PDA

Zobacz pełną wersję : Procedura kalibracji FF i BF wg serwisu



Canon_Board
02-11-2011, 23:43
W imieniu użytkowników prosimy o więcej Informacji (bardziej szczegółową wypowiedź serwisu) na temat procedury kalibracji FF i BF.

Kwestie dokładności i tolerancji działania AF w różnych puszkach mogłyby być interesujące dla niektórych użytkowników czy także kwestie zakresu używalności mikroadjustmentu - to nieustannie powracający, budzący wiele wątpliwości i emocji temat na forum.

Może Serwis jest w stanie opisać jakąś "referencyjną" (dla serwisu) procedurę
testową (jakieś plansze?) co być może pomoże użytkownikom sprawdzić co i jak działa bez zawracania głowy serwisowi?

CSI
03-11-2011, 11:06
Na działanie AF wpływ ma cały zestaw czyli body + obiektyw. W przypadku gdy Klient używa filtrów UV to nie demontujemy ich do regulacji AF gdyż mogą one mieć wpływ na cały układ optyczny (szczególnie jeśli są to tanie filtry).
Zaleca się wykonanie regulacji AF w body do wzorcowego układu optycznego. Następnym etapem jest regulacja obiektywów do body. W przypadku gdy body dobrze działa z innymi obiektywami należy to koniecznie zgłosić. W takim przypadku aparat służy jedynie jako baza do regulacji obiektywów. Istnieją przypadki, że poszczególne elementy zgłaszanego do regulacji AF dobrze działają z innymi elementami zestawu (body dobrze działa z innym obiektywem, obiektyw dobrze działa z body z innymi posiadanym przez Klienta aparatem). Taką sytuację należy dobrze opisać przy oddawaniu sprzętu gdyż wymaga to zastosowania odpowiedniej procedury regulacyjnej.

Jeśli Klient dostarczy do serwisu samo body lub sam obiektyw serwis nie ma możliwości przeprowadzenia prawidłowej regulacji AF.

Kalibracja AF odbywa się poprzez podłączenie sprzętu do programu regulacyjnego (regulacja AF nie jest wykonywana mechanicznie). Regulacji dokonuje się przy temperaturze barwowej 5500 stopni kelwina. Dystans regulacyjny to 50 x ogniskowa obiektywu. Wyniki uzyskane analizowane są przez program regulacyjny i wprowadzane są poprawki do układu. UWAGA TEMPERATURA BARWOWA MA WPŁYW NA DZIAŁANIE AF.

Mikroadjustmentu nie mogę podać żadnych zakresów gdyż uzależnione jest to od używanego zestawu. Są tam dwa rodzaje regulacji, "na sztywno" dla aparatu (niezależnie od założonego obiektywu) oraz dla konkretnego obiektywu. Więcej informacji można uzyskać w instrukcji obsługi aparatu.

Pozdrawiam
Grzesiek.

Bangi
03-11-2011, 11:47
UWAGA TEMPERATURA BARWOWA MA WPŁYW NA DZIAŁANIE AF.


Czy ja to dobrze rozumiem, że w zależności od temparatury barwowej światła, w którym robię zdjęcie AF może zachowywać się różnie, np. w temp. 5500K będzie OK, a np. przy 3200K może nie być OK?
Domyślam, się że ruglacja jest dlatego przy 5500K, gdyż statystycznie najczęsciej przy tej temparaturze robi się zdjęcia?

gietrzy
03-11-2011, 12:11
Czy ja to dobrze rozumiem, że w zależności od temparatury barwowej światła, w którym robię zdjęcie AF może zachowywać się różnie, np. w temp. 5500K będzie OK, a np. przy 3200K może nie być OK?

Tak...

Merde
03-11-2011, 16:06
Czy ja to dobrze rozumiem, że w zależności od temparatury barwowej światła, w którym robię zdjęcie AF może zachowywać się różnie, np. w temp. 5500K będzie OK, a np. przy 3200K może nie być OK?

To akurat jest chyba wiedza powszechna, patrz słynne problemy z FF przy świetle żarowym (i bez wspomagania wzorkiem z lampy).

ARN
03-11-2011, 16:21
Wspomnę też o koncertach/przedstawieniach z dużą ilością światła czerwonego...

gavin
03-11-2011, 19:34
Następnym etapem jest regulacja obiektywów do body.

A jak ktoś ma 2 body to co? Musi mieć 2 zestawy obiektywów?

Em Es
03-11-2011, 19:53
czy kalibracja np 5d2 z kitowym 24-105L na gwarancji jest płatna ?

CSI
04-11-2011, 09:50
czy kalibracja np 5d2 z kitowym 24-105L na gwarancji jest płatna ?

Jeśli sprzęt jest na gwarancji to kalibracja jest bezpłatna.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

A jak ktoś ma 2 body to co? Musi mieć 2 zestawy obiektywów?

W takim przypadku należy zgłosić taki fakt i jeśli jedno z nich działa prawidłowo z posiadanymi obiektywami to regulacja będzie do zestawu będącego w serwisie. Ustawienia względem drugiego zestawu nie zostaną naruszone.

CSI
04-11-2011, 11:07
bardzo dobre pytanie, dlatego w imieniu swoim jak i mysle innych prosze o odpowiedz przedstawiciela z CSI na 2 pytania:
1) Co w wypadku tak jak napisal gavin, gdy ktos pracuje na dwoch korpusach i oba body sa wzgledem siebie rozregulowane?
2) co w wypadku gdy obiektyw na bliskie odleglosci ostrzy prawidlowo, a na wieksze juz nie?

Ad1. Należy dokładnie opisać jaki jest problemy ze sprzętem czyli np. Z obiektywem 85mm body X ma BF a body Y ma FF. Zdarza się że mamy jeszcze body Z i tu nie ma problemu z działaniem AF z tym obiektywem. Wszytko to musi być zgłoszone. W niektórych przypadkach konieczne będzie dostarczenie materiału zdjęciowego.
Ad2. Regulacji AF dokonuje się z odległości 50 ogniskowych. Jeśli jest problem z ostrzeniem z większych odległości to należy to zgłosić.

kaqkaba
04-11-2011, 11:16
Czy ja to dobrze rozumiem, że w zależności od temparatury barwowej światła, w którym robię zdjęcie AF może zachowywać się różnie, np. w temp. 5500K będzie OK, a np. przy 3200K może nie być OK?
Domyślam, się że ruglacja jest dlatego przy 5500K, gdyż statystycznie najczęsciej przy tej temparaturze robi się zdjęcia?

Ostnio popsułem sobie w ten sposób wieczór. Zauważyłem że coś jest chyba nie tak i zrobiłem test na słynnych bateryjkach. (obiektyw 50/1.4) I im mniejsza dziura tym gorzej trafiał. Przy f/2 było jeszcze akceptowalnie, przy f/5.6 tragedia. (Reszta obiektywów trafiała poprawnie)
Na szczeście obejżałem parę zdjęć robionych dwa dbni wcześniej przy świetle dziennym i było ok.
A wydrukowane tablice do testów wywaliłem.

Goomis
04-11-2011, 12:09
Ad2. Regulacji AF dokonuje się z odległości 50 ogniskowych. Jeśli jest problem z ostrzeniem z większych odległości to należy to zgłosić.

To nie jest odpowiedź na pytanie. Co wynika z faktu, że zostanie to zgłoszone? Procedura wygląda inaczej?

CSI
04-11-2011, 13:16
Dokładnie, jest to wbrew pozorom częsty problem dlatego prosze o odpowiedz jak w takim wypadku wygląda postepowanie? Załóżmy, ze ktos dostarczy z obiektywem(z korpusem lub bez) na dowód zdjęcia i faktycznie przy bliskich odleglosciach do 1,5 metra jest ok, a potem im dalej tym bardziej sie rozjezdza.Nie wiem jaki dokladniejszy opis mozna by bylo w takim wypadku dostarczyc.
Co jest powodem takiej sytuacji? i co w takim wypadku robicie.

Na takie zachowanie sprzętu może mieć wpływ wiele czynników i właśnie dla tego musi to być zgłoszone. Problem może być symptomem np. zużywającego się napędu AF, wyrobieniem prowadnic, nieumiejętną obsługą itp.

roshuu
04-11-2011, 15:14
Dokładnie, jest to wbrew pozorom częsty problem dlatego prosze o odpowiedz jak w takim wypadku wygląda postepowanie? Załóżmy, ze ktos dostarczy z obiektywem(z korpusem lub bez) na dowód zdjęcia i faktycznie przy bliskich odleglosciach do 1,5 metra jest ok, a potem im dalej tym bardziej sie rozjezdza.Nie wiem jaki dokladniejszy opis mozna by bylo w takim wypadku dostarczyc.
Co jest powodem takiej sytuacji? i co w takim wypadku robicie.

Jesli moge sie wtracic - ja kiedys mialem ten problem z 85tka. Chlopaki na Zytniej ustawili wedle Canonowskich zalecen (50x ogniskowa) i na tej odleglosci AF dzialal ok. Niestety powyzej 5-6 metrow od modela mialem problem z ustawieniem ostrosci - w tej sytuacji poprosilem o kalibracje "indywidualna" bez zalecen na tzw. wlasne ryzyko i... ustawili ok. Szkielko trafia zawsze, no prawie zawsze, bo 85 ma tak sobie szybkie AF i wiekszosc bledow wynika z mojego uzytkowania :D

Widelec
05-11-2011, 01:09
w tej sytuacji poprosilem o kalibracje "indywidualna" bez zalecen na tzw. wlasne ryzyko
...czyli jak?

Goomis
05-11-2011, 10:22
Na takie zachowanie sprzętu może mieć wpływ wiele czynników i właśnie dla tego musi to być zgłoszone. Problem może być symptomem np. zużywającego się napędu AF, wyrobieniem prowadnic, nieumiejętną obsługą itp.

No ok zgłaszam taką usterkę w NOWYM obiektywie.
Wszystko mechanicznie jest ok.
Nadal pytam CO DALEJ? Jak wygląda procedura? Bo z tego co można wyczytać na tym forum to Państwa podejście do sprawy pozostaje niezmienione.
Tj. kalibracja na 50x ogniskowa i odesłanie do klienta z notą, że rzekomo wszystko jest sprawne a przecież nie jest, bo owszem obiektyw ostrzy prawidłowo na wartość 50x ogniskowa ale im dalej tym bardziej się rozjeżdża...

roshuu
05-11-2011, 17:13
...czyli jak?

wedle tego co pokazywala praktyka :) Czyli - bez zalecen Canona.

Bangi
05-11-2011, 17:56
...czyli jak?

chodzi chyba o to, że nie 50 x ogniskowa tylko wg życzenia roshuu, ogniskowa x tyle ile roshuu sobie życzył...?

roshuu
06-11-2011, 00:55
chodzi chyba o to, że nie 50 x ogniskowa tylko wg życzenia roshuu, ogniskowa x tyle ile roshuu sobie życzył...?

Si. A co sie okazalo - przez takie ustawienie AF 85tki trafia z kazdej odleglosci celnie, co nie mialo miejsca przy ustawieniach "zalecanych". Aha sprawdzalem w kazdych warunkach oswietleniowych.

Bangi
06-11-2011, 01:25
Si. A co sie okazalo - przez takie ustawienie AF 85tki trafia z kazdej odleglosci celnie, co nie mialo miejsca przy ustawieniach "zalecanych". Aha sprawdzalem w kazdych warunkach oswietleniowych.

A jak doszedłeś do tego ile to ma być x ogniskowa, bo to jest nawet ciekawe?

luc_october
06-11-2011, 12:14
Ja jestem ciekaw jak to jest z kalibracją zoom'ów, gdzie na szerokim kącie jest FF, a na długim BF? Czy jest w ogóle możliwe ustawienie takiego szkła?

toma20D
06-11-2011, 21:59
Soft do kalibracji dla posiadaczy C 5II i C 7 http://www.reikan.co.uk/photography/blog/?p=1524

roshuu
07-11-2011, 00:34
A jak doszedłeś do tego ile to ma być x ogniskowa, bo to jest nawet ciekawe?

Do niczego nie doszedlem - zwyczajnie powiedzialem ze nie ostrzy na odleglosci powyzej (nie pamietam dokladnie, wiec podaje w zaokragleniu) 6ciu metrow i tyle. Co oni zrobili - tego nie wiem. Dziala swietnie w kazdym razie.

coca
07-11-2011, 01:39
Ja jestem ciekaw jak to jest z kalibracją zoom'ów, gdzie na szerokim kącie jest FF, a na długim BF? Czy jest w ogóle możliwe ustawienie takiego szkła?

Mi kalibrowali:) raz jeden koniec, potem drugi i zawsze twierdzili, ze wedlug norm canona jest wszystko ok:) potem wyslalem jeszcze raz i nagle trzeba bylo wymieniac uklad AF bo jednak nie dzialalo i jak uslyszalem: " nie da sie skalibrowac". Dziwi mnie, ze kazdy w serwisie gada co innego, a potem nagle wychodzi jak wychodzi. Widac normy to normy, a uwagi ludzi ktorzy pracuja z sprzetem na codzien i widza, ze cos jest "nie tak" z nim, serwisu raczej nie obchodza.

Bangi
07-11-2011, 09:26
(...)Widac normy to normy, a uwagi ludzi ktorzy pracuja z sprzetem na codzien i widza, ze cos jest "nie tak" z nim, serwisu raczej nie obchodza.

no nie do końca chyba tak jest, roshuu jest przykładme, że jednak serwis bierze pod uwagę zdanie użytkownika sprzetu

roshuu
07-11-2011, 10:50
no nie do końca chyba tak jest, roshuu jest przykładme, że jednak serwis bierze pod uwagę zdanie użytkownika sprzetu

Tak ale musze przyznac, ze chlopaki na Zytniej na poczatku upierali sie, ze wszystko jest ok itp itd.. w koncu udalo mi sie ich przekonac do swoich racji i efekty sa :D

coca
07-11-2011, 12:08
no nie do końca chyba tak jest, roshuu jest przykładme, że jednak serwis bierze pod uwagę zdanie użytkownika sprzetu

Ja tez sie upieralem, ze nadal nie dziala jak trzeba, to uslyszalem tekst: ze jak, bede jeszcze raz wysylal zestaw do kalibracji to obarcza mnie kosztami przesylek, kalibracji, bo wedlug nich wszystko dziala jak trzeba. Jednak nie dzialalo jak trzeba, dziwi mnie tez to, ze kalibruja obiektyw pod aparat nie sprawdzjac uprzednio aparatu.

Bangi
07-11-2011, 12:21
(...)dziwi mnie tez to, ze kalibruja obiektyw pod aparat nie sprawdzjac uprzednio aparatu.
pewnie tak statystycznie jest lepiej... ale z drugiej strony lepiej by grzebali chyba w obiektywie niż body IMHO,
genrlaniie tak czytam te wszytkie posty i dochodzę do wniosku, że sparwa nie jest taka prosta jak by się mogłó wydwać, całe szczęście ja nie mam jak na razie takich problemów :)

coca
07-11-2011, 12:32
pewnie tak statystycznie jest lepiej... ale z drugiej strony lepiej by grzebali chyba w obiektywie niż body IMHO,
genrlaniie tak czytam te wszytkie posty i dochodzę do wniosku, że sparwa nie jest taka prosta jak by się mogłó wydwać, całe szczęście ja nie mam jak na razie takich problemów :)

statystycznie tak, choc to serwis powienien sprawdzic czy problem lezy w obiektywie czy aparacie, a tak w ciemno kalibruja obiektyw do puszki, do puszki z ktora moze byc problem a nie obiektywem, co za tym idzie nie rozwiazuja problemu.

CSI
08-11-2011, 15:36
statystycznie tak, choc to serwis powienien sprawdzic czy problem lezy w obiektywie czy aparacie, a tak w ciemno kalibruja obiektyw do puszki, do puszki z ktora moze byc problem a nie obiektywem, co za tym idzie nie rozwiazuja problemu.

Każde body profilaktycznie jest sprawdzane.
Niestety nie mamy wpływu na pewne zachowania sprzętu związane z jego konstrukcją.

coca
08-11-2011, 17:03
Każde body profilaktycznie jest sprawdzane.
Niestety nie mamy wpływu na pewne zachowania sprzętu związane z jego konstrukcją.

Czy wszystkie body sa sprawdzane? smiem watpic, ze nie;]

ahaed
09-11-2011, 00:41
..

Trochę nie na temat, najwyżej dostanę kartkę za to.

Mam wrażenie, że bardziej coś wymuszasz krzykiem i pretensjami. Niż normalną rozmową i wyjaśnieniami.

Rochu jest dobrym przykładem. Pogadał z serwisem? Pogadał! Zrobili mu sprzęt tak jak chciał? Zrobili. Zadowolony jest? Zadowolony.

A Ty biegasz, krzyczysz i co? Może pora porozmawiać z serwisem na spokojnie co, jak, dlaczego itp. Zamiast: bo ma działać, bo kupiłem, bo canon, bo ja.

O dziwo nawet dwa mercedesy z jednej linii produkcyjnej potrafią być całkowicie inne.



Czy wszystkie body sa sprawdzane? smiem watpic, ze nie;]

Jeżeli nie jest zgłaszany problem z body to pewnie nie są. Bo i po co. Dla mnie to logiczne.
Masz "kapcia" w kole, to przecież Ci oleju w silniku nie sprawdzę. Bo i co mnie to interesuje, skoro nie zgłaszałeś z tym problemu :roll:.

coca
09-11-2011, 02:08
Troche sie chyba zagalopowales z ocena sytuacji i chyba nie przeczytales moich wczesniejszych postow ;]
Skoro porownujesz aparat do auta, to oddajac auto do serwisu i mowiac-Panie cos mi stuka, puka w kole to nie w Twoim interesie jest wiedziec co to jest, a serwisu by zdiagnozowac i naprawic usterke.
Skoro mnie atakujesz to skad wiesz, ze nie dawalem uwag co do dzialania sprzetu, body z innymi obiektywami itp?
Opisalem tylko moja przygode z serwisem i kilkukrotna kalibracje mojego sprzetu, wiec nie rozumiem po co ten atak, dziwne teksty i porownania ;] Co niby mial bym wymusic?
Przystopuj troche !


Trochę nie na temat, najwyżej dostanę kartkę za to.

Mam wrażenie, że bardziej coś wymuszasz krzykiem i pretensjami. Niż normalną rozmową i wyjaśnieniami.

Rochu jest dobrym przykładem. Pogadał z serwisem? Pogadał! Zrobili mu sprzęt tak jak chciał? Zrobili. Zadowolony jest? Zadowolony.

A Ty biegasz, krzyczysz i co? Może pora porozmawiać z serwisem na spokojnie co, jak, dlaczego itp. Zamiast: bo ma działać, bo kupiłem, bo canon, bo ja.

O dziwo nawet dwa mercedesy z jednej linii produkcyjnej potrafią być całkowicie inne.




Jeżeli nie jest zgłaszany problem z body to pewnie nie są. Bo i po co. Dla mnie to logiczne.
Masz "kapcia" w kole, to przecież Ci oleju w silniku nie sprawdzę. Bo i co mnie to interesuje, skoro nie zgłaszałeś z tym problemu :roll:.

zonk
17-11-2011, 18:17
Witam!
Mam pytanie i ja do panów z serwisu.
Przeczytałem kiedyś nawet na tym forum informację, że po kalibracji AF w serwisie nie można później aktualizować softu aparatu ze względu, że kalibracja AF jest softowa a nie mechaniczna i wgrywając nowy soft wszystko się "zeruje".
Pytanie jest takie czy to prawda, że po regulacji AF w serwisie i zaktualizowaniu softu w późniejszym czasie znowu mogą być probelmy a autofokusem spowodowane aktualizacją? (mam 40D)
Pozdrawiam

CSI
18-11-2011, 12:56
Samodzielna aktualizacja oprogramowania może doprowadzić do utraty danych związanych z uprzednio przeprowadzoną kalibracją AF.

konradl
18-11-2011, 14:57
Prosze o jasne potwierdzenie.
Czy ja naprawde dobrze rozumiem ze wgranie oficjalnej aktualizacji firmwaru w body, wpływa/zeruje parametry zwiazane z serwisowa kalibracja systemu AF?

Przeciez to jakies kuriozum.

Jago
18-11-2011, 16:39
Prosze o jasne potwierdzenie.
Czy ja naprawde dobrze rozumiem ze wgranie oficjalnej aktualizacji firmwaru w body, wpływa/zeruje parametry zwiazane z serwisowa kalibracja systemu AF?

Przeciez to jakies kuriozum.

W poście poprzedzającym Twój post masz jak najwyraźniej to napisane :!:
Serwis nie jest winny za to, że producent nie przewidział zachowania ustawień domyślnych z poprzedniego softu przy aktualizacji oprogramowania.

Merde
22-11-2011, 01:02
Pytanie jest takie czy to prawda, że po regulacji AF w serwisie i zaktualizowaniu softu w późniejszym czasie znowu mogą być probelmy a autofokusem spowodowane aktualizacją? (mam 40D)

Na nowy soft do 40D praktycznie nie ma co liczyć, to już mocno stary korpus.
Wiem, że to nie jest rozwiązanie problemu, ale chociaż może takie małe pocieszenie... :)

myslidar
22-11-2011, 10:15
Samodzielna aktualizacja oprogramowania może doprowadzić do utraty danych związanych z uprzednio przeprowadzoną kalibracją AF.
Masakra, ciekawe czemu nikt o tym nie informuje po tym jak my klienci płacimy czasem kilkaset złoty za kalibracje szkieł.

zonk
22-11-2011, 18:38
Na nowy soft do 40D praktycznie nie ma co liczyć, to już mocno stary korpus.
Wiem, że to nie jest rozwiązanie problemu, ale chociaż może takie małe pocieszenie... :)

Podałem model aparatu tylko ze względu na to, że w starszych konstrukcjach (20D, 30D) można było samemu w domu kalibrować AF manualnie.
Od 40D śrubk chyba już nie ma.

Zresztą nie chcę aktualizować softu, moim zamiarem było dowiedzieć się czy ustrata ustawień serwisowych AF jest mitem czy prawdą bo pewnie dotyczy to nie tylko 40D

Pozdawiam

Bolek02
22-11-2011, 20:46
Przecież Panowie z Serwisu wyraźnie napisali - nie wolno aktualizować softu po kalibracji i już :(

CSI
23-11-2011, 13:59
Podałem model aparatu tylko ze względu na to, że w starszych konstrukcjach (20D, 30D) można było samemu w domu kalibrować AF manualnie.
Od 40D śrubk chyba już nie ma.

Zresztą nie chcę aktualizować softu, moim zamiarem było dowiedzieć się czy ustrata ustawień serwisowych AF jest mitem czy prawdą bo pewnie dotyczy to nie tylko 40D

Pozdawiam

Kalibracja AF odbywa się z pozycji oprogramowania a nie mechanicznej ingerencji w sprzęt. Kręcenie jakimiś śrubkami może prowadzić do rozregulowania całego układu AF. Czyli np. ktoś ustawi sobie środkowy punkt af a boczne będą poza wszelkimi normami.

Widelec
23-11-2011, 14:18
Czyli np. ktoś ustawi sobie środkowy punkt af a boczne będą poza wszelkimi normami.

Czekaj, czekaj.... To tak jakby mój fabrycznie nowy 5D2 gdy go odebrałem?
Powinienem obstawić kogoś w fabryce że grzebał mi w puszce śrubokręcikiem?:twisted:
Czy uznać że ten typ tak ma i boczne punkty są zwyczajnie nieużywalne?
Czy też może liczyć na to że jak wam wyślę do kalibracji to będzie ok?
Jak to jest że środkowy trafi idealnie, a boczne żyją swoim życiem?

janmar
23-11-2011, 14:24
Czekaj, czekaj.... To tak jakby mój fabrycznie nowy 5D2 gdy go odebrałem?
Powinienem obstawić kogoś w fabryce że grzebał mi w puszce śrubokręcikiem?:twisted:
Czy uznać że ten typ tak ma i boczne punkty są zwyczajnie nieużywalne?
Czy też może liczyć na to że jak wam wyślę do kalibracji to będzie ok?
Jak to jest że środkowy trafi idealnie, a boczne żyją swoim życiem?


Złosliwości i agresja...zupełnie nie na miejscu.To nie teściowa żeby się wyżywać
nawet nie producent do którego pretensje zgłaszasz,lecz zakład usługowy
który w miarę możliwości świadczy usługi.Bardzo proszę o właściwy poziom
pytań.

funmark
23-11-2011, 15:23
witam,
czyli w świetle żarowym af najczęściej łapie przed czy za obiektem. Ma ktoś jakieś doświadczenia?

pozdrawiam

Marek

CSI
23-11-2011, 16:59
Jeśli w Twoim 5d boczne punkty maja problem z prawidłowym działaniem to nie znaczy, że ktoś w fabryce grzebał. Proszę o dostarczenie sprzętu do serwisu w celu dokonania regulacji AF.

jools
25-11-2011, 15:29
Samodzielna aktualizacja oprogramowania może doprowadzić do utraty danych związanych z uprzednio przeprowadzoną kalibracją AF.

No to bardzo zabawne... dzisiaj odebralem aparat i obiektyw z kalibracji i profilaktycznie chcialem sie upewnic czy wgranie nowego firmware'u znowu zmieni kalibracje...
No i mila pani powiedziala, ze nie ma to najmniejszego wplywu i moge wgrywac oprogramowanie bez obaw...

To jak to w koncu jest... ?

gietrzy
25-11-2011, 15:53
No to bardzo zabawne... dzisiaj mila pani powiedziala, ze moge wgrywac oprogramowanie bez obaw...

Ja bym posłuchał technika. Jest szansa, że parę setek klik-klaków przeszło mu przez ręce.

BTW@CSI: Dzięki za HV20.

ArekLodzPl
25-11-2011, 16:05
Mam pytanie do CSI:
Czy jeśli w przypadku obiektywu EF 28-135IS USM 3,5-5,6 podłączonego do 5D2, dla ogniskowych 28-45mm mam BF; dla 50mm jest w punkt, a powyżej 55mm zaczyna się rosnący FF to czy można to jakoś skorygować by na wszystkich ogniskowych działało w punkt?

seti_60d
26-11-2011, 00:29
Mam pytanie do CSI:
Czy jeśli w przypadku obiektywu EF 28-135IS USM 3,5-5,6 podłączonego do 5D2, dla ogniskowych 28-45mm mam BF; dla 50mm jest w punkt, a powyżej 55mm zaczyna się rosnący FF to czy można to jakoś skorygować by na wszystkich ogniskowych działało w punkt?

Ja też się nad tym zastanawiam. Dziś bawiłem się mikroregulacją szkieł w moim 5D2 i widzę, że trudno to ustawić. O ile w stałkach jest w miarę OK, to już dla 24-105L/4 będzie dłuższa zabawa. Co prawda mam przekłamanie zawsze w jedną stronę, ale jest ono diametralnie różne w zależności od ogniskowej.

Wysłałem kiedyś zapytanie do serwisu na Żytniej w Wawie w podobnej sprawie, bo w razie co to mam tam blisko, mogę na pieszkę dojść, ale odpowiedź była dosyć.. oszczędna, tzn. na jakieś 5 zadanych pytań odpowiedź dostałem tylko na pierwsze. Ja wiem, że można zadzwonić i sobie pogadać, można też pójść i pogadać, ale nie mam na to czasu. Wygląda to trochę tak, jakby serwis traktował wszystkich jak lamerów i uciążliwość, którą musi tolerować.

Goomis
26-11-2011, 01:37
Mam pytanie do CSI:
Czy jeśli w przypadku obiektywu EF 28-135IS USM 3,5-5,6 podłączonego do 5D2, dla ogniskowych 28-45mm mam BF; dla 50mm jest w punkt, a powyżej 55mm zaczyna się rosnący FF to czy można to jakoś skorygować by na wszystkich ogniskowych działało w punkt?

Będziesz mu musiał dokupić 1DX bo dopiero w tym korpusie mają wprowadzić MA dla dwóch końców zooma :P

CSI
28-11-2011, 11:57
Mam pytanie do CSI:
Czy jeśli w przypadku obiektywu EF 28-135IS USM 3,5-5,6 podłączonego do 5D2, dla ogniskowych 28-45mm mam BF; dla 50mm jest w punkt, a powyżej 55mm zaczyna się rosnący FF to czy można to jakoś skorygować by na wszystkich ogniskowych działało w punkt?

Mikro regulacja AF dostępna w body przesuwa punkt ostrzenia dla danego obiektywu (nie dla poszczególnych ogniskowych). Regulacje serwisowe dokonują korekcji dla skrajnych ogniskowych więc problem występujący zostanie wyeliminowany.

Pozdrawiam
Grzesiek.

seti_60d
01-12-2011, 00:58
Mikro regulacja AF dostępna w body przesuwa punkt ostrzenia dla danego obiektywu (nie dla poszczególnych ogniskowych). Regulacje serwisowe dokonują korekcji dla skrajnych ogniskowych więc problem występujący zostanie wyeliminowany.

Pozdrawiam
Grzesiek.

Miło to czytać. Czyli dając body + koszyk szkieł = dostrojenie tych szkieł do tego body?

Web
02-12-2011, 10:35
Ja tez sie upieralem, ze nadal nie dziala jak trzeba, to uslyszalem tekst: ze jak, bede jeszcze raz wysylal zestaw do kalibracji to obarcza mnie kosztami przesylek, kalibracji, bo wedlug nich wszystko dziala jak trzeba. Jednak nie dzialalo jak trzeba, dziwi mnie tez to, ze kalibruja obiektyw pod aparat nie sprawdzjac uprzednio aparatu.

Dokładnie miałem to samo kiedyś z 50D, zabrakło mi nerwów i aparat sprzedałem po czterech wizytach w CSI i trzech miesiącach posiadania body. Facet, który ode mnie kupił aparat też wysłał go do serwisu, ale nie wiem z jakim skutkiem sprawa miała zakończenie.

seti_60d
02-12-2011, 23:45
Dokładnie miałem to samo kiedyś z 50D, zabrakło mi nerwów i aparat sprzedałem po czterech wizytach w CSI i trzech miesiącach posiadania body. Facet, który ode mnie kupił aparat też wysłał go do serwisu, ale nie wiem z jakim skutkiem sprawa miała zakończenie.

Dlatego też kupiłem 5DMkII i teraz mogę sam robić mikroregulację i nie gadać z serwisem. Wcześniej wydawało mi się, że coś jest nie tak, że ta ostrość mogłaby być lepsza.

Oczywiście pozostają 2 zasadnicze problemy:
1. kiedy jest duży rozrzut, a już najbardziej dla różnych ogniskowych otrzymujemy raz FF raz BF
2. kiedy nie możemy sobie zafundować sprzętu z mikroregulacją

Na mój gust sytuacja wygląda tak, że obiektywy są średnio skalibrowane, a i body też. Mam L-ki Canona za grubą kasę i po sprawdzeniu wymagają podstrojenia, co wskazuje, że nawet kupując najdroższe obiektywy nie mamy pewności, że będą ostrzyły w punkt, chyba że mamy body z regulacją. To trochę przykre, moim zdaniem wszystkie body powinny mieć w takim razie takie opcje, no może za wyjątkiem tych kilku zupełnie najtańszych, chociaż i zupełni amatorzy też potrafią się trochę znać i wymagają jakości. W końcu Canon to marka i powinna trzymać standardy, a nawet najtańsze DSLR trochę kosztują przecież!

Nigdy nie miałem sprzętu np. Nikona, ale ciekaw jestem, jak u nich to wygląda?

coca
03-12-2011, 23:46
Dokładnie miałem to samo kiedyś z 50D, zabrakło mi nerwów i aparat sprzedałem po czterech wizytach w CSI i trzech miesiącach posiadania body. Facet, który ode mnie kupił aparat też wysłał go do serwisu, ale nie wiem z jakim skutkiem sprawa miała zakończenie.
Tez zmienilem sprzet a 50D lezy nie uzywane ;/

flankerp
05-12-2011, 17:20
Dlatego też kupiłem 5DMkII i teraz mogę sam robić mikroregulację i nie gadać z serwisem. Wcześniej wydawało mi się, że coś jest nie tak, że ta ostrość mogłaby być lepsza.

... ale mikroregulacja jest dla stałek, nie dla zoomów ....

CSI
05-12-2011, 17:37
Miło to czytać. Czyli dając body + koszyk szkieł = dostrojenie tych szkieł do tego body?

Jeśli będzie taka potrzeba to tak.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

... ale mikroregulacja jest dla stałek, nie dla zoomów ....

Mikro regulacja jest dla wszystkich obiektywów Canona. W przypadku zoomów regulacja jest dla całego zakresu ogniskowych.

flankerp
05-12-2011, 18:36
Mikro regulacja jest dla wszystkich obiektywów Canona. W przypadku zoomów regulacja jest dla całego zakresu ogniskowych.

No ale miałem na mysli, że raczej sprawdza się w stałkach, gdyż w zoomach często problem zachodzi inaczej dla różnych zakresów ogniskowania czyli w np. 24-105 dla 24 będzie większy BF niż przy 35 a przy 100 może FF itd...

micles
06-12-2011, 00:00
No ale miałem na mysli, że raczej sprawdza się w stałkach, gdyż w zoomach często problem zachodzi inaczej dla różnych zakresów ogniskowania czyli w np. 24-105 dla 24 będzie większy BF niż przy 35 a przy 100 może FF itd...W stałkach też może się nie sprowadzać, bo może być rozbieżność ze względu na dystans ostrzenia, co zostało już powyżej zaznaczone.

ArekLodzPl
06-12-2011, 09:41
Jakby wszyscy dokładnie czytali to w poście #51 znajduje się moje wyraźne pytanie o duży rozstrzał w zoomie a w poście #54 CSI odpowiada jak to skalibrować - i na pewno nie z zastosowaniem MA w puszce

Gandalf58
06-12-2011, 16:30
Mikro regulacja AF dostępna w body przesuwa punkt ostrzenia dla danego obiektywu (nie dla poszczególnych ogniskowych). Regulacje serwisowe dokonują korekcji dla skrajnych ogniskowych więc problem występujący zostanie wyeliminowany.

Pozdrawiam
Grzesiek.


Jeśli będzie taka potrzeba to tak.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!


Mikro regulacja jest dla wszystkich obiektywów Canona. W przypadku zoomów regulacja jest dla całego zakresu ogniskowych.

Pytanie do CSI FOTO I VIDEO.

Czyli właściwie jak jest w praktyce?
Czy kalibrację robi się tylko dla skrajnych ogniskowych (jak w pierwszym cytacie) i gwarantuje to poprawne działanie AF w całym zakresie zooma,
czy też jak w drugim cytacie wykonuje się mikrokalibracje dla wartości skrajnych i pośrednich (jeżeli tak to od czego zależy czy i jakie pośrednie ogniskowe będą sprawdzane - od załączonego opisu?)

Właśnie miałem wysyłać moje body 7D z puszkami C70-200L IS f/4 oraz C17-55 f/2,8 do kalibracji ale po przeczytaniu tego wątku widzę, że chyba lepiej się wstrzymać i przed wysyłką jak najdokładniej przetestować zestawy na różnych ogniskowych, żeby załączyć dokładne opisy - czy dobrze rozumuję?

Mój 70-200 na ogniskowej 200 przy najmniejszych odległościach 1,2-1,3m ma BF (ok. 2mm), który zwiększa się w miarę przymykania przysłony, więc przymykając do f8 odsuwam płaszczyznę ostrości o jakieś dodatkowe 2-3mm - czy to normalne i czy da się skorygować?

Tutaj pytania dodatkowe, wcześniej jest info, że obiektyw jest sprawdzany na odległość=ogniskowa x50.
- czy gwarantuje to poprawną pracę na wszystkich dystansach?
- czy robiąc testy przed wysłaniem do kalibracji powinienem sprawdzić obiektyw tylko na najkrótszym dystansie, czy przetestować też większe odległości?

flankerp
06-12-2011, 17:19
W stałkach też może się nie sprowadzać, bo może być rozbieżność ze względu na dystans ostrzenia, co zostało już powyżej zaznaczone.

Jakby wszyscy dokładnie czytali to w poście #51 znajduje się moje wyraźne pytanie o duży rozstrzał w zoomie a w poście #54 CSI odpowiada jak to skalibrować - i na pewno nie z zastosowaniem MA w puszce

To po co Canon nadal produkuje puszki z MA? :D Pewnie daltego zrezygnował przy 60D jako, że nie sprawdza się to zawsze tak jak by się chciało...

teko
06-12-2011, 21:45
Witam. Też mam problem z ostrzeniem w moim 1000D. Chciałem go oddać do kalibracji w miejscu zakupu, lecz powiedzieli mi, że aparat nie jest uszkodzony wiec obarczą mnie kosztami. Mogą zrobić coś takiego, czy mogę bez stresu oddać aparat do kalibracji?

micles
06-12-2011, 22:53
Czy kalibrację robi się tylko dla skrajnych ogniskowych (jak w pierwszym cytacie) i gwarantuje to poprawne działanie AF w całym zakresie zooma,
czy też jak w drugim cytacie wykonuje się mikrokalibracje dla wartości skrajnych i pośrednich (jeżeli tak to od czego zależy czy i jakie pośrednie ogniskowe będą sprawdzane - od załączonego opisu?)Myślę, że korekcja zoomów na skrajnych ogniskowych wystarcza, bo jakby się rozjeżdżało nieliniowo, to szkło poszłoby do justowania elementów optycznych. Ponadto, serwis pisze :
Regulacje serwisowe dokonują korekcji dla skrajnych ogniskowych więc problem występujący zostanie wyeliminowany.

Właśnie miałem wysyłać moje body 7D z puszkami C70-200L IS f/4 oraz C17-55 f/2,8 do kalibracji ale po przeczytaniu tego wątku widzę, że chyba lepiej się wstrzymać i przed wysyłką jak najdokładniej przetestować zestawy na różnych ogniskowych, żeby załączyć dokładne opisy - czy dobrze rozumuję?Bardzo dokładne opisy nie są raczej konieczne - zaznacz po prostu na jakich ogniskowych i odległościach ostrzenia jest wada w którą stronę - żeby serwis wywnioskował, że musi wykonać tą "dokładniejszą" wersję justowania, a nie tylko "jednoparametrową" dla wszystkich ogniskowych razem. Możesz również zaznaczyć na jakich odległościach zależy ci najbardziej :D
Mój 70-200 na ogniskowej 200 przy najmniejszych odległościach 1,2-1,3m ma BF (ok. 2mm)
2mm? To straszne! Nie wiem w jaki sposób jesteś pomierzyć to w warunkach domowych, biorąc pod uwagę, że czujnik AF to nie jest idealny "punkt", i wykrywa on kontrast na jakimś (minimalnym bo minimalnym, ale nadal) obszarze, zatem nie wiemy dokładnie, czy ustawił ostrość tam gdzie jego środek, lewa czy prawa strona itp...

który zwiększa się w miarę przymykania przysłony, więc przymykając do f8 odsuwam płaszczyznę ostrości o jakieś dodatkowe 2-3mm - czy to normalne i czy da się skorygować?
Ostatnio słyszałem coś o przesuwaniu się płaszczyzny ostrości wraz z przymykaniem przysłony i bardzo się z tego powodu zdziwiłem, aczkolwiek usłyszałem to z ust osoby mądrej, i fakt ten wydaje się być prawdopodobny. Wątpię jednak, żeby dało radę to skorygować na poziomie kalibracji.

Żeby cię pocieszyć, dodam tylko jeszcze, że :
TEMPERATURA BARWOWA MA WPŁYW NA DZIAŁANIE AF.


Tutaj pytania dodatkowe, wcześniej jest info, że obiektyw jest sprawdzany na odległość=ogniskowa x50.
- czy gwarantuje to poprawną pracę na wszystkich dystansach?
- czy robiąc testy przed wysłaniem do kalibracji powinienem sprawdzić obiektyw tylko na najkrótszym dystansie, czy przetestować też większe odległości?

Nie, nie gwarantuje to pracy na wszystkich odległościach ostrzenia, było powiedziane wyżej, że użytkownicy walczyli wielokrotnie z BF/FF nawet i w stałkach i nie pomagały kalibracje. Aczkolwiek serwis pisze :
Jeśli jest problem z ostrzeniem z większych odległości to należy to zgłosić.

W wielkim skrócie : nie wiadomo czy będzie jakkolwiek lepiej, opisz wszystko co możesz, wyślij, wyjmij różaniec i czekaj.


Witam. Też mam problem z ostrzeniem w moim 1000D. Chciałem go oddać do kalibracji w miejscu zakupu, lecz powiedzieli mi, że aparat nie jest uszkodzony wiec obarczą mnie kosztami. Mogą zrobić coś takiego, czy mogę bez stresu oddać aparat do kalibracji?Jeżeli masz ważną kartę gwarancyjną Canona, to możesz olać miejsce zakupu i wysłać sprzęt bezpośrednio na Żytnią. A jak nie, to płacz i płać.

Gandalf58
07-12-2011, 01:43
Micles - dzięki za obszerną odpowiedź na mój post, ale tak jak zaznaczyłem na początku kieruję go do serwisu ponieważ nie zależy mi na domysłach jak powinno być lub prawdopodobnie będzie. Zależy mi na odpowiedzi tych, którzy to robią bo chcę wiedzieć czego mogę oczekiwać jeżeli zdecyduję się wysłać im sprzęt i jak najlepiej to przygotować, żeby nic nie zostało pominięte.



2mm? To straszne!


Niepotrzebny sarkazm. Przy odległości 10m dwa milimetry nie stanowią problemu, ale spróbuj zrobić np. zdjęcie trzmiela przy ogniskowej 200mm z odległości 1,2m a zobaczysz, że ostre zdjęcie uzyskasz tylko wtedy kiedy AF się pomyli, jeżeli dla zwiększenia GO przymkniesz przysłonę do f8 i płaszczyzna ostrości ucieknie jeszcze dalej to mając 7D i nie tanią przecież L-kę czujesz "pewien niedosyt", zwłaszcza gdy 450D z taniutkim 55-250 w tych samych warunkach bez problemu trafia w punkt.



Nie wiem w jaki sposób jesteś pomierzyć to w warunkach domowych, biorąc pod uwagę, że czujnik AF to nie jest idealny "punkt", i wykrywa on kontrast na jakimś (minimalnym bo minimalnym, ale nadal) obszarze, zatem nie wiemy dokładnie, czy ustawił ostrość tam gdzie jego środek, lewa czy prawa strona itp...


To proste. Ja zrobiłem do tego przyrząd podobny do tego.


Witam!



https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://www.fotocyk.yoyo.pl/test_bf_ff/tester.jpg)



Tyle, że mój jest wykonany z drewna, jest stabilny i precyzyjny. Czujnik AF jest skierowany na pionową płaszczyznę i nie ma żadnego problemu z prawą lub lewą stroną bo jest położony równolegle do płaszczyzny pomiarowej, która jest dodatkowo znacznie większa od czujnika. Aparat wypoziomowany na stabilnym statywie (Manfrotto 550 xprob, głowica Manfrotto 498RC4), stabilizacja w obiektywie wyłączona, wstępne podnoszenie lustra i wyzwalanie pilotem.
Krótko mówiąc wiem o czym piszę, a problem nie jest teoretyczny czy też wydumany ale jak najbardziej realny i poważny bo uniemożliwia zrobienie ostrych zdjęć z użyciem AF przy długiej ogniskowej z małej odległości (a często chciałbym mieć taką możliwość). BF jest przy 200mm i krótkim dystansie na tyle duży, że nie da się skompensować mikroregulacją. Smutne ale prawdziwe :sad: taka radość z posiadanie L-ki i body z prawie najlepszym Canonowym AF-em.

P.S.
Pomiary robione na centralnym czujniku.

coca
07-12-2011, 01:50
Pytanie do serwisu - Czy po kalibracji obiektyw powinien ostrzyc w "punkt" przy wylaczonej mikroregulacji w body? Np. Przed kalibracja by obiektyw ostrzyl dobrze zalozmy trzeba bylo ustwic mikroregulacje np na + 7, a jak wyglada sprawa po kalibracji danego obiektywu do body, powinien ostrzyc dobrze przy ustawieniu 0?

micles
07-12-2011, 02:52
Niepotrzebny sarkazm. Przy odległości 10m dwa milimetry nie stanowią problemu, ale spróbuj zrobić np. zdjęcie trzmiela przy ogniskowej 200mm z odległości 1,2m a zobaczysz, że ostre zdjęcie uzyskasz tylko wtedy kiedy AF się pomyli, jeżeli dla zwiększenia GO przymkniesz przysłonę do f8 i płaszczyzna ostrości ucieknie jeszcze dalej to mając 7D i nie tanią przecież L-kę czujesz "pewien niedosyt", zwłaszcza gdy 450D z taniutkim 55-250 w tych samych warunkach bez problemu trafia w punkt.Trzmiel z 200mm na minimalnej będzie zajmował jakąś bardzo małą część kadru - wiem, bo trzmiel ma podobne rozmiary co obrączka, a obrączek z 70-200 nie robię :) Poza tym trzmiel zazwyczaj nie zwykł latać tylko po płaszczyźnie ostrości, przy f8, 200mm i 1,2m na 7d GO wynosi 1cm, więc te twoje 4mm powinny się zmieścić. Chyba że mówimy o robieniu zdjęć nieżywemu trzmielowi, z aparatem ze statywu. Ale wtedy mamy czas na ustawienie ostrości ręcznie, na LV.

2mm w realnych zastosowaniach, kiedy to robimy zdjęcia trzymając aparat w rękach to na prawdę nieduży błąd. Już samo bujanie się człowieka to na oko +/-2cm. Przekadrowanie - to samo. Aparat to nie program renderujący modele 3d, w którym masz dokładnie to, co "wklepałeś".

Kiedyś na forum była też mowa (chyba przy okasji 85L), że aparatom łatwiej jest ustawiać ostrość z ciemniejszymi szkłami, bo te mają mniej wad (CA, ostrość) i czujnikowi AF jest łatwiej. No ale tutaj w sumie mój argument nietrafiony, bo pomiędzy 70-200 f4 a 55-250 nie ma zbytniej różnicy w jasności, a ostrość w Lce lepsza. Ale to tak dla potomnych tu naklepałem.



Tyle, że mój jest wykonany z drewna, jest stabilny i precyzyjny. Czujnik AF jest skierowany na pionową płaszczyznę i nie ma żadnego problemu z prawą lub lewą stroną bo jest położony równolegle do płaszczyzny pomiarowej, która jest dodatkowo znacznie większa od czujnika. Aparat wypoziomowany na stabilnym statywie (Manfrotto 550 xprob, głowica Manfrotto 498RC4), stabilizacja w obiektywie wyłączona, wstępne podnoszenie lustra i wyzwalanie pilotem. I jesteś w pełni pewien, że ustawiłeś układ w pełnej równoległości? I że płaszczyzna ostrości to faktycznie płaszczyzna? :)

Krótko mówiąc wiem o czym piszę, a problem nie jest teoretyczny czy też wydumany ale jak najbardziej realny i poważny bo uniemożliwia zrobienie ostrych zdjęć z użyciem AF przy długiej ogniskowej z małej odległości (a często chciałbym mieć taką możliwość). BF jest przy 200mm i krótkim dystansie na tyle duży, że nie da się skompensować mikroregulacją. Smutne ale prawdziwe :sad: taka radość z posiadanie L-ki i body z prawie najlepszym Canonowym AF-em.Jak realny, to pokaż chociaż ze 2 spaprane z tego powodu zdjęcia wraz z opisem jak zostały wykonane.

Z posiadania z tego co się orientuję najtańszej Lki (uszczypliwość, wiem - bo 70-200 4.0 dobrym obiektywem jest). Prawie robi różnicę.

Gandalf58
07-12-2011, 11:57
Trzmiel z 200mm na minimalnej będzie zajmował jakąś bardzo małą część kadru - wiem, bo trzmiel ma podobne rozmiary co obrączka, a obrączek z 70-200 nie robię :) Poza tym trzmiel zazwyczaj nie zwykł latać tylko po płaszczyźnie ostrości, przy f8, 200mm i 1,2m na 7d GO wynosi 1cm, więc te twoje 4mm powinny się zmieścić. Chyba że mówimy o robieniu zdjęć nieżywemu trzmielowi, z aparatem ze statywu. Ale wtedy mamy czas na ustawienie ostrości ręcznie, na LV.

2mm w realnych zastosowaniach, kiedy to robimy zdjęcia trzymając aparat w rękach to na prawdę nieduży błąd. Już samo bujanie się człowieka to na oko +/-2cm. Przekadrowanie - to samo. Aparat to nie program renderujący modele 3d, w którym masz dokładnie to, co "wklepałeś".

Właśnie dlatego, żeby uniknąć takich komentarzy wyraźnie skierowałem swoje pytanie do serwisu, bo interesuje mnie rzeczowa odpowiedź fachowców na konkretnie postawione pytania, a nie dywagacje fotografa ślubnego jakie zdjęcia i czym należy robić. Może przy fotografowaniu obrączek 2mm nie mają znaczenia, ale w fotografii przyrodniczej już mają (nawet jeżeli nie jest to jeszcze makro).
Co do bujania, to nie wiem o ile cm bujałem się fotografując zestawem 450D+55-250, ale pewnie poziom bujania nie odbiegał znacząco od obecnego, tyle, że przy tanim zestawie trafiały się oczywiście foty z przestrzeloną ostrością chociaż większość była OK. Teraz nawet przy bezwietrznej pogodzie i bardzo stabilnej pozycji nie da się zrobić foty z trafioną ostrością, a to za sprawą AF, a nie abstynencji trzmiela lub nadmiernego kołysania się kwiatków.
Wiem, wiem - 7D ma rozbudowane funkcje AF i niedouczeni popełniają błędy, bo nie potrafią tego ogarnąć, lub nie rozumieją sensu tych wszystkich ustawień. Na ile potrafię staram się to zrozumieć, ogarnąć i wykorzystywać stosowanie do sytuacji.


I jesteś w pełni pewien, że ustawiłeś układ w pełnej równoległości? I że płaszczyzna ostrości to faktycznie płaszczyzna?

Nawet tego nie skomentuję.



Z posiadania z tego co się orientuję najtańszej Lki (uszczypliwość, wiem - bo 70-200 4.0 dobrym obiektywem jest). Prawie robi różnicę.

Nie najtańszej, bo to wersja ze stabilizacją, optycznie bardzo dobra, a to że nie kosztuje ponad 30tys. jak 400/2,8 nie oznacza, że należy akceptować błędy w działaniu i rezygnować z wykonywania zdjęć tłumacząc to "te typy tak mają". W końcu to jednak obiektyw z serii Luxury i kosztuje ponad 4x więcej niż 55-250, a 7D też jest znacznie droższy od 450D.

myslidar
07-12-2011, 12:03
Musze Cie zmartwić, po wysłaniu 70-200 do kalibracji z 7D i tak ostrzy jak chce :) I muszę ustawiać od +8 do +15, więc ja nie wiem jak serwis kalibruje te obiektywy..

Wysłałem jakiś czas temu 2 body i 4 obiektywy, co prawda ogólnie widać poprawę, to i tak praktycznie w każdej konfiguracji muszę dodatkowo zmieniać w microadjustments i to właśnie czasem o dosyć spore wartości.

coca
07-12-2011, 12:25
Musze Cie zmartwić, po wysłaniu 70-200 do kalibracji z 7D i tak ostrzy jak chce :) I muszę ustawiać od +8 do +15, więc ja nie wiem jak serwis kalibruje te obiektywy..

Wysłałem jakiś czas temu 2 body i 4 obiektywy, co prawda ogólnie widać poprawę, to i tak praktycznie w każdej konfiguracji muszę dodatkowo zmieniać w microadjustments i to właśnie czasem o dosyć spore wartości.

Mam to samo, body i obiektyw kalibrowany 2 razy a i tak w MA musze ustawiac wartosc taka sama jak przed kalibracja.

Gandalf58
07-12-2011, 13:15
To niewesołe wieści. A podawaliście im dokładnie informacje jak duże są odchylenia i na jakich ogniskowych, czy tylko bardzo ogólne, czyli czy dokładność informacji ma wpływ na głębokość działań serwisu?

Szarak
07-12-2011, 21:49
2 razy byłem na Żytniej z kalibracją puszki, powiedziałem im, że to ewidentnie wina puszki bo sprawdzałem z innymi szkłami (24L,85L) i ewidentnie widać, że to po stronie puszki jest ff. Moje szkła na innych puszkach ostrzyły w punkt. Niestety, Pan za ladą stwierdził, że mogą mi dostroić moje dwa lensy do body bo czasami tak to już jest...

Ręce mi opadły... no i dla pocieszenia zobaczyłem na firmowym monitorze fotkę jakiejś tablicy którą to wykonano po kalibracji... jak się dowiedziałem ostrzy w punkt. Szkoda że postaci z odległości 2,5 m już w punkt nie ostrzyła.

Reasumując, w chwili obecnej MA na +5 jako tako daje radę, ale moim zdaniem łba nie urywa.

Drugim razem, wiedząc na 100% że to wina puszki, umawiając się zaznaczyłem, że chcę skalibrować puszkę do obiektywu. Pan z serwisu powiedział, że nie ma problemu i żebym przyjechał z samego rana w czwartek (może to był piątek) to tego samego dnia mi to zrobią. Wziąłem wolny dzień w pracy, wyjechałem o 6, byłem ok 9 i usłyszałem że tego samego dnia to raczej nie ma szans, bo oni aktualnie nie umawiają na jednodniowe naprawy bo mają dużo pracy i nie zdążą, poprosiłem więc żeby się postarali bo bardzo mi zależy, nie mogę zostać na sobotę bez puszki. Po 3 godzinach Pan z serwisu zadzwonił, że nie mają technicznie możliwości dostroić puszki do obiektywu. Dwa dni wcześniej słyszałem co innego.

micles
07-12-2011, 23:02
Jeżeli miałeś pewność, że twoje obiektywy działały na innych puszkach dobrze, to czemu po prostu nie wysłałeś samego body do regulacji, nie opowiadając o szkłach w ogóle? Wyregulowaliby ci do swojego szkła wzorcowego, które jak mniemam jest "wzorcowe" :)

Szarak
07-12-2011, 23:15
Micles, ja im zostawiłem za pierwszym razem samo body, za drugim razem byłem ze szkłami. Wzorzec który oni mają nie jest tak naprawdę szkłem, po dwóch wizytach smiem twierdzić, że jego wzorcowość podlega dyskusji :)

Goomis
08-12-2011, 00:47
Micles, ja im zostawiłem za pierwszym razem samo body, za drugim razem byłem ze szkłami. Wzorzec który oni mają nie jest tak naprawdę szkłem, po dwóch wizytach smiem twierdzić, że jego wzorcowość podlega dyskusji :)

Jak najbardziej jest szkłem. Jest to podajże 85/1.8 - gdzieś mi się to obiło o uszy.

Szarak
08-12-2011, 17:01
To może ktoś z CSI się wypowie. Mi powiedzieli, że to system optyczny którego aparat nie "widzi" jako obiektywu.

CSI
08-12-2011, 17:42
Pytanie do CSI FOTO I VIDEO.

Czyli właściwie jak jest w praktyce?
Czy kalibrację robi się tylko dla skrajnych ogniskowych (jak w pierwszym cytacie) i gwarantuje to poprawne działanie AF w całym zakresie zooma,
czy też jak w drugim cytacie wykonuje się mikrokalibracje dla wartości skrajnych i pośrednich (jeżeli tak to od czego zależy czy i jakie pośrednie ogniskowe będą sprawdzane - od załączonego opisu?)

Właśnie miałem wysyłać moje body 7D z puszkami C70-200L IS f/4 oraz C17-55 f/2,8 do kalibracji ale po przeczytaniu tego wątku widzę, że chyba lepiej się wstrzymać i przed wysyłką jak najdokładniej przetestować zestawy na różnych ogniskowych, żeby załączyć dokładne opisy - czy dobrze rozumuję?

Mój 70-200 na ogniskowej 200 przy najmniejszych odległościach 1,2-1,3m ma BF (ok. 2mm), który zwiększa się w miarę przymykania przysłony, więc przymykając do f8 odsuwam płaszczyznę ostrości o jakieś dodatkowe 2-3mm - czy to normalne i czy da się skorygować?

Tutaj pytania dodatkowe, wcześniej jest info, że obiektyw jest sprawdzany na odległość=ogniskowa x50.
- czy gwarantuje to poprawną pracę na wszystkich dystansach?
- czy robiąc testy przed wysłaniem do kalibracji powinienem sprawdzić obiektyw tylko na najkrótszym dystansie, czy przetestować też większe odległości?

Regulacji dokonuje się dla skrajnych ogniskowych co gwarantuje poprawne działanie w całym zakresie.
Im lepiej jest opisany problem z AF tym lepiej możemy zająć się regulacją.
Odnośnie przesuwania płaszczyzny ostrości w miarę przymykania przysłony jest to zjawisko normalne na które serwis nie ma wpływu.
Dystans regulacyjny to 50x ogniskowa. Są to wymogi producenta do których my musimy się stosować.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Micles, ja im zostawiłem za pierwszym razem samo body, za drugim razem byłem ze szkłami. Wzorzec który oni mają nie jest tak naprawdę szkłem, po dwóch wizytach smiem twierdzić, że jego wzorcowość podlega dyskusji :)

Wzorcowy układ optyczny posiada w swojej konstrukcji szkło :) Nie posiada natomiast żadnej elektroniki jest to po prostu narzędzie.
Zadaniem regulacji body do wzorca jest eliminacja wszelkich odchyłek AF aparatu. Jednak na prawidłowe ostrzenie wpływ ma cały zestaw czyli body + obiektyw.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Jak najbardziej jest szkłem. Jest to podajże 85/1.8 - gdzieś mi się to obiło o uszy.

Wzorcowy układ optyczny to nie obiektyw EF 85 f1,8 USM.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

2 razy byłem na Żytniej z kalibracją puszki, powiedziałem im, że to ewidentnie wina puszki bo sprawdzałem z innymi szkłami (24L,85L) i ewidentnie widać, że to po stronie puszki jest ff. Moje szkła na innych puszkach ostrzyły w punkt. Niestety, Pan za ladą stwierdził, że mogą mi dostroić moje dwa lensy do body bo czasami tak to już jest...

Ręce mi opadły... no i dla pocieszenia zobaczyłem na firmowym monitorze fotkę jakiejś tablicy którą to wykonano po kalibracji... jak się dowiedziałem ostrzy w punkt. Szkoda że postaci z odległości 2,5 m już w punkt nie ostrzyła.

Tak może być że obiektywy z jednym body działają prawidłowo a z innym nie.
Pan za ladą powiedział prawdę zgodną z procedurami regulacji układu AF.
Po regulacjach wykonywane są zdjęcia testowe które są do wglądu Klienta.

coca
09-12-2011, 06:08
Pytanie do serwisu - Czy po kalibracji obiektyw powinien ostrzyc w "punkt" przy wylaczonej mikroregulacji w body? Np. Przed kalibracja by obiektyw ostrzyl dobrze zalozmy trzeba bylo ustwic mikroregulacje np na + 7, a jak wyglada sprawa po kalibracji danego obiektywu do body, powinien ostrzyc dobrze przy ustawieniu 0?

Czy serwis mogl by sie odniesc tego tego pytania bo jestem bardzo ciekaw...

roshuu
03-03-2012, 21:47
Czy serwis mogl by sie odniesc tego tego pytania bo jestem bardzo ciekaw...

Odpowiedz jest banalna :) Pomysl jak w takim razie po kalibracji zachowuje sie obiektyw podczas pracy z aparatami bez mozliwosci mikroregulacji?

Janusz Body
03-03-2012, 23:17
Z kalibracja AF jest troche problemów. Canon zaleca kalibracje na 50 x ogniskowa. Na innych odleglosciach od obiektu bedzie inaczej. Obiektyw idealnie skalibrowany dla odlegosci. Np. 2.5 m wcale nie musi ostrzyc poprawnie na odleglosci 15 m. Zoomy maja zwykle inne mikropoprawki na dlugim i inne na krotkim koncu. Ogolnie to AF nie jest doskonaly, zalezy od oswietlenia, odlegosci, ba nawet temperatury...

Jest taki program FoCal do mikroregulacji. Dobry. Bawilem sie tym troche. Polecam.

EDIT:jest taki kierunek na politechnice "miernictwo" -tez polecam :mrgreen:

EDIT2: moj 70-200/2.8 z FoCal dal wynik -3 na jednym i +3 na drugim koncu. srednio wyszlo zero. I tak zostawilem.

Kolekcjoner
03-03-2012, 23:44
EDIT:jest taki kierunek na politechnice "miernictwo" -tez polecam :mrgreen:


No pamiętam - szczególnie praktyki :lol:. Ciężko było dotrwać...... w zdrowiu :mrgreen:.

Janusz Body
03-03-2012, 23:48
Jak sie mierzylo pojemnosc literatki to sie nie dziwie :mrgreen: ;)

Widelec
04-03-2012, 00:22
Czy w procedurze kalibracji coś uległo zmianie, i nie można w chwili obecnej skalibrować obiektywu inaczej niż regulaminowe 50x? na moją prośbę o kalibrację przy odległości 70-80x przy której to szkło najczęściej pracuje, usłyszałem "nie bo Canon zaleca 50" itd.... koniec końców wedle zasady "nie bo nie". czy to jest jakiś wybitny problem takie życzenie?

roshuu
04-03-2012, 01:31
Czy w procedurze kalibracji coś uległo zmianie, i nie można w chwili obecnej skalibrować obiektywu inaczej niż regulaminowe 50x? na moją prośbę o kalibrację przy odległości 70-80x przy której to szkło najczęściej pracuje, usłyszałem "nie bo Canon zaleca 50" itd.... koniec końców wedle zasady "nie bo nie". czy to jest jakiś wybitny problem takie życzenie?

Niestety zalecenia to zalecenia. Nie udajesz sie do serwisu w celu naprawy obiektywu pod Twoje "obserwacje" ale po naprawe pod tzw. standard. Ale z praktyki (pisalem juz o tym) kiedys kalibrowalem szklo i nie chcialo dobrze ostrzyc na 50ciokrotnosci, po 2 "naprawch" poprosilem o ustawienie "wedlug mnie" i chlopaki tak zrobili. Efekt - szklo ostrzy idealnie :)
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!



Jest taki program FoCal do mikroregulacji. Dobry. Bawilem sie tym troche. Polecam.



Ooo, czy moglbys podac namiary na niego? W Googlach nie moge znalezc..

tomdz
04-03-2012, 09:29
Link do oferty promocyjnej:
http://www.reikan.co.uk/focal/mbp45/

Janusz Body
04-03-2012, 09:42
Uzywalem wersji Pro. Pozwala na rejestracje do pieciu aparatow. Przed kupnem warto zobaczyc co ktory program moze i jakie aparaty obsluguje. Program dziala w pelnym automacie, mozna sobie zrobic mikropoprawki dla dowolnej odleglosci np. 80 x ogniskowa. Wykonuje ok 30 do 50 zdjec tablicy testowej. Na koniec mozna sobie obejrzec wykres jak sie rozklada dokladnosc.

Edit: dziala na kablu USB do ok 1.8 do 2.0 m. Nie chcial dzialac na USB 3.0 metrowym

roshuu
04-03-2012, 13:56
Ehh ma 2 stare 5D wiec nie pobawie sie tym softem a szkoda...
A wlasnie - pytanie typowo amatorskie - czy obiektyw ostrzacy w swietle dziennym na nieskonczonosc przy najwiekszym otworze przyslony trafiajac w punkt mozna uznac za szklo bez wad typy ff/bf? Niestety nie mialem mozliwosc dluzszej zabawy i testow w praktyce z linijka (hahaha) ale na nieskonczonosci 24 mkI robil ostry obraz na 1.4. Celowalem w odlegle bloki.

janmar
05-03-2012, 11:36
Na działanie AF wpływ ma cały zestaw czyli body + obiektyw. W przypadku gdy Klient używa filtrów UV to nie demontujemy ich do regulacji AF gdyż mogą one mieć wpływ na cały układ optyczny (szczególnie jeśli są to tanie filtry).

Czy można to rozumieć tak że :
Warto sprawdzać kalibracje lub przeprowadzać mikro regulację po zalożeniu lub zdjęciu filtra UV ?

monia77
19-03-2012, 13:51
Ja też mam problem z obiektywem canon EF 70-300 mm f/4-5.6 IS USM,ostrzy tylko do 100mm dalej robi sie mydło,był w serwisie z body w obu regulowali AF ale nie widze poprawy powiedziałabym ze jest gorzej.Wezme jeszcze go do kolegi,niech sprawdzi może ja nie umiem robić nim fotek.ale na krotkiej ogniskowej jest igła ostrość.Nie wiem co jest grane.Tak było od początku a każy mówił,że nie umiem robić zdjęć.Zrobiłam sobie czatownie i z bliska foty rewelka a już dalej mydło:(.I jak tu cieszyć sie sprzętem i tak drogim,wiele wyrzeczeń a tu lipa.Mam poprostu pecha.

CSI
19-03-2012, 16:12
Czy można to rozumieć tak że :
Warto sprawdzać kalibracje lub przeprowadzać mikro regulację po zalożeniu lub zdjęciu filtra UV ?

Z doświadczenia wiemy, że filtry mogą wprowadzać odchyłki w pomiarach i dobrze jest oddać sprzęt do serwisu z filtrem. Dobrze jest sprawdzić działanie AF w konfiguracji takiej jaka została oddana do kalibracji.

roshuu
20-03-2012, 00:27
Z doświadczenia wiemy, że filtry mogą wprowadzać odchyłki w pomiarach i dobrze jest oddać sprzęt do serwisu z filtrem. Dobrze jest sprawdzić działanie AF w konfiguracji takiej jaka została oddana do kalibracji.

Czesc,

hmm a to ciekawe - rok temu oddawaliscie mi filtr przed kalibracja razem z paskiem i bateria od aparatu ;)
Cos sie zmienilo w tej kwestii?

Tomek67
20-03-2012, 11:46
Na jakiej przesłonie serwis Canona kalibruje AF ??
Miałem już dwa obiektywy Nikona 50mm 1.4G,
słałem je z aparatem do serwisu i zawsze wg nich było "zgodne z normą producenta".
A ja wyraźnie widziałem FF na każdym zdjęciu, dopiero przy 2.8 były ok zdjęcia.
Teraz kupiłem 85mm 1.8G i jest nieco lepiej, ale też po kalibracji, obiekt jest na skraju nieostrości przy 1.8 a cały obszar ostrości jest przed.

CSI
27-03-2012, 11:41
Na jakiej przesłonie serwis Canona kalibruje AF ??
Miałem już dwa obiektywy Nikona 50mm 1.4G,
słałem je z aparatem do serwisu i zawsze wg nich było "zgodne z normą producenta".
A ja wyraźnie widziałem FF na każdym zdjęciu, dopiero przy 2.8 były ok zdjęcia.
Teraz kupiłem 85mm 1.8G i jest nieco lepiej, ale też po kalibracji, obiekt jest na skraju nieostrości przy 1.8 a cały obszar ostrości jest przed.

Kalibracji AF dokonuje się przy pełnym otwarciu przysłony. Czyli jeśli ktoś oddaje obiektyw ze światłem 1,2 to przy takiej wartości dokonuje się regulacji. Nie wiem jaki byłby sens regulacji z przymkniętą przysłoną. Ponadto nie wiem jak nikon przeprowadza regulacje ja mogę pisać jedynie o markach serwisowanych w naszym punkcie.

marcin_foto
13-04-2012, 18:42
jaki jest koszt kalibracji obiektywu do danego body ?

chasm
13-04-2012, 23:32
Z tego co wiem 130zł każda kalibracja więc nie wiem jak to będzie liczone (pewnie 2x130) może ktoś potwierdzić?

marcin_foto
14-04-2012, 00:24
2x130zł bo do danego body? cos mi sie nie chce w to wierzyc

2bowler4
14-04-2012, 11:08
tak, 130 kalibracja body i drugie 130 szkło :)

marcin_foto
14-04-2012, 14:16
ale nie chodzi mi aby kalibrowali i body i szklo tylko szkło do body. Jak by mi w body cos ruszyli to bym zamordowal. W takim wypadku chyba jedne 130 starczy ?:)

2bowler4
14-04-2012, 21:20
marcin, najlepiej upewnij się na miejscu lub chociaż zadzwoń do nich

Franek Dolas
21-04-2012, 09:33
Ja ostatnio oddalem do kalibracji Canon 7d + 24-105 mm. Przed kalibracja obiektyw ostrzyl w miare ok na 105, zupelny brak ostrosci na 70mm, na 35mm ok. Nie mozna tego bylo poprawic mikroregulacja w body.
Po kalibracji w serwisie jest wszystko ok. Musialem tylko ustawic mikroregulacje na +11, bo na 0 bylo mydlo. Teraz ostrzy dobrze w calym zakresie.
Nie bardzo wierzylem ze wizyta w serwisie rozwiaze problem w 100%, ale milo sie zdziwilem. Jestem bardzo zadowolony z tego co serwis zrobil.

Pozdrawiam

Web
21-04-2012, 09:40
Po kalibracji mikroregulacja na + 11 ?

Franek Dolas
21-04-2012, 21:19
Tez sie zdziwilem ze po kalibracji w serwisie na 0 bylo nieostro. Po podkreceniu na + 11 jest dobrze w calym zakresie, wiec ogolnie jestem zadowolony, bo najwazniejszy problem serwis rozwiazal.

firtiris
21-04-2012, 21:37
bo najwazniejszy problem serwis rozwiazal.
na +11 :shock:

Franek Dolas
21-04-2012, 22:50
Co w tym dziwnego?

marcin_foto
21-04-2012, 23:14
to w tym dziwnego, ze po kalibracji AFa w serwisie wszystko powinno byc dobrze na 0. Gdybys mial body bez mozliwosci mikroadjustacji AFa to bys sie juz tak nie cieszył. Jak długo trwała wogole cała procedura razem z wysyłkami ?

Web
21-04-2012, 23:39
Bo fabrycznie jest na zero?
Jeżeli serwis skalibrował obiektyw, aby prawidłowo ostrzył na + 11, to jaki był sens kalibracji?

Franek Dolas
22-04-2012, 08:19
Problem z obiektywem polegal na tym, ze przed kalibracja w serwisie nie dalo sie go wyregulowac mikrokalibracja. Na 105 mm mikro mialem na -5 i bylo ok, ale na 70mm musialbym zmieniac mikro na +8 zeby bylo ostro, a na 24mm jeszcze inaczej. W praktyce oznaczalo to ze obiektyw byl praktycznie bezuzyteczny (bardzo duzo zdjec nieostrych w zaleznosci od ogniskowej).
Serwis usunal ten problem. Macie racje ze po akcji serwisowej wszystko powinno byc ok na 0.
Cala procedura wygladala tak ze, oddalem body i aparat w srode po poludniu do serwisu (sam zawiozlem, bo mieszkam pod Warszawa), i w piatek w poludnie odebralem.

MC_
22-04-2012, 08:39
Czyli serwis poprawil dzialanie, ale nie mozna mowic o calkowitym usunieciu usterki.

Franek Dolas
22-04-2012, 09:02
Moim zdaniem usunal usterke, tylko nie skalibrowal idealnie body z obiektywem, bo musialem sam " dokalibrowac". Koniecznosc ustawienia mikrokalibracji w body na inna wartosc niz 0 nie jest usterka.

marcin_foto
22-04-2012, 10:43
Ponawiam pytanie. Gdybys nie miał mikroadjustaji w body nadal byś twierdzil ze "ustawienie mikrokalibracji w bodu na inna wartosc niz 0 nie jest usterka"? Serwis dał ciała i tyle.

Franek Dolas
22-04-2012, 14:02
Nie bede bronil serwisu, bo nie to jest celem mojego postu. Poprostu dokladam kolejna informacje do watku na temat doswiadczen z serwisem Canona na Zytniej.

bernard78
22-04-2012, 15:38
..czyli krótko pisząc, moim zdaniem nie popisali się... +11 :-(

Widelec
22-04-2012, 21:03
+11 to nie jest skalibrowany obiektyw. co by kto nie mówił. argumentowanie że miałem beznadziejnie ale jest ok bo teraz mam tylko źle, to żaden argument niestety...

Web
22-04-2012, 21:20
Osobiście bym reklamował...

darkon
23-04-2012, 13:47
Należy reklamować usługę kalibracji, serwis tylko poprawił działanie obiektywu, nie usunął problemu. Trzeba walczyć o swoje prawa, nie można zadowalać się półśrodkami. A co będzie jak będziesz chciał podpiąć ten obiektyw pod body bez mikro regulacji?

CSI
25-04-2012, 09:13
A co będzie jak będziesz chciał podpiąć ten obiektyw pod body bez mikro regulacji?

Akurat na to nie ma reguły i obiektyw może działa idealnie w punkt.
Dodam jeszcze, że temperatura barwowa może mieć wpływ na działanie układu AF.

lukaszr
25-04-2012, 14:12
Akurat na to nie ma reguły i obiektyw może działa idealnie w punkt.
Dodam jeszcze, że temperatura barwowa może mieć wpływ na działanie układu AF.

Dobrze, ale jak odniesiesz się do tego, że mimo przeprowadzonej kalibracji użytkownik musi ustawić mikroregulację na +11 żeby było ostro ? Definicja kalibracji jest raczej taka żeby przy 0 mikroregulacji było ostro, a nie żeby trzeba było dodawać do tego +11.

chasm
25-04-2012, 14:25
Ja z innej trochę beczki.
Jeśli mam body, które z innymi trzeba obiektywami ostrzy ok, a z jednym nie to wystarczy wysłać ten obiektyw na regulację ? Ile % na sukces?

darkon
25-04-2012, 15:36
Ja z innej trochę beczki.
Jeśli mam body, które z innymi trzeba obiektywami ostrzy ok, a z jednym nie to wystarczy wysłać ten obiektyw na regulację ? Ile % na sukces?
Ja w takim przypadku wysłałem sam obiektyw, ale okazało się, że muszę dosłać jeszcze body. U mnie 100% sukcesu w kalibracji, serwis się wykazał :grin:

Goomis
25-04-2012, 16:08
Ja w takim przypadku wysłałem sam obiektyw, ale okazało się, że muszę dosłać jeszcze body. U mnie 100% sukcesu w kalibracji, serwis się wykazał :grin:

Raczej zrobił to co zrobić miał? To chyba nie wyczyn, jeżeli się komuś powierza pracę do wykonania a on ją wykonuje po prostu tak jak powinien?

darkon
25-04-2012, 16:28
Raczej zrobił to co zrobić miał? To chyba nie wyczyn, jeżeli się komuś powierza pracę do wykonania a on ją wykonuje po prostu tak jak powinien?
Zgadza się, ale zobacz ile to razy czytało się tu na forum, że ludzie wysyłali obiektyw po kilka razy do kalibracji i nie przynosiło to oczekiwanego rezultatu. I tu rodzi się pytanie: czy serwisantowi musi się chcieć, czy niektóre egzemplarze szkieł tak mają i nic im nie pomoże.

CSI
26-04-2012, 13:55
Dobrze, ale jak odniesiesz się do tego, że mimo przeprowadzonej kalibracji użytkownik musi ustawić mikroregulację na +11 żeby było ostro ? Definicja kalibracji jest raczej taka żeby przy 0 mikroregulacji było ostro, a nie żeby trzeba było dodawać do tego +11.

Jaka jest temperatura barwowa w jakiej sprzęt był testowany?
Niestety ten parametr jest dość istotny.

darkon
26-04-2012, 20:07
Jaka jest temperatura barwowa w jakiej sprzęt był testowany?
Niestety ten parametr jest dość istotny.
Proszę wyjaśnić w jaki sposób temperatura barwowa otoczenia wpływa na to czy AF ustawia ostrość prawidłowo czy pudłuje. Taka wiedza może pomóc uniknąć wielu rozczarowań i problemów.

net_world
29-04-2012, 10:32
Pytanie do serwisu CSI FOTO I VIDEO

Jakiś czas temu wysyłałem do Was na Żytnią 5dmkII + 24-105 do kalibracji i zastanawiam się jak wygląda standardowa procedura kalibracji (tzn. bez jakichkolwiek uwag właściciela odnośnie pracy AF). Dlaczego pytam, otóż z tego co widzę to chyba było ustawienie tylko na 50x ogniskowa, bo przy dłuższych ogniskowych zaczyna się pojawiać dość spory problem FF:(
Zakładam, że da się to usunąć, bo w przeciwnym razie po co mi takie szkło którym nie mogę trafić w sedno przy dłuższych ogniskowych. Co powinienem zrobić?

Z góry dzięki za odp

Pozdr...

pan.kolega
29-04-2012, 18:14
Jaka jest temperatura barwowa w jakiej sprzęt był testowany?
Niestety ten parametr jest dość istotny.

A kiedyś było inaczej. Chuck Westfall zapewniał:

"Despite the anecdotal reports, variations in color temperature do not affect the AF performance of the 10D or any other EOS camera, film or digital."

Potem się pogorszyło, i temperatura barwowa zaczęła wpływać, aż dzięki nowym wynalazkom znowu może przestanie wpływać. Ach ten postęp!

chasm
30-04-2012, 10:25
Jeśli mam body, które z innymi trzema obiektywami ostrzy ok, a z jednym nie (FF) to wystarczy wysłać ten obiektyw na regulację ? Ile % na sukces?

Proszę o odpowiedź - chciałbym skalibrować ten niesforny obiektyw, a nie mogę za bardzo teraz rozstawać się z body - jeśli zapłacę za regulację tego obiektywu, a nadal nie będzie ok z moim body to ? (systemu AF body nie chciałbym przecież ruszać skoro z innymi 3 szkłami jest ok).. ?

pan.kolega
30-04-2012, 17:59
Proszę o odpowiedź - chciałbym skalibrować ten niesforny obiektyw, a nie mogę za bardzo teraz rozstawać się z body - jeśli zapłacę za regulację tego obiektywu, a nadal nie będzie ok z moim body to ? (systemu AF body nie chciałbym przecież ruszać skoro z innymi 3 szkłami jest ok).. ?

Marne szanse po pierwszej probie z mojego doswiadczenia. Wyslalem 28/1.8 do serwisu (w USA) bo tylko on mial spory i systematyczny BF z kilkoma korpusami, napisali, ze owszem, poprawili, skasowali > $100, a obiektyw zachowywal sie dokladnie identycznie po tej operacji. Oczywiscie pozbylem sie tego wyrobu, i to byl ostatni raz kiedy zapakowalem go troskliwie w pudlo i wyslalem do ludzi.

seti_60d
07-05-2012, 03:16
Najlepiej mieć puszkę z regulacją i się nie prosić.

MC_
07-05-2012, 07:43
I wierzysz w to, że mikroregulacja rozwiązuje wszelkie problemy? Przecież to większa naiwność niż smoki, krasnoludki i 18-letnie dziewice... ;)

CSI
09-05-2012, 15:58
Pytanie do serwisu CSI FOTO I VIDEO

Jakiś czas temu wysyłałem do Was na Żytnią 5dmkII + 24-105 do kalibracji i zastanawiam się jak wygląda standardowa procedura kalibracji (tzn. bez jakichkolwiek uwag właściciela odnośnie pracy AF). Dlaczego pytam, otóż z tego co widzę to chyba było ustawienie tylko na 50x ogniskowa, bo przy dłuższych ogniskowych zaczyna się pojawiać dość spory problem FF:(
Zakładam, że da się to usunąć, bo w przeciwnym razie po co mi takie szkło którym nie mogę trafić w sedno przy dłuższych ogniskowych. Co powinienem zrobić?

Z góry dzięki za odp

Pozdr...

Wymogi regulacyjne to 50x ogniskowa i przy takiej odległości regulacji.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Proszę o odpowiedź - chciałbym skalibrować ten niesforny obiektyw, a nie mogę za bardzo teraz rozstawać się z body - jeśli zapłacę za regulację tego obiektywu, a nadal nie będzie ok z moim body to ? (systemu AF body nie chciałbym przecież ruszać skoro z innymi 3 szkłami jest ok).. ?

Nie ma możliwości regulacji AF jeśli dostarczy się do serwisu tylko obiektyw.
Konieczne jest dostarczenie obiektywu wraz z body.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

I wierzysz w to, że mikroregulacja rozwiązuje wszelkie problemy? Przecież to większa naiwność niż smoki, krasnoludki i 18-letnie dziewice... ;)

Jeśli ktoś umiejętnie się nią posługuje to pomaga i nie jest to opinia serwisu a użytkowników.

MC_
09-05-2012, 17:11
Jeśli ktoś umiejętnie się nią posługuje to pomaga i nie jest to opinia serwisu a użytkowników.
Owszem, w niektórych przypadkach jest w stanie pomóc. Szczególnie jeśli chodzi o stałki i jeśli wada jest taka sama przy różnych odległościach przedmiotowych.

Ale - proszę mi wyjaśnić jak samemu, przy użyciu mikrokalibracji skalibrować obiektyw typu zóm, który np. na 24mm ma FF, na 50mm trafia ok, a na 105mm ma BF?

marcin_foto
09-05-2012, 18:06
tej tajeminicy Ci nie zdradza, tylko padnie magiczne hasło " prosze dostarczyc sprzet do serwisu"

MC_
09-05-2012, 18:07
Ale po co dostarczyć do serwisu skoro ponoć tak wspaniale to działa dla zwykłego użyszkodnika?

pan.kolega
09-05-2012, 18:28
Nie ma możliwości regulacji AF jeśli dostarczy się do serwisu tylko obiektyw.
Konieczne jest dostarczenie obiektywu wraz z body.

Jednak serwis kaze sobie przyslac sam obiektyw kiedy uzytkownik skarzy sie na BF/FF tylko z tym obiektywem i chce kalibracji. Po czym pisze, ze byl BF, cos tam zrobiono, i jest dobrze. Co mianowicie zrobiono, skoro nie ma takiej mozliwosci?

chasm
09-05-2012, 18:50
Jednak serwis kaze sobie przyslac sam obiektyw kiedy uzytkownik skarzy sie na BF/FF tylko z tym obiektywem i chce kalibracji. Po czym pisze, ze byl BF, cos tam zrobiono, i jest dobrze. Co mianowicie zrobiono, skoro nie ma takiej mozliwosci?

Dokładnie. Kolega wysłał do Was sam obiektyw do kalibracji (miał podobnie jak ja body prawidłowo współpracujące z kilkoma obiektywami) i po co prawda 2 kalibracjach udało się prawie w 100%.

Stąd moje pytanie - nie mogę się w tym okresie rozstać z body, a chciałbym dokalibrować jeden obiektyw ??

seti_60d
10-05-2012, 01:22
Dokładnie. Kolega wysłał do Was sam obiektyw do kalibracji (miał podobnie jak ja body prawidłowo współpracujące z kilkoma obiektywami) i po co prawda 2 kalibracjach udało się prawie w 100%.

Stąd moje pytanie - nie mogę się w tym okresie rozstać z body, a chciałbym dokalibrować jeden obiektyw ??

Ja ze swojego doświadczenia powiem tyle, że cała procedura kalibracji w serwisie jest dla mnie dziwna, czytałem już o róznych przypadkach mniej lub bardziej udanych kalibracji. Najtrudniej jest, jak się ma kilka puszek i kilka obiektywów. Według mnie nie ma wtedy zbytnio możliwości sklibrowania wszystkiego, chyba że jest mikroregulacja w body. Na szczęście chyba nie ma aż takich dużych rozbieżności, że każdy obiektyw z każym body działa inaczej.

Ja może mam szczęście, ale zauważyłem że przy lepszych body, gdzie mogę regulować, to wszystko i bez regulacji działa OK, najgorzej mi szkła ostrzą przy mojej najsłabszej puszce, gdzie regulacji nie ma, czyli to pewnie kwestia jakości puszki jest. Jak już wziąłem się za regulację w 5D Mk II, to chyba na +-1 czy na +-2 mam tylko 1 obiektyw ustawiony, przy 1D Mk III wszystko śmiga tak, że nawet nie sprawdzałem jeszcze na planszach, bo nie widzę konieczności regulacji.

jellyeater
10-05-2012, 07:23
18-letnie dziewice...
Te chyba nie są tak rzadkim zjawiskiem jak smoki.

CSI
10-05-2012, 15:16
Ale - proszę mi wyjaśnić jak samemu, przy użyciu mikrokalibracji skalibrować obiektyw typu zóm, który np. na 24mm ma FF, na 50mm trafia ok, a na 105mm ma BF?

Taka regulacja możliwa jest dopiero od modelu EOS 5D MK III. Starsze modele wymagają wysłania sprzętu do serwisu.

MC_
10-05-2012, 15:23
Nie wiedziałem. Dziękuję zatem za informację, to istotnie zmienia postać rzecz. :-)

adawro
30-05-2012, 14:29
Nie wiem czy było ale podam link który nieco wyjaśnia sprawę:
http://www.zen20934.zen.co.uk/photography/Canon%20AF%20System.htm

Po przeczytaniu artykułu doszedłem że:
Ogólnie rzecz biorąc przy starcie AF układ w korpusie sprawdza przesunięcie fazowe na czujniku AF, dodaje korektę zapisaną w kalibracji korpusu i oblicza kierunek i wartość o jaką ma się obrócić mechanizm w obiektywie i dalej już na ogół nie sprawdza czy trafił czy nie. Obiektyw ma zaprogramowaną w swoim układzie korektę (lub całą tabele korekt zależną od ogniskowej, odległości przysłony etc.) jaką ma zastosować do wartości jaką otrzymał od korpusu. Po zastosowaniu wszystkich korekt cały system obraca mechanizm obiektywu o wyliczoną końcową wartość .

W przypadkach kiedy na czujniku system na początku nie wykryje dostatecznie kontrastowego sygnału, włącza się tzw 'AF hunting" czyli przeczesanie skali odległości w jedną i w drugą stronę aż coś kontrastowego się "trafi" i system będzie mógł ustalić przesunięcie fazowe.

Być może korpus na koniec jeszcze sprawdza przesunięcie fazowe na czujniku ale chyba tylko przy baaardzo dużym błędzie robi korektę.

Przy okazji automatyka przy wyliczaniu wartości obrócenia mechanizmu zadowala się dokładnością mieszcącą sie w GO ( lub 1/3 GO dla szkieł 2.8 i jaśniejszych) wyliczonej z Canonowskiego krążka rozproszenia: 0.035mm dla FF i 0.02mm dla APS-C.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Jeszcze drugi artykuł nieco pogłębiający wiedzę na temat ustawienia ostrości - nieco OFFTOP: http://www.dpreview.com/articles/5402438893/busted-the-myth-of-open-loop-phase-detection-autofocus

Greg S
31-05-2012, 01:19
Mam pytanie: Kalibrując body 1D Mark II pod konkretny obiektyw (każdy egzemplarz 50mm f1.4 wykazuje FF na tym body, tak samo jest z 35mm f2 - na innych trafiają w punkt), jak wygląda sprawa z pozostałymi obiektywami, które teraz trafiają w punkt? Dalej będzie ok, czy wszystko się rozjedzie po takiej kalibracji? Jak to jest?

Z góry dzięki za odpowiedź
Pozdr.

mariuszp.
07-06-2012, 10:16
Witam wszystkich

Mam takie pytanie, sprzęt po regulacji w serwisie z paroma obiektywami.
Na jedną robotę miałem pożyczony inny obiektyw dla którego skorygowałem AF w menu.
Po oddaniu obiektywu nieopatrznie wybrałem opcję kasuj wszystkie nastawy w menu.
Teraz mam dylemat czy kalibracja serwisowa dla pozostałych obiektywów również została zresetowana ?
Puszka (5dMKII) po serwisowej kalibracji miała w menu nieaktywną tę opcję.
Czy kalibracja w serwisie odbywa się z poziomu menu serwisowego ?

rafar
08-06-2012, 13:18
No to jeszcze pytanie dotyczące finansów.
Pytanie czysto teoretyczne, a na pewno bardzo istotne dla waszych klientów.
1. Czy jeśli mam obiektyw na gwarancji, a body nie... oraz odwrotnie czyli body na gwarancji a obiektyw nie. Czy wtedy płaci się za kalibrację?
2. Ile kosztuje kalibracja obiektywu a ile body? (na dzień dzisiejszy)
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
pytanie oczywiscie do CSI...

wickermann
11-06-2012, 22:47
Powiem ci tylko tyle: miałem mały BF na 85mm 1,8. Wysłałem bez body, za pierwszym razem nic nie zrobili, za drugim zażądali przesłania body... głupi byłem, że posłuchałem... aparat przestał współpracować ze wszystkimi innymi szkłami. Na szczęście znajomy był akurat w Berlinie, oddałem wszystko do serwisu Rudiger Maerz. Odebrałem po kilku dniach i obiektyw i body regulowane przez CSI było przez nich od nowa kalibrowane...
Mam na to papiery z serwisu, wiec wnioski są proste.

CSI
12-06-2012, 09:53
Witam wszystkich

Mam takie pytanie, sprzęt po regulacji w serwisie z paroma obiektywami.
Na jedną robotę miałem pożyczony inny obiektyw dla którego skorygowałem AF w menu.
Po oddaniu obiektywu nieopatrznie wybrałem opcję kasuj wszystkie nastawy w menu.
Teraz mam dylemat czy kalibracja serwisowa dla pozostałych obiektywów również została zresetowana ?
Puszka (5dMKII) po serwisowej kalibracji miała w menu nieaktywną tę opcję.
Czy kalibracja w serwisie odbywa się z poziomu menu serwisowego ?

Regulacja AF w serwisie odbywa się poprzez oprogramowanie serwisowe i skasowanie ustawień mikro regulacji użytkownika z pozycji menu aparatu nie powoduje skasowania danych serwisowych.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

No to jeszcze pytanie dotyczące finansów.
Pytanie czysto teoretyczne, a na pewno bardzo istotne dla waszych klientów.
1. Czy jeśli mam obiektyw na gwarancji, a body nie... oraz odwrotnie czyli body na gwarancji a obiektyw nie. Czy wtedy płaci się za kalibrację?
2. Ile kosztuje kalibracja obiektywu a ile body? (na dzień dzisiejszy)
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
pytanie oczywiscie do CSI...

Opłata w wysokości 123zł (kwota na dzień 12-06-2012) pobierana jest w przypadku gdy regulacja dokonywana jest w urządzeniu nie będącym na gwarancji. W przypadku gdy regulacja dokonywana jest w urządzeniu gwarancyjnym to koszt tej usługi pokrywa producent.

gzoom
12-06-2012, 11:04
Czyli np jak body jest już bez gwarancji (5d mkI) i chcemy do niego skalibrować nowo nabyty obiektyw (z gwarancją) to nic nie płacimy ?

I jeszcze takie pytania po za konkursem:

1) Dlaczego na obiektyw klasy 24/1.4 II L, jest tylko 12 miesięcy gwarancji ? Czy można w jakiś sposób tą gwarancję przedłużyć ?

2) Jeżeli kupiłem używane 5d mkI, z przebiegiem ~35k (potwierdzenie z Żytniej) to czy mnie obowiązuje ta gwarancja na 150k klapnięć ?

GhostRider
13-06-2012, 18:27
2) Jeżeli kupiłem używane 5d mkI, z przebiegiem ~35k (potwierdzenie z Żytniej) to czy mnie obowiązuje ta gwarancja na 150k klapnięć ?
Tak, obowiązuje :)

Kolekcjoner
15-06-2012, 21:25
1) Dlaczego na obiektyw klasy 24/1.4 II L, jest tylko 12 miesięcy gwarancji ? Czy można w jakiś sposób tą gwarancję przedłużyć ?

Ale serwis Ci na to nie odpowie. To nie oni ustalają warunki gwarancji tylko producent i to jego trzeba o to pytać. Swoją drogą spodziewam się odpowiedzi w stylu: bo takie są zasady etc.

CSI
22-06-2012, 09:48
Ale serwis Ci na to nie odpowie. To nie oni ustalają warunki gwarancji tylko producent i to jego trzeba o to pytać. Swoją drogą spodziewam się odpowiedzi w stylu: bo takie są zasady etc.

CSI FOTO I VIDEO jest firmą zewnętrzną świadczącą usługi serwisowe. Wszelkie pytania proszę kierować bezpośrednio do gwaranta.

kajtek19891
22-06-2012, 10:02
Jeżeli kupiłem używane 5d mkI, z przebiegiem ~35k (potwierdzenie z Żytniej) to czy mnie obowiązuje ta gwarancja na 150k klapnięć ?
100k. W 5DmkII jest gwarancja na 150k, młodszy brak ma 50k mniej.

gzoom
23-06-2012, 12:00
Dziękuje za wszystkie odpowiedzi.


Ale serwis Ci na to nie odpowie. To nie oni ustalają warunki gwarancji tylko producent i to jego trzeba o to pytać. Swoją drogą spodziewam się odpowiedzi w stylu: bo takie są zasady etc.

Warunki gwarancji to chyba każdy ma takie jakie sobie wynegocjuje, tzn kupując obiektyw w jednym ze sklepów foto dostaniemy gwarancje na 1 rok. Natomiast pojawiają się np na Alledrogo, oferty z 2 letnią gwarancją realizowaną w oparciu o European Warranty System. Chyba jest to zależne od kanału dystrybucyjnego z jakiego pochodzi kupowany sprzęt.

CSI
26-06-2012, 10:05
Dziękuje za wszystkie odpowiedzi.



Warunki gwarancji to chyba każdy ma takie jakie sobie wynegocjuje, tzn kupując obiektyw w jednym ze sklepów foto dostaniemy gwarancje na 1 rok. Natomiast pojawiają się np na Alledrogo, oferty z 2 letnią gwarancją realizowaną w oparciu o European Warranty System. Chyba jest to zależne od kanału dystrybucyjnego z jakiego pochodzi kupowany sprzęt.

Gwarancja na sprzęt Canona to 12 miesięcy od daty zakupu. Jeśli sprzedawca podaje, że na sprzęt udziela 2 lata gwarancji to jest to nic innego jak niezgodność towaru z umową a nie gwarancja.

MacGyver
27-06-2012, 13:44
Tak gwoli uściślenia: niezgodność z umową to powoływanie się na gwarancję, której w rzeczywistości producent nie udziela. Jeśli sprzedawca sam gwarantuje to może sobie zadeklarować i 10 lat - jego ryzyko i on, w razie awarii, będzie pokrywał koszty naprawy.

MC_
27-06-2012, 13:52
Gwoli ścisłości to mylisz pojęcia i wprowadzasz ludzi w błąd.
Gwarancja a niezgodność z umową to zupełnie różne rzeczy.