PDA

Zobacz pełną wersję : Epson 3800/4800 i wydruki z roli



simon83
23-12-2011, 22:55
Czy sterownik w/w drukarek umożliwia rozlokowanie wydruków na papierze? Zakładam rolę 17" i czy muszę ręcznie stworzyć sobie plik, który optymalnie wykorzysta mi dostępną szerokość papieru czy też w przypadku druku kilku plików jest jakiś automat, który zrobi to za mnie?

Tom01
11-01-2012, 10:44
Czy sterownik w/w drukarek umożliwia rozlokowanie wydruków na papierze?

Nie umożliwia.

simon83
11-01-2012, 10:49
Używa się do tego jakiegoś zewnętrznego oprogramowania? W zasadzie medium jest mniej istotne, bo również przy druku na arkuszach taki problem może zaistnieć.

Tom01
11-01-2012, 10:57
Używa się do tego jakiegoś zewnętrznego oprogramowania? W zasadzie medium jest mniej istotne, bo również przy druku na arkuszach taki problem może zaistnieć.

To co Pan opisał, fachowo nazywa się "impozycją" i jest częścią procesu przygotowania do druku. Impozycja w odróżnieniu od wkładania obrazów w jeden duży plik, nie daje w wyniku pliku-potwora, ale "składa" wydruk z wielu plików. Taką możliwość dają programy do składu poligraficznego oraz niektóre RIP-y. Obie grupy oprogramowania mają wspólną wadę: Są drogie. Czasem nawet bardzo drogie. Nie znam nic taniego co by umożliwiało impozycję, ale może ktoś gdzieś...

czornyj
11-01-2012, 20:47
ale może ktoś gdzieś...

Lightroom oraz Qimage. Canony iPF mają w sterach darmowy moduł Free Layout.

szym
12-01-2012, 13:41
Nie znam nic taniego co by umożliwiało impozycję, ale może ktoś gdzieś...

Ze swojej strony do wszystkich drukarek EPSON Stylus Pro z czystym sumieniem mogę polecić oprogramowanie Mirage firmy Din.a.x. Działa jako program stand alone, ale integruje się także z niektórymi aplikacjami Adobe (Photoshop, Illustrator, Indesign) i umożliwia wysyłanie otwartych w aplikacji Adobe plików graficznych bezpośrednio na rozmieszczenie na roli w Mirage.

Ułożenie plików na roli można ustawić na kilka sposobów, np. dla łatwiejszego cięcia, albo dla minimalizacji strat niezagospodarowanego papieru. Oprócz tego ma masę innych udogodnień, takich jak tworzenie i kunfigurowanie nowych nośników i zapinanie własnych profili ICC, zmiana rozmiaru i ilości obrazów na wydruku, kadrowanie, itp. Ciekawostką jest wbudowany w Mirage softproofing oparty na silniku Adobe.

Teoretycznie umożliwia drukowanie na 8 drukarek EPSON z jednego komputera w tym samym czasie, sprawdzałem tylko na 2 na raz - działa :D. Można by pisać w nieskończoność o ficzersach tego softu, najlepiej sprawdzić samemu - można pobrać sobie ze strony producenta 14 dniowy, w pełni funkcjonalny trial i poćwiczyć ze swoją EPSONką.

Jakby coś Cię ciekawiło więcej - pytaj, jak wiem to powiem :). Całkiem obszerne info w jęz EN i DE jest na stronie producenta.

Program dostępny jest na Windę i MAC OSa, używam z powodzeniem na obu platformach, zarówno po sieci jak i USB, obecnie z EPSONami Stylus Pro 7890 i 7900 oraz Stylus Photo R3000.

Legenda głosi że gość który stworzył Mirage, sam dużo drukował na EPSONach. Tak wkurzał go sterownik że napisał na własne potrzeby skrypt do Photoshopa który załatwiał za niego grzebanie w ustawieniach sterownika drukarki. Skrypt ewoluował w plugin i finalnie stał się pełnoprawnym programem, obecnie oferowanym oficjalnie przez EPSONa ;). Nie wiem ile w tym prawdy, ale jeśli tak było, to gratuluję zapału i talentu! ;)

Co do ceny - wersja obsługująca drukarki do 17" (w tym 3800/4800 i wszystkie nowsze) to wydatek rzędu 1100-1200 PLN netto. Moim zdaniem, zakładając używanie go zgodnie z założeniami, dla których został stworzony, czyli dla ułatwienia sobie życia i zwiększenia wydajności pracy z drukarką drukującą z roli - warty tej kasy.