PDA

Zobacz pełną wersję : Ostrość w EOSie 300d



Remi
30-01-2004, 03:27
Zgodnie z powszechnymi opiniami na temat KITowego obiektywu, nie przejmowałem się specjalnie "miękkim" rysowaniem - jakież było moje zdziwienie, kiedy założyłem EF 50 f1,8 II Canona, znaną m.in. z ostrego obrazu :shock: Pierwsza myśl - coś jest nie tak z moim aparatem :cry: Sam już nie wiem co o tym sądzić dlatego proszę wszystkich posiadaczy cyfrowej trzysetki o Wasze opinie i doswiadczenia. W fotografii cyfrowej jestem zielony i może oczekuję nie wiadomo czego? Ale jakoś tak wydaje mi się że zdjęcia z 10D + 50f1,8 są ostrzejsze...

Jeszcze tej nocy zrobię stronę z moimi próbkami robionymi pod kątem ostrości obydwoma obiektywami - www.trybunafoto.prv.pl - jeśli zobaczycie tam dwa zdjęcia dziecka, to znaczy, że jeszcze nie updatowałem strony - ale na 99 procent wszystko tam już będzie

Ufff... ale się napisałem:) Mam tylko nadzieję że znajdzie się dobra dusza i podzieli się jakimiś mądrymi uwagami...

Remi
30-01-2004, 05:34
Strona już gotowa - www.trybunafoto.prv.pl - tak naprawdę to problem ostrości najlepiej sprawdzić ściągając dwa umieszczone tam tiffy (8,9MB każdy).

Acha i jeszcze - w żadnym zdjęciu (oprócz miniaturek) nie dawałem żadnego wyostrzania softwarowego, zaś fotki robione były w parametrze 2

Vitez
30-01-2004, 17:56
zaś fotki robione były w parametrze 2

Skoro pytanie kierujesz tylko do uzytkownikow 300D to daruje sobie sciaganie fotek...

(nie-uzytkownicy 300D raczej nie wiedza, co to "parametr 2" ... np ja nie wiem :? )

Remi
30-01-2004, 18:46
Skoro pytanie kierujesz tylko do uzytkownikow 300D to daruje sobie sciaganie fotek... (nie-uzytkownicy 300D raczej nie wiedza, co to "parametr 2" ... np ja nie wiem :? )

W zasadzie tak, kierowałem swój post z myślą o uzytkownikach tego aparatu mających przy okazji wiekszą wiedzę i doświadczenie niż ja - z nadzieją że rozwieją moje wątpliwości co do samej jakości sprzętu - albo skierują mnie do serwisu. Zależało mi po prostu na opiniach użytkowników, jak ostrzą ich egzemplarze z ich obiektywami.

Oczywiście nie chodzi mi o jakieś "odseparowanie się" od użytkowników innego sprzętu i tworzenie jakiegoś kretyńskiego fan-klubu 300d, ale myślę, że akurat mój problem dotyczy konkretnego modelu - przecież wszystkie inne dslr'y Canona kierowane były do zawodowców, co jak rozumiem wiąże się też z jakością obrazu. Rozumowałem tak - to może w 300d obniżyli czułość punktów AF? może soft aparatu zapisując do RAWa gorzej radzi sobie z ostrością niż w 10D? Wiem że to beznadziejne pytania - no ale zadawał je sobie fotocyfrowy nowicjusz i lamer... :oops:

Parametr 2 w 300d oznacza, że wszystkie ustawialne wartości nasycenia, kontrastu, tonów i ostrości są ustawione na "Normal" czyli bez ingerencji softu aparatu i bez podbijania m.in. ostrości właśnie. Mówiąc krótko - to co obiektyw rzucił na matrycę
(oczywiście w uproszczeniu, gdyż między rzutem światła na matrycę a RAWem jest jeszcze mnóstwo obliczeń...)

A na koniec jeszcze link do kilku zdjęć 300d + stała 50tka robionych przeze mnie w dzień - czy tutaj jest ostro i czy centralny punkt AF spisał się - można ocenić samemu (oczywiście wdzięczny będę za opinie :)

http://www.trybunafoto.prv.pl/dzien/dzien.htm

Pozdrawiam

Vitez
30-01-2004, 19:59
wszystkie inne dslr'y Canona kierowane były do zawodowców, co jak rozumiem wiąże się też z jakością obrazu. Rozumowałem tak - to może w 300d obniżyli czułość punktów AF? może soft aparatu zapisując do RAWa gorzej radzi sobie z ostrością niż w 10D?
Zle to pojmujesz. Tylko 1D, 1Ds i najnowszy 1D MarkII sa kierowane do zawodowcow. D30, D60, 10D i 300D to lustrzanki amatorskie. Z czego 300D jest najbardziej amatorski.
Dalej co do rozumowania - jesli zapisujesz w RAW to zadne parametry nie maja wplywu na powstaly obraz. I tak i tak jest on zapisywany bez ingerencji softu, a te parametry w 300D to paarametry wlasnie software a nie matrycy, wiec niewazne jaki parametr ustawisz - i tak bedziesz mogl go pozniej przestawic przy konwersji RAWa na JPG.

No i po trzecie co do ostrosci... poszukaj i poczytaj sobie na temat Front Focusing, Back Focusing itp - moze to sie wlasnie przydarzylo twojemu 300D + 50 1.8. Zdarza sie to rowniez w niektorych analogach - po prostu nie zgranie pomiedzy obiektywem a aparatem.


http://www.trybunafoto.prv.pl/dzien/dzien.htm

Obejrze w domu, o ile nie zapomne ;)