PDA

Zobacz pełną wersję : skad te szumy



incrediblooongo
11-10-2011, 22:15
witam

zdjecia wykonane modelem EOS 550D.
Zastanawiam sie skad te szumy - za malo swiatla?

http://i132.photobucket.com/albums/q16/zawichur/IMG_8281.jpg

zdjecie wykonane z nastepujacymi ustawieniami:


https://canon-board.info/imgimported/2011/10/prtscr_001-2.png
źródło (http://i132.photobucket.com/albums/q16/zawichur/prtscr_001.png)[

pozdrawiam

Regulamin pkt 9.

_igi
11-10-2011, 22:57
Dla tej matrycy (zdjęcie to crop 100%, jak się domyślam), przy niedoświetlonym pliku to standard. Paradoksalnie, jakbyś wrzucił 1600, zostawił czas i przysłonę, to samego szumu byłoby mniej (a raczej byłby mniej widoczny :))

incrediblooongo
11-10-2011, 23:03
Dla tej matrycy (zdjęcie to crop 100%, jak się domyślam), przy niedoświetlonym pliku to standard. Paradoksalnie, jakbyś wrzucił 1600, zostawił czas i przysłonę, to samego szumu byłoby mniej (a raczej byłby mniej widoczny :))

dokladnie, crop 100%.

zdarzalo sie nawet, ze przy bardzo dobrym swietle szumy tez wystepowaly

zbirr
11-10-2011, 23:06
z czasu ekspozycji. matryca podczas pracy się nagrzewa, im bardziej tym bardziej szumi i tyle w tym temacie. podbijając ISO dodatkowo podbijasz prąd na matrycy który ma podobny wpływ jak długi czas.

incrediblooongo
11-10-2011, 23:10
z czasu ekspozycji. matryca podczas pracy się nagrzewa, im bardziej tym bardziej szumi i tyle w tym temacie. podbijając ISO dodatkowo podbijasz prąd na matrycy który ma podobny wpływ jak długi czas.

ok. To jakas cecha charakterystyczna tego modelu? :)

jakie sugestie do zmniejszenia szumow?

Bogdan56_Ch
11-10-2011, 23:34
ok. To jakas cecha charakterystyczna tego modelu? :)

jakie sugestie do zmniejszenia szumow?

Mniejsze ISO a przede wszystkim prawidłowa ekspozycja zdjęcia.

zbirr
12-10-2011, 09:20
nie to nie jest cecha tego modelu, to jest cecha każdej cyfrówki.

mirasb
12-10-2011, 09:31
Witaj
Zrób to zdjęcie jeszcze raz .
Ustaw ISO 100, F5.6, naświelt prawidłowo i porównaj wyniki.
Powinno być znacząco lepiej.

Pozdrawiam
Mirek

Merde
12-10-2011, 10:01
Hmm... ISO 800 i brak odszumiania chrominancji. Nie miało prawa wyglądać inaczej, nie rozumiem skąd to zdziwienie.

qufel
12-10-2011, 10:31
matryca podczas pracy się nagrzewa, im bardziej tym bardziej szumi i tyle w tym temacie.

Czyli teoretycznie zdjęcia zrobione na mrozie miałoby mniejsze szumy? :lol:

zbychu
12-10-2011, 11:17
Czyli teoretycznie zdjęcia zrobione na mrozie miałoby mniejsze szumy? :lol:

Tak, ale to ma wpływ na szumy termiczne które objawiają się mocnymi losowymi np. czerwonymi pikselami (i praktycznie niezależnymi od ISO)
Robiłem kiedyś testy, wystawiłem na -15*C aparat, żeby się ochłodził, potem włożyłem ciepłą baterię i naświetlałem darka ok 1h. Następnie powtórzyłem to samo w 20*C. I o ile na zimnym tych wyglądających jak badpixele szumów było relatywnie mało, to w ciepłym z kilkanaście razy więcej. Niestety zdjęcia gdzieś mi przepadły :-(

tezmarek
12-10-2011, 11:18
Czyli teoretycznie zdjęcia zrobione na mrozie miałoby mniejsze szumy? :lol:

zdecydowanie mniejsze byłyby po zanurzeniu aparatu w ciekłym azocie ;)
A tak na poważnie - jeśli to crop 100% z 18Mpix, to szum jest niewielki.

Merde
12-10-2011, 11:29
Czyli teoretycznie zdjęcia zrobione na mrozie miałoby mniejsze szumy? :lol:

Swojego czasu w sieci widziałem test na alfioku - robiono zdjęcia przed i po włożeniu do zamrażarki. Różnica była kolosalna.

MacGyver
12-10-2011, 11:33
Czyli teoretycznie zdjęcia zrobione na mrozie miałoby mniejsze szumy? :lol:
Teoretycznie. W praktyce w komorze lustra panuje temperatura dodatnia, no chyba że jest naprawdę zimno a Ty na zewnątrz zmienisz obiektyw.

Fotografuje dużo na mrozie, nawet przy -25 C, ale różnic nie zauważyłem.... no ale chyba nie jestem do końca obiektywny, bo z analizowania szumów wyrosłem jakieś 5 lat temu :-)

AMB
12-10-2011, 12:28
Po zamrażalce zamiast szumów mogą wyskoczyć kropelki wody na matrycy:), a tak w ogóle to według mnie szum na tej fotce nie jest jakiś przesadnie duży. Wrzuć fotkę z powiększeniem 25% to się oceni użyteczność iso 800 w tej puszce

y3k
12-10-2011, 22:42
Teoretycznie. W praktyce w komorze lustra panuje temperatura dodatnia, no chyba że jest naprawdę zimno a Ty na zewnątrz zmienisz obiektyw.

Fotografuje dużo na mrozie, nawet przy -25 C, ale różnic nie zauważyłem.... no ale chyba nie jestem do końca obiektywny, bo z analizowania szumów wyrosłem jakieś 5 lat temu :-)

W praktyce chyba też, panowie którzy podłączają DSLry pod teleskopy mogą to potwierdzić, najpierw schładzają aparat a potem jeszcze czasami budują sobie takie "mini" lodówki na body. Różnice wtedy widać kolosalne ale tam są stosowane bardzo długie czasy naświetlania. Oczywiście robią to głównie pozytywnie zakręceni hardkorowcy, a tu jeszcze lepszy patent chłodzenie samej matrycy http://www.ledametrix.com/co2/

roshuu
12-10-2011, 22:52
od dzis na sluby bede jezdzil z lodowka :)

y3k
12-10-2011, 23:20
od dzis na sluby bede jezdzil z lodowka :)

Jeździj, tylko nie zapomnij stosować odpowiednio długich czasów. Ale jak Ty się potem młodym wytłumaczysz, że pierwsze 30 minut ślubu na zdjęciu numer 1 a drugie 30 na zdjęciu numer 2 ;)

MacGyver
13-10-2011, 10:37
W praktyce chyba też, panowie którzy podłączają DSLry pod teleskopy mogą to potwierdzić, najpierw schładzają aparat a potem jeszcze czasami budują sobie takie "mini" lodówki na body. Różnice wtedy widać kolosalne ale tam są stosowane bardzo długie czasy naświetlania.
Tak, oczywiście. O chłodzeniu matryc w astrofotografii czytałem już kilka lat temu. Pisząc "teoretycznie" miałem na myśli to że nie ma to prostego przeniesienia do "konwencjonalnej" fotografii, gdzie operuje się czasami naświetlania grubo poniżej 1 s.

roshuu
13-10-2011, 11:05
Jeździj, tylko nie zapomnij stosować odpowiednio długich czasów. Ale jak Ty się potem młodym wytłumaczysz, że pierwsze 30 minut ślubu na zdjęciu numer 1 a drugie 30 na zdjęciu numer 2 ;)

nie zauwaza :)