PDA

Zobacz pełną wersję : eos > m42 czy ktoś stosował z Canonem Eos 300?



serbio
11-01-2006, 01:09
Czy ktoś stosuję taką przejściówkę eos > m42 z aparatem Canon Eos 300?
Zastanawiam się nad kupnem ponieważ odziedziczyłem parę obiektywów z Practiki .
Czy trzeba na coś zwrócić uwagę przy zakupie takiej przejściówki?
Jakie tryby trzeba ustawiać na pokrętle żeby obiektyw m42 współgrał z Eosem300?
Czy cała elektronika aparatu działa bez zarzutu z tymi obiektywami?
Czy są jakieś utrudnienia przy robieniu zdjęć z takimi obiektywami?
Czy różnice są aż tak wyraźne pomiędzy kitem a m42 gdy są robione Eosem300?
Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Andee
11-01-2006, 01:23
Poczytaj prosze:

http://forum.stock-photo.pl/

enter
11-01-2006, 02:40
również polecam, jak chcesz coś sie dowiedzieć o canonie to piszesz na tym forum a jak coś na n42 to pisz tak jak Andree pisze

pozdrawiam

serbio
11-01-2006, 03:05
Przepraszam ale nie znalazłem na tym forum odpowiedzi na moje pytania.
Czy kturyś z drogich forumowiczów zna i mógłby mi odpowiedzieć na moje pytania.
Pozdrawiam

Andee
11-01-2006, 08:55
Zle szukasz w takim razie, na tym forum znajdziesz odpowiedzi nie tylko na swoje pytania ale i na wiele innych...


W tej chwili raczej nie spotyka sie wadliwych przejsciowek wiec mozesz kupic praktycznie dowolna z Allegro ostrzaca na nieskonczonosc.

Aparat dziala dobrze z obiektywami M42 w trybach Av i M.

Nie dziala autofokus, selekcja przyslony i potwierdzenie ostrosci. Obiektywami M42 trzeba nauczyc sie fotografowac, nie sa to malpki w stylu nowoczesnych obiektywow ktore praktycznie same robia zdjecia ;). Zrobienie dobrego zdjecia obiektywem M42 wymaga praktyki.

Jezeli masz juz praktyke to efekty pracy z obiektywami M42 pozwola Ci zapomniec nie tylko o obiektywie kitowym ale i o wiekszosci szkiel z literka L...

gwizdek
11-01-2006, 12:51
Aparat działa poprawnie i robi miodzio zdjęcia(tanim kosztem dobre obiektywy) oczywiście na trybach Av i M..

enter
11-01-2006, 13:31
Przepraszam ale nie znalazłem na tym forum odpowiedzi na moje pytania.
Czy kturyś z drogich forumowiczów zna i mógłby mi odpowiedzieć na moje pytania.
Pozdrawiam

nie pisz jak nawet nie zaglądałeś
jest dokładny opid 500n i m42; a 300 to bardo podobna konstrukcja
a jak masz wątpliwości to wystarczy pv wysłać jak na każdym innym forum

w każdym razie skrótowo odpowiem leniwemu koledze


Czy ktoś stosuję taką przejściówkę eos > m42 z aparatem Canon Eos 300?
tak ale z 500n

Zastanawiam się nad kupnem ponieważ odziedziczyłem parę obiektywów z Practiki .
Czy trzeba na coś zwrócić uwagę przy zakupie takiej przejściówki?
Jakie tryby trzeba ustawiać na pokrętle żeby obiektyw m42 współgrał z Eosem300?
wszystkie są podobna ale lepiej kupowac wyprodukowane później czyli nowsze
podobno pierwsze były za grube

Czy cała elektronika aparatu działa bez zarzutu z tymi obiektywami?
Czy są jakieś utrudnienia przy robieniu zdjęć z takimi obiektywami?
działa tylko pomiar światła

Czy różnice są aż tak wyraźne pomiędzy kitem a m42 gdy są robione Eosem300?
tak ale sam musisz sprawdzić w którą stronę czy na + czy - bo nie napisaleś jakim szkłem

Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
rownież pozdrawiam LENIWEGO kolegę

mruczek
11-01-2006, 17:32
Ja przez długi czas jechałem na takiej przejciówce do póki nie ukradli mi jej!
Za metalową redukcję dałem około 50 zł w 1999 roku. 3 lata służyła.

Nie wyświetla się przysłona na wyswietlaczu. Pomiar światła prawdopodobnie przechodzi do centralnie ważonego, ale nie pamietam. Pewną niedogodnością jest ustawianie ostrości.
Eos 300 nie ma prawdziwego pryzmatu pentagonalnego tylko układ luster, które daje troszkę ciemniejszy obraz.
Dodatkowo, jak zauważyłeś, nie ma tu żadnego klasycznego wspomagania jak choćby microraster.
Troszkę się natrudzisz z ustawianiem ostrości, ale chyba warto. Aparat nie pokazuje czy ostrośc została ustawiona!
Zapewne dużą niedogodniścią jest ustawianie przysłony. Za każdym razem musisz ją ręcznie otworzyć, ustawić ostrość, przymknąć do żądanej wartości, zmierzyć światło i wykonać zdjęcie. A potem otworzyć przysłonę, znowu stawić ostrość...
Mankamentem tego jest używanie obiektywu w słabym oświetleniu, w pewnym momencie już nic nie widać jak przymkniesz obiektyw.

Dużym plusem takiego układu jest optyka. Za małe pieniądze mozesz mieć tele lub portretówkę. Ja miałem to sotatnie 85/2 jeśli się nie myle. jakość?
zyskiwałem 2EV w stosunku do kita i małą głębię ostrości. Szerokiego konta nie miałem, ale posiadam pierścienie pośrednie.

Canonek
11-01-2006, 18:36
Redukcja EOS/M42 powinna miec "kolnierzyk" wciskajacy w obiektywie bolec od zamykania przyslony. Bez tego kolnierza nie bedziesz w stanie przymknac przyslony w niektorych obiektywach, poniewaz nie wszystkie obiektywy M42 maja przelacznik Auto/Manual. Nie ma go np. ruskie rybie oko 2.8/16 i wiekszosc standardowych Heliosow. A redukcje sa rozne. Jedne maja ten kolnierzyk, inne nie maja.

mruczek
11-01-2006, 19:25
Ja w swoim miałem kołnierz blokujący przysłonę. Kolego w monolcie nie. Sprawę załatwił kawałek zapałki, przyciętej nożem w kształt klina, wsadzonej w bolec przysłony.
Skuteczne

Canonek
11-01-2006, 20:07
Sprawę załatwił kawałek zapałki, przyciętej nożem w kształt klina, wsadzonej w bolec przysłony.
Skuteczne
No, a co bedzie jak ta zapalka wyskoczy z otworu i wpadnie np w migawke ?
Nie polecam takiego rozwiazania. Mozna jednak niektore obiektywy bez przelacznika A/M badzo prosto przerobic na manualna przyslone. Np w ruskim 2.8/16 mozna odkrecic 3 srobki z tylu obiektywu, zdjac tyl obiektywu i wyciagnac jedna sprezynke. Przyslona stanie sie manualna. Bezpieczne dla aparatu. A czy bezpieczne dla obiektywu ? To zalezy od rozkladajacego.

serbio
13-01-2006, 00:43
Wnioskuję że zdjęcia muszę robić w trybie preselekcji przysłony,
aparat sam dobiera czas otwarcia migawki. Ostrzy się , domyka przysłonę, aparat
sobie mierzy światło automatycznie.
Czy tak?
Czy ustawianie przysłony na obiektywie powinno odbyć się przed ustawieniem kadru i ostrości czy ustawić przysłone na obiektywie i dopiero wtedy kadr i ostrość?
Pozdrawiam.

gonzo44
13-01-2006, 08:48
Wnioskuję że zdjęcia muszę robić w trybie preselekcji przysłony,
aparat sam dobiera czas otwarcia migawki. Ostrzy się , domyka przysłonę, aparat
sobie mierzy światło automatycznie.
Czy tak?
tak


Czy ustawianie przysłony na obiektywie powinno odbyć się przed ustawieniem kadru i ostrości czy ustawić przysłone na obiektywie i dopiero wtedy kadr i ostrość?
Pozdrawiam.
Jak przymkniesz przysłonę to możesz już ani kadru ani ostrości nie zobaczyć bo będzie za ciemno.

serbio
14-01-2006, 06:59
Czy taką samą przysłonę jaką wybiorę na aparcie muszę przekręcić na obiektywie?
Z tego co zrozumiałem to muszę wybrać losowo przysłonę ( taką jaką uważam za stosowną ) a następnie przy otwartej przysłonie ustawić ostrość ,następnie przekręcić na obiektywie na taką przysłonę jaką wybrałem ustawiając wcześniej na aparacie i zmierzyć światło które automatycznie wyświtli mi się na wyświetlaczu .
Czy dobrze napisałem ,jeżeli źle proszę o poprawienie z góry dziękuję.
Przepraszam że może zadaję głupie pytania ale w kwesti eos-m42 jestem mało doświadczony ,bardzo mało doświaczony.
Pozdrawiam

Andee
14-01-2006, 09:56
Na aparacie nie wybierasz zadnej przyslony, wybierasz ja na obiektywie, aparat wyswietla wartosc przyslony 0.0 i jest to nie do przejscia.

serbio
22-01-2006, 23:56
Jutro ma do mnie dojść przejściówka z eos-m42.
W spadku dostałem dwa obiektywy jeden z nich to Pentacon auto 4/200MC ,
drugi to MIR -1B 37/2,8.
Moje pytanie dotyczy czy któryś z szanownych kolegów miał do czynienia z tymi obiektywami? jak się sparwdzają z Canonem ? i tak ogólnie Wasze opinie na temat tych szkieł.Może na co zwracać szczególnie uwage? itp.
Mam jeszcze jedno pytanko , dostałem również pierścienie sztuk 3 razem z skręconych.Czy możecie mi również doradzić jak się tym je.Czy wszystkie trzy się stosuje . Z tego co się dowiedziałem to były zastosowane z aparatem Practica.
Dziękuję za wszystkie uwagi i pozdrawiam.

gwozdzt
23-01-2006, 10:41
Czy ktoś stosuję taką przejściówkę eos > m42 z aparatem Canon Eos 300?
Zastanawiam się nad kupnem ponieważ odziedziczyłem parę obiektywów z Practiki...

Mam jeszcze jedno pytanko , dostałem również pierścienie sztuk 3 razem z skręconych.Czy możecie mi również doradzić jak się tym je.Czy wszystkie trzy się stosuje?
Jedno pytanie: EOS 300 (kliszak) czy 300D (cyfrowy)?
Jeśli cyfrowy, to wszystko tak jak napisano poprzednio; natomiast nie widzę sensu stosowania szkieł M42 z EOSem analogowym.
Zamiast przejściówki za kilkadziesiąt złotych lepiej kupić za niewiele większa kwotę jakieś niezajechane body na M42, z którym praca będzie zdecydowanie wygodniejsza. W większości przypadków zyskamy jaśniejszą matówke oraz instrumenty pomocne w nastawianiu ostrości (kliny, raster). Jeśli dobrze poszukać, to znajdziemy korpus preselekcją przysłony (Av), a nawet z punktowym pomiarem światła (SPOT), multiekspozycją czy wstępnym podnoszeniem lustra, których to funkcji na próźno szukać w analogowych EOSach z tzw. "dolnej półki".
W stosunku do EOSa stracimy chyba tylko automatyczny transport filmu oraz pomiar błysku TTL.
Jeśli ktoś chciałby dobrac sobie jakiś korpus M42, to zestawienie jest na stronie:
http://www.m42.republika.pl/

A' propos pierścieni - słuza do makro, wszystko na ten temat pod adresem:
http://www.fotografia-przyrodnicza.art.pl/porady/artykuly/makrofotografia/macro.php
o pierścieniach konkretnie pkt 2.

Fotos
23-01-2006, 15:47
Najlepszym korpusem do M42 jest Canon T70 :-) A dla prawdziwych wymiataczy - T90.

serbio
23-01-2006, 15:49
Posiadam Canona Eos 300 analogowy.
Kiedyś słyszałem że do analogowych również można zastosować te obiektywy.Podobno lepsze niż mój kit .
To co nie stosować ich? różnicy pomiędzy tymi obiektywami a kitem jest bardzo mała ? a więc wyrzuciłem pieniądze na przejściówkę ?
Trochę mnie nie pocieszyłeś.
Pozdrawiam.

dentharg
23-01-2006, 16:01
ee tam.. kiedys zainwestujesz w EOS cyfrowy. Wtedy sie nada ;)

gwozdzt
23-01-2006, 16:08
Posiadam Canona Eos 300 analogowy.
Kiedyś słyszałem że do analogowych również można zastosować te obiektywy.
I dobrze słyszałeś - można.
Chciałem Ci tylko zwrócić uwagę, ze w przypadku fotografowania na kliszy obiektywem z mocowaniem M42 wygodniej użyc korpusu dedykowanego do tego obiektywu :-)
W przypadku cyfrówki nie ma takiej możliwości, ponieważ nie istnieje korpus cyfrowy z mocowaniem M42.


Podobno lepsze niż mój kit .
W większości przypadków tak.


To co nie stosować ich?
Stosować.


różnicy pomiędzy tymi obiektywami a kitem jest bardzo mała ?
Rożnica jest różna :-) ponieważ wśrod M42 też są lepsze i gorsze.


a więc wyrzuciłem pieniądze na przejściówkę ?
Nie wyrzuciłeś. Będzie działać.
I nawet jeśli stwierdzisz, że trochę niewygodnie pracować EOSem z M42 i kupisz sobie dodatkowo za podobne pieniądze jakiś korpus M42, to ta przejściówka i tak może Ci się w przyszłości przydać do cyfry :-)


Trochę mnie nie pocieszyłeś.
Trochę źle mnie zrozumiałeś :-)
Jeśli chodzi o używanie obiektywów z mocowaniem M42 to jest tak:
- w fotografii analogowej można używać ich przez przejściówkę z EOSem, ale lepiej/wygodniej używać tych szkieł z właściwym dla nich korpusem,
- w fotografii cyfrowej trzeba używać ich przez przejściówkę, ponieważ nie ma do nich odpowiednich korpusów cyfrowych.

serbio
23-01-2006, 17:16
A co myślisz o tych obiektywach :Pentacon auto 4/200MC ,
MIR -1B 37/2,8 ?

gwozdzt
23-01-2006, 18:04
A co myślisz o tych obiektywach :Pentacon auto 4/200MC ,
MIR -1B 37/2,8 ?
Nie miałem z nimi doczynienia. W tej kwestii koledzy już Ci dobrze polecili w postach #2 (http://canon-board.info/showpost.php?p=122463&postcount=2) i #3 (http://canon-board.info/showpost.php?p=122479&postcount=3)
Jeśli nie potrafisz znaleźć opinii nt. tych szkieł na tamtym forum, to po prostu tam zapytaj.


Poczytaj prosze:
http://forum.stock-photo.pl/

również polecam, jak chcesz coś sie dowiedzieć o canonie to piszesz na tym forum a jak coś na m42 to pisz tak jak Andree pisze

al9
24-01-2006, 00:18
adaptery są rózne. Niektóre obiektywy, np pancolar 1,8/50 są "głebokie" i do niektórych adapterw sie nie do konca wkręcają....
a Twoje obiektywy? Taira nie znam, a pentacon jest świetnym szkłem, prawie tak dobrym jak sonnar zeissa, a zdaniem niektórych mniejszym, lżejszym i niegorszym...
Moja rada - rób nim zdęcia i sam wyrobisz sobie zdanie....
Pozdrawiam
al (4 szkła na m42 plus c350d)