PDA

Zobacz pełną wersję : Naprawa pewnego 'rowka'...



ewg
10-09-2011, 13:05
To może być cudowny wątek, ponieważ ma dotyczyć cudu...

Ten cud dopiero ma się zdarzyć a polegać miałby na odtworzeniu ok. 2KB danych z początku jednego pliku CR2 (tytułowy 'rowek' :) - czyli plik surowy, RAW). O ile wiem utracony fragment to jedynie (albo aż!) metadane, ale obawiam się, że nie tylko z tej informacyjnej części EXIFa, która zwykle bardziej interesuje samego fotografa niż jakikolwiek program odczytujący te pliki - ale przed wszystkim dane wskazujące co i gdzie w danym pliku się zaczyna i kończy oraz jak się do nich dobrać.

Wnikliwa (jak na amatora) analiza zawartości (HexEdytor) oraz historia pliku wskazują, że zarówno zaszyte miniatury jpeg (dwie: thumbnail i preview), jaki i same dane surowe są nietknięte i spójne. Niestety niespójne z metadanymi, bo tych częściowo brak.

Historia: Plik został skasowany z premedytacją jeszcze w aparacie i był ostatnim zapisanym danego dnia bezpośrednio przed zrzutem zdjęć z karty do kompa.
(Ujęcie miało zostać natychmiast powtórzone przy mocniejszym nasłonecznieniu, ale światło tego dnia już się niestety nie poprawiło. - Głupi zwyczaj kasownia. - Wstyd - nie polecam!)
Nie było to ani ujęcie wyjątkowo piękne ani unikalne więc nie było mi go szczególnie żal. Mimo to znając możliwości programu do odzyskiwania danych (GetDataBack-FAT) byłem pewien, że je odzyskam i będę mógł się jeszcze nad nim zastanowić przy kompie. Niestety nie przewidziałem jednego - tego, że mój program do automatycznego kopiowania tylko najnowszych plików z karty (Canon MCU) ma brzydki zwyczaj zapisywnia na niej niewielkich XML'owych list plików przezeń kopiowanych. Nie przywiązując szczególnej wagi do skasowanego zdjęcia najpierw skopiowałem automatycznie te normalnie widoczne zdjęcia z karty. W ten sposób nadpisałem początek skasowanego 'rowka' krótkim tekstem a mianowicie:

<?xml version="1.0" encoding="UTF-16"?>

<CAMERA_ACTION REV="1.0" DATE="2011-09-09T17:55:51:00">
<ITEM_COLLECTION>
<ITEM SRC="D:\Moje dokumenty\Foto\2011_09_09\IMG_7858.CR2" />
<ITEM SRC="D:\Moje dokumenty\Foto\2011_09_09\IMG_7859.CR2" />
<ITEM SRC="D:\Moje dokumenty\Foto\2011_09_09\IMG_7860.CR2" />
<ITEM SRC="D:\Moje dokumenty\Foto\2011_09_09\IMG_7861.CR2" />
<ITEM SRC="D:\Moje dokumenty\Foto\2011_09_09\IMG_7864.CR2" />
<ITEM SRC="D:\Moje dokumenty\Foto\2011_09_09\IMG_7865.CR2" />
</ITEM_COLLECTION>
<CURRENT_FOLDER SRC="D:\Moje dokumenty\Foto\2011_09_09" />
</CAMERA_ACTION>
- To był błąd, który teraz bezskutecznie próbuję naprawić. Dlatego proszę o pomoc.

Jak już wspomniałem nie jest to zdjęcie, na którym mi szczególnie zależy a jedynie plik, który szczególnie korci żeby mu się nie poddać. :) Traktuję to jak ćwiczenie i zdobywanie doświadczenia, które może się przydać w bardziej gardłowych przypadkach (oby nie). Być może powyższy opis będzie również przestrogą dla innych przed pochopnym kasowaniem zdjęć w aparacie. :???: - Generalnie, mam nadzieję, że wszyscy się tu jeszcze czegoś nauczymy. :-)

Uszkodzony rowek: http://www.sendspace.com/file/2ita37

A oto odzyskany hexedytorem 'preview jpeg' (przedstawiający Piekary Śląskie) pomniejszony do 800 pixeli:

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img69.imageshack.us/img69/4931/img77866thumb.jpg)

Historia c.d.: Dotąd bawiłem się głównie edytorem szesnastkowym próbując podmieniać pewne fragmenty wzięte żywcem ze zdrowych plików orientując się głównie charakterystycznymi znacznikami początku i końca poszczególnych fragmentów typu jpeg, tiff (FFD8, FFD9), ale żaden program graficzny nie chce tego przełknąć (DPP, ACR). Jedynie ExifTool czasami się nie zawiesza, ale tylko wtedy gdy wyświetla (prawie poprawnie) metadane plików, z których je zapożyczyłem. Nawet wtedy nie potrafi sam wyekstrahować poprawnego jpega (to zrobiłem ręcznie w hexedytorze). - Celem jest oczywiście dotarcie do samej surówki. Jakieś pomysły, czy... cudu nie będzie? :)