PDA

Zobacz pełną wersję : Mam 15 tyś zł. Na co przeznaczyć?



pwicher
19-09-2011, 14:07
Chciałbym zasięgnąć Waszej opinii, jako profesjonalistów, w dziedzinie sprzętu na temat takiego zadania. Mam 15 tyś zł brutto na sprzęt, z którego chciałbym korzystać podczas wykonywania zdjęć na weselach, ślubach, uroczystościach. Chciałbym poznać Wasze opinie i propozycje jaki sprzęt powinienem zakupić. Dodam, że chciałbym posiadać również 2 x lampy błyskowe + statywy + parasolki + wyzwalacze radiowe. Ja myślałem o takim zestawie:
C 5D
C 40D
2 x grip
S 70-300 2,8
C 17-40 4,0
2 x lampa
wyzwalacze, statywy, parasolki i inne potrzebne akcesoria

Co Wy na to?

Las3k
19-09-2011, 14:25
Ja bym raczej inwestował w stałki.

gavin
19-09-2011, 14:40
5D+24-70 2.8L + 100 2.0 + fisz + 2x580exII + 2gie 5D :P

Eddie
19-09-2011, 14:44
15 000 złotych brutto, nie poszaleje z tymi stałkami...

A 5D to 5D czy 5D2?

strideer
19-09-2011, 14:46
Szkoda kasy na gripy. Dwa korpusy, dwa szkła jakie dadzą Ci ekwiwalent 35 i 85 na pełnej klatce oraz lampa systemowa to wszystko czego potrzeba.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Shadow
19-09-2011, 15:00
Szkoda kasy na gripy. Dwa korpusy, dwa szkła jakie dadzą Ci ekwiwalent 35 i 85 na pełnej klatce oraz lampa systemowa to wszystko czego potrzeba.


Zgadza się. Na dzień dobry zapomnij o statywach, wyzwalaczach, parasolkach. Dwa body, przynajmniej jedno pełnoklatkowe by posiadało użyteczne wysokie ISO, dwie jasne stałki, lampa i tyle. Na inne bajery przyjdzie czas później kiedy zobaczysz jak Ci ta fotografia ślubna idzie.

kawo
19-09-2011, 15:54
Chciałbym zasięgnąć Waszej opinii, jako profesjonalistów, w dziedzinie sprzętu na temat takiego zadania. Mam 15 tyś zł brutto na sprzęt, z którego chciałbym korzystać podczas wykonywania zdjęć na weselach, ślubach, uroczystościach. Chciałbym poznać Wasze opinie i propozycje jaki sprzęt powinienem zakupić. Dodam, że chciałbym posiadać również 2 x lampy błyskowe + statywy + parasolki + wyzwalacze radiowe. Ja myślałem o takim zestawie:
C 5D
C 40D
2 x grip
S 70-300 2,8
C 17-40 4,0
2 x lampa
wyzwalacze, statywy, parasolki i inne potrzebne akcesoria

Co Wy na to?

myśle, że to raczej jakaś prowokacja... nie wierzę, że ktoś kto chce zająć się na poważnie foceniem nie wie jak sprzęt kupić, nie ma własnych preferencji... a jak nie wie to najpierw niech je pozna, a odpowiedź sama przyjdzie. sorrki, ale nie mogłem, staram się naprawdę nie być złośliwy.

pwicher
19-09-2011, 16:39
kawo, dlaczego uważasz, że to prowokacja? mam własne preferencje ale chciałem zasięgnąć porady Waszej ale jak widać bardzo często fora zamieniają się w lożę szyderców.

Bolek02
19-09-2011, 16:46
myśle, że to raczej jakaś prowokacja... nie wierzę, że ktoś kto chce zająć się na poważnie foceniem nie wie jak sprzęt kupić, nie ma własnych preferencji... a jak nie wie to najpierw niech je pozna, a odpowiedź sama przyjdzie. sorrki, ale nie mogłem, staram się naprawdę nie być złośliwy.

Każdy kiedyś zaczynał, a ta lista sprzętu to co niby jest, jak nie preferencje :)

tormentor
19-09-2011, 17:41
C 5D
C 40D
2 x grip
S 70-300 2,8
C 17-40 4,0
2 x lampa
wyzwalacze, statywy, parasolki i inne potrzebne akcesoria

Ja bym wywalił gripy póki co i za to 2 x C 5D. Z tanich stałek np. 35/2, 50/1.4, 85/1.8. Zamiast C17-40/4 możesz wyrwać Tamrona/Sigmę 17-35/2.8-4.0. Ja mam Tamrona i sobie chwalę.

ghrond
19-09-2011, 17:50
kawo, dlaczego uważasz, że to prowokacja? mam własne preferencje ale chciałem zasięgnąć porady Waszej ale jak widać bardzo często fora zamieniają się w lożę szyderców.

nie lożę szyderców a raczej ignorantów - bo jak nazwać osoby, które średnio co tydzień zakładają podobny wątek?

Jest mega wątek sprzęt do ślubów, który każdy kto dostaje dotację i nie wie co z nią zrobić powinien przeczytać i wyciągnąć wnioski - myślenie nie boli. Jak się czytać nie chce, to sorry, nie ma złotego środka, jeden woli stałki i stare piątki, inny 7d i zoomy.

Loża szyderców, dobre...

greg1981
19-09-2011, 22:25
Ja tutaj nie mogę zgodzić się z przedmówcą. na początku też miałem takie rozterki - kupic star 5d czy moze nowe 7d i jakiegos zooma typu tamron. Oczywiście jak miałem zapytać kogoś z forum to dostawałem epilepsji - wiedziałem ze zaraz zostanę zjechany, zaraz ktoś mi napisze człowieku nie wiesz czego chcesz io takie tam. Może poprostu człowiekowi trzeba wytłumaczyć aby zobaczył w czym jest sens i logika. Ja na poczatku kupiłem nowe 7d i 17-40, po kilku jednak zabawach próbach(bo to najlepsza praktyka) doszedłem do wniosku ze to jest lipa i poszedłem w stałki. najpier 85 1.8 a pozniej nieostra 50 1.4( jakos daje radę)/ To co jednak stało się ostatnio to całkowity zwrót akcji kupiłem 5d mark II i tu zaczęła się nowa era w mojej fotografii. Szkła które na cropie były fajne prz FF dostały skrzydeł a 7d leży w torbie i sam nie wiem po co ją trzymam chyba dla falcona. Chłopie chcesz acząć bawić się w fotografie(nie jest to łatwy kawałek chleba) nie słuchaj innych tylko poszukaj kolegi forumowicza idź i pobaw się 5d choćby starą - zobaczysz co to znaczy. Wiem wiem pomyślisz za stara zjechana 5d mam tyle dać co za nowego 7d ale powiem ci warto kupic stare 5d - no chyba ze bedziesz robił sport to wtedy zaczyna się inna polityka. Ja polecam z czystym sercem i po podobnych dewagacjach co ty - tylko i wyłącznie FF to inny świat. Pozdrawiam

ghrond
19-09-2011, 22:30
Wow. Rzeczywiście Amerykę odkryłeś. Potwierdziłeś tylko swoją wypowiedzią to, co wcześniej napisałem.

greg1981
19-09-2011, 22:38
Wow. Rzeczywiście Amerykę odkryłeś. Potwierdziłeś tylko swoją wypowiedzią to, co wcześniej napisałem.

Ale to nie chodzi o to ze Amerykę odkryłem tylko przez takich ignorantów jak ty zniechecasz ludzi do rozwijania się - myślałem, że po to jest to forum. Nie chcesz nic doradzic to po co wogóle sie wypowiadasz - idź otwórz sobie browara i pooglądaj Taniec z Gwiazdami.

strideer
19-09-2011, 22:45
No ale oczywiście, dla dzieci neostrady trzeba pisać po raz tysięczny to samo, więc proszę: idealny zestaw do ślubu na start -> 2x5d, 28/1.8, 50/1.4, 85/1.8.

Idealny zestaw to 5D i 35L :-)

ghrond
19-09-2011, 22:46
Idealny zestaw to 5D i 35L :-)

tak, ale raczej nie na start :)

strideer
19-09-2011, 22:48
tak, ale raczej nie na start :)

Dlaczego? Z wtórnego rynku to jest jakieś 8 tysięcy - połowa kwoty jaką dysponuje pytający.

greg1981
19-09-2011, 22:54
tak, ale raczej nie na start :)

A cóż wobec Ciebie jest najlepsze na start - wiem wiem link do postów o sprzecie potrzebnym do ślubów.

ghrond
19-09-2011, 22:55
o super, wątki znikają

janmar
19-09-2011, 22:56
Posprzątałem kłótnie nie wnoszące nic do wątku.Prosze o merytoryczne wypowiedzi.

wiktor2323
19-09-2011, 23:15
Dlaczego? Z wtórnego rynku to jest jakieś 8 tysięcy - połowa kwoty jaką dysponuje pytający.

A za drugą połowe kupić drugie 5D i 85/1,8 ;)

greg1981
19-09-2011, 23:29
A za drugą połowe kupić drugie 5D i 85/1,8 ;)

Dokładnie tak zrób. Ewentualnie kup 5d mark II i za resztę drugie 5d i nie koniecznie obiektywy L tylko na jednym 28 a na drugim 85.

Parteq
20-09-2011, 01:25
Dokładnie tak zrób. Ewentualnie kup 5d mark II i za resztę drugie 5d i nie koniecznie obiektywy L tylko na jednym 28 a na drugim 85.

Wg mnie na poczatek nie jest Ci potrzebne 5dmkII.
Swietnym rozwiazaniem bedzie 5dmkI x2 + 35L lub 24L(mkI) i 85 1.8.
Przy uzywkach moze zostanie Ci jeszcze na lapme.

To jest absolutnie subiektywna ocena bo lubie pracowac stalkami.
Nie idz w cropa jezeli cenisz sobie jakosc i nie chcesz stracic na zabawie w sprzedawanie za kilka miesiecy body, bo sam sie przekonasz ze 7D to nie to co 5dmkI.

igor58
20-09-2011, 07:47
Przestańcie doradzania zakupu piatek, bo to są apraty-widma (gdzie są, kto je widział w dobrym stanie??). Leżą i czekają? Chore!

gervee
20-09-2011, 09:11
Chciałbym zasięgnąć Waszej opinii, jako profesjonalistów, w dziedzinie sprzętu na temat takiego zadania. Mam 15 tyś zł brutto na sprzęt, z którego chciałbym korzystać podczas wykonywania zdjęć na weselach, ślubach, uroczystościach. Chciałbym poznać Wasze opinie i propozycje jaki sprzęt powinienem zakupić. Dodam, że chciałbym posiadać również 2 x lampy błyskowe + statywy + parasolki + wyzwalacze radiowe. Ja myślałem o takim zestawie:
C 5D
C 40D
2 x grip
S 70-300 2,8
C 17-40 4,0
2 x lampa
wyzwalacze, statywy, parasolki i inne potrzebne akcesoria

Co Wy na to?

Zakładam, że masz czym się poruszać (masz samochód/motocykl/rower). Jeśli nie to 15 tys. zbyt wielką kwota nie jest a jakoś na te zdjęcia dojechać musisz. Przydałoby się też pewnie jakieś oprogramowanie, w którym zdjęcia obrobisz (no chyba, że jesteś zwolennikiem zdjęć "prosto z puszki").

Stary 5D - fajnie byłoby kupić niedrogo i w doskonałym stanie ale chyba to trochę jak z żartu "takie rzeczy to tylko erze" ;). 5D MKII zjada Ci na starcie połowę budżetu (z ceną ok 7,5 tys zł).
Lampa - Canon 430 EXII zje kolejnego tysiaka (ceny rosną jak głupie jak obserwuję ostatnio). Zostaje Ci po lampie 6,5 tys. No i teraz żonglerka.
Gripy, statywy i cały ten śmietnik daruj sobie ... kupisz to później jak będziesz mieć za co ;) (jeśli zarobisz na zdjęciach lub czymś innym).

Mając 6,5 tys. zapomnij o czerwonych paskach na obiektywie jeśli chcesz mieć więcej niż jedno szkło. No a co na początek (w nawiasie ceny nówek)?
Canon EF 28mm f/1,8 USM (1800 zł)
Canon EF 50 mm f/1.4 (1380 zł)
Canon EF 85 mm f/1.8 (1450 zł) lub Canon EF 100mm f/2.8L Macro IS USM (3150 zł)

Canon EF 16-35mm f/2,8L II USM (5200 zł) - to jeśli nie kupowałbyś lampy.

lub (też nie kupując lampy)
Canon EF 28mm f/1,8 USM (1800 zł)
Canon EF 50 mm f/1.4 (1380 zł)
Canon EF 135mm f/2L USM (4200 zł)


Canon 40D bardzo fajne body zapasowe mógłbyś dokupić w późniejszym okresie (dość dużo dostępnych z małym przebiegiem).

No ale zasadniczo ;) to TY masz wiedzieć czego oczekujesz od swoich zdjęć (no a sprzęt to tylko środek do realizacji celu).

darecky
20-09-2011, 09:28
pwicher pisząc o kwocie brutto może sugerować zakupy a FV czyli nowe, tutaj trzeba to doprecyzować aby coś droadzać.
Myślę, że jak chce coś nowego to
5dmk2 ~7,5k
C28/1,8~1,8k
C85/1,8 lub C100/2,0~1,4-1,7k
EX 580II~1,5k
ex420II~1,0k
karty sandisk 2x0,15 k
4xbaterie nawet taniochy z netu po 20-40pln
zapas (oraz do 85 - zbliżenia) jakieś 20/30d~1,0k i będzie gitara.
gimp + DPP za 0 pln (ewentualnie Lightroom za 1,0 k)

i powinniśmy zmieścić się w zakładanym budżecie

igor58
20-09-2011, 09:50
a pytał ktoś, czy kolega w ogóle umie zdjęcia robić?

xsardas
20-09-2011, 09:57
Chciałbym zasięgnąć Waszej opinii, jako profesjonalistów, w dziedzinie sprzętu na temat takiego zadania. Mam 15 tyś zł brutto na sprzęt, z którego chciałbym korzystać podczas wykonywania zdjęć na weselach, ślubach, uroczystościach. Chciałbym poznać Wasze opinie i propozycje jaki sprzęt powinienem zakupić. Dodam, że chciałbym posiadać również 2 x lampy błyskowe + statywy + parasolki + wyzwalacze radiowe. Ja myślałem o takim zestawie:
C 5D
C 40D
2 x grip
S 70-300 2,8
C 17-40 4,0
2 x lampa
wyzwalacze, statywy, parasolki i inne potrzebne akcesoria

Co Wy na to?

Lepiej zrobisz wydając tą kasę na coś innego niż sprzęt fotograficzny skoro nie wiesz czego będziesz używał, lub czym chciałbyś robić zlecenia ślubne. Po tym co napisałeś widać że kompletnie brak Ci jakiejkolwiek wiedzy w temacie realiów robienia reportaży w domach, kościołach i salach weselnych.

Może zamiast na sprzęt fotograficzny kup sobie jakieś książki z tego zakresu fotografii, zapisz się na dobre warsztaty, dzięki którym rozjaśnisz sobie nieco obraz sytuacji związanej ze zdjęciami ślubnymi itd. itp.


Dlaczego? Z wtórnego rynku to jest jakieś 8 tysięcy - połowa kwoty jaką dysponuje pytający.


A za drugą połowe kupić drugie 5D i 85/1,8 ;)


A za co kupi komputer i oprogramowanie do obróbki? Przecież mając dotacje pwicher ma założoną działalność i musi na nią nabyć licencje... a oprogramowanie nie jest tanie ;) Poza tym powinien mieć tez środki na zrobienie sobie strony promującej swój dorobek w dziedzinie fotografii no i co jest bardzo ważne wykupić usługi związane z promowaniem swojej osoby w internecie i poza nim :)

ghrond
20-09-2011, 11:06
igor, xsardas- nie ma sensu, i tak zostaniecie posądzeni o ignoranctwo a przy próbie dyskusji posty zostaną wycięte ;)

MacGyver
20-09-2011, 11:21
....a przy próbie dyskusji posty zostaną wycięte ;)
Kolega chyba fora pomylił. My tu na prawdę bardzo mało postów wycinamy (poza nabijaniem mającym na celu uzyskanie uprawnień do giełdy), jeśli już to przenosimy :-)

Las3k
20-09-2011, 11:28
a pytał ktoś, czy kolega w ogóle umie zdjęcia robić?
Jak dla mnie offtop. W najgorszym wypadku kupi, to się nauczy, co za różnica i co to wnosi do wątku?

igor58
20-09-2011, 11:32
może i oftop; najpierw zrobiłem prawo jazdy, potem pytałem fachowców, jakie auto kupić. ale może to zbyt stereotypowe i niedzisiejsze myślenie. skończylem!

MC_
20-09-2011, 11:36
Całe szczęście, że do robienia zdjęć, nawet zawodowo, nie trzeba pozwoleń :roll:

MacGyver
20-09-2011, 11:36
W najgorszym wypadku kupi, to się nauczy, co za różnica i co to wnosi do wątku?
No właśnie niekoniecznie. Równie dobrze wtopi masę kasy i nic z tego nie wyjdzie bo fotki będą wyglądać jak robione 1000D z kitem na programie zielony kwadracik. Sporo już było na CB takich przypadków ;-)
Pytania o zakup na raz całego zestawu sprzętu budzą takie podejrzenia, chyba że zadaje je ktoś przesiadający się z innego systemu.

Cluer
20-09-2011, 12:08
No właśnie niekoniecznie. Równie dobrze wtopi masę kasy i nic z tego nie wyjdzie bo fotki będą wyglądać jak robione 1000D z kitem na programie zielony kwadracik. Sporo już było na CB takich przypadków ;-)
Pytania o zakup na raz całego zestawu sprzętu budzą takie podejrzenia, chyba że zadaje je ktoś przesiadający się z innego systemu.

no nie bardzo - gdybym chciał przejść na żółta stronę mocy to na dziś wiedziałbym dokładnie co mi nie odpowiada w Canonie. Inaczej nawet nie dopuszczałbym do siebie takiej myśli. Bo i po co ?
Jeżeli ktoś zmienia to raczej musi mieć jakiś powód. chyba, że miał np. D40 + kit i pomyślał, że jak kupi jakiegokolwiek Canona to jego zdjęcia będa od razu super i wspaniałe. Ale ten profil klienta nie ma wolnych 15tys. :)

Do wszystkiego trzeba dojrzeć. Jeżeli nie wiesz czego potrzebujesz to znaczy, że tego nie potrzebujesz :P Nasze posty to jak dawanie rady jaki samochód kupić komuś kto nigdy nawet auta nie prowadził, ale chce zostać taksówkarzem.

MacGyver
20-09-2011, 12:18
no nie bardzo - gdybym chciał przejść na żółta stronę mocy to na dziś wiedziałbym dokładnie co mi nie odpowiada w Canonie. Inaczej nawet nie dopuszczałbym do siebie takiej myśli. Bo i po co ?
Jak myślałem, przez moment, o zmianie systemu to też dokładnie wiedziałem i właśnie dlatego bardzo szybko mi przeszło :-)


Do wszystkiego trzeba dojrzeć. Jeżeli nie wiesz czego potrzebujesz to znaczy, że tego nie potrzebujesz :P
A i owszem :-)

Nasze posty to jak dawanie rady jaki samochód kupić komuś kto nigdy nawet auta nie prowadził, ale chce zostać taksówkarzem.
Dajmy się wypowiedzieć zainteresowanemu :-)

strideer
20-09-2011, 12:23
Od siebie chciałem tylko dodać, że uwielbiam te wszelkie analogie samochodowe, na które w pewnym momencie muszą się powołać dyskutujący, najczęściej z braku innych sensownych argumentów. A wszystko i tak sprowadza się do palącej, głębokiej psychoanalizy oraz idącej za nią oceny pytającego: że na pewno nie umie, że nie wie czego chce i po co w ogóle zawraca innym gitarę. Nie prościej albo odpowiedzieć w temacie, albo wcale nie zabierać tego zbędnego głosu?

Z mojego osobistego doświadczenia mogę powiedzieć, że w kwestii ślubów przez te parę lat praktyki wszystko i tak sprowadziło się do opinii, jaką gdzieś poznałem w całym tym procesie: że aby fajnie ograć temat, wystarczą szkiełka w okolicy 35 mm i 85 mm. A cała reszta: zoomy, stałki o dziwnych ogniskowych typu 14 mm, rybie oka i reszta tego szpeju jest nadbudową, która ma na celu albo zapewnienie sobie komfortu pracy, albo zaspokojenie własnych ambicji sprzętowo-artystycznych. Bo z punktu widzenia klienta zwykle (chociaż nie zawsze, bo czasem zdarzają się specyficzne wymagania) wystarczy 100-200 obrazków, na których będzie wyraźnie widać młodych i rodzinę. Czyli prosta pamiątka, a nie ten efekt WOW, na który najwyraźniej liczą osoby sięgające po jakieś kosmiczne środki do pracy.

MacGyver
20-09-2011, 12:40
Bo z punktu widzenia klienta zwykle (chociaż nie zawsze, bo czasem zdarzają się specyficzne wymagania) wystarczy 100-200 obrazków, na których będzie wyraźnie widać młodych i rodzinę. Czyli prosta pamiątka, a nie ten efekt WOW, na który najwyraźniej liczą osoby sięgające po jakieś kosmiczne środki do pracy.
Właśnie, czyli papierowa GO odpada. Bo co to za pamiątka jak ciocia na drugim planie jest już całkiem nieostra a w ogóle to nie widać gdzie był ślub bo tła na fotach są całkowicie rozmyte :-)

Shadow
20-09-2011, 12:40
Z mojego osobistego doświadczenia mogę powiedzieć, że w kwestii ślubów przez te parę lat praktyki wszystko i tak sprowadziło się do opinii, jaką gdzieś poznałem w całym tym procesie: że aby fajnie ograć temat, wystarczą szkiełka w okolicy 35 mm i 85 mm. A cała reszta: zoomy, stałki o dziwnych ogniskowych typu 14 mm, rybie oka i reszta tego szpeju jest nadbudową, która ma na celu albo zapewnienie sobie komfortu pracy, albo zaspokojenie własnych ambicji sprzętowo-artystycznych. Bo z punktu widzenia klienta zwykle (chociaż nie zawsze, bo czasem zdarzają się specyficzne wymagania) wystarczy 100-200 obrazków, na których będzie wyraźnie widać młodych i rodzinę. Czyli prosta pamiątka, a nie ten efekt WOW, na który najwyraźniej liczą osoby sięgające po jakieś kosmiczne środki do pracy.

W tym ustępie masz kupę racji :D

PS. Też jestem zdania że jeśli "nie chcesz pomóc zadającemu pytanie to lepiej się nie odzywaj". Dla mnie czy Ciebie jest to tysięczny post o tym samym, ale dla kolegi Kowalskiego jest to jedyna indywidualna sprawa i prosi o poradę. Ostatecznie można odesłać zainteresowanego do odpowiedniego wątku i tyle.

Gringo997
20-09-2011, 12:44
5D+35/1.4+85/1.8 +2x 580exII +inne pierdoły statywy, parasolki, przekazniki, filtry, jakaś torba albo plecak itp...


albo 5D+35/1.4+50/1.4+85/1.8....-||-

strideer
20-09-2011, 12:45
Właśnie, czyli papierowa GO odpada. Bo co to za pamiątka jak ciocia na drugim planie jest już całkiem nieostra a w ogóle to nie widać gdzie był ślub bo tła na fotach są całkowicie rozmyte :-)

Papierowa głębia, odpowiednio użyta, potrafi oczywiście zapewnić fajny i ciekawy efekt na zdjęciu. Ale na końcu dnia, kiedy cała rodzina siądzie do oglądania zdjęć, z dużym prawdopodobieństwem trafi się osoba, która stwierdzi, że jakiś wujek czy kuzyn jest niewyraźny na fotografii. Warto mieć to w pamięci robiąc zdjęcia.

Zresztą - to moja kolejna obserwacja - obiektywy bardzo jasne lub tak specyficzne jak TS-E potrafią dać naprawdę znakomity obrazek jeśli zostaną odpowiednio użyte. Kłopot polega w nadużywaniu. Mi osobiście zbiera się na pawia jak widzę na siłę wciśnięte złamanie głębi ostrości mechanicznym lub cyfrowym efektem pokłonu albo przy zdjęciach zrobionych na f/1,4 z aparatem obróconym o 45 stopni (bo zdjęcie bardziej dynamiczne). Może to tylko ja, ale naprawdę mam wrażenie, że takie bajery nie są potrzebne (co nie oznacza, że jestem przeciwny ich *rozsądnemu* użyciu) do zrobienia udanych zdjęć rodzinnych, do których chętnie będzie się wracać za 20-30 lat.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

W tym ustępie masz kupę racji :D

PS. Też jestem zdania że jeśli "nie chcesz pomóc zadającemu pytanie to lepiej się nie odzywaj". Dla mnie czy Ciebie jest to tysięczny post o tym samym, ale dla kolegi Kowalskiego jest to jedyna indywidualna sprawa i prosi o poradę. Ostatecznie można odesłać zainteresowanego do odpowiedniego wątku i tyle.

Na nerwy i wrażenie, że coś trzeba (właśnie - dlaczego trzeba? :-) ) robić po raz tysięczny to dobry jest relaks, spacer, rower czy coś podobnego, a nie pisanie na forum. Tak moim skromnym.

MacGyver
20-09-2011, 12:58
Papierowa głębia, odpowiednio użyta, potrafi oczywiście zapewnić fajny i ciekawy efekt na zdjęciu....
Oczywiście. Tyle że tak jak piszesz takie zdjęcia w reportażu pełnią funkcję przerywników. W ogóle reportaż, aby był ciekawy, musi być zróżnicowany i stąd te zachcianki sprzętowe. Ale większość zdjęć to i tak uniwersalny zoom i heja z koksem :-)

Na nerwy i wrażenie, że coś trzeba (właśnie - dlaczego trzeba? :-) ) robić po raz tysięczny to dobry jest relaks, spacer, rower czy coś podobnego, a nie pisanie na forum. Tak moim skromnym.
Można też iść porobić jakieś zdjęcia, byle nie ceglanych murów albo gałązek na tle jasnego nieba bo to może zadziałać w drugą stronę ;-)

strideer
20-09-2011, 13:00
Oczywiście. Tyle że tak jak piszesz takie zdjęcia w reportażu pełnią funkcję przerywników. W ogóle reportaż, aby był ciekawy, musi być zróżnicowany i stąd te zachcianki sprzętowe. Ale większość zdjęć to i tak uniwersalny zoom i heja z koksem :-)

Stawiam uparcie na superuniwersalną 35-tkę :-)



Można też iść porobić jakieś zdjęcia, byle nie ceglanych murów albo gałązek na tle jasnego nieba bo to może zadziałać w drugą stronę ;-)

Hehehe :-))

MacGyver
20-09-2011, 13:08
[QUOTE=strideer;1002884]Stawiam uparcie na superuniwersalną 35-tkę :-)
Jeśli potrafisz opanować temat stałką to jak najbardziej. Zoom (czytaj 24-70 L lub 24-105 L IS :-D ) stwarza zagrożeni bezwiednego zjeżdżania z ogniskową poniżej 30 mm a to już na zdjęciach wygląda nieładnie.

Do wymienionego przez Ciebie duetu ogniskowych dodałbym jeszcze 50 mm. Ma ona swoich przeciwników ale jeśli tylko mamy odpowiednią swobodę ruchu to można nią zrobić niemal wszystko.

strideer
20-09-2011, 13:13
Do wymienionego przez Ciebie duetu ogniskowych dodałbym jeszcze 50 mm. Ma ona swoich przeciwników ale jeśli tylko mamy odpowiednią swobodę ruchu to można nią zrobić niemal wszystko.

Jasne, że się da. 50 mm to najbezpieczniejsza ogniskowa pod słońcem i do tego dająca bardzo fajny, naturalny, jednorodny i nieprzesadzony obrazek. Przewaga 35 mm polega na tym, że taka ogniskowa jest bardziej funkcjonalna w sytuacji, kiedy nagle robi się mało miejsca (np. w domach w blokach z wielkiej płyty, w zakrystii podczas podpisywania dokumentów, etc.). No i dodatkowym plusem 35 mm jest to, że można delikatnie zagrać przerysowaną perspektywą dając jakiś obiekt - np. zbliżenie dłoni z obrączkami - w pierwszym planie.

Dość bezpieczny zestaw to pełna klatka z 35 mm i APS-C z 50 mm (co daje ekwiwalent 85 mm). Jak coś padnie, to można zamienić dowolny korpus z dowolnym szkłem i ciągle mieć ekwiwalent 50 mm do ogrania tematu.

ghrond
20-09-2011, 13:18
Kolega chyba fora pomylił. My tu na prawdę bardzo mało postów wycinamy (poza nabijaniem mającym na celu uzyskanie uprawnień do giełdy), jeśli już to przenosimy :-)

Niekoniecznie :) wczoraj wyleciało kilka wpisów jako niemerytorycznych. Niby fajnie, ale zrobił się nieporządek, została część mojego wpisu jako cytat po drodze a wcale nie uważam, żebym pisał tam głupoty czy podjudzał do kłótni. No, ale to jest forum sprzętowe, które zwalnia z myślenia. Bo jak inaczej odczytać teksty obrońców, że takich wątków może być tysiąc, ale dla autora każdego z nich jest on wyjątkowy... Czytanie i myślenie chyba boli.

MacGyver
20-09-2011, 13:22
Przewagą 50-tki jest to że da się nią zrobić przyzwoity portret, szerszą 35-tką już nie bardzo.
Niemniej, gdy masz za plecami ścianę albo inną szafę to 50-tka się kończy :-)

P.S. Ślubów nie robiłem, nie robię i robić nie będę, mam na myśli szeroko pojęte zastosowania ogólne :-)

strideer
20-09-2011, 13:24
Przewagą 50-tki jest to że da się nią zrobić przyzwoity portret, szerszą 35-tką już nie bardzo.
Niemniej, gdy masz za plecami ścianę albo inną szafę to 50-tka się kończy :-)

P.S. Ślubów nie robiłem, nie robię i robić nie będę, mam na myśli szeroko pojęte zastosowania ogólne :-)

Jeżeli przez portret rozumiesz twarz mniej więcej wypełniającą kadr, to oczywiście dłuższa ogniskowa zapewni przyjemniejsze odwzorowanie facjaty. Ale po mojemu portret to zdjęcie przedstawiające osobę i to najlepiej w jakimś kontekście - mam na myśli np. portrety środowiskowe w klimacie Arnolda Newmana. I tutaj szerszy kąt widzenia może być bardzo pomocny - pod warunkiem zachowania odpowiedniego dystansu od fotografowanej osoby, żeby nie przerysować za bardzo.

dinderi
20-09-2011, 13:27
Jportret to zdjęcie przedstawiające osobę i to najlepiej w jakimś kontekście - mam na myśli np. portrety środowiskowe w klimacie Arnolda Newmana.
Czyli, wracając do tematu, w budżecie 15 tys. powinien również znaleźć się album Arnolda Newmana? ;)

strideer
20-09-2011, 13:28
Ja mój kupiłem za 80 zł. Było to najlepiej wydane 80 zł w tamtym czasie :-)

slavko6
20-09-2011, 13:45
Włączę się w temat - wbrew pozorom 15 to całkiem sporo na start i można kupić całkiem fajny sprzęt. Moja rada idź chłopie od razu w pełną klatkę, stracisz tylko kasę kupując wcześniej cropy. Dwie stałki typu 35 i 85 jak już wcześniej pisali koledzy spokojnie wystarczy na dobry reportaż, zarobisz dokupisz 50 itd - życzę powodzenia i samych udanych kadrów ;)

pwicher
22-09-2011, 19:14
Jako sam zainteresowany chciałbym podziękować tym, którzy potrafili doradzić konstruktywnie mojej osobie. Dla innych, dodam, że potrafię robić zdjęcia (odpowiednia szkoła) i wykonuję już prace w tym segmencie fotografii jaką jest reportaż ślubny. Niestety muszę na razie pożyczać sprzęt od znajomych, rodziny ponieważ wcześniejsze moje akcesorium zostało skradzione.

Temat uważam za zamknięty.

pwicher
06-10-2011, 15:33
Witam ponownie,
w związku z tym, że okazało się iż nie będę mógł zakupić sprzętu używanego muszę dokonać ponownego wyszukania najlepszego rozwiązania. Jak najbardziej chciałbym mieć 5dmk2 ale zastanawiam się jeszcze nad 7d (różnica 2 tyś.). Proszę Was ponownie o konkretne wypowiedzi na temat zastosowania poniższych rozwiązań konfiguracji:
A
5dmk2
24-70 L 2,8

B
7D
16-35 L 2,8

C
60D
16-35 L 2,8
50 1,4
70-200 L 2,8
580 EX II

Proszę o Wasze porady.

matti_1989
06-10-2011, 15:47
Jak zestaw A to trzeba by przekroczyć budżet i wtedy dokupić parę rzeczy - wtedy już używek. Ale pełna klatka najbardziej perspektywiczna, chodziarz do ślubów nie taka niezbędna.

Sunders
06-10-2011, 16:07
Wariant A + 580ex II :)

pwicher
08-10-2011, 19:13
Wybrałem tak, co o tym sądzicie:
Canon 5D mk2 (body)
Canon 28 mm 1,8 USM II
Canon 50 mm 1,4 USM II
Canon 85 mm 1,8 USM II
Canon Speedlight 430 EX II
:)

borman
08-10-2011, 19:57
Moim zdaniem oki.

WiatruMistrz
08-10-2011, 20:28
Wybrałem tak, co o tym sądzicie:
Canon 5D mk2 (body)
Canon 28 mm 1,8 USM II
Canon 50 mm 1,4 USM II
Canon 85 mm 1,8 USM II
Canon Speedlight 430 EX II
:)

Bardzo dobrze do tego używkę nawet 20D dla backup i jazda.

thedoc
08-10-2011, 21:52
Bardzo dobrze wybrałeś, mam taki zestaw, no może zamiast 851.8 mam 100/2. Świetnie się sprawdza, małe, poręczne, dające świetne efekty.

poszukiwacz2006
08-10-2011, 22:39
Wybrałem tak, co o tym sądzicie:
...
Canon 28 mm 1,8 USM II
Canon 50 mm 1,4 USM II
Canon 85 mm 1,8 USM II
...
:)

To te szkła mają drugie wersje:?:

AMMarshall
09-10-2011, 01:05
(...)Przydałoby się też pewnie jakieś oprogramowanie, w którym zdjęcia obrobisz (no chyba, że jesteś zwolennikiem zdjęć "prosto z puszki").
(...)
Kurcze, to jest właśnie ciekawe, że przy tego typu wyliczankach nigdy nie padają pozycje z gatunku oprogramowanie. Pewnie wszyscy jadą na DPP + Gimp.
Choć bardziej się skłaniam do tezy, że się jedzie na bogato, czyli na zajumanych produktach Adobe'a.

Dlaczego? Bo 5D i klika L'ek trudniej zawinąć?

:)

Także do listy można dopisać - DPP + Gimp za zero zł lub na LR + PS za około 4800.

Las3k
09-10-2011, 02:49
Dlaczego? Bo 5D i klika L'ek trudniej zawinąć?
Bo jak je za darmo od kogoś skopiujesz, to będziesz moim mistrzem ;-)
Gimp, czemu nie?

michael_key
09-10-2011, 08:44
Wybrałem tak, co o tym sądzicie:
Canon 5D mk2 (body)
Canon 28 mm 1,8 USM II
Canon 50 mm 1,4 USM II
Canon 85 mm 1,8 USM II
Canon Speedlight 430 EX II
:)
Bardzo fajny zestaw. Dobry strzał.

seweryn1
09-10-2011, 09:06
Kurcze, to jest właśnie ciekawe, że przy tego typu wyliczankach nigdy nie padają pozycje z gatunku oprogramowanie. Pewnie wszyscy jadą na DPP + Gimp.
Choć bardziej się skłaniam do tezy, że się jedzie na bogato, czyli na zajumanych produktach Adobe'a.

Dlaczego? Bo 5D i klika L'ek trudniej zawinąć?

:)

Także do listy można dopisać - DPP + Gimp za zero zł lub na LR + PS za około 4800.

A czemu nie ja używam DPP i PS elements i styka. Sam się sobie dziwię ale nigdy mnie nie ciągnęło do LR

michael_key
09-10-2011, 09:19
Słuszne podejście.
Nie każdy potrzebuje kombajny graficzne.

jacek_73
09-10-2011, 09:45
Także do listy można dopisać - DPP + Gimp za zero zł lub na LR + PS za około 4800.

Adam - świat nie jest biało-czarny :smile: Jest np. taki Corel Draw Graphic Suite X4 i spełnia wszystkie wymogi legalności za niecałe 800zł. Jest tego więcej i nie od razu trzeba 5 tys. wywalać, albo GIMP albo zcrackowany PS :roll:

Pozdrawiam.

dinderi
09-10-2011, 10:04
Kurcze, to jest właśnie ciekawe, że przy tego typu wyliczankach nigdy nie padają pozycje z gatunku oprogramowanie. No i jeszcze przydałoby się mieć jakąś kartę w apracie. I to nie jedną. I drugą, trzecią baterię, nie mówiąc o torbie, w której będziemy to wszystko nosić. A to następne dwa patyki i więcej.

KUBAwo
09-10-2011, 10:25
Kurcze, to jest właśnie ciekawe, że przy tego typu wyliczankach nigdy nie padają pozycje z gatunku oprogramowanie. Pewnie wszyscy jadą na DPP + Gimp.
Choć bardziej się skłaniam do tezy, że się jedzie na bogato, czyli na zajumanych produktach Adobe'a.

Dlaczego? Bo 5D i klika L'ek trudniej zawinąć?

:)

Także do listy można dopisać - DPP + Gimp za zero zł lub na LR + PS za około 4800.
Lub jak się jest studentem to Lightroom 339zł a Photoshop 939zł :)

Pelson
09-10-2011, 11:19
Lub jak się jest studentem to Lightroom 339zł a Photoshop 939zł :)

Mógłbyś rozwinąć temat?;) Jestem zainteresowany.

pwicher
09-10-2011, 11:35
Kurcze, to jest właśnie ciekawe, że przy tego typu wyliczankach nigdy nie padają pozycje z gatunku oprogramowanie. Pewnie wszyscy jadą na DPP + Gimp.
Choć bardziej się skłaniam do tezy, że się jedzie na bogato, czyli na zajumanych produktach Adobe'a.

Dlaczego? Bo 5D i klika L'ek trudniej zawinąć?

:)

Także do listy można dopisać - DPP + Gimp za zero zł lub na LR + PS za około 4800.

Analizując Wasze wypowiedzi:
a) oprogramowanie to już inna pula (oddzielna) pieniędzy i wybrałem LR+PS w wersjach 'studenckich'
b) na akcesoria też są dodatkowe fundusze, około 2000 zł

Dziękuję za utwierdzenie w moim wyborze:smile:

airhead
09-10-2011, 12:20
Wybrałem tak, co o tym sądzicie:
Canon 5D mk2 (body)
Canon 28 mm 1,8 USM II
Canon 50 mm 1,4 USM II
Canon 85 mm 1,8 USM II
Canon Speedlight 430 EX II
:)
może przemyślisz jeszcze raz tą 28/1,8?

jacek_73
09-10-2011, 12:28
Przeoczyłem ukazanie się drugich wersji 50/1.4 i 85/1.8 czy to tylko błąd autora wątku?

KUBAwo
09-10-2011, 12:34
Mógłbyś rozwinąć temat?;) Jestem zainteresowany.
Wpisz sobie nawet na allegro photoshop edu albo lightroom edu i już. Musisz być studentem i studiować przez co najmniej 2 lata, kupujesz taki program, wysyłasz potwierdzenie tego, że się uczysz (skan legitki albo zaświadczenia z uczelni), dostajesz w ciągu 3 dni serial. Jedyne co to, że nie możesz tego programu potem sprzedać.
Mało tego, od tego roku możesz nawet ten program zakupić na firmę (o ile jest twoja i jednoosobowa) i używać go w celach komercyjnych.

pwicher
09-10-2011, 12:55
może przemyślisz jeszcze raz tą 28/1,8?

co proponujesz w podobnej cenie, ogniskowej i świetle?

Goomis
09-10-2011, 14:19
co proponujesz w podobnej cenie, ogniskowej i świetle?

35/2 ogniskowa może nie podobna. W każdym razie dyskusja 24(28) vs 35 jest mocno subiektywna. Zależy co i jak komu bardziej pasuje ;-)

EDIT:

Wybrałem tak, co o tym sądzicie:
Canon 5D mk2 (body)
Canon 28 mm 1,8 USM II
Canon 50 mm 1,4 USM II
Canon 85 mm 1,8 USM II
Canon Speedlight 430 EX II
:)

a co z zapasowym body?

Kolekcjoner
09-10-2011, 15:13
Mógłbyś rozwinąć temat?;) Jestem zainteresowany.

Kolega wyjaśnił i prosiłbym już więcej nie rozwijać tego tematu w tym wątku 8-).

KUBAwo
09-10-2011, 15:35
Wybrałem tak, co o tym sądzicie:
Canon 5D mk2 (body)
Canon 28 mm 1,8 USM II
Canon 50 mm 1,4 USM II
Canon 85 mm 1,8 USM II
Canon Speedlight 430 EX II
:)

Moim zdaniem to dobra opcja ale...zastanowiłbym się nad zestawem typu:

2x 5dmk1 - są 2 body, dobra cena, ff - za rok jedną sprzedasz a kupisz mk ii bo ceny pewnie polecą troche do dołu... cena jakieś 6500zł
canon 24-70 2.8 - używka 3200zł
28 1.8 + 50 1.4 + 85 1.8 - załóżmy nówki 4500zł
całość wychodzi około 14200 i masz akurat na lampę.
Na jednym body zoom na drugim stałki, bez stresu i przymusu żonglerki szkłami a i backup zawsze jest...

tomfoot
09-10-2011, 16:39
2x 5dmk1 - są 2 body, dobra cena, ff - za rok jedną sprzedasz a kupisz mk ii bo ceny pewnie polecą troche do dołu... cena jakieś 6500zł


czyli, że za rok mkII będzie można kupić za +/- 3250 ???

wiktor2323
09-10-2011, 16:55
czyli, że za rok mkII będzie można kupić za +/- 3250 ???

Chodziło o cenę Mk1 ;)

tomek s
09-10-2011, 17:01
Moim zdaniem to dobra opcja ale...zastanowiłbym się nad zestawem typu:

2x 5dmk1 - są 2 body, dobra cena, ff - za rok jedną sprzedasz a kupisz mk ii bo ceny pewnie polecą troche do dołu... cena jakieś 6500zł
canon 24-70 2.8 - używka 3200zł


Tak, a teraz przeczytaj uważnie 53 post :smile:
pozdr

pwicher
09-10-2011, 17:41
35/2 ogniskowa może nie podobna. W każdym razie dyskusja 24(28) vs 35 jest mocno subiektywna. Zależy co i jak komu bardziej pasuje ;-)

EDIT:


a co z zapasowym body?

Body zapasowe mam w planach ale już nie w tej kwocie (dodatkowe własne środki).

Dla większego uszczególnienia i precyzji: mam jednak 13 500 brutto a nie jak w temacie 15 k, i sprzęt musi być nowy więc używki odpadają.

Goomis
09-10-2011, 18:42
Body zapasowe mam w planach ale już nie w tej kwocie (dodatkowe własne środki).

Dla większego uszczególnienia i precyzji: mam jednak 13 500 brutto a nie jak w temacie 15 k, i sprzęt musi być nowy więc używki odpadają.

Pamiętaj, że nawet nowe body może paść w każdym momencie (jakaś wada produkcyjna itp.) więc zapasowe body naprawdę jest wskazane.

Skoro odpada Ci 1,5k to ja bym wywalił 50-tkę z budżetu.
Jestem zdania, że można cały repo zrobić 35 i 85. A po tym jak miałem ostatnio 24 to i również zestawem 24 i 85. Zatem 28 jako, że jest pomiędzy też będzie ok. :-)

seweryn1
09-10-2011, 19:31
Potwierdzam 24 i 85 to aż nadto wystarczające ogniskowe do reportażu, właśnie tak używam. Choć ostatnio rozważam 50mm na cropie nie mołem się przekonać, ale na FF coraz bardziej za mną chodzi.

Goomis
09-10-2011, 20:34
Potwierdzam 24 i 85 to aż nadto wystarczające ogniskowe do reportażu, właśnie tak używam. Choć ostatnio rozważam 50mm na cropie nie mołem się przekonać, ale na FF coraz bardziej za mną chodzi.

Tak trochę dziwne, że 50-tka na cropie, która wtedy daje ekwiwalent 80mm Ci nie pasowała skoro 85mm na FF Ci pasuje :D

gavin
09-10-2011, 21:21
Dla mnie za duża dziura pomiędzy 28 i 85.Poza tym 28 używałem od 2.2 Więc zamieniłem na 24-70 2.8L

softgbs
09-10-2011, 22:41
Jestem na takim samym etapie tyle że też tutaj wchodzi pod uwagę nowy sprzęt. Pomijając świecidła, akcesoria itp które mi pozostają oraz kwestię innych dupereli wraz z zakupem body do backupu to szykuję się na 5d mkII + 50 1.4 + 85 1.8 + prawdopodobnie 28 1.8 (cena/plastyka) choć mam problem z decyzją na "dół" pt 28 1.8 + samyang 14 2.8 czy od razu 17-40L
Jak narazie jest kilkanaście ślubów i nie chciałbym na ten rok dalej inwestować więć jest co przemyślać.

28 1.8 miałem na cropie - ostry od 2.2 - brzegi wiadomo dosć słabo ale nie do ostrych brzegów jest te szkło, AF taki sobie jeśli chodzi o celność ...

xsardas
09-10-2011, 23:19
Body zapasowe mam w planach ale już nie w tej kwocie (dodatkowe własne środki).

Dla większego uszczególnienia i precyzji: mam jednak 13 500 brutto a nie jak w temacie 15 k, i sprzęt musi być nowy więc używki odpadają.

Przepraszam ale co to znaczy musi być nowy? Kiedyś wystarczała faktura VAT za używany sprzęt...

RadOs41
09-10-2011, 23:40
17-40 f/4 do kościoła za ciemny! ;) ja do FF wolałbym skałkę 24 lub 35 f/1.4 bądź 24-70 f/2.8.

pwicher
10-10-2011, 20:23
Przepraszam ale co to znaczy musi być nowy? Kiedyś wystarczała faktura VAT za używany sprzęt...

Niestety do dotacji tak wymagają, tez dla mnie jest to dziwne ale cóż, tak jest:(

westu
11-10-2011, 09:12
Ja na dotację brałem nawet na umowę sprzedaży sprzęt używany i było OK (tylko podatek PCC musiałem zapłacić - 2% wartości)...

Goomis
11-10-2011, 14:12
Wszystko zależy jak lokalnie urząd sobie ustali, niestety.

Greg S
11-10-2011, 15:51
Tak trochę dziwne, że 50-tka na cropie, która wtedy daje ekwiwalent 80mm Ci nie pasowała skoro 85mm na FF Ci pasuje :D

Mi jakoś nie pasuje 28mm na APS-H a 35mm na FF już tak i nie widze w tym nic dziwnego :-P
Perspektywa inna i wielkość matrycy nie ma tu nic do rzeczy. Wszystko to kwestia preferencji i wygody pracy.
Pozdr.

pwicher
21-10-2011, 16:02
Jeszcze chciałbym powrócić do tematu. Zastanawiam się jeszcze nad C 24-70 2,8 zamiast tych 3 obiektywów do ciągłej zmiany na jedno body. Cenowo wychodzi podobnie. Co o tym myślicie?

KUBAwo
21-10-2011, 16:13
Ja myślę, że oba rozwiązania są dobre a wybór pomiędzy nimi zależy od preferencji użytkownika...