PDA

Zobacz pełną wersję : Lustrzanka do nagrywania filmów



macusek
15-12-2011, 15:26
Witam!

Mam aktualnie 40D + 17-40/4.0 L + Sigma 70-300/5.6

Potrzebuję coś do nagrywania filmow, najlepsza bylaby kamera ale nie mam kilkunastu czy kilkudziesieciu tys zlotych wiec chce dokupic lustrzanke ktora bedzie bardzo dobrze nagrywala wideo w full hd, bedzie miala wejscie na zewnetrzny mikrofon itp. Chodzi o to ze nie mam aktualnie czym nagrywac filmow, etiud filmowych i tak dalej, czy sekwencji do animacji, chce zajmowac sie tym w przyszlosci profesjonalnie i tak dalej. Mam doswiadczenie w fotografii, raczej artystycznej jestem jako tako obeznany w sprzecie i mam dylemat. Co kupic? Jest 60D, 7D i 5DmarkII. Oczywiscie najlepszy jest 5DmarkII bo jest to pelna klatka ale nie mam tyle kasy, a jest to okolo 7000zł. 7D jest dla mnie gorna granicą i jest to okolo 5000zł. Zastanawiam sie czy nie byloby dobrym wyjsciem kupienie 60D (jezeli oczywiscie nie jest on duzo gorszy od 7D pod wzgledem nagrywania wideo i zdjec, a moze jest mniej wiecej taki sam) i dokupienie do niego mikrofonu zewnetrznego, filtrów ktore sa niezbedne do nagrywania filmow, jakiegos riga z follow focusem. Byłby to super zestaw jezeli mialbym pewnosc ze jakosc nagran nie bylaby gorsza od nagran z 7D. Moze jeszcze bym dokupił obiektyw 50mm /1.8 lub /1.4

Podsumowujac co bedzie lepsze?

7d - 5000zł i pozniej dokupienie zew mikrofonu, follow focusa itd
60D - 3500zł i do tego mikrofon, follow focus, rig i obiektyw 50mm
5DmarkII - nie ma takiej opcji, za duzo kasy

Przy tym do fotografii mialbym tez do dyspozycji 40D z ktorego jestem bardzo zadowolony.


Prosze o pomoc w wyborze, jakies sugestie, niech wypowiedza sie ci ktorzy kręca cos swoimi lustrzankami, ale tak bardziej pro a nie czysto amatorsko, familijnie ; )

Maciek

4bert
15-12-2011, 21:25
Maćku, poszukaj kogoś z takim aparatem i poproś o spróbowanie. Rigi, drygi i figi to ok 30K, więc bez kosztów się nie obejdzie. Jak ma być PRO. Filmowanie ma to do siebie, że obrasta w koszty, czy to lustro, czy kamera. Pokuśność lustra polega na tym, że wydaje się beznakładowe. Na początek. Byłbym za 600D.

micles
16-12-2011, 04:04
4bert, proszę, nie znowu.

Zdjęcie można zrobić posiadając tylko materiał światłoczuły i kawał pudła, i też będzie zdjęcie. Ba - jak ktoś umiejętnie je zrobi, to będzie nawet dobre!

Wszystko ponad ten sprzęt który wymieniłem powyżej to tylko dodatki. A to jakość, a to komfort, a to precyzja itp.

@macusek - jak na pewno nie da rady wyczochrać kasy na 5d2 (nawet używane, i nawet odsprzedając 40d i nerkę), to nie ma się co porywać na pewno na 7d - 60d w zupełności wystarczy.

Bangi
16-12-2011, 08:58
Jeśli wybór jest tylko pomiędzy 7D i 60D w kontekście flmowania, to IMHO 60D. Po co przepłacać za 7D, który de facto w obszarze filmowania nie jest lepszy od 60D.

myslidar
16-12-2011, 09:48
Zdecydowanie z tych dwóch (7D, 60D) do filmów 60D, z racji odchylanego wyświetlacza.

polm
16-12-2011, 16:39
Do filmowania najlepsze jest 600d (video crop, i 60fps), potem 60d, potem 7d. Najuboższe jest 5d ! Ja wiem że zaraz ktoś będzie przekonywał, że 5d daje najmniejsze GO, plastykę i inne pierdy. W lustrach z cropem GO jest i tak bardzo, bardzo małe, czasem nawet za małe. Mając 40d, kupiłbym 600d zamiast 60d, bo do filmów jest lepsze i tańsze.

4bert
16-12-2011, 17:35
4bert, proszę, nie znowu.

Zdjęcie można zrobić posiadając tylko materiał światłoczuły i kawał pudła, i też będzie zdjęcie. Ba - jak ktoś umiejętnie je zrobi, to będzie nawet dobre!

Wszystko ponad ten sprzęt który wymieniłem powyżej to tylko dodatki. A to jakość, a to komfort, a to precyzja itp.

@macusek - jak na pewno nie da rady wyczochrać kasy na 5d2 (nawet używane, i nawet odsprzedając 40d i nerkę), to nie ma się co porywać na pewno na 7d - 60d w zupełności wystarczy.

No popatrz, Polm też doradza 600D. A ja mu przecież nie odradzam. Takim sprzętem, o jakim piszesz,tylko materiał światłoczuły i kawał pudła, i też będzie zdjęcie to mój dziadek focił w 1906. Potem trochę filmował tu i ówdzie. I tak mi już zostało w rodzinie. :smile:

micles
16-12-2011, 18:07
3cyfrowe body jako main pucha do kręcenia u mnie odpadło z racji ewentualnego przegrzewania = nie możemy dalej kręcić, tylko czekamy...

4bert
17-12-2011, 10:37
3cyfrowe body jako main pucha do kręcenia u mnie odpadło z racji ewentualnego przegrzewania = nie możemy dalej kręcić, tylko czekamy...

Grzały to się alfy soniacza, a głównie stabilizacja matrycy nie przewidziana do pracy ciągłej. A lustra z jakiej przczyny się grzeją przy filmowaniu? Nie napiszę Ci, bo znów będziesz na mnie narzekał ;).

micles
17-12-2011, 14:25
Bo nie są do filmowania? :)

Moja piątka pomimo że niejednokrotnie mnie aż parzyła w ręce (nonstopowe kręcenie w klubie z mikroklimatem porównywalnym do sauny) - nie wyłączyła się. Z trzycyfrówką byłoby raczej inaczej :)

tezmarek
17-12-2011, 14:52
Bo nie są do filmowania? :)

Moja piątka pomimo że niejednokrotnie mnie aż parzyła w ręce (nonstopowe kręcenie w klubie z mikroklimatem porównywalnym do sauny) - nie wyłączyła się. Z trzycyfrówką byłoby raczej inaczej :)

A czy znane są przypadki wyłączenia się aparatu w trybie filmowania z powodu przegrzania?

micles
17-12-2011, 17:04
550d? Tak. Gdzieś czytałem, że ludzie kupują coś w stylu wkładów do lodówek turystycznych i przykręcają zamiast gripa :) Albo kupują od razu dwie 550tki i kręcą na zmianę raz jedną raz drugą. W 600d nie wiem jak jest, na razie się nie zagłębiałem w temacie.

4bert
17-12-2011, 21:31
Bo nie są do filmowania? :)

Moja piątka pomimo że niejednokrotnie mnie aż parzyła w ręce (nonstopowe kręcenie w klubie z mikroklimatem porównywalnym do sauny) - nie wyłączyła się. Z trzycyfrówką byłoby raczej inaczej :)

Ależ są, i sam chętnie korzystam z 550 koleżanki, kiedy potrzebuję sztuczek z GO. Jednak 98% filmuję kamerą. Ale obraz to i tak pikuś w porównaniu z dźwiękiem,:-( Mam trochę tego towaru, ale czasem brak mi fachowca.

macusek
19-12-2011, 22:07
Dzieki wszystkim za rady. Bedzie 5DMarkII : ) SUPER SIE CIESZE !!! I ZABIERAM SIE DO ROBOTY, PRACA LICENCJACKA NA STUDIA POTEM PRACA WAKACYJNA ZWIAZANA Z FILMEM FOTOGRAFIA, ANIMACJĄ. POZDRAWIAM I WESOLYCH SWIAT !

micles
19-12-2011, 22:08
Czekamy zatem na efekty :)

OwiecPL
19-03-2012, 17:30
Jako ze nie chce robic nowego tematu, to sie podepne pod ten.

Sytuacja podobna tyle ze kasy do wydania duzo mniej. Chcialbym cos do nagrywania, bo kumpel zaczyna znowu na bmxie jezdzic wiec przydaloby sie cos nagrywajacego +fish. Fisha wezme Samyanga, bo kiedys mialem i nie narzekam. Co do aparatu to niestety nie mam pojecia czego szukac. Mialem 350D i 30D, wiec nic co by mialo opcje filmowania. Z tego co znalazlem to najtansza opcja to 1100D lub 500D i teraz pytanie czy to nagrywa faktycznie filmy czy 'filmy' jakosci komorki? Chyba ze sa jeszcze jakies inne modele, o ktorych nie wyczytalem.

Bogdan56_Ch
19-03-2012, 19:42
Lepszym wyborem jest kamera cyfrowa. Funkcja filmowania w aparatach to jest tylko opcja i nie ma zastępować sprzętu do tego przeznaczonego.

OwiecPL
19-03-2012, 19:50
Troche na ten temat poczytalem, mam tez paru znajomych ktorzy sie tym zajmuja i niestety nie ma Pan racji. Kamery w tej cenie beda ustepowac najzwyklejszej lustrzance. Chociazby najprostszy przyklad czym sa krecone teledyski teraz, malo kto uzywa kamer. Kamera ma sens (o ile dobrze pamietam z tego co kolega mowil) przy kwotach powyzej 10 000zl. Inaczej nie bedzie lepsza od DSLR.

Do tego chce tego uzywac jako aparatu, nagrywanie wideo to tylko dodatek, ale nie chce tez nagrywac czegos co ma jakosc jak z telefonu za 200zl.

sv
19-03-2012, 22:02
Lepszym wyborem jest kamera cyfrowa. Funkcja filmowania w aparatach to jest tylko opcja i nie ma zastępować sprzętu do tego przeznaczonego.

Tyle, że kamera, która jakością może się zbliżyć do Canona 5d mk II lub GH2 kosztuje znacznie więcej niż oba wymienione z kompletem przyzwoitej optyki. Po co piszesz o czymś o czym nie masz pojęcia?
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Z tego co znalazlem to najtansza opcja to 1100D lub 500D i teraz pytanie czy to nagrywa faktycznie filmy czy 'filmy' jakosci komorki? Chyba ze sa jeszcze jakies inne modele, o ktorych nie wyczytalem.

Minimum to 550 d, choć 600 d byłby lepszy.

Kolekcjoner
19-03-2012, 22:49
Kamera ma sens (o ile dobrze pamietam z tego co kolega mowil) przy kwotach powyzej 10 000zl. Inaczej nie bedzie lepsza od DSLR.

Nie jestem obecnie aż tak na bieżąco ale ciężko będzie znaleźć w tej cenie coś co choć trochę by przypominało jakością dslr-a.

micles
19-03-2012, 23:20
Lepszym wyborem jest kamera cyfrowa. Funkcja filmowania w aparatach to jest tylko opcja i nie ma zastępować sprzętu do tego przeznaczonego.Rozumiem że tym 50d to już tysiące nakręconych godzin materiału?

Jak już miałbym podawać filmową alternatywę lustrzanek, to zaczynałbym od C300 i REDa. Które kosztują co najmniej o jedno zero więcej.

OwiecPL
20-03-2012, 13:34
Dobra, jakby kogos interesowalo to wzialem sobie 600D, bo akurat dobra oferte znalazlem.

sv
20-03-2012, 14:21
Dobra, jakby kogos interesowalo to wzialem sobie 600D, bo akurat dobra oferte znalazlem.

Bardzo dobry wybór.

studiofocus
30-03-2012, 15:04
Jaki obiektyw do 600d polecacie do filmowania?

OwiecPL
30-03-2012, 15:22
Dokladnie takie samo pytanie chcialem zadac. Teraz biegam z pozyczonym od kumpla Canonem 50mm f/1.8, ale nie widze sensu w kupowaniu takiego obiektywu, skoro tak czy siak AF mi sie nie przyda (zmiana koloru i dzwiek silniczka podczas nagrywania).

Poczytalem nt. M42 i wyszlo, ze Takumar 50mm f/1.4 to jedna z lepszych stalek. Czy ktos sie nia bawil przy nagrywaniu filmow? Bo nie chcialbym kupic czegos co sie nie nadaje do nagrywania ;) Na ta chwile mam ez pozyczonego Heliosa 52mm f/2, ale pierscien od ostrosci chodzi tak ciezko, ze nagrywanie nim raczej nie byloby za wygodne.

schab
28-04-2012, 08:06
Powiedzcie mi jak wam sie udaje nagrać dobry jakościowo film dynamicznej sceny lustrzanką, w dodatku z obiektywem bez stabilizacji obrazu i bez statywu? Ja próbowałem i nie udaje mi się. Wszystko sie strasznie trzęsie i nie da sie tego oglądać. To samo kręce kamerą HV20 i jest git. Kręcę z ręki i wszystko jest płynne, nic sie nie trzęsie. A w 60D nawet z obiektywem z IS jest duzo gorzej. Poza tym używanie zoomu też jest problematyczne. A może po prostu nie umiem tego obsługiwać?

raado
28-04-2012, 10:11
Jest coś takiego jak steadycam, właśnie do dynamicznych akcji. Fajna sprawa ale dość droga. Można samemu zrobić zestaw DIY, który wyjdzie ci dużo taniej