PDA

Zobacz pełną wersję : Jak sprawdzić, który podzespół jest zepsuty?



ToBe
26-10-2011, 15:05
Mój komputer jest w stanie krytycznym. Jest jakiś program/sposób na sprawdzenie kondycji podzespołów?

Merde
26-10-2011, 15:26
A co ten temat ma wspólnego z różnościami o fotografii?...
Przeniosłem do właściwego działu.

AMMarshall
26-10-2011, 15:27
Sprecyzuj pojęcie "komputer w stanie krytycznym" to może coś podpowiem.

PawelB
26-10-2011, 16:22
Jest prosty sposób - wymieniasz po kolei podzespoły aż komputer wyjdzie ze stanu krytycznego :lol:
Poważnie to podaj więcej informacji co się dzieje, na podstawie tego co napisałeś nikt nie pomoże. Nie wszystko przetestujesz programowo - można sprawdzić np pamięć, dysk twardy czy procesor.

xxkomarxx
26-10-2011, 17:06
Jest prosty sposób - wymieniasz po kolei podzespoły aż komputer wyjdzie ze stanu krytycznego :lol:
Poważnie to podaj więcej informacji co się dzieje, na podstawie tego co napisałeś nikt nie pomoże. Nie wszystko przetestujesz programowo - można sprawdzić np pamięć, dysk twardy czy procesor.

Stan krytyczny nie oznacza że się nie odpala. Może po prostu okropnie przymulać. Wyjmowanie podzespołów jest dobre jak nie wstaje tylko leży i kwiczy.

AMMarshall
26-10-2011, 17:12
Możliwe że jest tak, że to tylko antywirus jest w stanie krytycznym albo wcale go nie ma...

xxkomarxx
26-10-2011, 17:14
Najlepiej poczekać na wypowiedz autora wątku.

PawelB
26-10-2011, 17:43
Stan krytyczny nie oznacza że się nie odpala. Może po prostu okropnie przymulać. Wyjmowanie podzespołów jest dobre jak nie wstaje tylko leży i kwiczy.
Może też się co chwilę wieszać z powodów uszkodzonej pamięci, wtedy wymiana pomoże. Zresztą to było trochę żartem. Nic konkretnego nie powiemy bez dokładniejszej informacji o objawach, a może nawet wtedy nie będzie się dało nic powiedzieć.

ToBe
26-10-2011, 19:34
czasami nagle wyskakuje blue screen i robi sie restart kompa, ostatnio kilka razy zdarzyło się tak że sam tak jakby chciał się zrestartować tyle że proces ponownego włączenia nie przebiegał do końca tzn. przycinał się w pewnym momencie po czy musiałem wyjmować wtyczke z kontaktu żeby na nowo odpalił bo przyciski na obudowie nie reagowały.
Często nie chce pracować z antenką od wi-fi, gdzie była wymieniana. Jedna kość RAMu poszła się ***** bo widzę że odczytuje tylko 4 zamiast 8, przez co spowolnił i nawet filmy w full hd nie chodzą płynnie. Ten ram to padł ostatnio, reszta objawów chwile wcześniej się ujawniła.

galekeg
26-10-2011, 20:16
czasami nagle wyskakuje blue screen i robi sie restart kompa, ostatnio kilka razy zdarzyło się tak że sam tak jakby chciał się zrestartować tyle że proces ponownego włączenia nie przebiegał do końca tzn. przycinał się w pewnym momencie po czy musiałem wyjmować wtyczke z kontaktu żeby na nowo odpalił bo przyciski na obudowie nie reagowały.
Często nie chce pracować z antenką od wi-fi, gdzie była wymieniana. Jedna kość RAMu poszła się ***** bo widzę że odczytuje tylko 4 zamiast 8, przez co spowolnił i nawet filmy w full hd nie chodzą płynnie. Ten ram to padł ostatnio, reszta objawów chwile wcześniej się ujawniła.
Zacznij od zasilacza.

kulek855
26-10-2011, 22:24
czasami nagle wyskakuje blue screen i robi sie restart kompa, ostatnio kilka razy zdarzyło się tak że sam tak jakby chciał się zrestartować tyle że proces ponownego włączenia nie przebiegał do końca tzn. przycinał się w pewnym momencie po czy musiałem wyjmować wtyczke z kontaktu żeby na nowo odpalił bo przyciski na obudowie nie reagowały.
Często nie chce pracować z antenką od wi-fi, gdzie była wymieniana. Jedna kość RAMu poszła się ***** bo widzę że odczytuje tylko 4 zamiast 8, przez co spowolnił i nawet filmy w full hd nie chodzą płynnie. Ten ram to padł ostatnio, reszta objawów chwile wcześniej się ujawniła.

Raczej zacznij od formatu dysku i wgraniu nowego systemu. A kto Ci powiedział, że kość padła ? Może masz piny zabrudzone na niej albo gniazdo na pamięć zakurzone. Jeżeli masz laptopa dell to jest coś takiego jak program diagnostyczny, botowany z płytki przy starcie laptopa.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Sprawdź temperaturę procesora programem aida32 lub everest. Jeżeli temperatura jest za wysoka może to oznaczać niestabilną pracę komputera powodem może być np. spalony wiatraczek. A najlepiej oddaj sprzęt do serwisu jak sam nie potrafisz naprawić. :)

PawelB
27-10-2011, 09:02
Moim zdaniem przyczyną może być pamięć. Jeśli nie wyjąłeś tej uszkodzonej kości to może być tak, że czasem ją widzi i próbuje się do niej odwołać. Zacznij od wyjęcia pamięci, przedmuchania gniazd i włożenia jednej z kości. Jeśli problemy będą się powtarzać wyjmij tą pamięć i włóż drugą. Jeśli to nie pomoże to sprawdź zasilacz i wiatraczki.

ToBe
27-10-2011, 11:23
myślę że kilka podzespołów jest zepsutych.
zasilacz może być przyczyną, bo kiedyś jak gierczyłem w wymagające sprzętowo gry to wyskakiwał komunikat że brakuje karcie graficznej prądu, ale to olewałem bo i tak wszystko działało.
Teraz już nic nie sprawdzę bo niedługo wyjeżdżam, ale po świętach wrócę do tematu.

kulek855
27-10-2011, 19:38
Sprawdź jeszcze czy kondensatory na płycie głównej czasem nie są wybulone.

natali12
28-10-2011, 20:28
Mój mąż pracuje w serwisie komputerowym i mówi, że:

1. Zdjąć obudowę i odkurzyć całość - najlepiej jakaś mała sprężarka z regulacją ciśnienia (spore ale nie na tyle aby kompa porwało). Szczególnie wydmuchać z zasilacza (najlepiej go rozebrać) jak będzie rozkręcony popatrzeć czy nie są popuchnięte kondensatory. Wydmuchać wszystkie wiatraki, ale trzymając ich listki, żeby nie uszkodzić. Przed czyszczeniem najlepiej wyjąć wszystko z kompa poza płytą główną po to aby również wydmuchać porządnie sloty czyli gniazda na płycie.
2. Wyczyścić starą pastę na procesorze oraz jego chłodzeniu. Założyć procesor ponownie smarując świeżą specjalną pastą lub silikonem do tych celów. Założyć chłodzenie.
3. Sprawdzić czy na płycie nie ma popuchniętych kondziołków.
4. Włożyć pamięci dobrze dociskając.

jeżeli do tej pory nic nie stwierdziliśmy:

5. Odpalamy kompa wchodząc do biosu najczęściej F2 albo DEL, napisane jest zawsze na dole przy starcie kompa. Sprawdzić ustawienia biosu a w szczególności temperaturę procesora.
6. Polecam ścigąnąć jakieś programy do testu pamięci oraz dysku. Hiren Boot to ciekawa sprawa - jest tam wszystko potrzebne do testów.

Jeżeli testy nie pokażą błędów wówczas polecam porządnie przeskanować dysk i wykonać porządki choćby chckdsk.

Jeżeli nie pomoże to reinstalacja systemu.

Po instalacji systemu dobrze jak zresztą i przed popatrzeć na logi z błędów systemowych, czasami potrafia sporo pomóc.

Jak to nie pomoże trzeba wymienić płytę główną, a najpierw dla pewności podmienić pamięci i hdd.

Jezeli komp to jakiś zabytek typu Celeron na 478 albo jeszcze starszy proponuję go zutylizować i pomyśleć nad czymś nowszym :)