PDA

Zobacz pełną wersję : LR i PS nie otwierają odzyskanych zdjęć - jak je naprawić?



track
06-09-2011, 23:27
Witam.

Opiszę krótko problem: odzyskiwałem zdjęcia ze sformatowanej karty (fash 16gb) za pomocą programu Data Rescue. Podczas "klonowania" karty, zamiast zapisać ją w nowym katalogu, pospieszyłem się i nadpisałem zewnętrzny dysk z danymi (głównie zdjęcia) - dysk został tym samym sformatowany.

Utracony dysk zeskanowałem Data Rescue - zdjęcia w większości są, ale w chwili obecnej ani Lightroom, ani Photoshop ich nie mogą otworzyć. Zdjęcia mają rozszerzenie .cr2

Co radzicie, czy ktoś miał podobny problem?

Dodam, że próbowałem kilka programów do odzyskiwania danych, które polecane są w internecie. Data Rescue (pełna wersja, płatna) jak się wydaje poradziła sobie z problemem odzysku danych. Odzyskane zdjęcia mają właściwą wielkość, ale nie się nie otwierają:
- czy to oznacz trwałe uszkodzenie plików?
- czym je naprawić?

Dzięki za pomoc.

7four
07-09-2011, 14:58
Witam.

Opiszę krótko problem: odzyskiwałem zdjęcia ze sformatowanej karty (fash 16gb) za pomocą programu Data Rescue. Podczas "klonowania" karty, zamiast zapisać ją w nowym katalogu, pospieszyłem się i nadpisałem zewnętrzny dysk z danymi (głównie zdjęcia) - dysk został tym samym sformatowany.

Utracony dysk zeskanowałem Data Rescue - zdjęcia w większości są, ale w chwili obecnej ani Lightroom, ani Photoshop ich nie mogą otworzyć. Zdjęcia mają rozszerzenie .cr2

Co radzicie, czy ktoś miał podobny problem?

Dodam, że próbowałem kilka programów do odzyskiwania danych, które polecane są w internecie. Data Rescue (pełna wersja, płatna) jak się wydaje poradziła sobie z problemem odzysku danych. Odzyskane zdjęcia mają właściwą wielkość, ale nie się nie otwierają:
- czy to oznacz trwałe uszkodzenie plików?
- czym je naprawić?

Dzięki za pomoc.

Musisz doprecyzować dokładniej co zrobiłeś (klonowanie a nadpisanie to trochę inne zachowania na dysku, a tym bardziej format dysku)

Jaki masz komunikat z PS i lightroom'a ?

Jak masz programy canona (np. DPP, ZoomBrowser) to zobacz czy nimi się otwierają, jeżeli nie pliki są uszkodzone.

Odzyskane zdjęcia kopiuj najlepiej na inny dysk.

(na tym dysku z którego odtwarzałeś dane już nie ruszaj na razie, ani nic nie
zapisuj !!!)

Zakładam że nie chodzi tu o zaginione pliki z bazy lightroom'a, które znalazły się gdzie indziej w innym katalogu.

Czy zawsze robisz zdjęcia w RAW'ach ?

Pozdrawiam

p.s.
Jak masz ważne zdjęcia,to zostaw to lepiej firmie która w tym się specjalizuje

OrzelPiotr
07-09-2011, 16:12
7four: Normalnie w życiu nie słyszałem bardziej trafnych rad.

track: z danymi które zostały nadpisane możesz się pożegnać, zdjęcia w formacie .cr2 z racji wielkości mogą być trudne do odzyskania, jednakże jeśli nadpisałeś tylko część powierzchni dysku może się udać. Zacząłbym od ściągnięcia DMDE opcja (scan NTFS).

Z programów warto spróbować jeszcze PhotoREC.