PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z naświetlaniem / informacja serwisu



zaix
08-11-2011, 17:35
Witam,

Z związku z faktem, iż w trakcie normalnej pracy oraz w następstwie testów stwierdziłem, że mój aparat niedoświetla zdjęć, w paru miejscach na forum podjąłem ten temat. Poprosiłem użytkowników o sfotografowanie jednolitej powierzchni i informacje zwrotną dotyczącą uzyskanego histogramu-czego celem miało być potwierdzenie lub zaprzeczenie, iż taka sytuacja ma miejsce w moim korpusie. Oczywiście, użytkownicy potwierdzili, iż w przypadku ich korpusów 5D2 histogram kumuluje się idealnie w centrum co jest zjawiskiem kompletnie normalnym i naturalnym w przypadku standardowo skalibrowanego światłomierza/korpusu i wspomnianego testu itp. W moim przypadku histogram kumuluje się na lewo od środka o około -0,5EV (jest to również zależne od obiektywu co już w ogóle jest sprawą wyjątkowo dziwną).

Proszę o informację dlaczego mimo dokładnego opisu problemu, uzyskałem po raz kolejny informację zwrotną, iż po sprawdzeniu korpus i światłomierz działają poprawnie, skoro korpusy innych użytkowników naświetlają zdjęcia inaczej- STANDARDOWO POPRAWNIE. Czuję się po części zbyty i oszukany. Skoro sprzęt serwisowy nie wychwytuje problemu lub jest on niemożliwy do rozwiązania poprzez określony procedury powinniście Państwo wymienić korpus tak by zachowywał ogólnie przyjęte standardy.

Tezet-gdynia
08-11-2011, 20:08
Serwis ? Hmmmm... ciekawe. Moze rzeczywiscie cos mnie ominelo, ale watpie. Ogolnie pewnie canon ma gdzies zapis ze 0,5EV to granica bledu i nie podlega regulacji itp. Ja bym do nich pisal tak dlugo az by sie zmeczyli. Zle naswietla w stosunku do innych (np 10 sztuk) body, i nalezy wyregulowac. A jak by napisali ze nie ma czego regulowac, to bym spytal czy chca namiary na te 10 osob, bo pewnie u nich trzeba 10 puszek wyregulowac. Innej opcji nie ma.

C80
09-11-2011, 00:41
Heh, miałem dwie 40D i na obu żeby poprawnie naświetlić zdjęcie trzeba było robić korektę +1/3. Teraz doszło mi 7D i... poprawnie naświetlone zdjęcie jest bez poprawek w ekspozycji. Szczegół, zamiast się zamartwiać zmień nastawę i po problemie.

zaix
09-11-2011, 12:22
weź tylko pod uwagę jedna kwestię, w trybie Av ub S masz max korektę do +2 EV, biorąc pod uwage mój problem nie jestem w stanie korygować standardowo o 2 EV. ponieważ sprowadzenie do normy wymaga około 0,5 EV.

Muszę znaleźć najpierw 10 użytkowników 5d2 na Śląsku żeby porównać, którzy chętnie udostępnią sprzęt. Dla mnie porównanie nie mam sensu, ponieważ wystarczy histogram, który w zasadzie jest wystarczjącym dowodem, niestety nie dla serwisu.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

. Ogolnie pewnie canon ma gdzies zapis ze 0,5EV to granica bledu i nie podlega regulacji itp. Ja bym do nich pisal tak dlugo az by sie zmeczyli.


Ogólnie pewnie właśnie ma, ale uważam, że to przesada. Dlaczego płacąc tyle samo co inni użytkownicy za sprzęt (nie mało) dostaję coś innego. Przecież nie kupujemy warzyw na straganie, gdzie trzeba "pomacać" powąchać i ocenić okiem, tylko sprzęt z przyzwoitej półki, który kupuje się mając na uwadze określone parametry. Globalna marka jak Canon powinna moim zdaniem zapewniać powtarzalność w tak zasadniczych kwestiach lub dopełnić wszelkich starań żeby do tej powtarzalności doprowadzić. Według mnie, jeżeli serwis nie jest w stanie doprowadzić do danej wymiany a problem wciąż istnieje powinni wymienić korpus. To jest polityka długookresowa, wpływa na lojalność klienta., na to czy następnym kupionym aparatem będzie Canon czy coś innego. Nie wiem do czego to wszystko prowadzi natomiast odsetek problemów ze sprzętem rośnie niesamowice w stosunku do tego co było kiedyś. Chciałem ostatnio dokupić kolejny korpus 7D, ale po tym co czytałem o problemach z AF i frustracji użytkowników to po prostu boję się brać udziału w loterii, bo na prawdę chyba nie słyszałem o przypadku gdzie działa on prawidłowo, przynajmniej stostunek wadliwych egzemplarzy do działających ok jest przerażający. Powinno się kupić i robić zdjęcia a nie testować każdy egzemplarz żeby mieć pewność. Kupiłem sprzęt to najpierw AF do kalibracji, i jeden obiektyw od nowości uszkodzony. Na szczęscie-serwis to skalibrował i załatwił. Teraz problem z naświetlaniem i problem z x-sync (niektórym synchronizuje na 1/160 w studio-u mnie nie)-widocznie normy jednej z njwiększych marek na świecie są wyjątkowo tolerancyjne.

Merauder
09-11-2011, 13:35
Najlepiej dać sobie spokój z tym Canonem :-P

CSI
14-11-2011, 18:49
Czas synchronizacji z lampami studyjnymi w przypadku EOS 5D MARK II spada do 1/60 sekundy. Fakt ten opisany jest w instrukcji obsługi na stronie 104.

Zachęcam również przeczytać inne działy instrukcji obsługi sprzętu np o ustawieniach AF. Bardzo często problem w EOS 7D wynika z błędnego skonfigurowaniu systemu AF pod konkretnie wykonywaną dziedzinę fotografii.
Polecam również stronę http://www.learn.usa.canon.com/home/home.shtml gdzie można znaleźć wiele ciekawych porad.

madc0w
15-11-2011, 00:55
a nie robisz czasem zdjęć w okularach? ;)
bo wtedy wpada trochę więcej światła do korpusu niż jak normalnie przyłożysz oko, ja mam ten problem i biorę to zawsze pod uwagę żeby odpowiednio poprawić czas naświetlania sugerowany przez światłomierz

piast9
15-11-2011, 03:40
A może masz w aparacie ustawiony inny typ matówki niż faktycznie zamontowana? AE wprowadza różne poprawki w zależności od rodzaju matówki.

7four
15-11-2011, 18:18
Jak nie wiadomo od czego zacząć, lepiej spróbować od siebie.

Jak można porównywać naświetlanie aparatu "przez internet" :shock: ?
bo ktoś coś napisał, mój histogram lata od lewej do prawej w zależności od sceny. Co mój histogram wnosi to Twojego przypadku, skoro nie wiesz jakie panuje u mnie oświetlenie.

Porównaj to w jednym miejscu, w tym samym czasie i takich samych warunkach.
Spotkaj się z kimś kto ma takie samo body, a testy zróbcie na tym samym ustawieniu, ten sam kadr, ten sam obiektyw, wykonany dwoma aparatami , przez obie osoby (min. 4 zdjęcia do porównania)

Powodzenia.

simon83
18-11-2011, 12:12
7four, jeżeli wszyscy robią zdjęcie tej samej kartki papieru, to nie widzę problemu. Światłomierz powinien działać prawidłowo w każdych warunkach, a nie tylko gdy jest "odpowiednio" jasno. Parametry ekspozycji wyliczy inne, ale histogram powinien być taki sam.

janmar
20-11-2011, 00:13
Ta sama kartka.. No nie bardzo chyba.Nawet karty testowe róznych producentów i z innych lat róznia sie na histogramie.

simon83
22-11-2011, 01:12
Po upływie lat jest to zrozumiałe. Nie wiem na czym było to testowane, ale wydaje mi się że 0.5EV, o których pisze kolega jest sporą wartością jak na rozbieżności.

janmar
22-11-2011, 12:01
Po upływie lat jest to zrozumiałe. Nie wiem na czym było to testowane, ale wydaje mi się że 0.5EV, o których pisze kolega jest sporą wartością jak na rozbieżności.

Rzecz w tym czy tak naprawdę jest.Aparat winien być sprawdzony w serwisie,bo to co kolega pisze to nie jest test.