PDA

Zobacz pełną wersję : Sprzęt do filmowania



Shooterek
19-09-2011, 00:37
Stoję przed wyborem sprzętu do kręcenia etiud, a dokładniej "kamery", obiektywu/ów i mikrofonu, Jak na razie, moja podróż przez internet w której, czytałem i oglądałem filmy na temat 5DmkII, 7D, 60D, oraz 550D, wybór padł na tego ostatniego, i tutaj mam pytanie, czy jest to dobry wybór? Następnie obiektyw, zastanawiam się między 18mm-55mm (+ ewentualnie 50mm f1.8) i 18mm-135mm, tu z kolei nurtuje mnie, który jest lepszy, bo wydawać by się mogło, że ten drugi, ale nigdy nie miałem do czynienia z lustrzankami (choć ufam, że dam radę z jej obsługę, jak tylko przebrnę przez instrukcję obsługi), a tym bardziej z obiektywami, jakie są różnice między obiektywem stałoogniskowym a zmiennoogniskowym (poza tą oczywistą) itp., na koniec dźwięk, zastanawiam się pomiędzy Zoom H1 a Rode VideoMic (Pro), czy ktoś używał i jest w stanie zdecydować, który lepszy?

W skrócie:
Canon 550D + 18-55/50, f1.8/18-135 + Zoom H1/Rode VideoMic Pro
Ogólnie nie chciałbym przekroczyć ceny 3500-4000zł

Od razu też odpowiem, że jakość filmów kamerą w tej cenie jest znacznie gorsza (moim zdaniem) od jakości filmów nakręconych tą lustrzanką, a kamera która mnie zainteresowała to Canon XHA1s, ale niestety kosztuje 12 000, a na taki sprzęt+akcesoria mnie nie stać ;(

PS Czy ktoś kto używa 550D, mógłby powiedzieć, czy klip filmowy po osiągnięciu 4GB zatrzymuje filmowanie, czy jednak jest ono kontynuowane do następnego pliku?

Pozdrawiam
Shooterek :cool:

orbs
27-09-2011, 09:22
mam 5D i powiem szczerze że zastanawiam się nad tym sprzętem, ergonomia o wiele lepsza:

http://www.optyczne.pl/4192-nowo%C5%9B%C4%87-Sony_Handycam_NEX-VG20E.html

to ważne! poza tym 5D w bardzo ciepłym powietrzu grzeje się niemiłosiernie przy dłuższych sekwencjach, dlatego zapomnij o robieniu tym reportaży - dokumentów - wywiadów.

powtarzam mówię o bardzo gorących miejscach - nieklimatyzowana mała, ciasna salka.

w pewnym momencie zaczynają się pojawiać na zapisanym materiale dziwne artefakty.
przemysl tego soniaka.

Adam71
27-09-2011, 12:25
Miałem wcześniej Sony A55 i jedynie to nadaje się do filmowania. Teraz mam 600D i filmy można kręcić ale to nie to samo. W Sony masz ciągły AF , elektroniczny wizjer i naprawdę filmy wychodzą super. Do filmowania musisz mieć obiektyw z płynnym zoomem. W systemie Sony to tylko Minolty - całe metalowe mają płynnie działający pierścień zoom. Żaden plastik się nie nadaje - nawet CS16-80 . Najlepiej filmowało mi się na serii G Minolty .

MacRo
02-10-2011, 21:15
Stoję przed wyborem sprzętu do kręcenia etiud, a dokładniej "kamery", obiektywu/ów i mikrofonu, Jak na razie, moja podróż przez internet w której, czytałem i oglądałem filmy na temat 5DmkII, 7D, 60D, oraz 550D.

Shooterek :cool:



Filmy zarówno z 7D, 60D jak i 550D z założenia będą wyglądały identycznie pod względem jakościowym. Wszystkie z wyżej wymienionych posiadają wejście na mikrofon zewnętrzny, przy czym tylko 60D posiada możliwość regulacji siły rejestrowanego dźwięku. Posiada również obracany ekran co znacznie ułatwia nagrywanie w różnych położeniach body. Jeśli chcesz wykorzystywać lustro w większości do nagrywania filmów to 60D będzie w moim przekonaniu najlepszym wyborem. W moim odczuciu, wymienione "lustra", grzeją się mniej w porównaniu do 5dmk2, choć w zasadzie problem występuje chyba tylko podczas naprawdę gorących upałów.




PS Czy ktoś kto używa 550D, mógłby powiedzieć, czy klip filmowy po osiągnięciu 4GB zatrzymuje filmowanie, czy jednak jest ono kontynuowane do następnego pliku?

Shooterek :cool:
Nagrywanie zostaje ZATRZYMANE po przekroczeniu czasu nagrywania - 29 min 59 s lub objętości pliku - 4GB
Musisz włączyć nagrywanie ręcznie.



Miałem wcześniej Sony A55 i jedynie to nadaje się do filmowania. Teraz mam 600D i filmy można kręcić ale to nie to samo. W Sony masz ciągły AF , elektroniczny wizjer i naprawdę filmy wychodzą super.

Stawianie tezy, że jedynie Sony A55 nadaje się do filmowania, to jak powiedzieć, że "kaszlak" nadaje się do wyścigów F1. Nie dość że matryca grzeje się tam jak piec, to jeszcze te udziwnienia z ustawianiem przesłony w czasie nagrywania.

A propos tego całego nagrywania za pomocą lustrzanki..... Warto zaopatrzyć się w jakiś choćby najprostszy RIG albo jakiś uchwyt do body, bo bez tego ciężko będzie stabilizować body, przez to cały materiał będzie wyglądać nieprofesjonalnie.