PDA

Zobacz pełną wersję : Monitor - potrzebna szybka pomoc



sid
14-01-2006, 15:42
wlasnie zakupilem monitor 22" i mam problem. Chodzi o ustawienie kolorow. Szarosc, szczegolnie te ciemniejsze intesywnie wpadaja w magente. Wszystko jest lekko fioletowe. Moege zmniejszyc ten efekt recznie ustawiajac kolory, ale wtedy wyglada to tak :
R - 59
G - 100
B - 100

Wtedy filoteowy zafarb znika ale obraz nabiera nienaturalnie niebiesko zielonych kolorow. NIe wiem co mam robic. Czy to wina monitora, i nalezy go czym predzej oddac, czy moze wina kabla? Bo jak z kabla peico zylowego z kolorami osobno przelaczam sie na standardowy kabel VGA jest jakby troszke lepiej (w zasadzie jest jasniej poprostu stad moze mniejszy efekt fioletowego zafarbu)? Wiec moze poprostu dokry kabel trzeba zakupic? Ale ten co mam niby nie jest zly - z podwojnym filtrem. Doradzcie cos prosze bo jestem bezradny a szkoda mi kasy wywalonej na bylejaki monitor

Monitor to belinea (wiem, wiem zadna rewelacja) ale na kineskopie (podobno) mitshubishi ktory jest podobno najlepszy.

Ehh nie wiem co mam robic

Tomasz Golinski
14-01-2006, 15:47
To może być uszkodzenie lub złe ustawienie albo karty graficznej albo monitora. Spróbuj zresetować wszystkie ustawienia w monitorze, w sterownikach itd.

Wątpie czy tak duży zafarb może być winą kabla.

Domyślam się, że wszystko działało w porządku z innym monitorem, więc wina pewnie leży po stronie monitora.

BTW. Fioletowy zafarb powinienes korygować zielonym kanałem: czyli raczej ustawić coś typu
R: 70, G: 100, B:70
Ewentualnie jeszcze dobrze skalibrowac gammę.

betonn
14-01-2006, 16:12
Wątpie czy tak duży zafarb może być winą kabla.

Oczywiście że może. Poruszaj przewodem i zobacz jak sie zachowuje monitor.

sid
14-01-2006, 16:12
dzieki za tak szybka odpowiedz, bo jestem troche podlamany :/
niestety pomimo zastosowania sie do rady zafarb zmniejsza sie ale nie znika, innymi slowy, jakiekolwiek ustawienia niwelujace zafarb towza obraz o zupelnie nenaturalnym kolorze i mam tu na myśli naprwde kolosalne zmienienie kolorystyki :/ Skoro z moja poprzednia 19" bylo ok i mogle naprawde super wyskalowac kolory to chyba nie kabel :/ Bede musial walczyc o zwrot kasy... co wiecej monitro zgasl mi podczas pisania tego tekstu i nie chcial sie juz wlaczyc... ehhh

sid
14-01-2006, 16:13
to nie jest kwestia niekontaktu, przelaczlem widok z jedngo wejscia do monitora na drugie wejscie, a to juz dwa kable, co wiecej poba podlaczone na raz do karty graficznej na oddzielny wyjsciach... nie ma sznas na niekontakt jakis

stdanielo
14-01-2006, 16:20
Czy to nie jakiś leżak magazynowy z allegro? Z nimi to różnie bywa, kumpel kupił niedawno IBM 21" faktycznie nieużywany, oryginalnie zapakowany, też miałem go łyknąć ale jak zobaczyłem, że zamiast czerni jest ciemny brąz to dałem sobie na luz, zbieram na LCD 19". W mediaonline.de można za 300 Euro kupić fajny sprzęt.

Tomasz Golinski
14-01-2006, 16:38
Mój eizo leżak też ma brzydką czern, ale kręcenie parametrami cut-off, gain i gamma na każdym kanale dało niezły efekt.

sid
14-01-2006, 16:39
a i owszem lezak magazynowy a,e nie z allegro a z giledy komputerowej przy stodole. Pozatym model zostal wyprodukowany we wrzesniu 2005 roku, wiec za dlugo sie nie nalezal w tym magazynie... tak czy owak jutro jade na gielde i zwracam ten zakup... szkoda, ze tyle zachodu sie z tym nabawilem

sid
14-01-2006, 16:40
ale brzydka czern to nic w porownaniu do filetowych srednich i niskich tnow :/

Tomasz Golinski
14-01-2006, 16:43
gammą ruszałeś?

osobno dla każdego kanału skalibruj.

http://www.normankoren.com/makingfineprints1A.html

sid
14-01-2006, 17:06
dzieki za rady, ale wydaje mi sie, ze skoro po resecie do fabrycznych ustawien, i korkcja RGB nic nie zdzialalem to znaczy, ze monitor jest walniety
jutro pojade go wymienic, albo zwrot kasy wezme... tylko szkoda, ze zaufany sprzedawca taki kit wcisnal... ehh
tak czy siak dzieki za porady i podniesienie mnie na duchu

stdanielo
14-01-2006, 18:23
Jak masz możliwość to wymieniaj, bo moim zdaniem, każdy nawet używany monitor powinien przyzwoicie świecić na standartowych ustawieniach, może druga sztuka będzie ok.

Silent Planet
14-01-2006, 18:54
Przypadkiem zwróć uwagę na temperaturę barw ( w monitorze i w sterowniku karty graficznej ).

sid
14-01-2006, 20:21
jutro wioze (niestety z samego rana :/) monitor na gielde... prawdopodobnie dostane zwrot kasy bo koles powiedzial, zebym rano przyjechal bo chce go jeszcze dalej sprzedac...
gdyby ktos jutro mial kupic monitor belinea 22" to lepiej niech sie wstrzyma ;)

wiem, ze to s****ysynstwo ze strony faceta, ze bedzie go dalej sprzedawal... ale ja nie chce byc tym losiem ktory zostanie z popsutym monitorem. a to juz kolesia sprawa, ze bedzie go chcial dalej odsprzedwac... niestety w takim karju zyjemy :/

sid
15-01-2006, 12:08
ok, u mnie sprawa zakonczyla sie pomyslnie, monitor zwrocilem, kase odebralem, tylko czasu duzo stracilem i troche nerwow, ale moglo byc gozej wiec sie nie skarze, dzieki wszystkim za pomoc i komentarze... narazie zostane przy swojej poczciwej 19" bo lepsze jest wrogiem dobrego ;)

Theoo
18-01-2006, 11:03
Proponuję skalibrować monitor softem. ja pracuję na 21" NEC-u już 3 rok i nie mam problemów. Po wymianie karty graficznej, softem NEC-a skalibrowałem monitor i jest ok. Jeżeli daje zabarwienie we fiolecie można to wyregulować recznie na samym "dziale" monitora. Jak zdejmiesz pokrywę to z tyłu kineskopu powinna być płytka z trzema poetncjometrami oznaczonymi RGB. Długi cienki wkrętak do 500V i niestey regulacja handmade. Uwaga może nieżle trzepnąć!!! Tak w studiu żesmy Soniaczka wyregulowali. Było parę wstrząsów ale jest ok. Można daćdo serwisu i zrobią to samo. niestety w LCD - kicha. Zresztą kto pracuje na LCD???