PDA

Zobacz pełną wersję : Lampa zewnętrzna - chwilowa blokada błysku



kaqkaba
05-09-2011, 11:43
Czy jest możliwość aby mając na stopce aparatu (500d) zapiętą lampę zewnętrzną (YN 468) na chwile zablokować wyzwalanie błysku (bez wyłączania lampy).

Robiąc zdjęcia z kukułką nie ma problemu bo wystarczy kukułkę schować co robi się jednym pociągnięciem palca a jak chcemy znowu robić zdjęcia z lampą jeden przycisk otwiera lampę z powrotem. Czy w zewnętrznej też da się tak zrobić (najlepiej jednym przyciskiem).

Kolaj
05-09-2011, 11:46
Czy w zewnętrznej też da się tak zrobić (najlepiej jednym przyciskiem).A co złego jest w wyłączniku? Przecież to też jeden ruch.

namoamo
05-09-2011, 12:05
Też mnie to nurtowało, niestety nie da się.

kaqkaba
05-09-2011, 12:41
A co złego jest w wyłączniku? Przecież to też jeden ruch.

Czas. Wyłączenie lampy (ta moja wyłącza się po przytrzymaniu przycisku jakieś 3 sekundy i tyle samo się włącza). Potem trzeba ją włączyć, musi się naładować (a to strata energii bo w chwili wyłączania była w pełni nałzadowana). Razem mamy narzut ładnych paru sekund.


Też mnie to nurtowało, niestety nie da się.

A nie da się w ogóle w żadnym aparacie czy tylko w serii xxxd? Tylko w Canonie?

Kolaj
05-09-2011, 12:48
A nie da się w ogóle w żadnym aparacie czy tylko w serii xxxd? Tylko w Canonie?Z poziomu puszki, tak, żeby było szybko, to chyba w żadnym. W każdym razie w xxD i w 7D nie ma takiego dodatkowego przycisku. W mojej lampie (580EX) jest taki hebelek, którym można ją wyłączyć w mgnieniu oka. Potem, po włączeniu nie musi się ponownie ładować, bo ładunek jest cały czas trzymany w kondensatorze. Oczywiście jest tam jakaś upływność ale nie taka, żeby się rozładowało w minutę.

namoamo
05-09-2011, 13:04
Miesiac temu, na weselu, przyglądałem się pracującemu fotografowi. Miał 5dII i 580exII i właśnie wyglądało jakby wyłaczał lampę z poziomu body. Ale być może, robił tak jak opisał to Kolaj.
Mogłem podejść i zapytać :/

Kolaj
05-09-2011, 13:08
Miesiac temu, na weselu, przyglądałem się pracującemu fotografowi. Miał 5dII i 580exIIW 7D da się wyłączyć lampę z poziomu menu puszki ale trwa to nieporównywalnie dłużej od przesunięcia hebelka na lampie.

Janek1977
05-09-2011, 13:12
Sam często potrzebuje wyłączyć lampę jednocześnie korzystając ze wspomagania af. Dlatego w takich momentach ustawiam sobie w menu na C.Fn na opcję flash/fires - no fires (5D) i robię zdjęcia. Jeśli potrzebuję włączyć lub wyłączyć błysk to od razu mam tą funkcję pod ręką i operacja nie zajmuje więcej niż 2 sekundy.

kaqkaba
05-09-2011, 14:39
Sam często potrzebuje wyłączyć lampę jednocześnie korzystając ze wspomagania af. Dlatego w takich momentach ustawiam sobie w menu na C.Fn na opcję flash/fires - no fires (5D) i robię zdjęcia. Jeśli potrzebuję włączyć lub wyłączyć błysk to od razu mam tą funkcję pod ręką i operacja nie zajmuje więcej niż 2 sekundy.

Dzięki. Na szczęście u mnie też się da tak zrobić. To jest już wystarczająco dobre z racji braku hebla wyłączającego na lampie.
Teraz musze coś wyrzucić z menu podręcznego.

ksx
05-09-2011, 17:28
W 7D da się wyłączyć lampę z poziomu menu puszki ale trwa to nieporównywalnie dłużej od przesunięcia hebelka na lampie.
Nie próbowałem, ale chyba można sobie ustawić na kółku C1 z błyskiem, a C2 bez błysku.