PDA

Zobacz pełną wersję : Pierwszy time lapse od szambonura



szambonur
07-11-2011, 00:50
Zabrałem się dzisiaj za temat nieznany mi zupełnie. Postanowiłem stworzyć swojego pierwszego w życiu time lapse'a. Wybrałem się na Gubałówkę rozstawiłem statyw i zacząłem gromadzić materiał. Pogoda nie była korzystna dla tego typu działalności, nudne jednolite niebo nie ułatwiało zadania. Wyszło co wyszło, nieważne..., to jest przecież pierwsza próba. Po wgraniu plików na dysk, pojawiły się pierwsze wątpliwości. Program? - znalazłem najprostszy photolapse 3 i przepuściłem. Wygląda to tak:
http://www.youtube.com/watch?v=RhIYbnobolA
Nazwałem plik ver0.01 ponieważ w miarę rozwoju swoich umiejętności chcę to przerobić tak żeby nadawało się do oglądania. Muszę zaopatrzyć się w sensowne oprogramowanie, opracować optymalna metodę kompresji itd... Pytań jest dużo gdy wkracza się w nieznane, dla kogoś kto jest w temacie moje dylematy wydają się pewnie śmieszne, liczę że ktoś mnie wesprze i doradzi np. jaką liczbę klatek na sekundę zastosować, jakiej wielkości obrazek przygotować do tworzenia prezentacji itd... Chciałbym żeby w wersji końcowej mój "filmik" z Gubałówki miał minutkę, ale żeby się fajnie oglądał, może jakaś muzyczka na ludową nutę do tego się pojawi. Zdradźcie parę swoich trików świeżemu w tej dziedzinie... :)

kainart
07-11-2011, 01:37
Ilość klatek na sekundę nie jest taka istotna, ale długość materiału powinna być równa ilości zdjęć, czyli jedno zdjęcie jedna klatka. Masz 100 fotek to przy 25fps wychodzi Ci 4 sec ;-)

arturs
07-11-2011, 01:41
1.nie ma dźwięku ;)
2. co ile robisz klatkę?
3. chcesz pokazać przyrodę i jej zmiany czy ludzi?
bo jesli przyrodę to musisz z takiej perspektywy robić żeby ludzie byli sporo mniejsi niż teraz są.. a jak ludzi to więcej klatek (częściej musisz klikać i potem w postprocessingu łączyć żeby ruch był płynniejszy - np. -facet w żółtej kurtce itp. - nie bardzo to się sprawdza..
4. czym wyzwalasz?
5. a co do klatek - standardem jest 25 fpsów ale wchodzą też inne - 25 jest potem kompatybilne z np. DVD i innymi standardami "telewizyjnymi"..
6. brakuje przejść między scenami

Bangi
07-11-2011, 09:24
ja też dorzuce swoje 3 grosze, poza tym co napisał arturs, jak dla mnie ten timelapse jest dość statyczny -wiem brzmi paradoksalnie byc może, ale chodzi mi o to, że jest mało ruchu i do tego płynnego, uważam, że powinieneś zapolowac na lepsze warunki atmosferyczne, szczególne chmury, IMHO płynące bałwanki a w tel góry to by było coś...
ciekawe timelapsy można znaleźć np. tutaj http://dakotalapse.com/

szambonur
07-11-2011, 10:19
Dzięki za zainteresowanie, tak jak pisałem, zabrałem się za coś, nie mając pojęcia jak to robić...:) w przyszłości będą to z pewnością prezentacje ukazujące zmiany w przyrodzie, przede wszystkim w górach, to na Gubałówce to była tylko próba, co by sobie opracować metodę. Jaki program polecacie żeby fajnie złożyć to wszystko z dźwiękiem i przejściami między scenami? Zdjęcia wyzwalałem z ręki przy ustawionym samowyzwalaczu na dwie sekundy, czyli mniej więcej co trzy sekundy... w przyszłości dokupię pewnie jakiś pilot z wyzwalaczem czasowym, aktualnie muszę sobie radzić po harcersku ;) Prezentacja złożona z 5 klatek na sekundę.
Założenie tego było takie żeby pokazać Gubałówkę w niedzielne popołudnie, czyli tłum ludzi przywiezionych kolejka na górę, trochę widoczków ze zmieniającym się światłem trochę okolicznej przyrody (owce itp.), zakończyć się to ma sceną zapalenia świateł ulicznych w Zakopanem...

Bangi
07-11-2011, 10:47
Próbuj, próbuj, jestem bardzo ciekawy efektów, scenerię masz tam przednią :)
Może spróbuj coś po zmierzchu, widziałem ostatnio piekne nocne foty Zakopane z Gubałówkim jak by to przełożyć na timelaps-a mogłoby wyjść rewelacyjnie.
Niestey co do softu nie pomogę, ale wspieram, duchowo :)

preinwher
07-11-2011, 14:31
Może spróbuj coś po zmierzchu, widziałem ostatnio piekne nocne foty Zakopane z Gubałówki

Możesz jakiegoś linka do tych fot podrzucić? Sam ostatnio robiłem i chciałem porównać :)

Bangi
07-11-2011, 14:39
Możesz jakiegoś linka do tych fot podrzucić? Sam ostatnio robiłem i chciałem porównać :)

to było na panoramio i przelotem :( nie odkopię niestey już... :(

szambonur
07-11-2011, 23:44
Pobawiłem się dzisiaj trochę programem VirtualDub, dużo funkcji i z grubsza patrząc może mi przypasuje, tylko zanim to wszystko poznam to trochę czasu upłynie. Filmik trochę skróciłem i dodałem muzyczkę. Dalej mam problem jak zrobić fajne przejścia pomiędzy scenami, oraz jaką zastosować kompresję żeby uzyskać najlepszy kompromis pomiędzy jakością a wagą pliku.
Prezentacja w wersji 0_02 do obejrzenia tutaj: http://www.youtube.com/watch?v=ZQjHwkKWZfI

arturs
09-11-2011, 00:21
virtual dub.. hm.. nie wiem.. program znam sprzed paru lat ale jakoś nie bardzo wyobrażam sobie składania w nim czegoś.. ma np. timeline? żeby sobie ładnie zsynchronizować wszystko?.. może i tak, ale jakoś mi nie pasuje.. ja mam kupione kiedyś PinnacleStudio więc jakoś sobie radzę.. Sony Vegas na pewno też jest niezły.. nie wiem jak proshowgold się do tego nadaje..

Pichu
28-09-2012, 19:26
Co do klatek na sek to masz zdecydowanie za mało, ruch nie jest ani troche płynny. Ja robię w 25fps i jest zdecydowanie płynniej, nawet troche za szybko. Próbka tutaj: Sky timelapse - weather in uk - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=yQvCxjg40Ss&list=UUass1ZzALtdah5sgToXEXLw&index=1&feature=plcp)

Składałem też w virtualdubie. Sorry za odkop, nie zwróciłem uwagi na datę, mój błąd.