PDA

Zobacz pełną wersję : Korekcja przy muszli ocznej ? Wartosci ?



miszaqq
11-09-2011, 02:13
Czy ktos wie lub sie orientuje jaka wartosc ma 1 klik tego malego koleczka do korekcji wad wzroku przy muszli ocznej ? Konkretnie chodzi mi o 5DII, ale mysle ze bedzie to raczej to samo w innych modelach. Czy taki jeden klik nalezaloby liczyc w dioptriach czy jakos inaczej ? Ewentualnie ktos moze doswiadczalnie doszedl ile klikow dla wady oka -0,75dioptrii ?

abyss
11-09-2011, 02:32
Miszaqq - wizjer jest do patrzenia- wyostrz sobie AF na jakiś bardzo dobrze oświetlony obiekt i poklikaj tak, żebyś go widział ostro. Żeby nie było, że nie sprawdziłem: ja szacuję na 0.2-0.25 dioptrii na klik.

dinderi
11-09-2011, 09:36
Klika się tak, żeby punkty AF w wizjerze były ostre. Dużo łatwiej i precyzyjniej wykonuje się to ustawienie, kiedy obietyw całkowicie rozmazuje obraz.

michael_key
11-09-2011, 11:18
JA miszaqq ustawiałem sobie to w taki sposób...
Zamontowałem aparat na statywie. Ostawiłem sobie 3 rzeczy w różnych odległościach (w linii skośnej). Ostrzyłem AF na środkowy obiekt, a potem ustawiałem sobie wizjer. Zrób to przy takiej przyszłonie jak pisze dinderi, by GO była w miarę mała.

mxw
15-09-2011, 21:46
Zamontowałem aparat na statywie. Ostawiłem sobie 3 rzeczy w różnych odległościach (...)
wow! ale procedura :shock:

a nie prościej ustawić ostrość po prostu tak, żeby widzieć ostro cyferki na wyświetlaczu? :roll:

poza tym, zgodnie z instrukcją, regulacja tym kółeczkiem odbywa się w granicach od -3.0 do +1.0 dioptrii. więc, jak łatwo wyliczyć, jeżeli kółeczko jest na środku, to to jest dokładnie -1.0 dioptrii (czyli średnia światowa). :cool:

jeżeli komuś ten zakres nie wystarcza, to może jeszcze zastosować nakładki korekcyjne na okular. albo robić zdjęcia w okularach. (da się) :-)

zieli33
15-09-2011, 22:54
U mnie sprawdza się procedura "na oko". Tak jak mxw, żeby cyferki były ostre. Nawet jak przedobrzysz to oko samo się dostosuje.

ahaed
16-09-2011, 19:44
....albo robić zdjęcia w okularach. (da się) :-)

Mogę to potwierdzić.
Da się bez problemu.

kuzi4
25-09-2011, 23:07
wow! ale procedura :shock:

a nie prościej ustawić ostrość po prostu tak, żeby widzieć ostro cyferki na wyświetlaczu? :roll:

poza tym, zgodnie z instrukcją, regulacja tym kółeczkiem odbywa się w granicach od -3.0 do +1.0 dioptrii. więc, jak łatwo wyliczyć, jeżeli kółeczko jest na środku, to to jest dokładnie -1.0 dioptrii (czyli średnia światowa). :cool:

jeżeli komuś ten zakres nie wystarcza, to może jeszcze zastosować nakładki korekcyjne na okular. albo robić zdjęcia w okularach. (da się) :-)

I wszystko w temacie:mrgreen: Ależ niektórzy lubią i potrafią sobie komplikować życie...

ahaed
25-09-2011, 23:52
I wszystko w temacie:mrgreen: Ależ niektórzy lubią i potrafią sobie komplikować życie...

Oj tam, oj tam.

Ja chcę zobaczyć zdjęcia cegiełek lub bateryjek przy różnie ustawionej korekcji. Może to też ma wpływ na ostrość zdjęcia.
Czy jak obiektyw mi mydli, to tą korekcją mogę wyostrzyć zdjęcie?

Czy jak oddale oko to wartość się zmienia?
Brałeś pod uwagę, że w jasny dzień źrenica jest bardziej zamknięta niż w nocy?
Robiłeś ten test w dzień czy w nocy? Bo to naprawdę duża różnica.
Kwestia druga: oświetlenie naturalne? Czy migające świetlówki.
To ważne!! Nie robię teraz sobie jaj.
Tyle pytań i brak odpowiedzi.

Dlaczego canon nie robi w aparatach dwóch muszli ocznych? Na każdym oku mam inną wadę wzroku. Uważam, że powinny być dwie muszle oczne z korekcją. Nie zawsze można spojrzeć tam swoim "ulubionym" okiem.

A tak na poważnie:
Nie przesadzacie już trochę? Z tymi "testami"? To już nie jest zdrowe.

Czekam na temat: ile dziesiątych milimetra jest różnicy w przycisku, na różnych puszkach, zanim klapka baterii się otworzy całkowicie. Sprawdzał to ktoś?

Przepraszam, ja głupi jestem i ciągle się uczę. Ale wytłumaczcie mi jak "krowie na rowie": w czym takie testy pomagają?
Jak ustawię aparat na statywie, do tego 1xxxx zdjęć aby ustawić korektę w muszli ocznej. To czy moje zdjęcia będą lepsze?

michael_key sorry, muszę to napisać: to jest choroba. To się powinno leczyć!
Poważnie.

Teraz ustaw aparat na statywie i zrób zdjęcia mojego posta. Zobacz czy na różnych korektach wyjdzie Ci inna zawartość zdjęcia.

Czy może wystarczy tylko pokręcić kółkiem aby w wyświetlaczu było ostro? A samo zdjęcie się nie zmieni?

Hmm?


Jak dostanę ostrzeżenie za ten post to rozumiem i nie będę miał o to pretensji. Takie jest moje zdanie i wszelkie nagany i kary przyjmę jak facet a nie kalesony.

Bogdan56_Ch
26-09-2011, 11:19
Korekcja w muszli ocznej pomoże Ci w uzyskaniu ostrzejszego zdjęcia w manualu, przy automatyce nic nie daje.
Jak obiektyw mydli to: serwis lub aparat z mikroregulacją.
Oko moze się oddalać i nic to nie zmieni. O robieniu zdjęć przy różnych oświetleniach było dużo pisane. Dobre światło pozwala na większe możliwości i lepszą fotkę, prawidłowo naświetlone zdjęcie bije jakością na głowę niedoświetlone i prześwietlone.
Żrenica to pełna automatyka jak w aparacie, natomiast fotograf ma możliwość wpływu na przysłonę czy czas naświetlenia.
Przycisk do komory baterii, ważne aby działał prawidłowo a jaka różnice, kogo to obchodzi.
Korekcja i statyw, po co.... wyceluj na np tablice rejestracyjną i kręć korekcję z okiem przy muszli ocznej do uzyskania odpowiedniego ostrego podglądu.

Umiejętne zastosowanie testów pozwoli na ocenę pracy zestawu aparat i obiektyw i wyłapania FF i BF. Mikroregulacją pozwoli na dokładniejsze zestrojenie zestawu.

W sumie za dużo wątpliwości a mało kreatywności.

mc_iek
26-09-2011, 11:37
Znaczy ja się nie znam, ale przez wizjer obserwujemy powierzchnię i tylko powierzchnię matówki. Obraz, który widzimy na powierzchni matówki, jest tam rzutowany przez obiektyw i lustro. Regulacją dioprii przy wizjerze, dostrajamy dokładność widzenia powierzchni matówki i nie ma ona nic wspólnego z ostrością obrazu rzutowanego, przez optykę aparatu, poza możliwością stwierdzenia, że jest ona poprawna, lub nie. Wystarczy tak pobawić się pokrętłem przy wizjerze, aby prostokącik centralnego czujnika AF był ostry i to wszystko. Inną sprawą jest dokładne pozycjonowanie lustra i matówki. Jeżeli odległość od obiektywu do matrycy będzie inna, niż do matówki (po odbiciu od lustra), to ostro widziany obraz na matówce nie będzie ostrym obrazem na matrycy. Testy z cegiełkami, butelkami i bateryjkami powiedzą czy aparat ma prawidłowo zestrojony okład obiektyw-matówka-lustro-matryca, a nie powie nic o diopriach w wizjerze.

kuzi4
26-09-2011, 15:15
Weźcie moderatorowianie zamknijcie już ten temat. To już przestaje być nawet śmieszne.