PDA

Zobacz pełną wersję : Filmowanie spawania



pepe
07-10-2011, 08:47
Witam

Nie wiem czy to jest prawidlowy dzial, prosze o wyrozumialosc jezeli sie pomylilem.Posiadam lustrzanke eos 550d. Czy musze dokupic jakis specjalny srzet zeby nakrecic 3 minutowy film spawania ?Chodzi o robota spawalniczego (jego calosc) ale na filmie znajdzie sie takze luk spawalniczy.
Czy jest o niebezpieczne dla mojego aparatu ?(mam zalozony filtr uv)

prosze o odpowiedz
z gory dziekuje i pozdrawiam

zbirr
07-10-2011, 09:57
nie mam pojęcia ale wydaje mi się że wszystko zależy od tego co chcesz uchwycić. Czy szeroko scenę i biały placek na łuku, czy sam przetop i prowadzenie łuku czyli środek ok, brzegi ciemno. Na chłopski rozum spróbuj przez maskę czy przyłbicę, jeśli za mocno ciemno to może jakiś filtr polaryzacyjny.
Kiedyś pracowałem na spawarkach i zgrzewarkach w Tower Automotive, w zakładach produkujących blacharkę do VW, Audi i Japończyków ale nigdy nie zastanawiałem się jak to sfilmować, a teraz nie sprawdzę bo inna praca.

janmar
07-10-2011, 10:06
Filtr UV nie chroni przed olśnieniem.Jeśli łuk blisko to nie wiem jak moze zareagować światłomierz np. a i nasze oczy.Trzeba takie filmowanie przemysleć i zaplanowąć pod kątem bezpieczeństwa naszego i sprzętu..
Jakie ujęcia ,jaką ogniskową.Każdy czasami zerknął sobie a słonce w pełnym dniu.Podobny efekt można uzyskać przy nieuważnym filmowaniu spawania.Myślę że do ujęć samego łuku jak i bliższych procesu spawania niezbędne jest ograniczenie jaskrawości filtrem tak działającym.

mkev
07-10-2011, 11:14
kiedyś co prawda nie nagrywałem spawania, ale robiłem podczas tej operacji zdjęcia.
Światłomierz nie miał żadnego problemu, trzeba jedynie pamiętać o zachowaniu większej odległości, żeby rozgrzane iskry nie chciały dosięgnąć aparatu, bo jak kapnie Ci na optykę, to masz po zabawie. Ew zabezpieczy Cię filtr jakiś najtańszy, ale i tak nie podchodziłbym zbyt blisko, nie chcesz mieć chyba plam na tubusie czy korpusie?
Stąd też polecam długie ogniskowe, obiektywy typu tele-macro jeśli chcesz robić szczegół.

Jeśli, będziesz chciał jechać na automacie, to pamiętaj, że jasny łuk ściemni Ci obraz i robot może być mało widoczny. Znowu trzymając robota w 'jasności' łuk będzie przepalony, ale to wynika tylko z dużej jasności.

VomitroN
07-10-2011, 20:29
TUTAJ (http://photo.stackexchange.com/questions/12590/how-can-i-photograph-welding) kilka prostych porad, tyle że chodzi o fotografowanie.

Jedno zdanie przypadło mi szczególnie do gustu :
"...welding photography is way hotter than wedding photography..." :lol:

wojciech794
08-10-2011, 18:20
Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć tyle że filmowanie może być trudniejsze od zrobienia samego zdjęcia.Uchwycenie samego łuku spawalniczego jest niebezpieczne dla aparatu oraz osoby fotografującej.Ja robiłem zdjęcia kitem a z przodu przyłożyłem wyciągniętą szybkę z przyłbicy spawalniczej o numerze filtra 10. Filtry spawalnicze różnych firm dają inne zabarwienie , jedne zielone, drugie brązowe.Oczywiście na ręce którą trzymałem filtr miałem założoną rękawice spawalniczą, inaczej można się oparzyć już po 1-2 minutach, i to naprawdę boleśnie! Poniżej przykład:


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img215.imageshack.us/img215/4605/9711055.jpg)