PDA

Zobacz pełną wersję : 600D + lampa Vivitar 1900



Chrisdot
31-10-2011, 01:38
Cześć, dostałem lampę Vivitar Electronic Flash 1900 i myśląc, że wszystko co 'pasuje' do siebie jest kompatybilne podłączyłem ją do aparatu Canon 600D.
Niestety lampa nie współpracuje z aparatem. Po wciśnięciu przycisku 'test' na lampie błyska.
Interesuje mnie to, czy przypadkiem nie uszkodziłem sobie czegoś w aparacie, a nie mam tego jak sprawdzić.

kraktus
31-10-2011, 15:30
Według tej strony http://www.botzilla.com/photo/strobeVolts.html jest możliwość że spaliłeś moduł sterowania lampy w lustrzance bo poszło za wysokie napięcie na nią. Chyba pozostaje serwis.
Starsze lampy można używać na przykład przed wyzwalacze radiowe sam z tego korzystam ale są też inne możliwości na przykład specjalna kostka przez którą się podłącza i chroni tym samym elektronikę naszego aparatu.

mc_iek
31-10-2011, 15:49
Cyfrowe Canony od modelu 350d (a może i starsze), wytrzymują do 250V na stopce lampy, ale mogą nie wyzwalają błysku przy takich napięciach. Vivitar 1900 ma niższe napięcie, niż wytrzymałość Canonów, ale chyba zbyt wysokie, aby układ wyzwalający był w stanie ją odpalić. Zresztą lampka o liczbie przewodniej 19, jest chyba zbyt słaba, aby był sens używania jej z 600d.

Chrisdot
31-10-2011, 16:00
W tym momencie zdaję sobie sprawę z problematyki (czyli > 90V z Vivitara nie pasuje do Canona 600D, który obsługuje 6V).
Aczkolwiek z tego co gdzieś usłyszałem / przeczytałem Canon 600D ma zabezpieczenie przed spaleniem w razie podłączenia złej lampy błyskowej, więc teoretycznie jak podłączę dedykowaną lampę (np. speedlite 420EX) to wszystko będzie działać.
Moje pytanie było czy aby na pewno te zabezpieczenia w 600D takie są i czy aby na pewno nic nie uszkodziłem.
Chciałbym kupić sobie lampę 420EX, ale jak kupię z allegro, przyjdzie do mnie do domu i się okaże, że mam uszkodzony aparat, to będzie słabo.

Druga sprawa jest taka, że chętnie bym skorzystał z możliwości wyzwolenia radiowo tej lampy (Vivitar 1900). Canon 600D ma wbudowany moduł nadajnika do lamp. Potrzebowałbym odbiornik + jakiś układ obniżający napięcie lampy.
Macie jakieś pomysły jak tego dokonać?

"Zresztą lampka o liczbie przewodniej 19, jest chyba zbyt słaba, aby był sens używania jej z 600d."
co masz na myśli? Gdzie w takim razie jest sens używania tej lampy?

Jeszcze jedna myśl - czy układ błyskania lampą zewnętrzną i wbudowaną jest współdzielony? Bo lampa wbudowana działa bez zarzutu po tym fatalnym podłączeniu Vivitara 1900.

Wojtas
31-10-2011, 17:33
W moim 400d te moduły są oddzielne bo spaliłem układ lampy zew. a wewnętrzna działała bez zarzutu.Sądzę ze w 600d jest tak samo. Aparat po spaleniu układu działał bdb tylko że błysk z lamp zew. wyzwalał po zamknięciu migawki.

Chrisdot
31-10-2011, 18:52
A spaliłeś go dokładnie w ten sam sposób co ja?

Bangi
31-10-2011, 19:45
A spaliłeś go dokładnie w ten sam sposób co ja?

A czy jesteś pewien, że cokolwiek spaliłeś? Z tego co czytam to jeszcze nic ni wiadomo.. :) Najlepiej jakbyś mógł podłączyć jakąś kompatybilną lampkę i sprawdzić...

mc_iek
31-10-2011, 20:12
Ja do 350d podłączyłem lampę,której używałem jeszcze z Zenitem E, a która na stopce miała 217V. Oczywiście lampa nie błyskała, mimo, że ładowała się i wyzwala testem. Potem założyłem do tej samej 350-tki lampę Regula Variant 740-1, która na stopce ma 13,4V i lampa ta działała jak trzeba. Do dzisiaj używam jej, teraz już razem z 50d, a tamtą odpalam czasem przez fotocelę, gdy potrzebuję drugiego, dużo słabszego źródła światła.

Chrisdot
31-10-2011, 20:32
Byłem przed chwilą w sklepie o nazwie 'Fotojoker'. Podłączyłem do aparatu lampę Canon Speedlite 430EXII i błyskała. Wygląda na to, że nic nie jest uszkodzone w moim aparacie.

Jednakże zastanowiło mnie to, że sprzedawca mówił, że nie da rady lampy 430EXII używać jako bezprzewodowej w połączeniu z moim aparatem. Z tego co wyczytałem w instrukcji, to można, aczkolwiek może błędnie to zrozumiałem.
Sprzedawca twierdził, że potrzebny jest nadajnik radiowy (np. taki jak znajduje się w lampie 580EX), a mi się wydawało, że taki nadajnik znajduje się już w moim aparacie.

W instrukcji Canon EOS 600D na stronie 191/192 jest rozdział 'Łatwe fotografowanie z bezprzewodową lampą błyskową'. Jedyne co wg. instrukcji trzeba zrobić, to otworzyć wbudowaną lampę błyskową i w menu wejść w 'sterowanie lampą' -> 'nastawy lampy wbudowanej' -> 'Wbudow. lampa: Łatwa.bezp' i 'Kanał: np. 1ch'.

Po wykonaniu tych kroków jeśli zewnętrzna lampa będzie na kanale 1, to powinna błyskać. Gdzie jest haczyk odnośnie mojej rozmowy ze sprzedawcą?

Nozanu
31-10-2011, 20:56
oczywiście że masz nadajnik wbudowany w 600D. Tyle tylko że nie radiowy a błyskowy.

Chrisdot
31-10-2011, 21:35
A da się tym błyskowym wyzwalać 430EX (lub np. 550EX)?

Merde
01-11-2011, 10:33
A da się tym błyskowym wyzwalać 430EX (lub np. 550EX)?

430EX działa w trybie slave bez problemu, tej drugiej nie miałem w rękach.