PDA

Zobacz pełną wersję : 17-85 + 50d - kłopot?



gmc
31-08-2011, 21:12
Witam,
Posiadam obiektyw 17-85 IS oraz body 50d.
Oba sprzęty kupione jako nowe.
Posiadam pewien problem.
Kiedy używam tego zestawu raz na jakiś czas, niezależnie od warunków oświetleniowych, ogniskowej itp, obiektyw wyostrza na dany przedmiot, aparat to potwierdza, ale po naciśnięciu do końca spustu migawki nic się nie dzieje. Muszę pare razy ponownie znów ustawić ostrość i nacisnąć spust.
Nie ma też znaczenia czy włączona jest stabilizacja obrazu.
Problem nie pojawia się jedynie gdy ostorść ustawiana jest manualnie.
Obiektyw podpinany był do innego apartu i po kilkudziesięciu zdj problem się pojawił.
Wnioskuję, że to wina obiektywu.
Zanim oddam go na gwarancję, chciałem Was zapytać czy spotkało Was coś podobnego?

kromka1983
31-08-2011, 23:08
Spróbuj przeczyścić styki obiektywu. Jeśli problem nie ustąpi wyślij do serwisu. Przyczyn może być kilka od uszkodzonej taśmy po awarie elektroniki AF.

Pozdrawiam

ambaw
01-09-2011, 08:57
Witam
Rozumiem, że warunki oświetleniowe są na tyle dobre, że AF może złapać ostrość.
U mnie w 350d jest tak: za mało światła => nie działa AF => guzik się nie wciska.
Pozdrawiam

Bangi
01-09-2011, 09:59
A moze problemem a właściwie nie porbleme jest tryb AF inny niż One-Shot???
Przy jakim trybie AF to się dzieje?

kromka1983
01-09-2011, 10:25
ambaw

niezależnie od warunków oświetleniowych, ogniskowej itp, obiektyw wyostrza na dany przedmiot, aparat to potwierdza, ale po naciśnięciu do końca spustu migawki nic się nie dzieje. Muszę pare razy ponownie znów ustawić ostrość i nacisnąć spust.


Bangi
Tryb AF raczej nie ma tutaj znaczenia, gdyż aparat potwierdza ustawienie fokusa.

gmc
Objawy występują na jakiś specyficznych ogniskowych czy nie ma to znaczenia?

Bangi
01-09-2011, 10:54
Bangi
Tryb AF raczej nie ma tutaj znaczenia, gdyż aparat potwierdza ustawienie fokusa.


a jendak miec może, wystarczy zerknąc w ten wątek http://www.canon-board.info/showthread.php?t=77846,
i jak mu nie potwierdzi bo będzie dalej jej szukał (np. w wyniku minimlanego poruszenia) i nie pstryknie fotki, na początku też miałem podobny problem, jak jeszcze nie widziałem "z czym to się je" :cool:

kromka1983
01-09-2011, 11:14
W wątku, który podałeś kolega opisuje brak potwierdzenia...
W obecnym problemem jest brak możliwości zrobienia zdjęcia mimo potwierdzenia.:roll:

Bangi
01-09-2011, 11:46
W wątku, który podałeś kolega opisuje brak potwierdzenia...
W obecnym problemem jest brak możliwości zrobienia zdjęcia mimo potwierdzenia.:roll:

no bo właśnie może być tak, że potwierdza i w ułamku sekundy przemieszcza się i traci ostrość, w trybie One-Shot na pewno zdjęcie da się zrobić, ale w dwóch pozostałych niekonieczne...
dlatego ponawiam pytanie do gmc jaki tryb AF używasz i czy na One Shot jes ten sam problem

gmc
01-09-2011, 14:14
Warunki oświetleniowe są różne - brak reguły - raz zdjęcia robię w plenerze przy doskonałym oświetleniu a raz w ciemnieszym otoczeniu.
Styki przeczyściłem. Ruszanie obiektywem nie wywołuje tego problemu. Obiektyw po zamocowaniu do body posiada minimalny luz, ale cały czas jest styk.
Uzywam głownie trybu One-Shot.
Jeżeli chodzi o zgubienie ostrości to raczej też bym wykluczył.
Jedna z sytuacji wyglądała kiedyś tak.
Ustawiam kadr na kontrastowy obiekt (nic jednolitego bo wtedy moglyby byc problemy z AF), wciskam do połowy spust, dostaję potwierdzenie, wciskam guzik do końca . Aparat nie robi zdjęcia. Trzymam cały czas spust (ok 2 sek) i po chwili aparat wykonuje zdjęcie. Czasem jednak muszę go puścić i ponownie uzyskuję potwierdzenie ostrości.
Czasem jak trzymam guzik migawki dłużej to zdj się nie wykonuje. Nie ma na to reguły.
Raz się zrobi z opóźnieniem a raz wogóle.
Dodam, że aparatem nie ruszam.
Włączenie lub wyłączenie IS nie zmiania postaci rzeczy.

Bangi
01-09-2011, 14:50
to może po prostu felerny spust... a z innym obektywami też się zdarza?
w sumie nie napisałeś ile ma sprzęt, ale skoro jeszcze na gwarancji to chyba nie tak dużo,
ja bym chyba talk czy OWAK odesłał...

janmar
01-09-2011, 14:51
Zwróć uwage czy w czasie wciskania spustu w drugiej fazie: Nie dotykasz przycisku "podgladu głębi ostrości".
Trzymaj się od niego wówczas z daleka :) .
Myslę że to jest przyczyna.
Tak,tak ,wiem że uważasz :)
po prostu sprawdż.

gmc
01-09-2011, 15:06
@Bangi
Z innymi obiektywami nie ma problemu. Body ma niecały rok a szkło ma 2 miesiące.
@janmar
Faktycznie, gdybym wciskał podgląd głębi ostrości to jest ten sam objaw.
Teraz nie mogę wykluczyć, czy go przypadkiem nie naciskałem, ale myślę że byłoby mi ciężko. Napewno teraz będę zwracać na to szczególną uwagę.

janmar
01-09-2011, 15:15
Wiesz to wymusza czasem obiektyw,zdarzyło mi sie i tez kombinowałem jak ...
Nie wiem dlaczego się tego nie czuje ,:oops: