PDA

Zobacz pełną wersję : Mierzenie na karte i histogram do prawej



Jarek Jaworski
07-01-2006, 00:10
Mierzenie swiatla na szara karte ma ta zalete, ze mierzysz zawsze na to samo, jest powtarzalnosc wynikow.
Uniezalezniasz sie od tego co matryca sobie wymysli. Sprawdza sie to zwlaszcza przy kontrastowych scenach.
Karta ma wymiary 10 x 12 cm, akurat na wyciagniecie reki swobodnie mozna wcelowac pomiarem "punktowym" canona. Nosze ja w kieszeni koszuli, a jak czesto musze mierzyc swiatlo, to z przyzwyczajenia trzymam w rece, zdarza sie ze i 10 minut, po prostu zapominam o tym.
Polecam szara karte Kodaka

Zyklon
07-01-2006, 10:10
dzięki za wskazówki

kami74
07-01-2006, 21:49
To ja też mam pytanko. Jak to sie robi? Wyciągasz kartę celujesz w nią obiektywem, blokujesz ekspozycję przekadrowywujesz i pstrykasz czy jakoś inaczej ???

Jac
08-01-2006, 00:35
nie nie blokujesz ekpozycji, pracujesz w trybie M, ustwaiasz na szara karte z korekta +2/3 i juz jest ok, pozniej nie przejmujesz sie wskazaniami swiatlomierza, ale sprawdzasz histogram, ma byc 'do prawej'

kami74
08-01-2006, 01:11
Czyli po kolei. Mierze na kartę ustawiając T lub A żeby było wedle światłomierza "prześwietlone" o 2/3 EV i pstrykam zerkając na histogram i w razie czego korygując parametry żeby był "do prawej". Am I right ?

Jac
08-01-2006, 01:18
Czyli po kolei. Mierze na kartę ustawiając T lub A żeby było wedle światłomierza "prześwietlone" o 2/3 EV i pstrykam zerkając na histogram i w razie czego korygując parametry żeby był "do prawej". Am I right ?
tak ustawiasz sobie przeslone i czas w trybie M +2/3 lub cos kolo tego cykasz fotke 'histogram do prawej' i jest ok.. chowasz karte i robisz zdjecia...

kami74
08-01-2006, 14:37
cykasz fotke 'histogram do prawej'
Już kiedyś się pytałem co to znaczy i nawet dostałem linka do strony po angielsku, ale mało z tego zakumałem. Mógłby ktoś mi wyjaśnić to pojęcie jak pastuch krowie ???

-=Festyk=-
08-01-2006, 14:41
Już kiedyś się pytałem co to znaczy i nawet dostałem linka do strony po angielsku, ale mało z tego zakumałem. Mógłby ktoś mi wyjaśnić to pojęcie jak pastuch krowie ???
Tu jest ładnie wytłumaczone:
http://www.cdrom.pl/index.php?title=Histogram

kami74
08-01-2006, 21:47
Ja rozumiem i umiem interpretować histogram. Interesuje mnie termin "naświetlanie do prawej". Czy naświetlanie do prawej należy rozumieć takie naświetlenie zdjęcia, żeby "ciężar" histogramu był po prawej strone ?

Vitez
09-01-2006, 01:55
Odprysk z tego watku w Szkole CB: http://canon-board.info/showthread.php?t=7615 przenioslem tutaj.