PDA

Zobacz pełną wersję : Obiektyw Canon FD 14mm f/2.8L



Da__FreaK
09-11-2011, 17:26
Witam

Zastanawiam sie nad jakims szerokim katem do swojego 1d2.
Myslalem nad samyangiem 14,ale z taka ogniskowa canon w swojej `starszej` ofercie mial rowniez 14 mm, tylko ze model FD ,czyli dosc starszy...
Zatem, Czy ktorys z szanownych kolegow, kolezanek, uzywa, uzywal takowego obiektywu i mial moze porownanie z nowszym samyangiem ?
Niestety nie wiem czy ktos prowadzil takie testy porownawcze wiec wybor nadal otwarty...

MacGyver
09-11-2011, 17:38
Tu masz specyfikację: http://www.canon.com/camera-museum/camera/lens/nfd/data/fisheye-35/nfd_14_28l.html?p=1

Jest jedno przykładowe foto, ale niestety małe i robione pod światło. Nie wygląda ono zbyt okazale ale to może być też winą materiału światłoczułego (najpewniej dość długo leżał za nim go zeskanowano), samego skanowania (w exifie stoi: "File written by Adobe Photoshop¨ 4.0" więc obrazek skanowano w połowie lat 90-tych, nie wiadomo jakim skanerem) jak i przygotowania pliku do publikacji (kompresja itd).

Da__FreaK
09-11-2011, 18:06
Wlasnie najgorsze jest to, ze nigdzie w necie nie ma zadnych informacji jak obiektywy FD smigaja na cyfrakach. Salpli tez,a nie ukrywam, z checia bym zobaczyl ja `Elki` FD wygladaja na tle nowoczesnych szkiel..

MacGyver
09-11-2011, 18:25
Wlasnie najgorsze jest to, ze nigdzie w necie nie ma zadnych informacji jak obiektywy FD smigaja na cyfrakach.
W necie może i nie na CB coś się jednak znajdzie ;-)
http://www.canon-board.info/showthread.php?t=10925
http://www.canon-board.info/showthread.php?t=35398
Gdy w googlo-szukaczke Kolaja wpiszesz różne kombinacje frazy "obiektyw FD" to wyskoczy Ci jeszcze kilka wątków. Rzeczy tyczą się jednak głównie dłuższych szkieł (ale można chociaż "namierzyć" userów naszego forum, którzy mają coś z FD i napisać do nich PW. Kiedyś były nawet jakieś sample ale linki już nie działąją.

karabud
11-11-2011, 11:13
Wlasnie najgorsze jest to, ze nigdzie w necie nie ma zadnych informacji jak obiektywy FD smigaja na cyfrakach. Salpli tez,a nie ukrywam, z checia bym zobaczyl ja `Elki` FD wygladaja na tle nowoczesnych szkiel..

Mam FD 85 1.2L po konwersji na EF, w porównaniu z wersją z AF jest ponad polowe lżejszy, ma mniejszą minimalną odległość ostrzenia i mniejsze podłużne CA, troszkę gorzej pod światło wypada, w zasadzie to te same szkła są.

Goomis
11-11-2011, 19:24
Mam FD 85 1.2L po konwersji na EF, w porównaniu z wersją z AF jest ponad polowe lżejszy, ma mniejszą minimalną odległość ostrzenia i mniejsze podłużne CA, troszkę gorzej pod światło wypada, w zasadzie to te same szkła są.

szkoda tylko, że FD nie ma AF'a, chociaż AF EF85L to jest taki, że w niektórych sytuacjach szybciej złapałem na manualu :p

_igi
11-11-2011, 21:37
Mam FD 85 1.2L po konwersji na EF, w porównaniu z wersją z AF jest ponad polowe lżejszy, ma mniejszą minimalną odległość ostrzenia i mniejsze podłużne CA, troszkę gorzej pod światło wypada, w zasadzie to te same szkła są.

gdzie można przerobić szkła FD na EF? Pozdrawiam

jacek_73
11-11-2011, 22:04
Witam

Zastanawiam sie nad jakims szerokim katem do swojego 1d2.
Myslalem nad samyangiem 14,ale z taka ogniskowa canon w swojej `starszej` ofercie mial rowniez 14 mm, tylko ze model FD ,czyli dosc starszy...


Dolicz do tego przejściówkę, a najlepiej jakby było potwierdzenie ostrości. Ale najgorsza wiadomość jest taka, że jak chcesz mieć ostrzenie na nieskończoność to przejściówka musi posiadać dodatkową soczewkę. Im lepsza soczewka tym przejściówka droższa. A na sam koniec jeszcze jedna wiadomość ku pokrzepieniu - dodatkowa soczewka zmienia ogniskową o ok.20% (a w przypadku fiszejów to jeszcze różniej)...i odpuść sobie FD 14/2.8 :evil:

karabud
12-11-2011, 18:04
gdzie można przerobić szkła FD na EF? Pozdrawiam

Wystarczy na sieci poszukać ;) opłacalne w zasadzie tylko dla lepszych szkieł, mnie 85/1.2 wyniosło z tego co pamiętam niecałe 2k w całości a obiektyw pierwsza klasa, zwłaszcza, ze af nie uzywam ;)

_igi
12-11-2011, 23:51
Wystarczy na sieci poszukać ;) opłacalne w zasadzie tylko dla lepszych szkieł, mnie 85/1.2 wyniosło z tego co pamiętam niecałe 2k w całości a obiektyw pierwsza klasa, zwłaszcza, ze af nie uzywam ;)

Pytam, bo z tego co mi wyszło to taka impreza jest dosyć droga. 1000$ za 85L i ok. 200$ za porządny adapter...

karabud
13-11-2011, 01:28
i ok. 200$ za porządny adapter...

adapterów do szkiel po ize 200mm nie ma dobrych

_igi
13-11-2011, 12:34
adapterów do szkiel po ize 200mm nie ma dobrych

Jak rozumiem, sam w 85L masz wymieniony cały bagnet z FD na EF, widziałem w necie tego typu modyfikacje, ale nadal, tylko w stanach.

karabud
13-11-2011, 17:08
Jak rozumiem, sam w 85L masz wymieniony cały bagnet z FD na EF, widziałem w necie tego typu modyfikacje, ale nadal, tylko w stanach.

zgadza się tyle, że można to w Europie zrobić

Bolek02
16-11-2011, 12:08
Zakup przejściówki FD czy M z potwierdzeniem ostrości to koszt ok. 80zł. Jednakże ja wolę szkla z AF-em, bo to spora oszczędność czasu szczególnie w reportażu. Myślę właśnie nad zakupem Sigmy 14mm EX ale to juz wydatek ok 2500zł za uzywkę :(

MacGyver
16-11-2011, 12:19
... Jednakże ja wolę szkla z AF-em, bo to spora oszczędność czasu szczególnie w reportażu...
Hiperfokalna, f/5.6 i heja. AF do niczego nie jest tu potrzebny. Używam w taki sposób Zenitara 16/2.8 i jest OK.

gavin
16-11-2011, 15:52
Mój zenitar w sumie jest stałofocusowy :) bo jak raz ustawiłem ostrość to dalsze kręcenie tylko pogarsza efekty (zadziwiająco dobre btw).

allxages
16-11-2011, 16:07
Hiperfokalna, f/5.6 i heja. AF do niczego nie jest tu potrzebny. Używam w taki sposób Zenitara 16/2.8 i jest OK.

Ja 35/1.4 używam na f/1.4 i ostrzę manualnie w reportażu i nie zauważyłem mniejszej ilości trafień niż jak używałem AF. Prędkość pracy z MF...porównywalna.

rog
16-11-2011, 16:42
Ale do ostrzenia 35 na 1.4 trzeba ufać swoim oczom niestety. ;-)

allxages
16-11-2011, 16:56
Wydawało mi się, że fotografia to głównie oczy i światło ;-)