PDA

Zobacz pełną wersję : Wyzwalanie migawki za pomocą dźwięku programem EOS UTILITY?



pu5z3k
10-10-2011, 16:28
Witam,
tak jak w temacie idzie zima coś w domku trzeba robić.
Zainteresowałem się trochę foceniem kropli wody ale do lepszych ujęć (bardziej trafnych) trzeba używać czujki z mikrofonem ;-)

zainteresowany zacząłem szukać tańszego rozwiązania za pomocą EOS UTILITY
i pytanie do znawców, czy jest to możliwe?

dodam, że nikonowcy to mają ;/
http://www.youtube.com/watch?v=iOWfT_b4NjI&feature=channel_video_title

będę bardzo wdzięczny za pomoc.
Pozdrawiam

leszekt
11-10-2011, 15:44
O ile nie widziałem takiej możliwości w tym programie to PODOBNO jest taka możliwość w samym aparacie, pod warunkiem że działa na nim Magic Lantern. Możesz ewentualnie spróbować innego oprogramowania, które pozwala sterować aparatem przy pomocy komputera ale nie zostało napisane przez firmę Canon.

zbirr
11-10-2011, 23:24
kiedyś gdzieś miałem schemat na fotokomórkę, łatwe i proste do zrobienia a co najważniejsze tanie. schemat na głos też jest w sieci, ale mnie bardziej interesuje ten pierwszym jakby ktoś miał jakaś stronkę z projektem DYI to byłbym zobowiązany.

Tezet-gdynia
12-10-2011, 02:10
Ale jaka fotokomorke ? :P Do czego konkretnie ? Bo zrobic mozna na milion sposobow, na ultradzwieki, na swiatlo, na obiekt przecinajacy tor laserowy. Wszystko mozna na tysiace sposobow zrobic ;)

leszekt
12-10-2011, 09:20
Jest tego sporo chociażby wśród kitów AVT lub podobnych, które robią zwarcie w określonych sytuacjach, np. po odebraniu dźwięku. Większość nie została zaprojektowania do aparatów, więc należałoby na własną ręke zadbać o oddzielenie galwaniczne układu od aparatu na wypadek wpadki. W niektórych sytuacjach taka zabawa może okazać się dość ryzykowna.

Tezet-gdynia
12-10-2011, 12:58
Wystarczy najprostszy przekaznik na wyjsciu do takich kitow ;) moze byc nawet niskopradowy/niskonapieciowy kontaktron ktorego cewka bedzie zwierac dwa styki w szklanej rurce. W ten sposob mamy calkowita separacje :)

zbirr
12-10-2011, 13:20
Wystarczy najprostszy przekaznik na wyjsciu do takich kitow ;) moze byc nawet niskopradowy/niskonapieciowy kontaktron ktorego cewka bedzie zwierac dwa styki w szklanej rurce. W ten sposob mamy calkowita separacje :)

Mów mi jeszcze ;) Wszystko zrozumiałem od A do Z. :-D

Wracając do fotokomórki czy jak to tam nazwać to był taki schemacik w necie. żeby to bardziej zwizualizować to powiedzmy że [] to jakby nadajnik i odbiornik fotokomórki czy czegoś tego typu. * to powiedzmy nasz obiekt. i teraz w momencie kiedy * (spadająca kropla, owad itp) przetnie wiązkę to następuje wyzwolenie migawki. Gość stosował to to fotografowania spadających kropel i motyli.

Tezet-gdynia
12-10-2011, 14:13
Spadajace motyle ? : D Ciekawy motyw : D A tak serio, to wystarczyl by chyba najprostszy uklad z jakims fototranzystorem ktory sterowal by przekaznikiem. Bylo by trzeba tylko zrobic regulacje czulosci na swiatlo zeby mozna bylo np w dzien ustawic laserek za 5zl jako wiazke, i jednoczesnie zeby swiatlo sloneczne nie powodowalo wyzwolenia :) Ogolnie, mozna poszukac schematow gotowych bo tego na 100% jest pelno. Najlepiej znalezc jakis prosty tor optyczny na 9V ktory bedzie zalaczal przekaznik jak straci swiatlo.

zbirr
13-10-2011, 14:41
motyle nie spadające ale przelatujące ;) nie wiem czy były łapane i wypuszczane i musiały "tamtędy" przelecieć czy odwrotnie.
Skoro piszesz o prostych schematach możesz jakiś znaleźć "za mnie"? Nie bardzo się na tym znam. Coś ze schematu złożę bez problemu, ale ze znalezieniem czegoś odpowiedniego i łatwego będę miał problem. Wykształcenie mam techniczno-mechaniczne, z elektroniką nie jestem za pan brat.
pozdr.

leszekt
13-10-2011, 18:45
To powinno ci pomóc ale upewnij się jeszcze sam: http://www.circuitstoday.com/photocell-based-night-light
Przekaźnik można wstawić mniejszym. Przy pomocy R7 można wyregulować czułość.