PDA

Zobacz pełną wersję : Hurtowo RAW to JPG



riwo
04-10-2011, 17:38
Zastanawiam się jakie macie sposoby ma masową obróbkę i konwersję zdjęć z RAW do JPG. Chodzi mi np. o zwykłe zdjęcia z wakacji, których jest za dużo żeby się bawić z każdym zdjęciem po kolei.
Ja stosuję w Photoshopie Image Processor z akcją:

Zmniejszam obraz do rozsądnych wymiarów.
Ostrzę sposobem Janusza Body (Find Edges..)
Konwertuję do sRGB i 8bit
i koniec.

Trochę to trwa, czasem PS się powiesi. Ale da się z tym żyć.

Może macie inne lepsze/alternatywne metody, którymi chcecie się podzielić..

Qba1983
04-10-2011, 19:13
hmm... nie wiem po co sobie tak utrudniac.
otwieram bridge otwieram folder z fotami, potem ctrl+a, ctrl+r otwiera sie ACR
klikam zaznacz wszystko wybieram profil na camera standard(lub inne w zaleznosci od zawartosci tersci) w kolejnej zakladce wyostrzam (zasada podobna do tej Janusza) czasem auto iso lub auto ekspozycje(. wybieram wielkosc zdjecia do przerobienia i przerabiam na jpg.
chyba nie ma nic szybszego.

marszull
04-10-2011, 20:10
ja hurtowo obrabiam w LR

adawro
04-10-2011, 22:43
Normalnie DPP (Digital Photo Professional) od lustrzanek Canona
zaznaczam ctrl+a i daje "batch process" ustawiam ewentualne zmniejszenie, jakość jpg itd i uruchamiam

riwo
05-10-2011, 10:55
Właściwie nie pomyślałem, że można wszystko zrobić w ACR. Faktycznie jest tam opcja synchronizacji parametrów. A o tych profilach będę musiał gdzieś poczytać.
Dzięki za opcje.
DPP i LR będę musiał kiedyś spróbować..

MORFu
05-10-2011, 16:29
ja hurtowo obrabiam w LR

Możesz rozwinąć odpowiedz?

siudym
05-10-2011, 16:59
ale jaki problem pokopiowac ustawienia w LR do wszystkich zdjec, zaznaczyc wszystkie rawy i dac export do jpg? Z WB bedzie roznie, ale jakies ostrzenie, recovery lekkie, kolorki podpicowac dla calosci itd. Lub jakis presecik z filtrem na calosc.

czerwiniak
05-10-2011, 17:00
Możesz rozwinąć odpowiedz?

Pewnie koledze "chodziło" o synchronizację.
W LR też tak robię jak mam w miarę podobnie naświetlone pliki.
Fajnie to działa jak chcesz mieć na wszystkich fotach podobną temp. barwową, ex pozycję, winietę itp.
Jest bardzo dużo możliwości.

krolewicz
05-10-2011, 18:31
jak robisz zdjęcia z wakacji i nie chce Ci się potem ich obrabiać i przerzucasz wszystko jak leci, to po co robisz te rawy ?:)

flankerp
05-10-2011, 19:30
jak robisz zdjęcia z wakacji i nie chce Ci się potem ich obrabiać i przerzucasz wszystko jak leci, to po co robisz te rawy ?

wyjałeś mi to z ust :D :D :D

Ja hurtowo robie albo JPG szczególnie jak Panoramy a jeżeli zdjęcia sa problematyczne (ciemne miejsca albo pogoda do d...py i trzeba ratować, to wtedy poświęcam trochę czasu na zabawę w LR i hurtowo exportuje z ostrzeniem do .jpg

Krótko, prosto i zwięźle...

riwo
05-10-2011, 23:11
jak robisz zdjęcia z wakacji i nie chce Ci się potem ich obrabiać i przerzucasz wszystko jak leci, to po co robisz te rawy ?:)

W sumie to spodziewałem się takiego pytania i nie wiem dlaczego od razu o tym nie powiedziałem..
Może nie zawsze, ale często się zdarzy kilka dobrych zdjęć, nad którymi będę chciał dłużej popracować i warto mieć je w rawach. A nie zawsze są to sytuację kiedy na coś konkretnego poluję i ustawiam specjalnie raw. (albo się zapomnę).
Tak to sobie wymyśliłem, że mogę sobie pozwolić na trochę zamieszania z dłuższą obróbką zdjęc po wyjeździe, żeby mieć te ew. dobre ujęcie w raw.
Tylko chciałem się poprostu dowiedzieć jak inni sobie z tym radzą i spróbować usprawnić moją metodę.

janmar
05-10-2011, 23:42
Nie śpieszę się.Robię na wyjeżdzie w ciekawe miejsce duużo.
Na spoko oglądam i jesli trzeba ,wybieram pakiet obowiązkowy,grzecznościowy,prezentowy,demonstrac yjny.
Niewiele dwadzieścia trzydzieści góra,łatwych.I tak mało kto poza fotografującymi to dokładnie obejrzy.
Reszta jak wino.Dojrzewa,leżakuje okresowo selekcja i próby obróbki do TIFów.
I wreszcie kiedyś zaczynam dłubać a niektóre odkładać ,duble wyrzucać.
Dystans bardzo dobrze IMHO wpływa na ocenę i obróbkę.
Fotografuję dla siebie i tylko to robię co mi daje frajdę .Kiedyś starałem sie pilnie odrobić te lekcje ale zwykle po czasie widziałem to inaczej,dojrzalej.
Robię RAW .Arhiwizuje TIFY.Pozwala to na ogół zawsze wyratować zdjęcie w razie co
Lepsze nawet 10 zdjęć w roku ale dobrych niz setki JPEGów w pośpiechu tłuczonych.IMHO.

niechcemisie
06-10-2011, 09:09
Nic dodać, nic ująć. Zawsze robię fotografie na wycieczkach takie, które nie są do zaprezentowania. traktowane są jako pamiątka, na którą co jakiś czas chce się spoglądać.
Obrabiane są kilka razy, bo co jakiś czas wpada nowy pomysł na obróbkę.

23gucio
07-10-2011, 20:58
A ja przetwarzam w IrfanView, szybki i madry program i jednoczesnie dobra przegladarka.
Natomiast pojawil mi sie problem z ktorym nie moge sobie poradzic. Uzywajac przetwarzania wsadowego zmieniajac z Raw na Jpeg pojawia mi sie zóty zafarb na zdjeciach, czyli po konwertacji nie wygladaja one jak oryginalne lecz jakoby ze rozstrojonym WB, probowalem na wiele sposobow, nawet nie zmieniajac zadnych opcji oprocz konwercji na Jpeg.
Czy ktos mial taki przypadek a moze slyszal i moze pomoc. Zaznaczam ze przy pojedynczej zmianie z Raw na Jpeg jest wszystko ok nie uzywajac przy tym przetwarzania wsadowego.
Z gory dzieki za pomoc i sugestie.

Dragunov
07-10-2011, 21:08
Do hurtu i masówki to DxO, ale jak widać każdy ma swój sposób. :)

westu
11-10-2011, 08:56
U mnie króluje Lightroom. Teraz już nie wiem jak można bez tego programu żyć obrabiając jakieś duże zlecenie albo zdjęcia z wakacji właśnie. Szybkie i jasne katalogowanie, opcja eksportu, tagi i gwiazdki, flagi - wszystko się przydaje.

gadget_zary
11-10-2011, 10:28
A może w tej sytuacji zapis RAW + JPEG byłby rozwiązaniem, karty nie są teraz wcale takie drogie a plików z 400d to się na nie sporo zmieści. Masz wtedy "masówkę" w postaci JPEG + RAWY dla tych kilku ujęć.

Ja nawet zdjęcia z wakacji zawszę robię w RAW, całość wrzucam do LR i powoli wybieram sobie zdjęcia które się odróżniają od innych a resztę jedynie koryguję odrobinę i eksportuję do JPEG.