PDA

Zobacz pełną wersję : Jak oświetlić?



bajej
04-10-2011, 20:28
Hej,

Mam do zrobienia zdjęcie obuwia zimowego. Obuwie jest wysokie, pod samo kolano i na obcasie. Ma być na białym tle.
Mam do dyspozycji Yongnuo 565, canona 50d, 4 zarówki światła stałego (po 2 na statyw) chyba 40W, wiem, ze słabe oraz namiot bezcieniowy
Wysokość buta wymusza poniekąd pionowy kadr, ale wtedy lampa pomimo obracanej głowicy świeci lekko z boku. Pojawia się ostry cień z tyłu, a but jest nierówno oświetlony (góra jaśniej).

Jak sobie z tym lepiej poradzić?


przy okazji temat może zostanie dla potomnych z podobnymi problemami ;)

Nozyk
05-10-2011, 13:07
zeby uniknąc cienia dobrym rozwiązaniem bedzie oswietlic tło lampą (jak nie masz wyzwalaczy to fotocelą)a moze tymi zarowkani rownomiernie fotografowany przedmiot.

czerwiniak
05-10-2011, 13:39
Najlepiej na warsztaty się udać, ew. kombinować do bólu.

naras
05-10-2011, 14:12
Plus jeszcze jedna opcja, wywołać dobrze RAW, tj. lekko jaśniejszą partię buta przyciemnić. Raczej nie będzie to wyglądać, że jedna połówka przepalona, a druga ledwo naświetlona, myślę, ze różnice będą na tyle małe, że można to skorygować w RAW, a jeśli chodzi o cień to kontra z tych żarówek nie da rady ?

bajej
05-10-2011, 19:21
Cóż, probowałem kontrą i było tak sobie. Troche kombinowania i zadowalajacy efekt uzyskałem przy uzyciu wbudowanej fotoceli i umieszczeniu lampy dosyc wysoko, wycelowanej w sufit namiotu. Lampa na poł mocy. Odbite światlo dosyć dobrze oświetliło przedmiot, a 2 lampy po bokach namiotu dodały troche porządanych refleksów. Do tego Raw i drobne korekty :).

Temat do zamknięcia, albo niech żyje dla podobnych problemów. Decyzja nalezy do modów ;)

Janusz_K
05-10-2011, 20:01
A czemu nie zrobisz buta na jakimś konkretnym tle, które później będzie można wymaskować i po prostu wyrzucić - będziesz miał białe tło i bez cieni. Stawiasz buta na szybie, pod szybą zaokrąglony kawałek tła (w ostateczności arkusz brystolu), a oświetlenie halogenkami, kupionymi hurtowo (2 razy po 4 sztuki rozwiązuje sprawę) w najtańszym supermarkecie. Halogenki z odblaskiem mocujesz na kawałkach sztywnego drutu i masz reflektory do takiej "produkcji". Oczywiście, nawet jak zastosowałeś brystol, to go później maskujesz i usuwasz.

To jedyna metoda, żeby wszystko wyglądało profesjonalnie, a żeby nakłady zamknęły się w kwocie 100 złotych. Aparat, rzecz jasna na statywie, bo tu bawienie się głębią ostrości, to rozmazanie buta, a nie zdjęcie do katalogu.

bajej
05-10-2011, 21:17
jest to jakas metoda, ale wolałbym zrobić jak najwięcej na etapie robienia zdjęcia, niż później maskować np 100 zdjęć ;).