PDA

Zobacz pełną wersję : Nieostry obraz w wizjerze na szerokim kącie



meus
06-09-2011, 20:18
Witam
Mam tymczasowo nie mój 400D, wczoraj wyciągałem z niego matówkę i robiłem jej kąpiel. Wszystko poszło elegancko, włożyłem matówkę na swoje miejsce.

Następnie zrobiłem pare testowych zdjęć z kitem i zauważyłem że przy szerokim kącie obraz na matówce nie jest ostry, mimo że po zrobieniu zdjęcia jest ono ostre w tym miejscu w którym na matówce nie było ostre :)

Przy wąskim kącie tj - 55mm taka sytuacja nie występuje, obraz jest ostry na matówce i na samym zdjęciu.

Sprawdzałem obiektyw na 20D i nie jest to na pewno wina kita, sprawdzałem także body z wykąpaną matówką z Sigmą 18-50 OS i występowała taka sama przypadłość nieostrości na wizjerze na szerokim kącie jak w kicie.

Dodam jeszcze że nie jest to wina korekcji dioptrii

Co zrobiłem źle? Wszystko jest tak samo jak przed kąpielą matówki. Na pewno włożyłem ją dobrą stroną, porównywałem z drugą sztuką 400D którą mam także u siebie tymczasowo. Pod matówką podłożona jest blaszka, która była tam wcześniej. Sama matówka w ramce może się przemieszczać o około 1mm w lewo/prawo, ale to chyba nie jest powód.

Da się na MF ustawić aby obraz na matówce był ostry, lecz zdjęcie jest wtedy całkowicie nie ostre

Nie wiem, dziwna sprawa, w szczególności że obraz jest ostry przy większej ogniskowej, a przy mniejszej już nie.
Słyszałem coś o kalibracji matówki? Trzeba coś takiego zrobić przy jej wkładaniu? Jeśli tak to na czym to polega?
Z góry dzięki za wszelką pomoc odnośnie tego co może być przyczyną

Dodam jeszcze że z 55-250 obraz jest ostry, dziwna sprawa

Bruinen
06-09-2011, 20:28
Wyjmij jeszcze raz i przed założeniem blaszki mocującej przechyl aparat tak żeby matówka "bezwładnie" leżała i ułóż ją dokładnie - muszą wszystkie elementy pasować do dziury w korpusie - szczególnie 2 boczne i dolny "ząbek". Potem nie ruszając załóż blaszkę i powinno być dobrze. Moim zdaniem wrażenie ostrego obrazu na większej ogniskowych to złudzenie - ostrość albo jest, albo jej nie ma, zoom do matówki ma się nijak ;-)

meus
06-09-2011, 20:37
Tak, rzeczywiście.
Może komuś przyda się jeszcze ten temat w przyszłości także odpowiadam że rozwiązaniem jest ponowienie procedury wyciągnięcia i włożenia matówki :)

Teraz przy zaciskaniu blaszki czułem w kościach że matówka dobrze leży i jak się okazało tak było :) Wszystko już jest w porządku.
Poprzednim razem ząbek musiał nie zaskoczyć całkowicie w swoje miejsce, ponieważ nie ma prawa tam być luzu.
Swoją drogą dziwna sytuacja z tą nieostrością na szerokim kącie, nie wiem czy to złudzenie czy nie - ale tak było.

Dzięki wszystkim

janmar
06-09-2011, 21:11
W czym i dlaczego kąpałes matówkę?

meus
06-09-2011, 22:55
Na początek woda z mydłem, a potem izopropanol.
Czyściłem bo mało co było przez nią widać :) Początkowo chciałem wyczyścić prostszym sposobem, ale niestety bardziej pobrudziłem niż wyczyściłem, więc musiałem zmienić taktykę :)

janmar
06-09-2011, 22:57
Czyściłem bo mało co było przez nią widać

No,to jest powód :idea: .
Dzięki za odpowiedż. :)

Janusz Body
07-09-2011, 07:40
...Początkowo chciałem wyczyścić prostszym sposobem, ale niestety bardziej pobrudziłem niż wyczyściłem, więc musiałem zmienić taktykę :)

No to tym "prostszym sposobem" zniszczyłeś matówkę. Matówki się nie dotyka - niczym. Mikrorowki albo się łamią albo zatykają brudem - nowa matówka to zdaje się ok 100 zł.

meus
07-09-2011, 12:26
Być może teoretycznie.
W praktyce, kilka razy czyściłem matówki delikatnie mechanicznie i w żadnym z przypadków ani ja ani ktokolwiek nie zauważył żadnej różnicy.

Janusz Body
07-09-2011, 12:46
Być może teoretycznie.
W praktyce, kilka razy czyściłem matówki delikatnie mechanicznie i w żadnym z przypadków ani ja ani ktokolwiek nie zauważył żadnej różnicy.

Wiesz, w ciągu ostatnich 50 lat zniszczyłem sobie dwie matówki. Obydwie dotykając pędzelkiem. Jedno czyszczenie było dość bolesne - kosztowało mnie ponad 100 DM (to od Deutsche Mark) w czasach kiedy za tę sumę można było spokojnie pożyć przez 2 tygodnie.

Można dmuchać z gruchy, można moczyć, płukać ale nie powinno się dotykać. Oczywiście możesz mieć szczęście i może się udać niczego nie uszkodzić. Tym razem wygląda na to, że się nie udało i potrzebujasz nową matówke.

meus
07-09-2011, 13:12
Ale przecież pisałem że po korekcji pozycji matówki w ramce wszystko jest już w porządku, także wygląda na to że po raz kolejny się udało :)
Następnym razem postaram się bardziej uważać, powinno chyba wystarczyć samo płukanie w IPA