PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki zestaw elfo wybrać?



ehri
09-12-2011, 13:31
Siemka! Planuje zakup pierwszych lamp do studia. I stad moje pytanie, jaki zestaw elfo wybrać. Chciałem przeznaczyć na lampy ok 5tyś + wyzwalacze ok 700zł. Chodzi mi o zestaw Elfo 500
http://www.elfo.com.pl/index.php?menu_id=2&kat_id=2&parentid=0&prodid=18
i zestaw elfo pro 600
http://www.elfo.com.pl/index.php?menu_id=2&kat_id=2&parentid=0&prodid=20

Różnica w cenie 1000zł, warto dołożyć taką kase czy nie ? Jeśli tak to dlaczego? Nie chciałbym popełnić jakieś błędu. Lampy będą troche w domu i troche w powstającym studio ok 60m2. Chyba,że proponujecie jakąś inna sensowną markę, na pewno wezmę pod uwagę. Pozdrawiam!

Janek1977
09-12-2011, 21:04
Korzystam na codzień z 600 tek elfo w studio, w którym pracuje. Spisują się doskonale do praktycznie większosci zastosowań studyjnych.

Jacek_Z
09-12-2011, 21:55
Różnica w cenie 1000zł, warto dołożyć taką kase czy nie ? Jeśli tak to dlaczego?
Zdecydowanie Quanty 600 PRO ze względu na wbudowany wentylator oraz osłonę na planik/filtr UV.

ehri
09-12-2011, 22:02
Kupuję z myślą o sesjach dzieciecych, modowych, produktowych.. itp., ale także chce zabierać na studniowki - na sesje grupowe i indywidualne (mini studio), na wesela - sesje młodych z goścmi itp... Czy może jakas inna firme lamp ? co poradzicie?

Jacek_Z
09-12-2011, 23:28
To co dodałeś nie ma wiekszego znaczenia.
Elfo robi solidny sprzęt.
Jest tańsza półka - Quantuum czy Powerlux itp, Elfo jest lepsze ale ..... Elfo ma droższe nie tylko lampy, ale i modyfikatory. Modyfikatory to tak jak obiektywy - dobrze mieć ich kilka do każdej lampy. Do Quantuuma i innych zakupisz modyfikatory taniej i sa one w dużym wyborze.
Można spróbowac wejść w firmowe lampy - Bowens i zakupić do nich modyfikatory od Quantuumów, Powerluxów itd - pełno tego w necie.
Wybór lamp to wybór systemu mocowania modyfikatorów.

ehri
09-12-2011, 23:56
no wiadomo o co chodzi. Z czasem bede na pewno dokupywal akcesoria; strumienice, beauty dish itp. Chodzi o to czy może warto jakieś konkretne modele lamp kupić, które na prawdo warto. Na moje lampy bowens troche dziwnie wygladają, tzn chodzim mi np o bowensy 500. Dziwnie dla mnie wygladaja pokrętla od mocy blysku z boku lampy. I nie bralem ich za bardzo pod uwage. Bo lampy Profoto niestety cenowy odskakuja.

grzegorzki
10-12-2011, 12:38
Nie warto. Nie ma takich lamp, które by oferowały coś szczególnego, czego inne nie mają do Twoich zastosowań. Najpopularniejsze jest mocowanie Bowensa, ale jak kupisz inne to bierzesz przejściówki i po kłopocie.

BTW te boczne pokrętła Bowensa mają być ułatwieniem, a nie udziwnieniem. Np przy podstawowym oświetleniu dwoma lampami, jedną lampę wyciągasz do góry i kierujesz 'światło' w dół, wtedy panel na tyle lampy jest trudniej dostępny. Tylne przyciski w Bowensie są łatwo rozróżnialne, więc nie musisz ich widzieć. No ale do większości lamp możesz mieć pilota.

pkoprowski
10-12-2011, 14:20
Przy budżecie jaki chcesz przeznaczyć, to na Twoim miejscu raczej bym przemyślał zakup jakiś tańszych lamp. Dlaczego?

a) Dwie lampy to trochę mało. Żeby była jasność: kupę zdjęć można zrobić dwiema, albo nawet tylko jedną lampą. Ale... prędzej czy później (a przy zakresie zdjęć jakie chcesz robić to może być prędzej niż później), zorientujesz się, że jedną lampę potrzebujesz jako key-light, drugą jako fill-light i brakuje ci trzeciej jako rim-light/back-light czy doświetlenie tła.

b) Te zestawy mają tylko soft-boxy 50x90, używając analogii obiektywowej (ala Jacek_Z powyżej :-)) to taki "kit". Bardzo szybko dojdziesz do wniosku, że potrzebujesz innych modyfikatorów. Co najmniej sporo większy soft, pewnie beauty-dish, snoot albo soczewka Fresnela, stripy, gridy,.... etc. etc. etc. IMHO lepiej zostawić sobie rezerwę w budżecie na przynajmniej kilka modyfikatorów niż pod kreskę wykorzystać cały budżet na gołe lampy.

c) Jeśli chcesz lampy zabierać na studniówki itp. To na Twoim miejscu brałbym pod uwagę ewentualnie jakiś generator, z uwagi na mobilność. Tutaj:
http://www.canon-board.info/showthread.php?t=76182
masz test Cichego Fomei Panther. Moc jak w zestawach, które rozważasz. (Cena po doliczeniu akcesoriów w sumie pewnie też podobna).

ehri
10-12-2011, 17:20
No muszę przyznac Ci racje. Ale chodzi tez o to zebym pozniej nie zalowal zakupu tanszych lamp. Masz moze jakies konkretne firmy na mysli ? Ogladając tansze lampy - Quantuumy - zauwazylem duzo roznych modeli... I tu zaczyna się problem. Jakie wybrac.

Więc co zakupić za 5 tyś ?

np *3 lampy Quantuuma, powiedzmy 2x600 i 1x300 + ciekawe wyposazenie ?

Co do mobilności - wystarcza zwykle lampy, bo nie bedzie problemu podlaczenia do pradu.. wiec tego nie bierzemy pod uwage.

Jacek_Z
11-12-2011, 00:44
Najpopularniejsze jest mocowanie Bowensa, ale jak kupisz inne to bierzesz przejściówki i po kłopocie.Tak? Rozumiem, że chciałbyś beautydischa quantuumowego zamocować przez przejściówkę na lampoę ELFO ??? Powodzenia.

ehri
11-12-2011, 11:08
Więc co zakupić za 5 tyś ?

Em Es
11-12-2011, 11:47
ja kupując pierwszą lampę w życiu kupiłem Quantuum (o mocy 300Ws) z opcją podwójnego zasilania 230V/12V i battery packiem pozwalającym na zdjęcia w plenerze bez gniazdka 230V :) póki co jestem z niej zadowolony i na pewno dokupię drugą tyle że 600tkę

dlaczego kupiłem Quantuum ? ze względu na dobrą relację jakość/cena jak i na mocowanie Bowens pozwalające na łatwe kompletowanie akcesoriów (póki co dokupiłem oktę 150 z gridem + beauty dish 70 z plastrem miodu)

lampa wraz z battery packiem poniżej 1000 zł
octa+grid , BD + plaster , statyw - wszystko razem niecałe 800 zł

a może masz możliwość gdzieś wynająć na godzinkę studio z lampami których zakup potencjalnie wchodzi w grę ? mogłoby to ułatwić podjęcie decyzji :)

tak czy inaczej - życzę udanych zakupów i dobrych kadrów z nowymi lampami

edit :
to kupiłem : http://www.quantuum.pl/detal.php?id=1409&lang=pl&curr=PLN

to dokupię : http://www.quantuum.pl/detal.php?id=1583&lang=pl&curr=PLN

jest jeszcze jeden plus - takie lampy na rynku wtórnym są bardziej chodliwe od Elfo
ostatni obserwowałem aukcje z używaną 600tką taką jak w drugim linku - poszła za 1100 zł - a nową można kupić na Allegro poniżej 1300 zł :) znudzą się - sprzedasz - kupisz inne


a tutaj efekty uzycia w/w lampy - zdjęcia 20 do 24 robiłem tą właśnie 300tką od Quantuum : http://www.canon-board.info/showthread.php?t=77865&page=6

ehri
11-12-2011, 19:27
i tu mi trochę pomogłeś :)

teraz chodzi o to na jaką serię quantuumów patrzeć najlepiej ? są R+600 i R+600 digital; seria s i seria t... i cieżko się odnaleźć.

chce zakupić jednak 3 lampy - tak optymalnie, bo 2 z czasem jak wyżej pisali może być za mało. Myślę, że jakieś 2x 600ws i 1x300ws - to dobry pomysł. Do tego 2x softbox - ale nie wiem jakie wymiary jeszcze (mógłby mi ktoś doradzić :)). Być moze octa z gridem. Na pewno beauty dish z plastrem. Plus statywy i może tło jak pozwoli budżet. I wyzwalacze.

To jakie modele lamp będą dobre? z jakiej serii?

ehri
11-12-2011, 21:33
patrzyłem na stronie quantuuma i allegro. Patrzyłem na taki zestaw:

- zestaw wyzwalaczy 3 odbiorniki i nadajnik - http://allegro.pl/wyzwalacz-radiowy-pixel-king-do-lustrzanek-canon-i1964172740.html i http://allegro.pl/dodatkowy-odbiornik-radio-do-wyzwalacza-pixel-king-i1964173840.html = 480zł + 2x280zł +przesyłka= 1060zł

- 2x R+600 Digital - http://www.quantuum.pl/detal.php?id=1412&lang=pl&curr=PLN = 2x965zł = 1930

- 1x R+300 Digital - http://www.quantuum.pl/detal.php?id=1411&lang=pl&curr=PLN = 695zł

- Beauty dish 70cm - http://www.quantuum.pl/detal.php?id=1102&lang=pl&curr=PLN = 249zł

- 5x statyw 260cm - http://www.quantuum.pl/detal.php?id=990&lang=pl&curr=PLN = 5x 100zł = 500zł

- Softbox 80x120 cm - http://www.quantuum.pl/detal.php?id=965&lang=pl&curr=PLN = 250zł

- Softbox 40x80 cm - http://www.quantuum.pl/detal.php?id=966&lang=pl&curr=PLN= 200zł

-przenśny wieszak do teł - http://www.quantuum.pl/detal.php?id=1025&lang=pl&curr=PLN = 75zł

Suma wynosi 4959 zł

Co powiecie na to ? Coś zmienić, nie kupować, cos innego kupić? :)

Jacek_Z
12-12-2011, 00:08
OK.
Radiówkę wybrałeś drogą, bo ma sterowanie E-TTL. Co ma sens, jesli tego radia chcesz także używać w innych zestawach z lampami systemowymi w terenie. Bo jesli praca wyłącznie z lampami studyjnymi to wydatek niepotrzebnie tak drogi. Wystarcza np Yongnuo RF-603

ehri
12-12-2011, 01:16
no to fakt drogo... ale teraz też tak myśle czy na pewno się przyda.. a coś trochę lepszego od Yongnuo a nie tak drogiego jak ten Pixel z e-ttl co podałem ? co zaproponujecie?

Jacek_Z
12-12-2011, 02:03
Nic. To yongnuo jest już solidnym urządzeniem. Są (ale widać nie chcesz) mniej solidne i tańsze wyzwalacze. Też zresztą całkiem ok.

pkoprowski
12-12-2011, 09:44
No to chyba trzeba by zmienić tytuł wątku na "jaki zestaw Quantuum wybrać" ;-)

Tak na poważnie, sam jak kupowałem lampy też kupiłem Quantuumy, z podobnych powodów co Em Es. Przy ograniczonym budżecie wydaje mi się to najsensowniejszym rozwiązaniem. Z wersji Quantuumów, najlepsze opinie mają Fomexy, ale tu cena jest taka jak w Elfo. Z pozostałych używałem serię R i serię PT. Ta ostatnia to typowy sprzęt "do domu", ale seria R jest przyzwoita. Jaka jest różnica między R+ a R+Digital, to nie wiem, więc Ci nie poradzę.

Co do Twojego zestawu:
1) Wziąłbym większy softbox. Do fotografowania ludzi to 160cm albo nawet 180cm na dłuższym boku. Moja subiektywna opinia jest taka, że softboxy Powerlux mniej zmieniają temperaturę błysku niż Quantuumowe.
2) Jak już pisał Jacek_Z, spokojnie można zaoszczędzić na wyzwalaczu radiowym.
3) Nie znam statywów wersji Air, ale używałem starszych sprężynowych Quantuumów i w efekcie kupując własny zestaw wybrałem jednak Powerluxy serii steel. Daję Ci to ewentualnie pod rozwagę.
4) Na beauty dish'ach nie zauważyłem jakiejkolwiek różnicy w wynikowym zdjęciu między tym Quantuumowym, a najtańszym od Fripersa. Więc tu też można trochę uszczknąć z ceny. Co do średnicy, to jak pisał Em Es, warto sobie popróbować w jakimś studiu. Ja używałem już 42, 50 i 70cm. I najbardziej odpowiada mi 50cm. Ale jest to kwestia gustu.
5) Czego ewidentnie brakuje Ci w zestawie to: samych teł (lepsze są kartonowe, ale na początek choćby i polipropylenowe), zapasowych żarników do lampy (nawet sprzęt na gwarancji potrafi nawalić. I co prawda wymienić Ci wymienią w ramach gwarancji, ale to trwa, a jak masz umówioną sesję i padnie żarnik, to masz problem).

pkoprowski
12-12-2011, 10:48
Jeszcze z rzeczy, które warto dokupić (np. za pieniądze zaoszczędzone na wyzwalaczu), to ewidentnie światłomierz błyskowy.

merger
12-12-2011, 14:14
gdybys wciaz rozwazal elfo, to goraco polecam, pracuje na codzien z seria 500 i 1200pro podlaczanych do generatora i zestaw smiga jak marzenie, nawet w terenie. aczkolwiek przyaje sie asystent do targania gratow ;) no i mimo, ze elfo i akcesoria sa drozsze, to jakosc wykonania jest zauwazalnie lepsza.

Jacek_Z
12-12-2011, 14:53
Jeszcze z rzeczy, które warto dokupić (np. za pieniądze zaoszczędzone na wyzwalaczu), to ewidentnie światłomierz błyskowy.Podpiszę się pod tym. Sekonic 358 wystarczy.
Co prawda niektórzy kwestionuja potrzebę posiadania flashmetera, ale ortodoksyjni studyjniacy musza go mieć ;)


gdybys wciaz rozwazal elfo, to goraco polecam, pracuje na codzien z seria 500 i 1200pro podlaczanych do generatora i??? Elfo dawnio temu robiło generator+główki. Ale ty masz zapewne na mysli nie generator, a zasilanie w terenie z jakiegoś baterypacka.

dariuszsankowski
12-12-2011, 16:16
a jakie masz doświadczenie ze sprzętem studyjnym?

ehri
12-12-2011, 16:27
1) Wziąłbym większy softbox. Do fotografowania ludzi to 160cm albo nawet 180cm na dłuższym boku. Moja subiektywna opinia jest taka, że softboxy Powerlux mniej zmieniają temperaturę błysku niż Quantuumowe. jest taki softbox 40x180 za 250zł , a jaki wybrać drugi softbox? bardziej kwadratowy ? czy moze octe ?



2) Jak już pisał Jacek_Z, spokojnie można zaoszczędzić na wyzwalaczu radiowym. No już decycję podjąłem, wezmę tańsze. Ale tak patrząc na wyzwalacze Yongnuo - wydają mi się, że są kiepsko wykonane...



5) Czego ewidentnie brakuje Ci w zestawie to: samych teł (lepsze są kartonowe, ale na początek choćby i polipropylenowe) tła to już swoją drogą, na razie te tańsze - polipopylenowe, bo cena kartonowych zabija :)


A co do lamp jeszcze.. To dobry wybór patrząc na moc ?
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

a jakie masz doświadczenie ze sprzętem studyjnym?

Szczerze mówiąc to niewielkie. Robiłem trochę zdjęć na lampach, ale systemowych canona (plus parasolki, softbox, tło)

dariuszsankowski
12-12-2011, 16:33
nie odpowiedziałeś na moje pytanie :( trudno.

Moja rada jest taka, nie kupuj za dużo na początek. Lepsze a mniej. Do lamp dokup dwie porządne blendy.

Nadmiar światła na początku może cie przytłoczyć, ciężej będzie Ci zrozumieć jak to wszystko działa.

Ta masa dodatków tez nie jest dobra na początek.

Em Es
12-12-2011, 16:46
odnośnie samych lamp - wolę te z tradycyjnymi przełącznikami i potencjometrem od tych sterowanych "na miękko" - dlatego że w tej klasie cenowej zakładam że większym kłopotem będzie ewentualna naprawa sterowania "miękkiego" od tradycyjnego - w tradycyjnym wymienić przełącznik czy potencjometr to drobiazg a i koszty znikome

jot
12-12-2011, 16:55
eh.. zacznijmy:

Tło - kartonowe. Kropka to sugestia ;)

Softboxy - warto mieć dwa identyczne, np 2x strip (30x120, 40x180 (może być za duży))
Przydają się też czasem kwadratowe w stylu 100x100 czy coś.. Ale to już sam musisz się dowiedzieć co Ci pasuje..
Okta - zwykle kupuje się jak największa do danego pomieszczenia.. 150 cm spokojnie wystarczy, żeby ładnie oświetlić cała postać
Dish - jak dla mnie must have ;)
Statywy - Quantuum Air jest fajny, przez "Air" ale jeżeli zależy Ci na stabilności wybrałbym co innego.
Pomyśl jeszcze o Boomie i 2 duzych blendach 5w1 (koniecznie z czarna stroną)

Ememems ma racje ;) Lampy z potencjometrem/pokrętełkiem łatwiej się obsługuje, bo nie musisz widzieć co "klikasz" - pokrętło odstaje. Ale moim zdaniem, paradoksalnie łatwiej ustawić na początku lampy z wyświetlaczem

ehri
12-12-2011, 17:27
ile postów tyle różnych opini.. Teraz sam już nie wiem.. dariszsankowski - wydaje mi się, że ma sporo racji.. tzn. na początek może to być za dużo.. może będzie jednak lepiej kupić 2 dobre lampy + softboxy i ewentualnie beautydish i zaakceptować na początek lampę Canona.. Gdy będzie mało - to z czasem coś dokupię.

pkoprowski
12-12-2011, 19:52
Tak to już jest w internecie. Nikt za Ciebie decyzji nie podejmie. Możemy tylko doradzać. A różne osoby mają różne preferencje i doświadczenia. Ja tam ciągle uważam, że do poważnych zastosowań (a pisałeś o ślubach, modzie, fotografii produktowej,...), lepiej mieć więcej lamp (choćby i tańszych). Posiadanej lampy zawsze można nie włączyć, natomiast włączenie lampy, której się nie ma a akurat jest potrzebna, to może być problem. ;-)

dariuszsankowski
13-12-2011, 00:43
wiadomo że im więcej światła tym lepiej. Tyle tylko że lepiej dokładać je stopniowo. Poza tym jeszcze nie spotkałem się z taką sytuacją żeby ktoś na ślub, lub podobną imprezę zabierał tyle sprzętu studyjnego (3-4 lampy plus masa dodatków) oczywiście mowa o lampach tych gabarytów.

na plener 2 lampy + blenda w zupełności starczy, a jak byś chciał salę doświetlić to lepiej kupić żarówki błyskowe. Lamp było by mi szkoda :]

ehri
13-12-2011, 08:35
ale niekt tu nie chce zabierać 3 lamp na ślub. Max 2 lampy + softboxy, ewetualnie parasolki. A sprzet ma tez sluzyc do fotografii studyjnej , czyli moda, produkty itp.

dariuszsankowski
13-12-2011, 09:59
do mody na początku 2 plus blenda wystarczy, ale do produktów 3 to raczej minimum. Pytanie tylko czy nie wystarczy 2 dobre jedna byle jaka. niech taki zestaw zarobi na kolejne 2 dobre
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
przez dobre rozumiem elfo, bowens (ja je lobię, miałem, mam i będę miał)

bardzo dobre to inna półka cenowa, a takie sobie były już wymieniane.

przy produktach ważna jest powtarzalność błysku, takie sobie lampy tego nie potrafią.

Jacek_Z
13-12-2011, 11:56
Produktówkę połowa fotografów (jak nie więcej, w tym wszyscy poczatkujący) załatwia przez kupno namiotu, większa ilość lamp nie jest wtedy potrzebna.
Wbrew pozorom powtarzalność błysku tanich lamp jest całkiem dobra. Kolega robi produktówkę na quantuumach serii S i sprawują się idealnie.

dariuszsankowski
13-12-2011, 12:17
wszystko zależy jaka produktówkę :D

ehri
16-12-2011, 18:20
możemy zakończyć wątek

zakupiłem quantuumy tj. 2x600R+dogotal, 1x300R+digital, 2xsoftbox 30x120, 1xsoftbox 60x60, 2 parasolki 120, beauty dish, 5xstatyw, wieszak do tła, 4xtła, 4 wyzwalacze, wrota, strumienica, 2xblenda120x180 - wszystko wszyło 4580zł.

snowgoose
11-01-2012, 14:52
możemy zakończyć wątek

zakupiłem quantuumy tj. 2x600R+dogotal, 1x300R+digital, 2xsoftbox 30x120, 1xsoftbox 60x60, 2 parasolki 120, beauty dish, 5xstatyw, wieszak do tła, 4xtła, 4 wyzwalacze, wrota, strumienica, 2xblenda120x180 - wszystko wszyło 4580zł.


Wydaje mi się, że to zacny zestaw - daj jeszcze znać jak pierwsze ruchy ;)

merger
11-01-2012, 18:41
??? Elfo dawnio temu robiło generator+główki. Ale ty masz zapewne na mysli nie generator, a zasilanie w terenie z jakiegoś baterypacka.

no dobra, zasilacz akumulatorowy, dokladnie ten - http://elfo.com.pl/index.php?menu_id=2&kat_id=1&parentid=66&prodid=338

marszull
12-01-2012, 00:56
no dobra, zasilacz akumulatorowy, dokladnie ten - http://elfo.com.pl/index.php?menu_id=2&kat_id=1&parentid=66&prodid=338

to czeska elektrona ktora pare lat temu robila wrazenie,
ale teraz ze wzgledu na wage i gabaryty i oczywiscie konkurencje na rynku,
to bym jej nikomu nie polecil
sa ze trzy inne zasilacze ktore beda lepsze od tego