PDA

Zobacz pełną wersję : Zestaw na początek - plener i wnętrze



Ania101
13-12-2011, 22:15
Witam

Szukam pomocy. Czytam Canon-Board od zawsze i w końcu zdecydowałam się zarejestrować. Otóż sprawa jest taka. Wybrałam sobie taki to zestaw, tylko nie wiem czy wszystko w nim zadziała. Założenie jest takie, że mam lampę C430EX i pewnie kiedyś dokupię następczynię 580EXII. Będę mieć w takim układzie dwie lampy systemowe - kiedyś.... Na razie wyłącznie 430. Wymyśliłam więc sobie, że potrzebuję jednej lampy studyjnej + akcesoria. Tak więc:

Quantuum Dual Power 300Ws
http://www.fotcom.pl/lamp...300ws-p-28.html

Softbox 40x80 Quantum
http://www.fotcom.pl/soft...ntuum-p-92.html

Parasolka biała i transparentna

2 statywy Quantuum AIR 260
http://www.fotcom.pl/zest...tuum-p-152.html

Pixel Pawn
http://www.fotcom.pl/pixe...iowy-p-183.html

Beauty Dish 42 (opcjonalnie)
http://www.fotcom.pl/beau...tuum-p-722.html

Snoot (opcjonalnie - do dokupienia później)
http://www.fotcom.pl/snoo...iodu-p-146.html

uchwyt
http://www.fotcom.pl/uniw...olki-p-747.html

Pytanie do zaznajomionych z tematem - czy wszytko zagra? Chcę wykorzystać moją lampę systemową C430, więc wolałabym się upewnić.

Zastanawiam się więc:
- czy lampa zda egzamin w pomieszczeniu i w plenerze (który również chcę mieć w zasięgu) i czy ma wystarczającą moc: założenie takie, że raczej będę pstrykać w pomieszczeniu, ale chcę też mieć opcję na plener, czego inne lampy w tej cenie nie dają; z tego co czytałam 300-ka za słaba na plener, a 600-ka za mocna na wnętrza
- czy ten wyzwalacz wyzwoli mi prawidłowo lampę Quantuum 300 oraz C430
- czy soft nie powinien być większy (chcę też robić całe osoby)
- czy czegoś nie powinnam dokupić

Nie znam się za bardzo na temacie, więc bardzo proszę o rady i ocenę - ew. wskazówki co zmienić.
A.

dariuszsankowski
13-12-2011, 22:48
soft przydałby się większy, lampy maja regulacje więc nie ma za mocnej lampy :) na plener przydałby się jeden nadajnik i dwa odbiorniki, czy coś dokupić? nas się pytasz? może pizze i browar żeby uczcić zakup?

KuzynPit
13-12-2011, 22:51
JA moge powiedzieć co nieco o swojej lampie. Mam 300tke z Beuaty Dishem 40cm i Okte 150cm. W studyjnych warunkach idealnei się sprawuję. W plenerze rzadko kiedy mam go okazję wytestować bo brak chętnych:] co najwyżej z samym kloszem kilka sportowych sesji:).Wydaje mi się że jeśli nie robisz zdjęć w ostrym słońcu to 300tka da rade. Co do akcesoriów to hmmm
Softbox wg mnie spoko. Ja oktą 150cm jestem w stanie oświetlić całą sylwtkę spokojnie-wszystko kwestia skierowania światła:)
Wyzwalacze-niestety ja ich nie używałem(posiadam YN rf602) ale raczej na bank zaświecą Ci zestaw tylko pamiętaj że będziesz musiałą odbiornik podpiąć pod lampę systemową C430 i ona wyzwoli poprzez fotocele lampę studyjną, albo jak chcesz tylko studyjną błyskać to podpinasz przez przejsciówkę do studyjnej.
Do Beuaty Disha fajną sprawą też jest grid/plaster miodu.
Co do mocy niech się wypowiedzą znawcy tematu. Ja nie mam porównania z 600tką(choć dwóch znajomych sobie teraz sprawiło 600tki).

Ania101
14-12-2011, 11:37
Pytanie, czy jeżeli kupię 600-kę, ta nie będzie w pomieszczeniu za mocna. Gdzieś tam przeczytałam na forum, że w pomieszczeniu taka lampa działa na minimum błysku i to "nie jest dobre". Dlaczego nie to już autor tego stwierdzenia nie napisał. Poza tym spotkałam się też z wpisami twierdzącymi, że lampy Dual Power jako dedykowane do pleneru, nie są polecane do pomieszczeń. A jako że pewnie 70% zdjęć będę jednak pstrykać w domu, to już sama nie wiem czy na start nie powinnam sobie w ogóle dać spokój z plenerem, kupić tańsze R+ i potem ewentualnie dokupić akumulator. Ale ten znowu ponad 2 tys i jak nie teraz, to pewnie później nie kupię.

Tak więc tak spobie wymyśliłam te Dual Power. I chyba jednak 300 na początek. Tak naprawdę szukam na forum tego co większość kupujących, czyli rozwiania wątpliwości... Ewentualnie poszukania innych rozwiązań w oparciu o wpisy osób bardziej fachowych.

Co do softa to sprzedawca w sklepie powiedział mi, że na 300-kę taki rozmiar jest optymalny, bo już np. 40x120 za duży.

Co do odbiornika, to usłyszałam, że powinnam kupić dwa, bo w plenerze fotocela nie zadziała ...

Pizza i browar zaczeka - ten drugi się już chłodzi. Im szybciej potwierdzę swoje cele i dokonam zakupu, tym szybciej wypiję :D8-)

dariuszsankowski
14-12-2011, 11:51
Softbox 40x80 Quantum tym całej sylwetki DOBRZE nie oświetlisz, to ze na sporo większy 300Ws nie starczy to tez mogę się zgodzić. Zawsze jednak światło można odbijać, stosować blendy itd. Optymalnie były by dwie lampki, wyjściem jest odpuszczenie pleneru na rzecz nie mocniejszej, a drugiej lampy

2du
14-12-2011, 13:12
Co do softa to sprzedawca w sklepie powiedział mi, że na 300-kę taki rozmiar jest optymalny, bo już np. 40x120 za duży.

Podepnę się do wątku i zapytam czy ktoś mógł by jeszcze rozwinąć ten fragment. Posiadam na potrzeby swojego domowego studio Q R+300 i planuje do niej dokupić duży softbox. Dlaczego 40x120 jest do tej lampy za duży? Jaki będzie wpływ na emitowane przez softbox światło? Ciemne rogi jasny środek?

KuzynPit
14-12-2011, 14:06
No właśnie też się zastanawiam;/ Ja mam okte 120cm(wyzej napisałem 150 sorka), kumpel ma 150cm i naprawde są duze i siedzą optymalnie w lampie( z tym że ja mam w 300tce 120cm a kumpel ma 600tke i ma 150cm).... Także nie czaje... Wg mnie lampa jest na tyle duża gabarytowo że powinna utrzymać większy softbox... Owszem trzeba ciut mocniej skręcić wajche do blokowania co by nie popuszczał...

Wszystko chyba też zależy od rozmiarów studia, większy modyfikator= większa powierzchnia świecąca? i tyle tyle wg mnie...

Również zamiast kupowania jakiegoś kwadratowego albo prostokątnego softa możesz kupić tzw stripa np 40x120cm i wg mnie wtedy sylwetke oświetlisz...

dariuszsankowski
14-12-2011, 14:19
no i tak to jest jak się kupuje sprzęt a nie ma się pojęcia o co chodzi :/

xxkomarxx
14-12-2011, 17:48
No właśnie też się zastanawiam;/ Ja mam okte 120cm(wyzej napisałem 150 sorka), kumpel ma 150cm i naprawde są duze i siedzą optymalnie w lampie( z tym że ja mam w 300tce 120cm a kumpel ma 600tke i ma 150cm).... Także nie czaje... Wg mnie lampa jest na tyle duża gabarytowo że powinna utrzymać większy softbox... Owszem trzeba ciut mocniej skręcić wajche do blokowania co by nie popuszczał...


A co ma do rzeczy 600 czy 300 mocowanie jest dokładnie to samo więc możesz do 300 podpiąć oktę 180 jak i 120 tak samo do 600. Różnica to moc błysku.

Co do błyskania. Im większa powierzchnia tym miększe światło uzyskasz. Druga sprawa na tym forum było o tym pisane tyle razy że aż wstyd znowu poruszać taką sprawę. Nawet są podawane strony pokazujące jaki efekt uzyskuje się konkretnym oświetleniem. Szukanie nie boli a i Google się nie obrazi.

KuzynPit
14-12-2011, 18:17
JA nie pisałem nic o tym że jedna mocniejsze mocowanie ma a druga mniej:] Obie lampy na obu softach trzymają się mocno.

xxkomarxx
14-12-2011, 18:24
JA nie pisałem nic o tym że jedna mocniejsze mocowanie ma a druga mniej:] Obie lampy na obu softach trzymają się mocno.

No trzymają bo mają takie samo mocowanie. Łaski nie robią

Ania101
15-12-2011, 11:37
Ok - dziękuję za rady. No to kupię chyba 600-kę. Jak rozumiem skoro nikt nie napisał, że będzie tragedia w niewielkim wnętrzy ze względu na zbyt dużą moc, to pewnie problemu nie będzie. Do tego kupię pewnie oktę jakąś większą, żeby była do wnętrza i w plener. I do tego ten Pixel Pawn z dwoma odbiornikami - łącznie to będzie ok 300 i się zastanawiam, czy nie ma lepszej alternatywy w tej cenie (z tym, że 1 nadajnik i 2 odbiorniki) ...

dariuszsankowski
15-12-2011, 12:39
dobry wybór, okta fajna sprawa, dokup jeszcze dużą blendę, polecam biało czarną. Czarna bardzo przyda się w pomieszczeniach

xxkomarxx
15-12-2011, 17:52
Ok - dziękuję za rady. No to kupię chyba 600-kę. Jak rozumiem skoro nikt nie napisał, że będzie tragedia w niewielkim wnętrzy ze względu na zbyt dużą moc, to pewnie problemu nie będzie. Do tego kupię pewnie oktę jakąś większą, żeby była do wnętrza i w plener. I do tego ten Pixel Pawn z dwoma odbiornikami - łącznie to będzie ok 300 i się zastanawiam, czy nie ma lepszej alternatywy w tej cenie (z tym, że 1 nadajnik i 2 odbiorniki) ...

Dokup jeszcze dobry statyw i kilka cegieł bo duża okta to duże problemy zwłaszcza na wietrze. 600 ma regulowaną moc więc problemu nie ma. Obiektyw zawsze można przymknąć a źródło światłą oddalić ( zasada siła światła maleje kwadratowo wraz z 2 krotną zmianą odległości).