PDA

Zobacz pełną wersję : 100-400 L - ogromny opór pierścienia MF



levybike
27-09-2011, 19:24
Witam serdecznie,

Niestety dziś mój obiektyw 100-400 zaczął szwankować. Awarii uległ pierścień manualnego ustawiania ostrości. Opiszę dokładnie na czym polega usterka.
Dziś ręcznie ustawiając ostrość, usłyszałem dziwne "delikatne chrobotanie" przy zmianie ostrości (w pewnym zakresie, nie przy całym obrocie). Wyczuwalny był minimalnie większy opór. Z każdym obrotem musiałem wkładać w pierścień co raz to większej siły, ponieważ opór oraz chrobotanie zwiększało się. W tej chwili, żeby przekręcić go, choć o 45*, trzeba użyć tyle siły, jak przy odkręcaniu zapieczonej śruby. Po prostu jakby coś go blokowało. Co to może być? Ile będzie kosztowała naprawa (orientacyjnie)? Czy ktoś miał podobny problem?

Za pomoc, z góry dziękuje,

levybike

Bogdan56_Ch
27-09-2011, 19:53
Wycena naprawy na żytniej jest bezpłatna. Tak naprawde to nikt nie jest w stanie ocenic ile to będzie kosztować.

must.know
27-09-2011, 20:05
Wycena naprawy na żytniej jest bezpłatna. Tak naprawde to nikt nie jest w stanie ocenic ile to będzie kosztować.

Bardzo cenna uwaga. Chyba po to jest podforum "awarie usterki problemy" aby zadawać właśnie takie pytania - Jeśli nie masz nic do powiedzienia w powyższej kwestii to nie zabierasz głosu - zaś odpowiedz jak wyżej można wkleić w FAQ.

Podobny problem tu (http://forums.dpreview.com/forums/readflat.asp?forum=1029&message=14705660&changemode=1), można się zapytać autora jak wygląda sprawa naprawy.

Kolekcjoner
27-09-2011, 20:52
Jeśli nie masz nic do powiedzienia w powyższej kwestii to nie zabierasz głosu -

Bardzo bym prosił żeby powstrzymać się od takich uwag.

levybike
27-09-2011, 20:59
Bogdan56_Ch, niestety na do Wawy mam ponad 300 km, więc trochę odpada.

Jutro zawozię obiektyw do Lublina, zobaczymy co powiedzą i na ile wycenią.

Em Es
27-09-2011, 21:52
czytając to forum tylko się utwierdzam w tym że uprzejmość to taka typowa polska cecha :mrgreen:

Sunders
27-09-2011, 22:14
Bogdan56_Ch, niestety na do Wawy mam ponad 300 km, więc trochę odpada.

Możesz spokojnie wysłać kurierem na Żytnią. Mailem wytślą Ci wycenę do zaakceptowania. Jeśli się nie zgodzisz odsyłają, a Ty płacisz tylko za kuriera.

zbychu
27-09-2011, 23:17
I jak na moje to jakiś piasek w gwintach, nie kręć nim już w ogóle, żeby nie zetrzeć ich jeszcze bardziej.

Goomis
27-09-2011, 23:25
Wydaje mi się, że poszło pewnie takie sprzęgiełko, które umożliwia ostrzenie manualne przy włączonym automacie (FTM). Tak z ciekawości: AF działa?
Awaria tego elementu może być dwojaka - kręcisz pierścieniem bez rezultatu albo nie możesz kręcić wcale.

levybike
28-09-2011, 07:36
Af działa poprawnie.

Awaria dokładnie wygląda tak, że pierścień MF działa i ustawia ostrość, ale stawia taki opór, że prawie we dwóch trzeba kręcić :)

Goomis
28-09-2011, 08:41
Af działa poprawnie.

Awaria dokładnie wygląda tak, że pierścień MF działa i ustawia ostrość, ale stawia taki opór, że prawie we dwóch trzeba kręcić :)

Tak jak mówię poszło sprzęgiełko od FTMa i blokuje Ci pierścień MF.
Odeślij na Żytnią raczej nie będzie to wielki koszt.

levybike
28-09-2011, 15:56
Dziś byłem przy okazji w Lublinie i oddałem obiektyw do serwisu. Zobaczymy ile wyniesie koszt naprawy. Na pewno będę konsultował to z wami, ponieważ za pewne macie większe doświadczenie w sprawach naprawa-serwis-cena. Pan, który mnie obsługiwał (nie jest szefem, który będzie naprawiał, nie do końca chyba wiedział co tam może być zepsute), powiedział mi, że taki koszt to zazwyczaj kilkaset złoty. Zobaczymy co powie szef, gdy zadzwoni do mnie (mam czekać około tygodnia). Uszkodzenie jest typowo mechaniczne, z elektroniką wszystko OK, więc mam cichą nadzieję, że nie wydam majątku na naprawę :-x

p3cpl
30-09-2011, 13:19
Pod gumowym pierścieniem są malutkie śrubki - często się wykręcają i stają "na sztorc" co powoduje zablokowanie pierścienia, Nie kręć tym bo uszkodzisz i tyle z tego będzie.

Napraw ajest bardzo prosta, wystarczy deikatne podważyć gumę na pierścieniu zsunąć ją, w kierunku w którym jest więcej miejsca, (jest dosyć rozciągliwa więc bez obaw) i dokręcić wszystkie śróbki powino być ich canajamniej 6 lub 8, częśc z nich jest widoczna od razu, częśc po przekręceniu pierścieniem ostrości.

Do naprawy potrzebny jet malutki wkrętak krzyżakowy (philips), płaski wkrętak do podważenia gumy i 10 minut czasu

kuzi4
30-09-2011, 21:54
Jak będziesz zaglądał po gumę pierścienia to koniecznie z uwagą - pilnuj, żeby Ci któraś ze śrubek nie wypadła. Są dość małe - mi szukanie jednej w wysokim dywanie zajęło 25 minut, w tym 15 z magnesem... Ale udało się :)

szycho
30-09-2011, 22:01
Wycena naprawy na żytniej jest bezpłatna. Tak naprawde to nikt nie jest w stanie ocenic ile to będzie kosztować.
Jak się dobrze pogada przez telefon to i można się dowiedzieć.
Jakiś czas temu mailowałem w sprawie wyceny naprawy pierścienia zoom'u. Otrzymałem oficjalnego maila, że muszę podesłać obiektyw.
Kilka dni później zadzwoniłem pogadałem i otrzymałem odpowiedź. Może nie na 100% pełna wycena, ale koszt w jakim powinna się sprawa zamknąć.
No i ciułam kasę...;)

kuzi4
30-09-2011, 22:17
To fakt, czasem można się dowiedzieć o orientacyjnych kosztach naprawy/usługi przez telefon. Ale to nie są łatwe rzeczy :D

levybike
04-10-2011, 17:08
Dziś zadzwonił do mnie Pan z serwisu. Otóż do środka obiektywu dostał się jak on to określił, "sopel piachu", który zablokował pierścień i utworzył chropowatą powierzchnię. Ponoć naprawa polegała na ponownym zeszlifowaniu powierzchni, nasmarowaniu i ogólnej konserwacji. Koszt 250zł. Jeśli obiektyw będę miał w ręku (jestem na studiach, dopiero po koniec miesiąca go zobaczę), to opiszę wam jak się sprawuje.

kuzi4
04-10-2011, 22:07
Opisz koniecznie. Swoją drogą cena dość wysoka, ale cóż - w ASO zawsze roboczogodzina jest droga...

STR8
07-10-2011, 18:36
Opisz koniecznie. Swoją drogą cena dość wysoka, ale cóż - w ASO zawsze roboczogodzina jest droga...

Cena wydaje mi się odpowiednia do wykonanej usługi, ciekawi mnie tylko czy w przyszłości można sobie samemu poradzić z taką usterką. . .

Goomis
07-10-2011, 20:58
250zł to nie tak dużo. Jeżeli przy okazji przesmarowali całe szkło itd.
Sam przegląd na zasadzie rozkręcenie, przesmarowanie, justowanie i skręcenie to ok. 200zł dla 70-200/2.8 i wcale nie uważam to za zdzierstwo więc moim zdaniem cena uczciwa.

tryton
09-10-2011, 09:52
Sopel piachu? Mówił o wielkości tego obiektu? Ciekawi mnie po prostu jak duże ciało obce jest się w stanie wcisnąć do środka.

levybike
09-10-2011, 14:56
Sopel piachu?

Jest to określenie Pana z serwisu. Przypomniało mi się, że jakieś 2-3 dni przed awarią kładałem aparat na ziemi, z ze sporą zawartością drobnych frakcji. Możliwe, że przez to załatwiłem obiektyw.

levybike
28-10-2011, 10:28
Wczoraj, gdy wróciłem do domu, miałem okazję potestować swój obiektyw. Pierścień MF został naprawiony, otrzymałem 9 miesięcy gwarancji na wszelki wypadek. Jedynie pojawił się minimalny skok jałowy na pierścieniu, który mi zupełnie nie przeszkadza. Obiektyw ostrzy jak należy, optyka nie została ruszona, IS podobnie. Także ode mnie płyną pozytywne opinie dla serwisantów z Lublina.