17-01-2006, 16:25
']taa? to powiedz mi jakie parametry pliku wybierzesz aby uzyskac wydruk A4 w 300 DPI? bedziesz kombinowal z pixelami i je przeliczal? czy wpiszesz sobie wymiary w mm oraz DPI? hm? :roll:

To zupełnie inne pytanie, ale proszę bardzo. Przygotowuję plik o rozdzielczości 300 dpi dla formatu A4. Czyli 2480 x 3600 pix, licząc w przybliżeniu.

Duty
17-01-2006, 19:18
To zupełnie inne pytanie, ale proszę bardzo. Przygotowuję plik o rozdzielczości 300 dpi dla formatu A4. Czyli 2480 x 3600 pix, licząc w przybliżeniu.

Wszyscy sobie utrudniają :)
Plik>Nowy i wybierasz rozmair A4/300dpi.
Daje to obrazek 2480x3508 pix.
W Photoshopie zaszyte są różne rozmiary (A4, A3, B5, B4, B3 itp) - i nie potrzeba przybliżać:)

A wartość dpi jest nie od parady: po jej wpisaniu wiadomo, że obrazek na wydruku z rozdzielczością 300 dpi będzie miał rozmiar 21x29,7 cm.

krs76
10-02-2006, 14:09
MAm przy okazji tego wątku pytanie . Przygotowując wykadrowane zdjęcie do labu , w którym maszyny pracują w rożdzielczości 300 dpi, jaką jednostkę wpisujecie przy roździelczośći : 300 piks/cal czy 300 piks/cm ???

rysiaczek
10-02-2006, 14:16
na cal (dpi - dots per inch)