PDA

Zobacz pełną wersję : Technika skanowania



piotrkula
29-01-2004, 15:51
Nie wiem jak tam u was ale mi jakos ostre wychodza fotki (z G3 bylo gorzej ).

Mi tez, szczegolnie jak kupilem 50mm 1.8 to cos zaczalem widziec w wizjerze, po tych ciemnych zoomach, bomba, tylko ze ja robie analogiem i troche nie rozumiem waszych problemow, ale to moze sie zmieni, nie nie przechodze jeszcze na cyfre, ale mam dostep do skanera i chcialbym zeskanowac moje negatywy, i tu moje pytanie czy po zeskanowaniu bede musial cos z nimi robic?
przepraszam ze nie zupelnie w temacie, ale chyba nie bylo sensu zakladac nowy watek a moze ktos by to zrobil i wyjasnil jak dobrze skanowac i jakiej obrobce poddac zeskanowane zdjecia?

pozdrawiam
piotrkula

Vitez
29-01-2004, 20:49
Zadales tak ogolne pytanie - "jak skanowac i obrabiac fotki po skanie" ze jednak zdecydowanie nadaje sie to na nowy temat. Nie da sie tego zwiezle w jednej odpowiedzi opisac bo jest wiele szkol, wiele styli, sposobow itp. Ja nie skanuje, ale niedlugo (2-3 tygodnie) bede mial zajecia na kursie foto ze skanowania to moze cos napisze. W tym czasie moze ktos inny cos napisze.

qiq
30-01-2004, 10:23
Ciacho!
Skanowanie filmów na płaszce to porażka. Albo daj do skanowania do labu, albo jeżeli masz skaner do filmow to rozdzielczość minimalna to ~1,5k pixel x 2,0k pix w formacie TIF. Zależy co chcesz później zrobić z tym skanem. Skan zaczyna dobrze wyglądać przy minimum 2,5k pix na krótszym boku, TIF = 25-30MB plik 8-). Sam nie skanuję, daje do labu. Ale i tak najlepiej chyba jest znaleść prywatnego skanera, bo w labach to masówka i nie dbają, na przykład o ostrość i kurz.

piotrkula
30-01-2004, 15:31
Skanowanie filmów na płaszce to porażka

skaner to minolta image scan elite, specjalnie do filmow i slajdow, pierwsze proby przeprowadzone i jestem duzo bardziej zadowolony niz ze zdjec z labu na plytce, ale wiem ze moze byc jeszcze lepiej :)

qiq
30-01-2004, 16:03
To teraz jeszcze obróbka skanów w PhotoShopie. Cała szkoła na ten temat. Najgłówniejsze to balans bieli, kadrowanie, wzmocnienie, określanie rozmiarów obrazka docelowego i jego format.
Wesołej zabawy :lol:

piotrkula
30-01-2004, 18:10
Najgłówniejsze to balans bieli, kadrowanie, wzmocnienie, określanie rozmiarów obrazka docelowego i jego format.

cos wiecej na temat wzmocnienia? pozostale terminy sa mi znane

Vitez
30-01-2004, 20:07
cos wiecej na temat wzmocnienia?

Podejrzewam ze kontrastow i kolorow czyli zabawa suwaczkami (channel mixer itp ) 8)

qiq
31-01-2004, 09:41
cos wiecej na temat wzmocnienia? pozostale terminy sa mi znane
Z pamięci więc aszybki możliwe. Mam PS po polsku więc i po polsku będzie. :wink:
Menu/filtry/wzmocnienie
Otwiera się okno z 3 suwakami.
Najwyższym regulujesz stopień wzmocnienia 0-500%
Środkowym rozmiar punktu, jakby ziarnistość/dokładność wzmocnienia
A dolny to jakiś próg wzmocnienia - zazwyczaj mam 0 (zero)

Po takim zabiegu zdjęcie nabiera ostrości, ale nie radzę przesadzać z siłą, bo pojawia się ziarno i krawędzie w 'schodki'. Pobaw się najwyższym i środkowym suwakiem. Zaraz znadję linkę do nimi kursu.
"Krótki kurs przygotowania zdjęć do WWW" (http://www2.cso.com.pl/~stopa/technika/index.html).

Vitez
31-01-2004, 12:06
A czyli wyostrzenie, po angielsku unsharp mask.

Irish
04-02-2004, 00:03
Image --> Adjustment --> Selective Color , ja tym tez czesto sie bawie , co prawda nie zawsze zdaje egzamin , nie wiem jak w innych wersjach ale w PS 7.0 to sie tak nazywa :D

rataj
13-03-2004, 23:18
Wyostrzanie w PS jest zywcem przeniesione z obrobki zdjec cz-b. Stosowanie tego filtra "normalnie" nie na odopowiednim kanale moze tylko zepsuc zdjecie. Zreszta zalezy jaki efekt chcesz osiagnac, czy zdjecie ma prezentowane na www czy ma to byc wydruk 20x30. Ogromne znaczenie ma tez skaner.
Skanowanie negatywów nie jest wcale takie proste jak to sie moze wydawac, wlasciwe odwrocenie kolorow i pozniejsza korekcja przebarwien jest dosc pokrecona.
Tamat rzeka, mozna nawiajac i nawijac:D