PDA

Zobacz pełną wersję : Zmiana rozmiaru do wydruku?



mirhon
05-01-2006, 11:01
Zanim zacznę niszczyć papier testami to się spytam:
Mam drukarkę 300dpi (termosublimacyjna) formatu 10x15.
Jak w ostatnim kroku edycji zdjęcia zmieniam rozmiar na 10x15 to robię to wyłączając opcje (w szopie) "Resample Image" w oknie "Image Size" i wtedy rozdzielczość wzrasta do 585 dpi ale obraz nie traci na jakości (ekran). Podczas wydruku co sie dzieje z tą wyższą rozdzielczością? Drukarka ma przecież 300dpi i coś szop? driver? chyba sobie zmienia tą rozdzielczość...
W książce Kelby'iego przeczytałem że przy zmniejszaniu rozmiaru włączać opcje Resample Image na Bicubic (mogę wtedy wybrać rozdzielczość 300dpi) ale to wiąże się z pewną utratą datali i można zrobić ostatnie ostrzenie pod końcowe urządzenie - w tym przypadku drukarka.
Zatem pytam co jest lepsze :
1. Zmienić rozmiar bez resamplingu (zwiększając rozdzielczość) i drukować...
2. Zmienić rozmiar z resamplingiem z zachowaniem rozdzielczości drukarki i ewentualnie wyostrzać na końcu?

gietrzy
05-01-2006, 11:18
http://www.fotosite.pl/index.php?title=DPI
http://www.fotosite.pl/index.php?title=Przygotowanie_zdj%C4%99%C4%87_dla_ WWW_i_fotolab%C3%B3w

Kubaman
05-01-2006, 11:23
1. Zmienić rozmiar bez resamplingu (zwiększając rozdzielczość) i drukować...
2. Zmienić rozmiar z resamplingiem z zachowaniem rozdzielczości drukarki i ewentualnie wyostrzać na końcu?
MSZ to nr 2 bo wtedy kontrolujesz jakość zmian. Jeśli pozostawisz obrazek większy niż drukarka może wycisnąć, to driver po prostu ci to obetnie. Tylko, że wtedy nie masz kontroli w jaki sposób. Ja będziesz miał 300 DPI, to driver tego nie tknie (tzn tknie :) , ale nie zresampluje).

mirhon
05-01-2006, 11:43
MSZ to nr 2 bo wtedy kontrolujesz jakość zmian. Jeśli pozostawisz obrazek większy niż drukarka może wycisnąć, to driver po prostu ci to obetnie. Tylko, że wtedy nie masz kontroli w jaki sposób. Ja będziesz miał 300 DPI, to driver tego nie tknie (tzn tknie :) , ale nie zresampluje).

Zgadzam się że nr 2 daje możliwość w podgląd i korekte ostrości. Ciekawi mnie tylko czy byłby widoczny efekt na fotce 10x15 wydruku w wyższej rozdzielczości (korygowany przez driver) w stos. do tego z resamplingiem bicubic ale bez wyostrzania i z wyostrzaniem. Musze chyba zniszyć 3 kartki :-) aby sie organoleptycznie przekonać...