PDA

Zobacz pełną wersję : jaki laptop...? (see details)



iczek
05-01-2006, 15:16
No wlasnie,

Zalozenia:
- podglad fotek w czasie sesji (studio i plener) - czyli dobra matryca
- wstepna minimalna obróbka i konwersja z RAW - czyli niekoniecznie szybki procek
- USB - jakies szybkie do zrzucania zdjec
- spory dysk na RAW'y

W sumie nie potrzebuje najszybszej i najlepszej maszyny swiata, a wrecz sredniaka. Nie bede na tym obrabial fotek, raczej zrzucal i ogladal pod kątem swiatla, cieni itp.

Poniewaz nie mam zielonego ! pojęcia o technologiach stosowanych w laptopach (zwłaszcza matryc), ani nawet o rodzajach procesorów to prosze o porade. Biore pod rozwage kupno używki lub nowego na raty.

Budzet? Jakies 3500zl cash lub 4500 kredyt.

gietrzy
05-01-2006, 15:32
- podglad fotek - czyli dobra matryca
Budzet? Jakies 3500zl cash lub 4500 kredyt.
Z góry odradzam (matryca) HP nx6110. Dno, syf.
Jesteś absolutnie pewny, że nie potrzebujesz szybkiego proca w aspekcie "konwersji raw"?
Raw z 5D ;-) :
stacjonarne P4 2.8HT, szybki dysk, BreezeBrowser - 22 sekundy.
to samo na AMD XP 1800+, ten sam dysk, BreezeBrowser - 37 sekund.

muflon
05-01-2006, 19:23
Na początku tygodnia była o laptopach mowa tu: http://www.canon-board.info/showthread.php?t=7651

Argento
05-01-2006, 21:44
Czesc,

jako uzytkownik i praktyk polecam Ci Acera Aspire 5020, ok. 3800-4000 brutto.
Swietna matryca (nazwali ja Crystal Bright ;)) i bardzo dobra wydajnosc.
Swietna grafika - ATI Radeon X700.
Swietny procek - AMD Turion.
Swietny naped dvd-rw, czyta wiekszosc plyt cd i dvd, ktorych stacjonarne nagrywarki maja dosc.
Wbudowana antena wi-fi, niby gadzet, ale fajowy.
Jedyna wada - lubi sie grzac przy wielogodzinnym graniu, warto kupic plyte chlodzaca za 130 PLN.

Odradzam Ci wszystkie lapy ze zintegrowana karta graficzna.

Jurek Plieth
05-01-2006, 22:18
Wbudowana antena wi-fi, niby gadzet, ale fajowy.
Jaki gadżet? :shock: Dla mnie podstawa!


Odradzam Ci wszystkie lapy ze zintegrowana karta graficzna.
Są laptopy mające wymienianą grafikę???

Robson01
05-01-2006, 22:25
Jaki gadżet? :shock: Dla mnie podstawa!

Są laptopy mające wymienianą grafikę???
Chyba chodzi mu o zintegrowaną na płycie głównej podobnie jak PC.

Jac
05-01-2006, 22:32
Wbudowana antena wi-fi, niby gadzet, ale fajowy.
Jaki gadżet? Dla mnie podstawa!Jaki gadżet? :shock: Dla mnie podstawa!

no ja tez sobie nie wyobrazam laptopa bez wi-fi... latam se po calym domu i jest luz 8)



Są laptopy mające wymienianą grafikę???
chodzi o zintegrowana grafike ktora dzieli pamiec z ramem naogol procki intela... a ta niezintegrowana to naogol radeon, albo ATI ze swoja pamiecia i swoim prockiem...

KuchateK
05-01-2006, 22:38
Jaki gadżet? :shock: Dla mnie podstawa!
Wlasnie...


Są laptopy mające wymienianą grafikę???
Alienware.
Nie tanie, nie kazdemu sie podobaja i tych grafik do wymiany to tam nie bylo za wiele...
Ale za to maja kopa jesli chodzi o wydajnosc... Zaiste zacne maszyny.

A jesli chodzi o grafike... Nie ma to naprawde roznicy... Nie wiem skad to przekonanie ze jak jest zintegrowana z czipsetem to sux a jak juz na obudowie napisza geforce to jakas rewelacja... To nie komputery do grania.

Robson01
05-01-2006, 22:41
Niezupełnie. Laptopy z górnej półki z wydajną kartą graf. jak najbardziej nadają się do gier. Jeżeli kogoś dodatkowo na to stać to czemu nie ?

KuchateK
05-01-2006, 22:47
Niezupełnie. Laptopy z górnej półki z wydajną kartą graf. jak najbardziej nadają się do gier. Jeżeli kogoś dodatkowo na to stać to czemu nie ?
Ale porownujac ilosc zainwestowanej kasy wzgledem tego w co mozna na tym pograc i w jakich ustawieniach to jakas pomylka... Najczesciej wychodzi ze to ma sens jak jestes 2 lata do tylu w grach...

Robson01
05-01-2006, 23:05
Ale porownujac ilosc zainwestowanej kasy wzgledem tego w co mozna na tym pograc i w jakich ustawieniach to jakas pomylka... Najczesciej wychodzi ze to ma sens jak jestes 2 lata do tylu w grach...
Za odpowiednią kasę można - w Toshibie Tecra S2 montowany jest GeForce 6600. Może nie jest powalająca w stosunku do serii 7 na PC, ale nada się do większości gier.
Ale chyba nie o to chodziło zakładającemu ten post więc nie ma o co kruszyć kopii.:wink:

tomalxx
05-01-2006, 23:16
Ja mam Maxdatę Pro 8000X.

Przyznam szczerze, że nie wiem, jaką ma matrycę, ale ma kartę graficzną ATI Mobility Radeon 9000 i kosztowało stosunkowo niewiele (służbowe-nie odczułem :wink: ), jakieś 6000 brutto (w porównaniu do analogiczych modeli) . Wydaje mi się, że przy 512 MB RAM całkiem dobrze radzi sobie z fotkami z 350D.
Jak chcesz zobaczyć, to daj znać na Priv.

KuchateK
06-01-2006, 00:28
Za odpowiednią kasę można - w Toshibie Tecra S2 montowany jest GeForce 6600. Może nie jest powalająca w stosunku do serii 7 na PC, ale nada się do większości gier.
Troche nieprecyzyjnie sie wyrazilem.

Tu nie chodzi mi o to ze na tym sie nie da grac, ale ze przeznaczeniem tego kompa nie sa gry. A jesli gry nie sa wazne to naprawde nie widze sensu zwracac uwagi na to jaki tam jest procek od grafiki. To nie komp do gier wiec po grzyba mi to?

Zwlaszcza ze w calej reszcie jak 60G hdd, cd-rw/dvd, marne XGA i dwie kosci 256 zeby ulatwic rozbudowe to ta przykladowa toshiba naprawde biednie wypada. To nie komputer do ogolnych domowych zastosowan (i gier) a konkretnej pracy. A przy konkretnych wymaganiach naprawde lepiej przeznaczyc ta kase na wazniejsze elementy w srodku jak ta naklejka na obudowie. Giga ramu zamiast tego gieforca bardziej sie odczuje przy przegladaniu/obrabianiu fotek.

A jak ktos chce grac to naprawde zakup laptopa to pomylka. W porywach moze sobie pograc w miare dobrze w to co jest obecnie. Godzinke zanim sie komputer zagotuje :) Za pol roku moze juz miec problem a za rok trzeba juz znowu szukac pieniedzy na nowy sprzedajac ten z duza strata. To naprawde wywalanie pieniedzy.


Ale chyba nie o to chodziło zakładającemu ten post więc nie ma o co kruszyć kopii.:wink:
Dokladnie...

McKane
06-01-2006, 00:33
Generalnie najwiekszy problem bedzie z ta matryca bo dyski procki itp sa podobne wszedzie. Najlepsze matryce w tym zakresie cenowym moim zdaniem produkuje Fujitsu Siemens. Ogladalem kilka modeli i naprawde do 4500 ciezko bedzie cos lepszego znalezc. Ja wybralem w tej cenie Asusa A6VC. Matryca nieco gorsza od tej w Fuji ale do podgladu zdjec w terenie zupelnie moim zdaniem wystarczajaca.

Co do dysku to sprawa moim zdaniem jest drugorzedna bo wiekszosc lapciakow w tej cenie ma nagrywarke dvd wiec w ostatecznosci braki miejsca mozna szybko uzupelniac nagrywajac plytki.

Szybkosc grafiki do tych celow jest pomijalna. Ale w ramach polemiki z Kuchatkiem powiem ze ja na tym swoim bez problemu pocinam sobie w Quaka 4 i Pro Evolution Soccer 5 i jakos nie narzekam a gry wyszly calkiem niedawno :) Wiem wiem lapciaki nie sa do grania ale sobie napisalem a co :)

Aha i mowienie ze wifi to gazdzet jest smieszne ... dzieki temu drobiazgowi siedzac w strasznej dziurze daleko od domu mam net (nieco nielegalnie wprawdzie ale to nie moja wina ze admin nie zna sie na zabezpieczeniach)

Robson01
06-01-2006, 00:33
I tu się z Tobą zgadzam w 100%. Chociaż różne "skrzywienia" dotykają ludzi z nadmiarem kasy ;-)

KuchateK
06-01-2006, 02:33
Generalnie najwiekszy problem bedzie z ta matryca [...]
Najlepsze matryce w tym zakresie cenowym moim zdaniem produkuje Fujitsu Siemens. Ogladalem kilka modeli i naprawde do 4500 ciezko bedzie cos lepszego znalezc.
Mam Fujitsu. Po dwoch latach uzytkowania nastepujace rzeczy.
Dosyc latwe do uszkodzenia (napewno w N3010). Obudowa matrycy pozostawia wiele do zyczenia jesli chodzi o sztywnosc i zabezpieczenie zawartosci. Pare innych nowszych modeli tez przy macaniu mialo podobny problem, wiec chyba dalej to samo. Miekki palstik w malej ilosci, w moim kompletnie zle rozlozone podkladki ktore w kazdej torbie powoduja wygiecie panela (o sladach klawiatury na matrycy nie ma co wspominac nawet). Wogole calego laptopa mozna praktycznie wygiac dosyc znacznie :D Dell czy IBM jest tutaj lata swietlne do przodu. Toshiba swoje nowe modele tez zaopatrzyla w kawal solidnego plastiku, mimo ze ze starymi nie bylo wcale zle.

Jesli chodzi natomiast o sama matryce to po dwoch latach zzolkla dosyc znacznie i "w cieniach" to tak nieco jednak slabo wypada. Duzo rzeczy a nim wyglada na niedoswietlone (nawet sporo). Na dole za szybko przechodzi w czern, wiec na ocene czy jest dobrze to trzeba sie jej nauczyc. Jesli chodzi o kolory to w miare. Jasnosc super. Nawet w pelnym sloncu normalnie uzywalna. Bardzo ladnie rowno wszystko na calej powierzchni widoczne z dowolnego kata. Ma wady, ale nie widzialem w sumie nic lepszego :)


Co do dysku to sprawa moim zdaniem jest drugorzedna bo wiekszosc lapciakow w tej cenie ma nagrywarke dvd wiec w ostatecznosci braki miejsca mozna szybko uzupelniac nagrywajac plytki.
Fakt... Zawsze tez mozna dopiac ~200-300GB via USB. Pracuje z praktycznie taka sama szybkoscia jak te w srodku, nieco taniej za giga, prosciej rozbudowac i latwiej przeniesc potem dane na cos innego.

McKane
06-01-2006, 09:45
Mam Fujitsu. Po dwoch latach uzytkowania nastepujace rzeczy.
Dosyc latwe do uszkodzenia (napewno w N3010). Obudowa matrycy pozostawia wiele do zyczenia jesli chodzi o sztywnosc i zabezpieczenie zawartosci. Pare innych nowszych modeli tez przy macaniu mialo podobny problem, wiec chyba dalej to samo. Miekki palstik w malej ilosci, w moim kompletnie zle rozlozone podkladki ktore w kazdej torbie powoduja wygiecie panela (o sladach klawiatury na matrycy nie ma co wspominac nawet). Wogole calego laptopa mozna praktycznie wygiac dosyc znacznie :D Dell czy IBM jest tutaj lata swietlne do przodu. Toshiba swoje nowe modele tez zaopatrzyla w kawal solidnego plastiku, mimo ze ze starymi nie bylo wcale zle.


Te nowe wygladaja na nieco solidniejsze i przede wszystkim sztywniejsze konstrukcje. "Badalem" je zreszta pod tym katem bo notebook jezdzi ze mna zawsze w teren wiec pierwsze co to nie moze sie wyginac. Dlatego tez wybralem Asusa bo wydawal sie byc solidniejszy (niestety na della badz ibm'a nie bylo kasy). Zreszta juz to udowodnil spadajac z niecalego metra na bardzo twarda podloge dworca poznanskiego (byl tylko w tej cienkiej dodawanej gratisowo torbie Asusa). Wlasciwie nic mu sie nie stalo bo do dzisiaj dziala idealnie.



Jesli chodzi natomiast o sama matryce to po dwoch latach zzolkla dosyc znacznie i "w cieniach" to tak nieco jednak slabo wypada. Duzo rzeczy a nim wyglada na niedoswietlone (nawet sporo). Na dole za szybko przechodzi w czern, wiec na ocene czy jest dobrze to trzeba sie jej nauczyc. Jesli chodzi o kolory to w miare. Jasnosc super. Nawet w pelnym sloncu normalnie uzywalna. Bardzo ladnie rowno wszystko na calej powierzchni widoczne z dowolnego kata. Ma wady, ale nie widzialem w sumie nic lepszego :)

No niestety to wada tych wszystkich matryc do laptopow. W mojej starej Toshibie tez wyraznie spadla ilosc szczegolow w cieniach. Mam nadzieje ze na tym Clear Bright czy jak to sie tam nazywa bedzie nieco lepiej. Tak sobie natomiast w tym Asusie (podobnie ma tez seria A6U i A3E) przedstawia sie sprawa katow pod ktorymi mozna patrzec na matryce. Nie jest to taka porazka jak na HP ale w pionie dosyc szybko znikaja szczegoly w ciemnych miejscach. Wydawalo mi sie ze pod tym wzgledem fuji jest nieco lepsze ale zeby sie o tym przekonac trzeba jednak komputer kilka dni w roznych warunkach potestowac.

Alez normalnie i tak najwieksza zaleta jest karta bezprzewodowa. Nawet teraz nie moge uwierzyc ze mam na wykopach net i canon boarda :) Spadnie jakosc i szybkosc pracy ale za to o ile wzrosnie przyjemnosc wracania na baze ;)

Jerry99
06-01-2006, 10:51
A może iBook 12"?
Stabilny MacOS X, dobra bateria... tylko RAMu przydałoby się z 1 GB włożyć.

muflon
06-01-2006, 11:00
A może iBook 12"?
Stabilny MacOS X, dobra bateria... tylko RAMu przydałoby się z 1 GB włożyć.
... i podkręcić procesor :-P Albo poczekać na laptopy Apple z Pentium M :-D

Argento
06-01-2006, 12:48
Panowie, lap, o ktorym pisalem wczesniej nadaje sie do grania lepiej, niz niejeden "power"-zestaw z Saturna albo Media Markt (moze dlatego, ze komputery do marketow sprzedaje glownie NTT, ha, ha, znani badziewiarze).

Testowalem na swoim lapie (przypominam ACER Aspire 5020) gierki typu Rome Total War, jest to bardzo wymagajaca gra, ktora chodzi lepiej, niz na zestawie typu AMD 64 2800, 1GB RAM, GF6600/128 itd.

Czasy, kiedy na lapach nie dalo sie grac mamy juz dawno za soba !

iczek
06-01-2006, 13:19
dzieki wszystkim

iREM
06-01-2006, 14:36
... i podkręcić procesor :-P Albo poczekać na laptopy Apple z Pentium M :-D
Ależ Ty już nudny jesteś... :-/

Luk
06-01-2006, 15:37
ja przerabiałem to w zakresie prezentu pod choinkę dla żony i prorytetem było wifi wbudowane żeby w każdym miejscu w domu miała dostęp do intenetu, polecam acera Acer TravelMate 2403NWXMi, 1280x800 wziąłem na 14" matrycy bo raz mniejszy dwa lżejszy a trzy bateria trzyma luzem 2h. Ma nagryware dvd dl 3 usb i z 512 mb dd2 dałem za niego 2500, więc nic sensowniejszego w tej klasie cenowej nie znalazłem a dysk możesz wrzucić jaki chcesz...

tomsong
06-01-2006, 17:27
A ja od prawie miesiaca mecze Acera Aspire 5024, Radeon 700, 1Gb RAMu, z mozliwoscia rozbudowy do 2Gb (jak bys kupowal, powiec im, zeby zmienili kosci z 2X512Mb na 1Gb, bo niestety sa dwa sloty), 100Gb dysk, nagrywarka DVD dual i inne dodatki o ktorych wczesniej wspomnial kolega. Generalnie polecam, obrobka fotek to sama przyjemnosc. A co do ceny, to zmiescisz sie w 4500-4800zl.

aha, matryca 15.4" czyli taka mala panorama :)

Przed zakupem porownywalem inne laptopy m.in. pod wzgledem wykonczenia i Acer takie slaby nie jest. Bawie sie od czasu do czasu sluzbowym Dellem i o dziwo acer lepiej wypada.

Pozdrawiam

Vitez
07-01-2006, 06:50
Czasy, kiedy na lapach nie dalo sie grac mamy juz dawno za soba !

Zalezy w jakie gry bo FPS to nadal sobie nie wyobrazam - nie to odswiezanie ekranu, nie ta ergonomia klawiatury, za maly ekran (na 19" to sie dopiero przyjemnie gra), koniecznosc podpiecia zewnetrznej myszki...
OT ? 8)