PDA

Zobacz pełną wersję : Nowości od Nikona 2011/12?



Strony : [1] 2 3 4

Kolekcjoner
04-02-2011, 10:56
Kontynuacja dyskusji z wątku: http://www.canon-board.info/showthread.php?t=24799

No i coś cisza zapadła po premierze D7000. Jak przejrzałem pobieżnie na tamtym forum ile jest narzekań na różne rzeczy w tej puszce to mam wrażenie, że Nikon chyba zbytnio się pośpieszył z tą premierą.

vidocq
04-02-2011, 11:42
Puszka nie jest zła, ma świetną matrycę i daj dobre obrazki.
Jednak chyba trochę za droga jak na "następcę" D90.
Sam po przeczytaniu kilkudziesięciu postów i opinii poszedłem do sklepu i kupiłem nowego...D90.
Będzie na dłużej ;)

drfidel
11-02-2011, 08:06
No i coś cisza zapadła po premierze D7000. Jak przejrzałem pobieżnie na tamtym forum ile jest narzekań na różne rzeczy w tej puszce to mam wrażenie, że Nikon chyba zbytnio się pośpieszył z tą premierą.

Widzialeś kiedyś aby na dowolnym Forum chwalono nowy sprzęt ?? Zawsze słychać jedynie symfonię malkontentów.

jacula
11-02-2011, 13:44
No i coś cisza zapadła po premierze D7000. Jak przejrzałem pobieżnie na tamtym forum ile jest narzekań na różne rzeczy w tej puszce to mam wrażenie, że Nikon chyba zbytnio się pośpieszył z tą premierą.
To niestety smutna prawda. W zasadzie głównym problemem są wycieki oleju na matrycę i czujniki af, co się przekłada na jego loteryjność. Szkoda, bo ta matryca to naprawdę spory krok na przód w stosunku do naszej 18mp, która jest całkiem niezła, ale zawsze chciałoby się wiecej;)

notic
11-02-2011, 15:24
No i coś cisza zapadła po premierze D7000. Jak przejrzałem pobieżnie na tamtym forum ile jest narzekań na różne rzeczy w tej puszce to mam wrażenie, że Nikon chyba zbytnio się pośpieszył z tą premierą.

Przynajmniej filmy kręci jako takie :]

Kolekcjoner
11-02-2011, 15:33
Przynajmniej filmy kręci jako takie :]

No to jest ważne :grin:.

waldekgdynia
14-02-2011, 00:55
D90 to niezły aparat ale D7000 po wyeliminowaniu jego drobnych wad będzie jednym z najlepiej sprzedających się aparatów Nikona.
Cena jest ceną nowości.
Spadnie do 3000 zł i będzie sprzedawał się jak świeże pączki.

Piotr_0602
16-02-2011, 17:09
Ciekawe czy się potwierdzą plotki (przecieki?) o bezlusterkowcu Nikona:

http://www.mirrorlessrumors.com/nikon-coolpix-pro-is-that-the-name-of-the-upcoming-nikon-mirrorless-system/

http://www.43rumors.com/nikon-coolpix-pro/

Pojawiły się informacje (oceniono ich wiarygodność na F3 czyli 41-60% że się potwierdzą), że bezlusterkowiec Nikona będzie oparty ma malutkiej matrycy 1/2.3″. Większą mają niektóre kompakty (Canon G12, Olympus XZ-1, Samsung EX1 czy Panasonic LX5), nie wspominając o micro43 Panasonica/Olympusa czy NEXie Sonego.

Podobne informacje pojawiły się wcześniej o planowanych bezlusterkowcach Pentaxa (tj. mała matryca z kompaktów).

Ciekawe czy się potwierdzą. Jeśli tak, to średnio widze przyszłość tego systemu...

waldekgdynia
17-02-2011, 09:09
Ale mała matryca to zaprzeczenie idei - bezlusterkowca.

Moim zdaniem sens evila polega na :
- małych rozmiarach
- dużej matrycy APS-C lub FF
- wbudowanym wizjerze
oraz jasnych i małych obiektywach.

jacula
17-02-2011, 10:19
Pojawiły się informacje (oceniono ich wiarygodność na F3 czyli 41-60% że się potwierdzą), że bezlusterkowiec Nikona będzie oparty ma malutkiej matrycy 1/2.3″. Większą mają niektóre kompakty (Canon G12, Olympus XZ-1, Samsung EX1 czy Panasonic LX5), nie wspominając o micro43 Panasonica/Olympusa czy NEXie Sonego.


Pomyliło ci się. Pentax ma mieć matrycę 1/2.33" w evilach (crop 5,6), a nikon evil ma mieć cropa 2,5.
Czyli jak sony da nikonowi matrycę, a nikon wyciśnie z niej proporcjonalnie tyle ile z tej w d7000, to i tak DR i szumy będą mniejsze niż w u4/3:P

Piotr_0602
17-02-2011, 10:34
jacula - zajrzyj do zamieszczonych linków
tam napisane jest o matrycy z 1/2,3'', to jest crop ponad 5 razy
z takiej nawet Nikon cudów nie wyciśnie...

ale zobaczymy czy się potwierdzi...

jacula
17-02-2011, 11:22
Piotr - w linkach, które podałeś jest napisane:
1. "The sensor could have an approx 2.5x cropfactor".
2. "The name suggests that Nikon might uses tiny sensors for it and there are patents that support a sensor size of 16mm, and lenses with a coverage of approx 17mm. This will be approx 2.5x cropfactor."
Ja tu nie widzę nic o matrycy 1/2.3".
Zresztą już jakieś pół roku temu pojawiały się plotki, że canon i nikon mają wejść w bezlustra z cropem rzędu 2-3x.

Piotr_0602
17-02-2011, 13:05
Faktycznie, racja, mój błąd. Crop x2,5 a nie matryca 2,5'' (czyli crop x5,6) - więcej jest lepiej. Crop z kompaktów nie miałby większego sensu (dziwię się pomysłowi Pentaxa).

Będzie to nieco mniej niż micro43 (x2), taka sama różnica pomiędzy micro43 i Nikonowym bezlustrem jak pomiędzy micro43 i APS-C Canona. Więc więcej niż kompakty z górnej półki.

Pytanie jak to wpłynie na IQ?
Kwestia technologii. Różnice pomiędzy micro43 i takim cropem nie będa aż takie duże (teoretycznie 1EV), podobnie jak pomiędzy micro43 i APS (też niecałe 1EV). Ale pomiędzy cropem x2,5 a APS zrobi się już 2EV różnicy. I to jest sensowne, bo Nikon stara się uniknąć pożarcia przez bezluterkowce segmentu tanich lustrzanek. Nadal zostanie miejsce dla luster, bo róznica w jakości będzie odczuwalna, a mimo to będzie dużo lepiej niż w kompaktach.

To nie jest głupie. Może jakość będzie nieco poniżej mniejszych matryc micro43 ale nie na tyle by było to aż tak znaczące. Kwestia optyki - jeśli będą jasne stałki...
Jest za to szansa na mniejsze aparaty i obiektywy od micro43.
To się trzyma kupy.

Pytanie kiedy pora na Canona?
I ile wspólnych elementów będzie ten system dzielić z lustrzankami? Pewnie lampy nadal będą kompatybilne. Co jeszcze?

jacula
17-02-2011, 13:26
Crop 2,5 będzie tracił w GO 2/3ev do mikro 4/3 oraz 1i1/3ev do APS.
Mimo wszystko mam dziwne wrażenie, że jakością matrycy nikon wyprzedzi olego i panasa i nawet szajsunga;) System na pewno będzie atrakcyjny, jeśli będzie miał atrakcyjną cenę (1000 zł za body, 300-500 zł za bardzo jasne stałki).

epicure
17-02-2011, 14:35
Nikon nie produkuje swoich matryc. Bierze to, co mu Sony sprzeda. Nie sądzę, aby na życzenie Nikona Sony uruchamiało produkcję niestandardowych matryc do mało popularnego systemu, nie zapewniającego zbytu matryc w milionach sztuk. Raczej nie będzie im się to opłacało.

Myślę, że Nikon i Canon jeszcze przez długi czas nie wypuszczą swoich bezlusterkowców. Zauważcie, że firmy, które to zrobiły, w zasadzie kompletnie wycofały się z produkcji lustrzanek, bo nie bardzo sobie radzili z ich sprzedażą. Canon i Nikon nie mają tego problemu.

Piotr_0602
17-02-2011, 15:11
Myślę, że Nikon i Canon jeszcze przez długi czas nie wypuszczą swoich bezlusterkowców. Zauważcie, że firmy, które to zrobiły, w zasadzie kompletnie wycofały się z produkcji lustrzanek, bo nie bardzo sobie radzili z ich sprzedażą. Canon i Nikon nie mają tego problemu.

Bezlusterkowce to jakiś % rynku i głupota byłoby z niego zrezygnować. Mając jednak dużą sprzedaż lustrzanek trzeba w to wejść tak umiejętnie, by ten segment nie podgryzał segmentu lustrzanek. Crop x2,5 wydaje się sensownym pomysłem na to. Mamy znacząco mniejszy aparat i optykę (powinien być mniejszy od micro43 - np. takiego Panasonica GF2 i mniejszy od NEXów, a także od za dużej optyki do NEXów), ale IQ zdjęć będzie na tyle gorsze od lustrzanek APS (mniejsza matryca) że nadal warto kupowąć lustra. A matryca będzie na tyle większa od tych z kompaktów, że zakup droższego bezlusterkowca będzie miał uzasadnienie w IQ.

Oczywiste że firmy spoza wielkiej dwójki N&C weszły w to pierwsze, bo miały mniej do stracenia z rynku luster, ale jeśli N&C w to nie wejdą, to oddadzą bez walki jakiś % rynku. Rynku który jakiś % podgryzie lustrzankom i jakiś % kompaktom (a z drugiej strony skali kompakty podgryzają aparaty w komórkach).

Podoba mi się pomysł Nikona. Crop x2,5 do końca lustra nie zastąpi, ale IQ będzie całkiem niezłe i gabaryty całości dostatecznie małe i mobilne by nawet użytkownik lustra widział sens nabycia dodatkowo takiego bezlusterkowca (a nadal zostawił sobie lustro).
Przy cropie x1,5 APS (Sony) czy x2 (micro43) można zastanawiać się nad pozbyciem ciężkiej lustrzanki, ale przy cropie x2,5 już mniej. Optymalnie - lustro FF (lub APS), bezlusterkowiec crop x2,5 i komórka. Kompakty stają się niepotrzebne (o ile będzie sensowna optyka do tych bezlusterkowców - mała, jasna, stałoogniskowa), ale lustra nadal funkcjonują.

Kolekcjoner
17-02-2011, 15:26
Przy cropie x1,5 APS (Sony) czy x2 (micro43) można zastanawiać się nad pozbyciem ciężkiej lustrzanki, ale przy cropie x2,5 już mniej.
Może to tak działać. Przy czym nawet niekoniecznie musi to być pozbycie się ale całkiem sensowne uzupełnienie.



Optymalnie - lustro FF (lub APS), bezlusterkowiec crop x2,5 i komórka. Kompakty stają się niepotrzebne (o ile będzie sensowna optyka do tych bezlusterkowców - mała, jasna, stałoogniskowa), ale lustra nadal funkcjonują.

Pytanie ilu osobom decydującym się na kompakt marzy się wymienna optyka. Podejrzewam że jest to bardzo znikomy procent.

epicure
17-02-2011, 15:34
Bezlusterkowce to jakiś % rynku i głupota byłoby z niego zrezygnować.

To jakiś procent rynku odebranego lustrzankom. Prężnie działają w nim tylko ci producenci, którzy na lustrzankach już bardziej stracić nie mogą.


Mając jednak dużą sprzedaż lustrzanek trzeba w to wejść tak umiejętnie, by ten segment nie podgryzał segmentu lustrzanek.

Tak, zrobić byle co, żeby tylko pokazać, że się da, ale w ogóle tego nie rozwijać.


Crop x2,5 wydaje się sensownym pomysłem na to. Mamy znacząco mniejszy aparat i optykę (powinien być mniejszy od micro43 - np. takiego Panasonica GF2 i mniejszy od NEXów, a także od za dużej optyki do NEXów), ale IQ zdjęć będzie na tyle gorsze od lustrzanek APS (mniejsza matryca) że nadal warto kupowąć lustra. A matryca będzie na tyle większa od tych z kompaktów, że zakup droższego bezlusterkowca będzie miał uzasadnienie w IQ.

Taki wynalazek musiałby mieć szkła co najmniej f/2,8, żeby taki kompakt XZ-1 nie zabił go jakością obrazka, skoro już bije 4/3 z kitem. Poza tym kto im będzie robił takie matryce? Przecież nie Sony, bo ci wyprodukują coś dopiero wówczas, gdy będą mogli to masowo sprzedać.


Oczywiste że firmy spoza wielkiej dwójki N&C weszły w to pierwsze, bo miały mniej do stracenia z rynku luster, ale jeśli N&C w to nie wejdą, to oddadzą bez walki jakiś % rynku. Rynku który jakiś % podgryzie lustrzankom i jakiś % kompaktom (a z drugiej strony skali kompakty podgryzają aparaty w komórkach).

Ten rynek podgryza lustrzanki i zaawansowane kompakty, ale póki co nie Canonowi czy Nikonowi, tylko sobie na wzajem. Ani Canon, ani Nikon nie stracili na pojawieniu się bezlusterkowców. Wręcz przeciwnie, zyskują z roku na rok, w przeciwieństwie do Olympusa, który tylko traci. Dwaj duzi producenci nie będą wytaczać ciężkich armat na drobne pikusie, które próbują innowacji, rezygnując jednak z dotychczasowego dorobku, przez co drepczą tylko w miejscu (ale słychać o nich, to fakt).


Podoba mi się pomysł Nikona.

Wątpię, aby Nikon miał z tym pomysłem cokolwiek wspólnego. Stawiałbym raczej na jakiegoś internetowego świra, który cieszy się teraz z popularności wypuszczonej przez niego plotki.


Optymalnie - lustro FF (lub APS), bezlusterkowiec crop x2,5 i komórka. Kompakty stają się niepotrzebne (o ile będzie sensowna optyka do tych bezlusterkowców - mała, jasna, stałoogniskowa), ale lustra nadal funkcjonują.

Kompakty to 90% rynku wszystkich sprzedawanych aparatów. Nikon musiałby kompletnie zgłupieć, gdyby z nich zrezygnował na rzecz komórek, których nie produkuje i na rzecz dziwnych wynalazków z cropem x2,5, które się w ogóle nie będą sprzedawać.

arra
17-02-2011, 15:41
Może to tak działać. Przy czym nawet niekoniecznie musi to być pozbycie się ale całkiem sensowne uzupełnienie.

Dokładnie ja bym w końcu chciał zobaczyć jakiś sensowny kompakt bez wymiennej optyki, który ma zajefajne szkło idealnie zgrany z matrycą. Marzy mi się po prostu następca DSC-R1, ehhh...mam nadzieje, że Sony skończy inwestować w te pominoltowe wydmuszki i zrobi znowu aparat na miarę kultowych F707/717, F828, R1. :roll:

Pozdrawiam
arra

tomek s
28-03-2011, 17:58
A na optycznych pojawił się test Nikosia D7000
http://www.optyczne.pl/150.1-Test_aparatu-Nikon_D7000_Wst%C4%99p.html
warto wspomnieć, że na żółtym forum AF tej puszki budzi wiele kontrowersji na optycznych wypadł bez zastrzeżeń.
pozdr

gietrzy
28-03-2011, 18:42
A na optycznych wypadł bez zastrzeżeń.

Ale na optycznych nawet Sigmy trafiają...

epicure
28-03-2011, 19:24
A to, co trafia, Optycznym czasem nie trafia...

ambro
01-04-2011, 16:19
Testy w studio a w realnych przypadkach to nie to samo.

gietrzy
05-04-2011, 11:15
Nikon wsadził matrycę z D7000 (następca D90) w budżetowy (jeden z dwóch) model.

http://fotografuj.pl/News/Nikon_D5100_nowe_lustro_dla_amatora/id/4836

Marzy mi się AFS 16mm f/2.0 DX - wtedy trzeba było by mieć nie wiem jakie argumenty za S, C czy P.

w każdym bądź razie jest fajna matryca taniej, do której jest fajne szkiełko (35/1.8)

Sergiusz
05-04-2011, 13:46
Puszka jak puszka ale mikrofon to coś nowego http://fotofanklub.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=283:nikon-me-1-pierwszy-mikrofon-nikona-dla-mionikow-filmowania-lustrzankami&catid=29:news

tomek s
05-04-2011, 15:01
No nie do końca jest to następca D90 bo trzeba pamiętać o ważnym szczególe, że D5100 nie ma śrubokręta tak jak poprzednik D5000, dla amatora chyba mniej istotne.
pozdr

MC_
05-04-2011, 15:05
To wcale nie jest następca D90. Skąd taki pomysł?

A brak śrubokręta akurat w N może być istotny ze względu na 50/1,8 i 85/1,8.

micles
05-04-2011, 20:19
Zmienili w końcu kodek?

gietrzy
05-04-2011, 22:09
Zmienili w końcu kodek?

Jak wejdziesz łaskawie w link to znajdziesz odpowiedź i na to pytanie :evil:
btw. zapytaj Viteza może odda ci swój licznik ;)

micles
06-04-2011, 18:34
Jak wejdziesz łaskawie w link to znajdziesz odpowiedź i na to pytanie :evil:
btw. zapytaj Viteza może odda ci swój licznik ;)Po prostu jakoś nie jara mnie przebijanie się przez 4stronnicowe artykuły o czymś, czego raczej nie dotknę :D Tak tylko byłem ciekawy, a taka informacja sama w sobie chyba też jest sensowna do wytłuszczenia na forum...


Format pliku i kompresja MOV; H.264/MPEG-4 AVC (Advanced Video Coding)

gietrzy
06-04-2011, 21:41
Po prostu jakoś nie jara mnie przebijanie się przez 4stronnicowe artykuły o czymś, czego raczej nie dotknę :D Tak tylko byłem ciekawy, a taka informacja sama w sobie chyba też jest sensowna do wytłuszczenia na forum...

Nie to, żebym się czepiał (poważnie), ale skoro bebechy są z D7000 tj. następcy D90 to i video podsystem również.W D7000 zrezygnowali z m-jpg.

micles
07-04-2011, 16:41
W D7000 zrezygnowali z m-jpg.No widzisz, tego też nie wiedziałem :D

Manfred
13-04-2011, 16:03
http://imaging.nikon.com/lineup/lens/singlefocal/normal/af-s_50mmf_18g/index.htm
nikon popelnil hopsztosa
element asferyczny? (pewnie z przetworzonych polimerow)

gavin
13-04-2011, 18:58
nie działa link

Merde
13-04-2011, 20:25
A działał niedawno, czyżby przeciążenie?
http://optyczne.pl/3889-nowo%C5%9B%C4%87-Nikkor_AF-S_50_mm_f_1.8G.html o tym samym piszą

MC_
13-04-2011, 20:31
Ważny brak w ofercie Nikona został uzupełniony.
Jeszcze tylko wsadzenie silnika do 85/1.8 i amator będzie miał komplet jasnych stałek.

allxages
13-04-2011, 21:29
Szkoda, że ponoć to 35/1.4 jest słabiutkie. Miałbym alternatywe do Canona. Zwłaszcza, że D3s jest zdecydowanie lepsze od 1Ds3...niestety

gietrzy
14-04-2011, 00:47
Szkoda, że ponoć to 35/1.4 jest słabiutkie.

Nie obrażaj proszę E16/2.8 - to ten Nexiarz jest słabiutki, Nikkor jest... klasą samą dla siebie
Na dole - http://www.fotopolis.pl/index.php?n=12540
Powinni my dać naklejkę F/2.0 w najlepszym wypadku.

Nowy 50 - super, teraz tylko 16/2.8DX i DX zamiata wszystkie systemy aps-c pod dywan.
Mega fajny njius dla nikoniarzy.

Kolekcjoner
14-04-2011, 01:39
Szkoda, że ponoć to 35/1.4 jest słabiutkie.

Z tego (http://www.the-digital-picture.com/Reviews/ISO-12233-Sample-Crops.aspx?Lens=750&Camera=614&Sample=0&FLI=0&API=0&LensComp=121&CameraComp=0&FLIComp=0&APIComp=0) wynika, że nie jest tak do końca - praktycznie to samo co eL-ka. Rozczarowanie bardziej wynika moim zdaniem z tego, że to szkło nie ma tego czegoś ;) nie ma efektu "Wow". Wiem że to nie są rzeczy obiektywne ale mam wrażenie, że to zadziałało. Obiektyw miał wbić w ziemię starą eLkę coś jak 14-24, a tu po prostu zwykłe uzupełnienie linii i nic więcej.
Według wielu kolegów z żółtego obozu - bardzo dobre szło.
Co do nowości - zieeeeew.

allxages
14-04-2011, 01:43
No właśnie. f/2.0...35L może nie zawsze daje żyletę na f/1.4 ale jak domknie się ją do 1.6-1.8 to zupełnie przestaję się bać o jakiekolwiek mydło. A i tak na f/1.4 80% zdjęć wychodzi ostre.

Szkoda, szkoda. Wydawało się, że Nikon poznał sekret robienia dobrych szkieł. Widać poznał tylko na bardzo szerokie milimetry...
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Rozczarowanie bardziej wynika moim zdaniem z tego, że to szkło nie ma tego czegoś ;) nie ma efektu "Wow". Wiem że to nie są rzeczy obiektywne ale mam wrażenie, że to zadziałało. Obiektyw miał wbić w ziemię starą eLkę coś jak 14-24, a tu po prostu zwykłe uzupełnienie linii i nic więcej.

Tylko porównajmy sobie daty wypuszczenia na rynek. Zwłaszcza, że pewnie Canon niedługo wypuści poprawione 35L...chociaż teraz myślę, że priorytety mogły spaść, skoro Nikon nie docisnął...
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Teraz przeglądnąłem link...


Z tego (http://www.the-digital-picture.com/Reviews/ISO-12233-Sample-Crops.aspx?Lens=750&Camera=614&Sample=0&FLI=0&API=0&LensComp=121&CameraComp=0&FLIComp=0&APIComp=0) wynika, że nie jest tak do końca - praktycznie to samo co eL-ka.

...dla mnie eLka bije na łeb na szyję. Nawet przy f/2.0 ma mniejsze abberacje. A czym większa dziura tym większa przepaść..

gietrzy
15-04-2011, 15:27
To co, w zasadzie mamy i nowe 85G ;)

It now seems more likely we'll see an updated 85mm f/1.8 in G and AF-S form some time in the future. Nikon might even get around to sending out a press release on that one when they launch it, though maybe not ;~). - bythom.com, 13.04.2011

gietrzy
27-04-2011, 08:21
To co, w zasadzie mamy i nowe 85G ;)

It now seems more likely we'll see an updated 85mm f/1.8 in G and AF-S form some time in the future. Nikon might even get around to sending out a press release on that one when they launch it, though maybe not ;~). - bythom.com, 13.04.2011

Brawo Nikon - nowy 50/1.8 za (tylko) $220.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
I jeszcze dowód osobisty


https://canon-board.info/imgimported/2011/04/005-2.jpg
źródło (http://dc.watch.impress.co.jp/img/dcw/docs/442/468/005.jpg)

gietrzy
05-05-2011, 23:28
http://www.elcomsoft.com/nikon.html

gietrzy
07-05-2011, 18:37
Według zazwyczaj dobrze poinformowanego ztcp hiszpańskiego portalu o tematyce foto, nie grozi nam żadna żółta puszka dSLR (czy też Coolpix dla zawodowców) do października.
Viva 'la 5D2.

Kolekcjoner
07-05-2011, 21:23
Według zazwyczaj dobrze poinformowanego ztcp hiszpańskiego portalu o tematyce foto, nie grozi nam żadna żółta puszka dSLR (czy też Coolpix dla zawodowców) do października.
Viva 'la 5D2.

Aj.... nie wiem czy to taki dobry news.

BuRton
08-05-2011, 15:49
Aj.... nie wiem czy to taki dobry news.
Bardzo dobry ;) . Canon "zawsze" górą ;) :mrgreen:

gietrzy
19-05-2011, 08:01
Nikona szoku pyty ciąg dalszy: patenty.

FX 10/4 linearne
FX 17/4 pce (=/- 12 shift)

DX 18/3.5 - bez sensu, 16mm z sensem ;)
FX 28-90/4-5.6

HuleLam
19-05-2011, 09:27
FX 10/4 linearne

InF**ingCredible - czyżby szykował się "kloc" większy od ryby 6/2.8 ?

zdRAWki

gietrzy
19-05-2011, 10:43
InF**ingCredible - czyżby szykował się "kloc" większy od ryby 6/2.8 ?

Nie, pewnie coś koło 14-24 x 1.5 czyli wcale już nie takie małe 200/2VR baby :mrgreen:
Nikon pokaże jaja jak to wypuszczą poniżej dwójki a jak optykę dopieszczą bardziej niż w 14-24 to będzie wrzało na forach (i w B&H).

HuleLam
19-05-2011, 11:30
Nie, pewnie coś koło 14-24 x 1.5 czyli wcale już nie takie małe 200/2VR baby :mrgreen:
Nikon pokaże jaja jak to wypuszczą poniżej dwójki a jak optykę dopieszczą bardziej niż w 14-24 to będzie wrzało na forach (i w B&H).

Z parukrotnym retrofokusem a'la przeróbki szkieł FX na DX bez zmiany pola widzenia?
zdRAWki
PS raczej wygląda mi to na "Defensive patent", a szkło 10mm to raczej widziałbym z optyką fresnelowską

lamerok
06-06-2011, 05:41
Czy aby się na zagolopolowali z tymi plotkami?

http://thenewcamera.com/?p=5262

Nikon D4 Specification

Sensitivity: 100-409600 ISO (Boost 25, 50, 819200 and even the unbelievable 1638400) (IQ* over 5 stops better than D3s, personally i will not believe that, sounds impossible)

Release date: 4th quarter of 2011 or 1st quarter of 2012

gietrzy
06-06-2011, 07:38
Czy aby się na zagolopolowali z tymi plotkami?
Nikon D4 Specification

Ustalmy jedno: jeśli zrobią to "w 20 ms" - reszta spec mnie nie interesuje a Wszechmogący zaśpi będzie to sytuacja niezwykle arcyśmieszna, ponieważ (chyba) pierwszy raz w historii firmy Canon topowy model (przeznaczony do sportu/reporterki) tego producenta otrzyma oficjalnie zaszczytny tytuł klik klak A.D. 2011.
Co fajniejsze każdy Canon fanboj będzie mógł skoczyć do fotoit etc. i sobie porównać te lagi, co szczerze odradzam już dziś właścicielom/użytkownikom 5D2 :mrgreen:

dzik
06-06-2011, 11:45
Ustalmy jedno: jeśli zrobią to "w 20 ms" - reszta spec mnie nie interesuje a Wszechmogący zaśpi będzie to sytuacja niezwykle arcyśmieszna, ponieważ (chyba) pierwszy raz w historii firmy Canon topowy model (przeznaczony do sportu/reporterki) tego producenta otrzyma oficjalnie zaszczytny tytuł klik klak A.D. 2011

te 20ms uzysku jest naprawde imponujace przy srednich 200ms z odchylem 50ms reakcji uzytkownika

gietrzy
06-06-2011, 12:52
te 20ms uzysku jest naprawde imponujace przy srednich 200ms z odchylem 50ms reakcji uzytkownika

Nie interesują mnie cyferki, poniekąd ;)
Wiem, że robiąc 350d musiałem robić zdjęcie w momencie kiedy osoba fotografowana już przekręcała się/głowę we właściwą stronę, w 5D było - imho - gorzej... wołałem dziecko i w tym samym czasie robiłem już fotkę.
Ja wiem, że idzie się przyzwyczaić, ale w D3 jest po prostu bosko ;) a tu jeszcze taki myk.
Będą jaja jak zrobią to "w 20ms" - 1D4 klik-klakiem, w najgorszych snach się Canonowi nie śniło :)
A byłby szach mat jakby zrobili obok tego premierę 10/4FX

KrzysiekT
06-06-2011, 13:07
Co to jest klik klak ? :D

dinderi
06-06-2011, 13:32
Zaszczytny tytuł.

gietrzy
06-06-2011, 13:33
Co to jest klik klak ? :D

To mojego autorstwa kolejny nick (po np. Dalmierzu, ;)) dla linii EOS 5D.

BTW. Ślepy test na lag mojego GF1 z mZD 14-150@14mm. Sorki za WB - lampa błyskowa.


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/146/autobusy.jpg/)

dzik
06-06-2011, 21:22
Nie rozumiem, majac 5d nie uchwycimy autobusu w locie?

dinderi
07-06-2011, 12:39
BTW. Ślepy test na lag mojego GF1 z mZD 14-150@14mm. Sorki za WB - lampa błyskowa.
Paweł, wciskałeś spust w chwili, kiedy autobus był na linii świateł sygnalizacyjnych? :)

gietrzy
07-06-2011, 13:03
Paweł, wciskałeś spust w chwili, kiedy autobus był na linii świateł sygnalizacyjnych? :)

:mrgreen:

Nie, zamysł był taki by "zmieścić go" na ekraniku, pstryknąć i zobaczyć ile go ucięło.
Tak jak mówiłem: ślepy test walnięty z czysto onanistycznych pobudek. Bez przygotowań, powtórek etc.

Powracając do Nikona: szkoda, że aparaty klasy D3 są pod ladą, dla wyselekcjonowanej klienteli, każdy mógłby pomacać, przestrzelać i zrozumiałby, że nie piszę o sci-fi a lag na poziomie ~ 40ms należy się użytkownikowi każdego lustra.

Merde
08-06-2011, 12:16
Powracając do Nikona: szkoda, że aparaty klasy D3 są pod ladą, dla wyselekcjonowanej klienteli, każdy mógłby pomacać, przestrzelać i zrozumiałby, że nie piszę o sci-fi a lag na poziomie ~ 40ms należy się użytkownikowi każdego lustra.

I co, klient skłonny wydać na klik klaka 8000 zł nagle dołoży do 17 tysięcy?

dinderi
08-06-2011, 13:04
I co, klient skłonny wydać na klik klaka 8000 zł nagle dołoży do 17 tysięcy?
A kto zabroni bogatemu? :-D

Merde
08-06-2011, 14:36
A kto zabroni bogatemu? :-D

Nikt, po prostu wychodzę z założenia, że jak kogoś stać na 1Ds, to nie zadowoli się piątką. Chyba że nie potrzebuje łapać jadącego autobusu w kadr i wybiera klik klaka świadom jego zalet i wad.

akustyk
08-06-2011, 14:50
Nikt, po prostu wychodzę z założenia, że jak kogoś stać na 1Ds, to nie zadowoli się piątką.

a bo ja wiem... to takie troche polskie myslenie: "jak juz mam kase, to zastaw sie a postaw i kup maks co sie da"... to tak nie dziala, naprawde...

kurde, stac mnie, i poniekad tez mam potrzebe, na Octavie 2.0, ale jezdze Fabia 1.4, bo mi szkoda pakowac w samochod pieniadze, ktore moga sobie na lokacie lezec i byc kiedys spozytkowane na domek w Hiszpanii czy Slowenii ;) a przy okazji, niejako, zona ma przymus "lzejszego" pakowania sie, co tez jest nie do przecenienia :D.

podobnie, moglbym sobie kupic 1Ds, whatever, tylko na jaka cholere mi targac 1,5kB grzmot, jesli 5D w zupelnosci spelnia swoja role. powiem wiecej, ku zgrozie ;) to jest 5D mkI, bo mi jego funkcjonalnosc odpowiada na tyle, ze mi sie nie chce wymieniac na mkII... pieniadze, dziekuje, zdarze kiedys jeszcze wydac ;)

takie moje 0.02€

gietrzy
08-06-2011, 15:13
Tylko co shutter lag ma do pieniędzy... Merde, gratuluję OT czy trollowania bo sam nie wiem.
Trochę mi przykro, że nie nie macie podwójnych kont, dla każdej z ról: user/mod, pozwoliłoby to mi cię wrzucić do Alei Gwiazd a tak... proszę, za każdym razem jak ci migawka zwali fotkę, przypomnij sobie twoje tu docinki nt. autobusu.

/eot

dinderi
08-06-2011, 15:49
pozwoliłoby to mi cię wrzucić do Alei Gwiazd a tak...
Rzeczywiście: "Sorry Merde is a moderator/admin and you are not allowed to ignore him or her."
Gietrzy, zatem niestety "you are not allowed to ignore him" :mrgreen:

micles
08-06-2011, 16:13
Tylko co shutter lag ma do pieniędzy... Merde, gratuluję OT czy trollowania bo sam nie wiem.
Trochę mi przykro, że nie nie macie podwójnych kont, dla każdej z ról: user/mod, pozwoliłoby to mi cię wrzucić do Alei Gwiazd a tak... proszę, za każdym razem jak ci migawka zwali fotkę, przypomnij sobie twoje tu docinki nt. autobusu.

/eotMiał rację, bo już trochę przesadzasz z tą Panasomanią :) Powiedz szczerze, czy te 30ms aż tak ci robi? To nie jest 1/3sec, to nie jest nawet 1/30s ! F1 to ty chyba nie pstrykasz, co?

Zrobią 20ms to kupią ci co potrzebują + ci których stać i nie mają co z kasą robić + jeszcze ktoś + jeszcze ktoś inny, no i co? Niech se kupią :twisted:

Wiadome jest jedno - Klik klak uczy przewidywać, a to w fotografii się przydaje. Przesiadka z gorszego na lepsze też jest fajna.

Merde
08-06-2011, 16:24
a bo ja wiem... to takie troche polskie myslenie: "jak juz mam kase, to zastaw sie a postaw i kup maks co sie da"... to tak nie dziala, naprawde...

/ciach/

podobnie, moglbym sobie kupic 1Ds, whatever, tylko na jaka cholere mi targac 1,5kB grzmot, jesli 5D w zupelnosci spelnia swoja role. powiem wiecej, ku zgrozie ;) to jest 5D mkI, bo mi jego funkcjonalnosc odpowiada na tyle, ze mi sie nie chce wymieniac na mkII... pieniadze, dziekuje, zdarze kiedys jeszcze wydac ;)

Bo ty tak naprawdę nie potrzebujesz tych 20 ms, jesteś więc w tej drugiej grupie użytkowników.
Powinienem był napisać "jeśli kogoś stać i potrzebuje 1Ds, to nie zadowoli się piątką.


Tylko co shutter lag ma do pieniędzy... Merde, gratuluję OT czy trollowania bo sam nie wiem.

To takie samo trollowanie jak twoje podkreślanie na każdym kroku jak daleko w lesie z shutter lagiem jest Canon. A ci wszyscy posiadacze piątki to kupili ją tylko dlatego, że nie są świadomi różnicy w stosunku do Nikona i trzeba ich koniecznie nawrócić.
Wpływ ceny korpusu na shutter lag jest dla mnie tak oczywisty, jak na to czy korpus ma 9 sensorów AF, czy 51. Taki tam drobiazg.

akustyk
08-06-2011, 16:39
Bo ty tak naprawdę nie potrzebujesz tych 20 ms, jesteś więc w tej drugiej grupie użytkowników.
Powinienem był napisać "jeśli kogoś stać i potrzebuje 1Ds, to nie zadowoli się piątką.
no to raczej oczywiste :)

Kolekcjoner
08-06-2011, 17:13
Nie interesują mnie cyferki, poniekąd ;)
Wiem, że robiąc 350d musiałem robić zdjęcie w momencie kiedy osoba fotografowana już przekręcała się/głowę we właściwą stronę, w 5D było - imho - gorzej... wołałem dziecko i w tym samym czasie robiłem już fotkę.
Ja wiem, że idzie się przyzwyczaić, ale w D3 jest po prostu bosko ;) a tu jeszcze taki myk.


Wiesz, a czy nie uważasz że porównywanie amatorskich korpusów do profesjonalnego to delikatnie rzecz ujmując jest nadużycie. Nie żebym bronił Canona ale to tak jakbyś robił zarzut, że N7000 nie jest tak pancerny jak 1D. Wydaje mi się, że jak porównywać to korpusy z podobnej półki cenowej i przeznaczenia.

gietrzy
08-06-2011, 21:20
Wiesz, a czy nie uważasz że porównywanie amatorskich korpusów do profesjonalnego to delikatnie rzecz ujmując jest nadużycie.

Równie dobrze mógłbym odbić piłeczkę i zauważyć, że we fragmencie, który cytujesz jest też mowa o 5D, ale Marcin, napisałem, że skoro w każdej broszurze dslr (jakiejkolwiek) piszą fast, faster, fastest, sealed czy inne bzdury, to w lustrzance AD 2010+ 40 ms należy się każdemu, nie zależnie czy na pasku pisze Rebel, 5D2 czy 1Ds. Chciałem zauważyć, że jak w kolejnym 1D wsadziliby migawkę 20 ms to istniałaby całkiem realna szansa by w 7D2 byłaby 40 ms (tada), no, ale micles widocznie jest hardcorem (bez urazy) i dla niego klik-klak to nie wada tylko ficzer.

BTW. Właśnie wpadł mi do głowy nowy nick dla 50L - Roamer :mrgreen:

gavin
09-06-2011, 07:50
Przecież to i tak głównie zależy od AF, a on ustawia o wiele dłużej niż 40ms czy 100ms. Ten czas laga jest pomijalny przy takich zdjęciach.

gietrzy
09-06-2011, 08:34
Przecież to i tak głównie zależy od AF, a on ustawia o wiele dłużej niż 40ms czy 100ms. Ten czas laga jest pomijalny przy takich zdjęciach.

Jeśli chodzi o mnie to ja postem/odpowiedzią do Marcina zakończyłem temat laga 5D, w tym wątku.
________________

Myślę, że jak najbardziej w temacie parę fotek ilustrujących co nowego u Nikona (apsc).
Z dedykacją dla najwierniejszych fanów Rebeli. Jeśli chodzi o mnie to takie zdjęcie sprzedają aparaty.

http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1034&message=38407418

dzik
09-06-2011, 09:32
Chciałem zauważyć, że jak w kolejnym 1D wsadziliby migawkę 20 ms to istniałaby całkiem realna szansa by w 7D2 byłaby 40 ms (tada)

Canon wykonujac ten ruch uzyskalby twoje uznanie i zlewke od tysiecy uzytkownikow ktorzy nawet nie zauwazyli "problemu".

Nawet cudowny GH2, przedstawiciel idealnego m4/3 ktory nie ma lustra, glownej przyczny opoznienia, ma czas o 14ms lepszy od 5dmkII 68ms vs 82ms
i jest gorszy o 7ms od 7D (61ms).

gietrzy
09-06-2011, 10:10
Nawet cudowny GH2, przedstawiciel idealnego m4/3

Dzięki, jak przeglądam forum "na Atomie" każda optymalizacja forum jest przez mnie mile widziana.
__________________

Wygląda na to, że CoolpixPro będzie 2.8x cropem.

Kolekcjoner
10-06-2011, 03:13
Myślę, że jak najbardziej w temacie parę fotek ilustrujących co nowego u Nikona (apsc).
Z dedykacją dla najwierniejszych fanów Rebeli. Jeśli chodzi o mnie to takie zdjęcie sprzedają aparaty.

http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1034&message=38407418

Wiesz to, że Canon leci w kulki to wiemy nie od dziś ale to, że takie zdjęcia słabo jakoś sprzedają te Nikony to druga strona medalu. Wydaje mi się że globalnej sprzedaży nie napędzają forumowe potyczki. Tu jednak szczególnie w konsumenckich segmentach działają inne mechanizmy, a analizy szumologiczne czy to co pisałeś wyżej niknie w zalewie marketingowego bełkotu.

Przy czym ostatnio przekonałem się przypadkiem jak mocną ofertę ma Canon dla niewymagających w postaci aparatu, który podłączony do firmowej drukarki "robi" w kilka sekund gotowe zdjęcia. Coś co u nas na forum jest obiektem szyderstw dla niektórych osób jest punktem wyjścia do zakupów.

gietrzy
10-06-2011, 08:25
forumowe potyczki.

? No chyba nie z mojej strony Marcin? Ja tylko wpadłem w zachwyt nad wielce "nieprawdopodobnym" lagiem nowego Nikona, w temacie o nowościach Nikona a, że przerodziło się to w krucjatę przeciwko mikro i/lub Panasa i wielką akcją obrony Wszechmogącego, również przy udziale administracji...


Przy czym ostatnio przekonałem się przypadkiem jak mocną ofertę ma Canon dla niewymagających w postaci aparatu, który podłączony do firmowej drukarki "robi" w kilka sekund gotowe zdjęcia. Coś co u nas na forum jest obiektem szyderstw dla niektórych osób jest punktem wyjścia do zakupów.

Ja nie mam problemów z pokazaniem mocnych stron Canona, OK edytowałem tą część odpowiedzi dwa razy, nie ma sensu... nikt nikogo za łańcuch w systemie nie trzyma, życzę "kroperom" jak najszybciej, jak najtaniej ef-s 35/1.8 (z bokeh mniej nerwowym niż to z DX) i high iso/DR rodem z D5100.

BTW. Została mi się CP720, jeszcze z czasów 5D.

Kolekcjoner
10-06-2011, 15:17
? No chyba nie z mojej strony Marcin? Ja tylko wpadłem w zachwyt nad wielce "nieprawdopodobnym" lagiem nowego Nikona, w temacie o nowościach Nikona a, że przerodziło się to w krucjatę przeciwko mikro i/lub Panasa i wielką akcją obrony Wszechmogącego, również przy udziale administracji...

Ale ja pisząc o "potyczkach" miałem na myśli Twój cytat z dpreview :grin:. Tam bez przerwy trwają wojenki, prowadzą jakieś dowody wyższości jednego sytemu nad drugim i według mnie niewiele z tego wynika.
Co do micro itd. jest podobnie. Mimo wielu krucjat ten system to margines sprzedaży. Temu zapewne i Nikon i Canon póki co zupełnie olewają ten segment.

gietrzy
11-06-2011, 22:28
https://canon-board.info/imgimported/2011/06/nikon105mmf2lenspatent-1.png
źródło (http://nikonrumors.com/wp-content/uploads/2011/06/nikon-105mm-f2-lens-patent.png)

Na obrazku 105/2
Wg plotek 105/2VRII, $2200; będzie szalał na nowej 24 MPx matrycy Nikona ;)

gietrzy
30-06-2011, 12:43
29.06.2011 bythom donosi o - O Boziu, Nikon mnie słucha! - wide angle prime DX lens!
Do tego D400 - 24 MPx i nowy rzeźnik 200mm mikro.

Mniam Mniam. Jak dalej mnie będą słuchać :) to powiem Magdzie, żeby odpuściła 18-105VR na rzecz wide angle prime, 35/1.8 i 50/1.8 (pod 5100).

Ciekawe czy ta 200 będzie kosztowała mniej niż Dwójkę?

BTW. Ponieważ bardzo ładnie w szczególnie tym wątku widać, że mam klapki na oczach i nic nie widzę poza mikro43 to zamilczę i nie powiem gdzie jest Canon ze swoją ofertą "pod Rebela" w porównaniu do Nikona.

epicure
30-06-2011, 14:08
...nie powiem gdzie jest Canon ze swoją ofertą "pod Rebela" w porównaniu do Nikona.

W takim razie ja powiem: Canon jest na pozycji lidera sprzedaży.

gietrzy
12-07-2011, 08:23
W takim razie ja powiem: Canon jest na pozycji lidera sprzedaży.

Być może, mnie interesuje lider spełnienia marzeń swoich użytkowników... Nikon zaprezentował 40/2.8DX macro $280. Teraz Canon jest jeszcze głębiej w...

OK, bythom.com (11.7.2011) bardzo inteligentnie napisał (już) o nowych A77, Nex-7, D400.
Powiem szczerze, że ze względu na 16-50/2.8 i cenę A77, rozważam zmianę mojej rekomendacji Q3 2011 z D5100 na A77.

epicure
12-07-2011, 08:27
Być może, mnie interesuje lider spełnienia marzeń swoich użytkowników...

A to przepraszam. W takim razie liderem jest µ4/3 :)))

gietrzy
12-07-2011, 08:37
A to przepraszam. W takim razie liderem jest µ4/3 :)))

Nie, nie micro. Brakuje mi ekwiwalentu (optycznego i cenowego) sigmy 150/2.8 macro OS HSM

/eot

Jeszcze idę o zakład, że przy najbliższej okazji (D4x?) wyjadą z "200/4VR" mikro.

Piotr_0602
12-07-2011, 09:09
Micro ostatnimi ruchami dało użytkownikom mały aparat i 3 jasne stałki do podstawowego zakresu - szeroki kąt, standard i portret (12/2, 25/1.4, 45/1.8). Lista braków skurczyła się wiec dramatycznie. Nie widzę sensu do micro zoomów - odpowiedników 24-70/2.8 czy 70-200/2.8 - byłyby za duże. Może jeszcze jakaś stałka UWA i jakieś dłuższe tele (też stałka) do portretu i kwita. I dłuższe makro - ale to już tylko dla niektórych (poza tym w makro i tak ostrzenie manualne, a przez adapter można tam przypiąć wszystko).
W tym systemie zoomy to nie to - zamiast PENa i 14-42 f/3.5-5.6 można mieć to samo w mniejszym opakowaniu kupując XZ-1 czy LX5. Stałki za to dają i zabawę z GO której nie dają kompakty, i mały rozmiar którego nie dają nawet najmniejsze lustra.

W lustrach za to Nikon i Sony znacznie lepiej spełniają życzenia użytkowników. Canon aż pęka z samozadowolenia i za nic ma opinie użytkowników. Czasy gdy Canon miał najlepszą ofertę to już przeszłość, ale do Canona to jeszcze nie dotarło. Nie każdy potrzebuje ultraciężkich, jasnych długich tele za worek $.

MC_
12-07-2011, 09:13
Co do tej GO to jednak w mikro4/3 nie jest aż tak różowo. Wystarczy popatrzeć jaka GO będzie przy 24/2 na FF i mikromatrycy Olka.
Oczywiście przewaga nad kompaktami jest ogromna.

gietrzy
12-07-2011, 09:24
Co do tej GO to jednak w mikro4/3 nie jest aż tak różowo. Wystarczy popatrzeć jaka GO będzie przy 24/2 na FF i mikromatrycy Olka.
Oczywiście przewaga nad kompaktami jest ogromna.

Ja tylko przypomnę, że my tu o Nikonie... tak zaleta (GO) mikro na FF jest ogromna :mrgreen:

Piotr_0602
12-07-2011, 09:31
Co do tej GO to jednak w mikro4/3 nie jest aż tak różowo. Wystarczy popatrzeć jaka GO będzie przy 24/2 na FF i mikromatrycy Olka.
Oczywiście przewaga nad kompaktami jest ogromna.

Ja akurat płytkiej GO potrzebuję do portretów. Na szerokim końcu akurat głęboka to dla mnie plus - przymykać nie trzeba, a widać wszystko ostro. W przypadku 12mm f/2 mam przede wszyskim mały rozmiar i krótkie czasy. A do portretu 45/1.8 z micro to jak 85/3.2 w moim FF, więc już nieźle. Dla miłośników płytkiej GO zawsze są jeszcze manualne Voigtlandery. Pewnie za jakiś czas pokaże się też 50/1.4 lub coś nieco dłuższego, jakiś ekwiwalent 135mm lub 150mm. Ale jak na tak mobilny system GO z 45/1.8 jest już OK.

Co prawda nadal FF i 85/1.8 czy 135/2 ma swój urok. Rozważam przejście na micro ale chyba 5D z jednym lub dwoma szkiełkami dla uroku ultrapłytkiej GO sobie zostawię.

MC_
12-07-2011, 09:45
Słusznie prawisz. Choć dla mnie FF ma "coś" w sobie jeśli chodzi o obrazek. Nie wiem czy plastyka czy coś innego, ale jakoś tak... ładniej jest.

akustyk
12-07-2011, 09:55
Być może, mnie interesuje lider spełnienia marzeń swoich użytkowników... Nikon zaprezentował 40/2.8DX macro $280. Teraz Canon jest jeszcze głębiej w...

kwestia priorytetow. ja bym tam wolal miec rozsadny cenowo i jakosciowo telezoom f/4 w systemie, niz nasr* 17 obiektow macro.

a 70-200/4 w Nikonie jak nie bylo, tak nie ma. a nawet jak wyjdzie, to bedzie VR za taka cene, ze Canon spokojnie bedzie gonil IS z 18-megapikselowa zatyczka za ta sama kwote ;)

Piotr_0602
12-07-2011, 10:17
Słusznie prawisz. Choć dla mnie FF ma "coś" w sobie jeśli chodzi o obrazek. Nie wiem czy plastyka czy coś innego, ale jakoś tak... ładniej jest.

Fakt, FF ma to coś, choć to coś i KOSZTUJE i WAŻY. I choć 80% zastosowań niekoniecznie jest potrzebne, to jednak szkoda oddać te 20%.


kwestia priorytetow. ja bym tam wolal miec rozsadny cenowo i jakosciowo telezoom f/4 w systemie, niz nasr* 17 obiektow macro.

a 70-200/4 (...)

Kwestia priorytetów...

Ja mam telezoom f/4 do FF. Jego zalety są nie do przecenienia. Dla normalnego użytkownika przykładowo sytuacja - przedstawienie gdzie nasze dziecko występuje w przedszkolu i 5D z 70-200 f4L IS + lampa - ideał. Zakres jest idealny, a zoom w w sytuacji gdy stoi się w tłumie rodziców i nie można się przemieszczać - niezbędny.

Ale ten sam zestaw na wakacje, wspinaczkę po górach czy nawet spacer z dziećmi (wózkiem i gratami, a czasem trzeba i dziecko wziąć na ręce), albo podróż autobusem lub pociagiem - to już koszmarnie nieporęczne. Tą GO którą mamy z zoomie f/4 dostaniemy w micro z jaśniejszej stałki. A parę kroków do przodu czy do tyłu można zawsze zrobić. Przy stałce można złapać ciekawszy punkt widzenia, bo zoom nas nie rozleniwia i nie stoimy jednym w miejscu.

Kolekcjoner
12-07-2011, 10:20
Być może, mnie interesuje lider spełnienia marzeń swoich użytkowników...
Mnie też :cool:.
Problem w tym, że tu nie ma sprzeczności. Jeśli jakaś firma jest najczęściej wybierana w sklepach to wnioski nasuwają się same. To że jakaś grupa marudów ;) o dość dziwnych zapotrzebowaniach nie czuje się usatysfakcjonowana nie jest wyznacznikiem niczego. Takowi się znajdą się w każdym systemie o każdej porze dnia i nocy niezależne od oferty.


Ja tylko przypomnę, że my tu o Nikonie...

Ja też ;) :cool:.

arra
12-07-2011, 10:29
A parę kroków do przodu czy do tyłu można zawsze zrobić.

Tak, zwłaszcza w górach, hehe ;)
Ja sobie nie wyobrażam zabrania na wakacje półśrodków w postaci m4/3. Poza tym co jest nieporęcznego w 70-200/4+17-40+5D? Ładnie się mieści do jednego małego plecaczka, a jak to plecaczek w marszu za bardzo nie przeszkadza. Jak masz wózek, tak jak ja, to spokojnie sobie wieszam ten plecaczek na rączkach wózka i również nie cierpię z tego powodu. Ktoś tu stara się chyba zbyt na siłę wmówić wszystkich, że małe jest lepsze bo jest małe.

gietrzy
12-07-2011, 10:38
kwestia priorytetow. ja bym tam wolal miec rozsadny cenowo i jakosciowo telezoom f/4 w systemie, niz nasr* 17 obiektow macro.

Ktoś (coś) na ten obiektyw musi zarobić.
Mi się bardzo podoba idea D5100, plotkowanej szerokiej stałki DX, 35/1.8 i 50/1.8G. Trzy małe szkła oblecą wszystko. Kto chce dokupi albo fisza albo macro albo 18-200VR w zależności od preferencji. Jednak baza (trzy stałki, ekw. szeroko, standrard, małe tele) jest a tego póki co tego nie ma nikt inny i - co ważne - tak tanio.
Oczywiście zakładam, że bythom.com się nie myli co do tej szerokiej stałki DX i jej premiery w tym roku.
Poza tym po 24-120/4VR ja się optycznych cudów nie spodziewam (po ewentualnym 70-200/4VR).


Mnie też :cool:.
Problem w tym, że tu nie ma sprzeczności. Jeśli jakaś firma jest najczęściej wybierana w sklepach to wnioski nasuwają się same.

Dokładnie, marketing Canona jest imho najlepszy. Niestety marketing innej (dużo mniejszej) firmy nawet koło niego nie stał a szkoda.

arra
12-07-2011, 10:45
Dokładnie, marketing Canona jest imho najlepszy. Niestety marketing innej (dużo mniejszej) firmy nawet koło niego nie stał a szkoda.

A co takiego cudownego jest w marketingu Canona? Chciałbym wiedzieć, to może powiem Nikonowi spółce jak się To robi?

Dla mnie mistrzem marketingu jest Sony i Samsung, strach kibel otworzyć.

gietrzy
12-07-2011, 10:54
A co takiego cudownego jest w marketingu Canona? Chciałbym wiedzieć, to może powiem Nikonowi spółce jak się To robi?

Nie wiem czy to pisałem czy nie... Amsterdam, kilka dni wieczorami w centrum, od cholery Rebeli z kitami, zauważalnie dużo mniej Nikonów apsc, dwa lub trzy Dalmierze (5D2), jedna Alfa, dwa korpusy mikro43 (w tym moje GF1).
Canon: Rebelki z kitami wszelkiej maści, jedno 17-40, jedno 17-55, jedno 17-85, jedno 70-300IS; wszystkie Dalmierze z 24-70L.
Nikon: kity wszelkiej maści, jedno 16-85VR, jedno 18-200VR.
Alfa: nie wiem
mikro43: PL-2 w kicie, u mnie 20/1.7 (plus 14/2.5 w kieszeni)

Zakładam, że nikt z nas nie był zawodowym fotografem na robocie ponieważ nikt nie miał przy sobie... statywu czyli luźne pstryki lub - moje ulubione - right tool for the right job. Dziękuję.

Ja kończę bo (znowu) się robi jakaś dziwna krucjata przeciwko mikro.

akustyk
12-07-2011, 11:08
Ktoś (coś) na ten obiektyw musi zarobić.
Mi się bardzo podoba idea D5100, plotkowanej szerokiej stałki DX, 35/1.8 i 50/1.8G. Trzy małe szkła oblecą wszystko.

jaj mam jednak inna definicje "wszystko" - w szczegolnosci, bardzo lubie focic dlugimi ogniskowymi. rowniez landszafty



Kto chce dokupi albo fisza albo macro albo 18-200VR w zależności od preferencji. Jednak baza (trzy stałki, ekw. szeroko, standrard, małe tele) jest a tego póki co tego nie ma nikt inny i - co ważne - tak tanio.

zgoda. rozchodzi sie tylko o ocene kto tego potrzebuje.
ja nie na przyklad, choc nie przecze, ze jest fajne.



Poza tym po 24-120/4VR ja się optycznych cudów nie spodziewam (po ewentualnym 70-200/4VR).

16-35/4 i 24-120/4 to zywy dowod. na mit wyzszosci szkiel Nikkora nad canonowskimi. wyzej to one sa... cenowo ;) inna kwestia, ze te uklady optyczne po prostu musza miec wady i tego sie nie obejdzie. cena uniwersalnosci.

ale 70-200/4 nie da sie optycznie spartolic (nawet Canonowi to nie wyszlo) i to moze wyjsc dobrze. pozostaje Nikonowi problem pozycjonowania rynkowego, zeby sie wbic miedzy 70-200/2.8 a 70-300 VR.




Dokładnie, marketing Canona jest imho najlepszy. Niestety marketing innej (dużo mniejszej) firmy nawet koło niego nie stał a szkoda.
marketing akurat Nikon ma duzo lepszy, tu rozchodzi sie o inne czynniki. Canon ma znacznie lepsza rentownosc, bo przez ostatnie lata obnizyl koszty, przy zachowaniu zblizonych poziomow cen. drugie co Canon ma, to zdolnosc produkcyjna i zachowanie dostaw, co ostatnio Nikona najbardziej gonilo - bo co komu po 300/2.8 w katalogu, jesli zakup realnego egzemplarza to jak zakup Fiata 126p w latach 80-tych... na bony, przedplaty, losowania i danie tylko komus dobrze postawionemu....

gietrzy
12-07-2011, 11:22
marketing akurat Nikon ma duzo lepszy

Też byłem i na weselu i na plaży :mrgreen:

gietrzy
12-07-2011, 13:24
http://www.flickr.com/photos/nikonfrance/5929599012/in/set-72157627176026648/
http://imaging.nikon.com/lineup/lens/specoalpurpose/micro/af-s_dx_micro40mmf_28g/

oskarkowy
12-07-2011, 13:49
http://www.flickr.com/photos/nikonfrance/5929599012/in/set-72157627176026648/
http://imaging.nikon.com/lineup/lens/specoalpurpose/micro/af-s_dx_micro40mmf_28g/

Biorąc pod uwagę zastosowania głównych potencjalnych kupujących to szkło, to jednak w czerwonym obozie odpowiednik jest trochę wygodniejszy i wszechstronniejszy. Oczywiście nie miałem do czynienia i tylko gdybam patrząc na możliwości i cyferki.

gietrzy
12-07-2011, 13:59
Biorąc pod uwagę zastosowania głównych potencjalnych kupujących to szkło, to jednak w czerwonym obozie odpowiednik jest trochę wygodniejszy i wszechstronniejszy.

Hmmm... a propos odpowiedników to może link
http://www.canon-board.info/showthread.php?t=50096


Oczywiście nie miałem do czynienia i tylko gdybam patrząc na możliwości i cyferki.

Spoko ;) ef-s też kopie, ma nawet tu, na forum swój wątek... bez komentarzy.

oskarkowy
12-07-2011, 15:20
Hmmm... a propos odpowiedników to może link
http://www.canon-board.info/showthread.php?t=50096


My to się nigdy nie rozumieliśmy. Ja pisałem o 45 MP-E :mrgreen:

W sumie podobna ogniskowa, oba świetne do packshotów produktowych, garmażeryjnych itp, a jednak elastyczność canonowskiego szkiełka jednak ciut inna. Tak mi się tylko skojarzyło.

Opa_Apo
23-07-2011, 19:19
Domniemany EVIL Nikona (http://nikonrumors.com/2011/07/21/picture-of-nikons-mirrorless-camera-mount.aspx/?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+NikonRumors+%28NikonRumors.co m%29). Bagnet inny niż F, matryca 1/2.3 albo 2.5

Kolekcjoner
23-07-2011, 20:01
Jakby to była prawda to znaczy, że Nikon ma "gdzieś" ten segment i robią kompakta z wymiennymi szkłami. Pytanie czy to istotnie to.

koniecpolska
25-07-2011, 15:43
Domniemany EVIL Nikona (http://nikonrumors.com/2011/07/21/picture-of-nikons-mirrorless-camera-mount.aspx/?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+NikonRumors+%28NikonRumors.co m%29). Bagnet inny niż F, matryca 1/2.3 albo 2.5Jednym słowem Nikon Q :wink:

BuRton
20-08-2011, 19:38
Nie wierzę, że pokażą razem następców D700 i D3s. Evil-raczej nic ciekawego sie nie zapowiada. Pożyjemy, zobaczymy :)

Sergiusz
25-08-2011, 00:28
Nie mają się gdzie spieszyć. I tak są najlepsi, przynajmniej w Europie http://fotofanklub.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=310:nikon-liderem-w-europie&catid=53:wydarzenia&Itemid=169 Wczoraj też pojawiły się nowe kompakty. Trzeba iść za ciosem.

_igi
25-08-2011, 01:47
Nie mają się gdzie spieszyć. I tak są najlepsi, przynajmniej w Europie http://fotofanklub.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=310:nikon-liderem-w-europie&catid=53:wydarzenia&Itemid=169 Wczoraj też pojawiły się nowe kompakty. Trzeba iść za ciosem.

To dobrze, może nagle się canonowi uda zrobić piątkę z autofokusem ;)

Sergiusz
25-08-2011, 15:37
Ale może ten autofokus do piątki wcale nie jest aż tak potrzebny? Podobnie jak wszystkie razem wzięte bezlusterkowce i te nowe z krzywym lustrem dzięki czemu ostrość ustawiana jest dwanaście razy na sekundę. Jak widać tradycyjne lustrzanki nawet bez oledowych celowników i podobne nim aparaty kompaktowe w zupełności wystarczą aby znaleźć się na szczycie.

_igi
25-08-2011, 19:38
Ale może ten autofokus do piątki wcale nie jest aż tak potrzebny? Podobnie jak wszystkie razem wzięte bezlusterkowce i te nowe z krzywym lustrem dzięki czemu ostrość ustawiana jest dwanaście razy na sekundę. Jak widać tradycyjne lustrzanki nawet bez oledowych celowników i podobne nim aparaty kompaktowe w zupełności wystarczą aby znaleźć się na szczycie.

Jest potrzebny, Canon ma dobre szkła z dobrym autofokusem, a ta puszka nie wykorzystuje ich potencjału. Gdyby Canon miał szkła pokroju Leici czy Voigtlandera, zaprojektowane pod pracę z MF, wtedy faktycznie, autofokus byłby zbędny.

Hubolsky
25-08-2011, 22:30
Nie biorąc pod uwagę ekstremalnych sytuacji, to AF w 5DII nie jest taki zły. Po podpięciu 70-200 L II jest nawet bardzo dobry.

Kolekcjoner
25-08-2011, 23:11
Pragnę tylko przypomnieć że to temat o nowościach Nikona, a bardzo wątpię żeby Nikon chciał zaimplementować AF z piątki do którejś ze swoich puszek :mrgreen:.

_igi
27-08-2011, 14:23
Pragnę tylko przypomnieć że to temat o nowościach Nikona, a bardzo wątpię żeby Nikon chciał zaimplementować AF z piątki do którejś ze swoich puszek :mrgreen:.

Do jakiegoś trabanta klasy D60 by się nadawał, w sam raz ;)

Hubolsky
27-08-2011, 19:59
Oj tam prawda jest taka że wszędzie dobrze gdzie nas nie ma, wystarczy poczytać posty u kolegów z N ;-)

Sergiusz
09-09-2011, 00:29
Nikon pokolorował lustrzanki http://fotofanklub.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=317:nikon-d3100-red&catid=29:news

waldekgdynia
09-09-2011, 14:43
Nikon pokolorował lustrzanki http://fotofanklub.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=317:nikon-d3100-red&catid=29:news

OK ale po co ?
Lepiej niech pokaże bezlusterkowca bo jak tak dalej pójdzie to na rynku zostanie tylko Samsung i Sony. :roll:

Vitez
22-09-2011, 21:00
Lepiej niech pokaże bezlusterkowca bo jak tak dalej pójdzie to na rynku zostanie tylko Samsung i Sony. :roll:

Hm?

http://www.optyczne.pl/4273-nowo%C5%9B%C4%87-Nikon_1_-_nowy_system_bezlusterkowc%C3%B3w.html

Edit: a tu jest: http://www.canon-board.info/showthread.php?t=78404

Prewencyjnie zamknę, żeby w dwóch wątkach nie było dyskusji na ten sam temat. Jak Nikon coś w tym roku oprócz bezlusterkowców pokaże, to otworzymy. A jak nie to będzie nowy wątek o 2012 roku...

zbyszekjan
06-10-2011, 16:01
http://techtrendy.pl/title,Nikon-D800-rumoured-to-shoot-36MP-photos,wid,13867961,wiadomosc.html?ticaid=6d270

Kolekcjoner
06-10-2011, 22:17
Prewencyjnie zamknę, żeby w dwóch wątkach nie było dyskusji na ten sam temat. Jak Nikon coś w tym roku oprócz bezlusterkowców pokaże, to otworzymy. A jak nie to będzie nowy wątek o 2012 roku...

Ponieważ są szanse, że coś się pokaże - otwieramy :grin:.

Sergiusz
06-10-2011, 23:01
Patrząc na boki najpierw powinien pojawić się następca D 300s z 24 megową matrycą ...:smile:

gadget_zary
06-10-2011, 23:21
http://gizmodo.pl/gadgets/29949/nowy_nikon_d800_bedzie_robic_nieprawdopodobnie_duz e_zdjecia.html

Jacek_Z
07-10-2011, 11:16
Fani megapikseli zadowoleni, fani wysokich ISO zawiedzeni.
Ta premiera pod koniec roku jest bardzo realna.
Wykrywanie twarzy w body, dość wysokiej w końcu półki - do czego to doszło. Bo dobre filmowanie to juz nie wybryk tylko konieczność. Ciekawe jak będzie filmował ten korpus. Czy nikon dogoni tu piątkę?
Dużo pytań, mało odpowiedzi.

koniecpolska
07-10-2011, 14:44
fani wysokich ISO zawiedzeni.
Niekoniecznie, po ze skalowaniu do 12, 16, 21, 24mpix będzie na 100% lepiej niż w puszkach wymienioną rozdzielczością. Powiem więcej piksel vs. piksel będzie nie gorzej niż w 24mpix matrycach.


Wykrywanie twarzy w body, dość wysokiej w końcu półki - do czego to doszło.Skoro procesor wyrabia, to co w tym złego. Ja w NEX często korzystam z tego wynalazku - bardzo ładnie da się powiązać z pomiarem ekspozycji. Niesamowicie usprawnia fotografowanie. To trochę tak jak jako użytkownik body wyłącznie z MF miałbyś pretensję, że pojawiły się puszki z AF.

Jacek_Z
07-10-2011, 15:10
Niekoniecznie, po ze skalowaniu do 12, 16, 21, 24mpix będzie na 100% lepiej niż w puszkach wymienioną rozdzielczością. .Ja to wiem. Ale coś czuję, że to trzeba będzie tłumaczyć to 758 razy tym co oglądają wyłącznie 100% cropy.

Kolekcjoner
07-10-2011, 15:28
Natomiast na co komu tyle tych pikseli to dla mnie prawdziwa zagadka.

HuleLam
07-10-2011, 16:25
Natomiast na co komu tyle tych pikseli to dla mnie prawdziwa zagadka.

Na co? Na pohybel? Komu? Bayerowi, Bryce'owi doktorowi (i jego niecney macierzy GRGB)

zdRAWki

Goomis
08-10-2011, 01:26
Czyżby Nikon miał się z Canonem "zamienić miejscami?" :D
Na CR było, że następca 5D2 to raczej nie magapiksele a zwiększony DR i ISO performance.
Ja bym naprawdę nie chciał żeby to było to 36Mpx bo wtedy Canon będzie pewnie chciał gonić :P

Cichy
08-10-2011, 11:53
Przy 36 Mpx wszystkie szkła zrobią się mydlane :D

jacek_73
08-10-2011, 11:57
Mydlane to nie. Ciekawi mnie tylko czy istnieje obiektyw który wykorzysta taką matrycę?

Jacek_Z
08-10-2011, 12:14
To jest "tylko" 16 MPx na cropie (x1,5), więc to już wiadomo po body DX - D5100 czy D7000, porównywalnie z canonem 7D. Gorzej będzie z bokami, ale po resize do końcowego formatu będzie tak samo jak z każdej innej matrycy.
Podobno (plotki) ma nie mieć filtra AA, więc może być diabelnie ostro.

Kolekcjoner
08-10-2011, 12:18
Podobno (plotki) ma nie mieć filtra AA, więc może być diabelnie ostro.
Przy tej gęstości pikseli - toż jak piszesz to to samo co w DX więc nie bardzo mi się coś chce w to wierzyć.

BuRton
08-10-2011, 17:08
Tak, będzie...wiosną 2012 roku :D

Cichy
08-10-2011, 18:00
Podobno (plotki) ma nie mieć filtra AA, więc może być diabelnie ostro.

Tylko co z tego. M9 też nie ma filtra i czasami jest wręcz... za ostro ;)

czornyj
08-10-2011, 18:03
Tylko co z tego. M9 też nie ma filtra i czasami jest wręcz... za ostro ;)

36MP bez OLPF to potencjalnie 9MP kwartetów senseli RGBG, które można szybko wołać bez konieczności demozaikizacji. Chętnie bym zobaczył takie pliczki - powinny mieć zalety foveona bez wad foveona...

Jacek_Z
08-10-2011, 19:34
Tylko, że Nikon nie stosował do tej pory sRAW. Nawet w D3x z 24 Mpx, gdzie to juz by miało sens.
Bardzo chetnie bym widział takie ostre 9 Mpx. Rzadko potrzeba całych 36. A crop 1,5 nie jest wyjściem z sytuacji (ma 16 Mpx), bo to inna plastyka.

epicure
09-10-2011, 13:13
Bardzo chetnie bym widział takie ostre 9 Mpx.

Tyle, że te sRAWy z Canona wcale nie są ostre. Są mniej ostre, niż samodzielnie zmniejszony obraz.

Cichy
09-10-2011, 13:20
Tyle, że te sRAWy z Canona wcale nie są ostre. Są mniej ostre, niż samodzielnie zmniejszony obraz.

Pytanie komu to przeszkadza ? Onanistom ze 100% powiększeniem w przeglądarce.

epicure
09-10-2011, 13:38
Pytanie komu to przeszkadza ? Onanistom ze 100% powiększeniem w przeglądarce.

Na wydrukach 20x30 cm można zauważyć różnicę. Komu to przeszkadza? Raczej nikomu. Ci, którzy wiedzą, to nie używają, a ci, którzy nie wiedzą, to i tak im wszystko jedno.

Jacek_Z
09-10-2011, 17:56
Tyle, że te sRAWy z Canona wcale nie są ostre. Są mniej ostre, niż samodzielnie zmniejszony obraz.Tylko, że te sRAWy muszą być przeliczane z interpolacją, bo z 21 Mx dostaje się 10 MPx sRAW1.
Ja kombinowałem by skleic 4 piksele w jeden i z 36 Mpx miec sRAWa 9 Mpx.
Przy okazji sRaw2 jest tez nieostry ? - bo on jest 4 razy mniejszy od pełnego.

Na optycznych plotki potwierdzają możliwośc wypuszczenia puszki w 2 wersjach - także pozbawionej filtra AA. Ciekawe. Co tu kupic ;-)
Zapewne bez filtra będzie droższa, bo jakos tak zawsze dziwnie mniej kosztuje więcej :mrgreen:

gietrzy
11-10-2011, 08:38
Jestem Zalany

https://canon-board.info/imgimported/2011/10/ThailandfloodingNikonfactory-2.jpg
źródło (http://nikonrumors.com/wp-content/uploads/2011/10/Thailand-flooding-Nikon-factory.jpg)

BuRton
11-10-2011, 14:23
Jestem Zalany

https://canon-board.info/imgimported/2011/10/ThailandfloodingNikonfactory-2.jpg
źródło (http://nikonrumors.com/wp-content/uploads/2011/10/Thailand-flooding-Nikon-factory.jpg)
Umknęło Ci, że fabryki Canona również są zalane ?

gietrzy
11-10-2011, 15:28
Umknęło Ci, że fabryki Canona również są zalane ?

Tak, w ogóle nie interesuje mnie czerwony obóz, dlatego b. rzadko odwiedzam czerwone rumors.
Najważniejsze dla mnie jest to, że ostatnie szkiełko w mojej mikro układance od wczoraj cieszy moje oczka.

Pamiętaj proszę, że w momencie kiedy spodoba mi się jakiś gadżet Canona bez oporów... go kupię ;)

BTW. nice try

Merde
11-10-2011, 15:32
Mi chyba umknęło - są zalane?

Em Es
11-10-2011, 17:06
http://www.fotopolis.pl/index.php?n=13652&oswiadczenie-nikona-w-sprawie-powodzi-w-tajlandii
http://www.fotopolis.pl/index.php?n=13649&tajskie-fabryki-canona-i-nikona-zagrozone-powodzia

wychodzi na to że są

BuRton
11-10-2011, 19:20
Mi chyba umknęło - są zalane?
Możliwe, że się zapędziłem i chodzi tylko o jedną fabrykę ale niestety skutki powodzi dotyczą obu firm.

gietrzy
11-10-2011, 20:38
Możliwe, że się zapędziłem i chodzi tylko o jedną fabrykę ale niestety skutki powodzi dotyczą obu firm.

Trzech, ta woda jest Słona.

Kolekcjoner
11-10-2011, 22:22
Tak, w ogóle nie interesuje mnie czerwony obóz, dlatego b. rzadko odwiedzam czerwone rumors.
Najważniejsze dla mnie jest to, że ostatnie szkiełko w mojej mikro układance od wczoraj cieszy moje oczka.


A tak w ogóle to idąc tym tokiem myślenia to co nas interesuje co jest najważniejsze dla Ciebie w jakimś micro coś tam - szczególnie w tym wątku ;):-D.

trampek
12-11-2011, 17:04
Cześć

Mam do dyspozycji aktualnie 35 1,4 i d700 oraz 35L + 5d2
Zrobiłem zdjęcie na 1,4 iso 400 na obydwóch puszkach i podałem je procesowi upodabniania w PS ( acr). zapraszam do zgadywania ( exif jest ale dotyczy tylko jednego zdjęcia które było podstawa do powiększenia nic więcej wiec niczego nie wyjasnia

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img812.imageshack.us/img812/8917/compcug.jpg)

gavin
12-11-2011, 17:59
Górne z Canona.

Grzesiek_PL
12-11-2011, 18:31
Też stawiam, że górne z Canona.

epicure
12-11-2011, 19:15
Ja nie widzę różnicy.

jacek_73
12-11-2011, 20:01
Ja nie widzę różnicy.

A jak nie ma różnicy...to po co przepłacać :-P

akustyk
12-11-2011, 21:19
co dokladnie ma na celu odgadywanie, ktory znaczek pocztowy pochodzi z ktorego aparatu?

moge podobne wygenerowac z mojego aparatu w HTC... tylko o czym to ma swiadczyc...

MMM
13-11-2011, 13:42
moge podobne wygenerowac z mojego aparatu w HTC...
to wygeneruj, zobaczymy :D

Cichy
13-11-2011, 15:56
Cześć

Mam do dyspozycji aktualnie 35 1,4 i d700 oraz 35L + 5d2
Zrobiłem zdjęcie na 1,4 iso 400 na obydwóch puszkach i podałem je procesowi upodabniania w PS ( acr)

Ale w celu jakim, bo nie rozumiem, w dodatku przedstawione w takim formacie... :/

Opa_Apo
13-11-2011, 16:07
góra nikon, dół canon

manfred1
13-11-2011, 18:38
Górne Nikon dolne Canon a środkowe Sony upp sorry nie ma środkowego.

enthropia
13-11-2011, 19:27
Możliwe, że się zapędziłem i chodzi tylko o jedną fabrykę ale niestety skutki powodzi dotyczą obu firm.
Z tym że gdzieś pisali, że Nikonowi zalało montownię korpusów i niektórych obiektywów a Canonowi fabrykę drukarek.


Cześć

Mam do dyspozycji aktualnie 35 1,4 i d700 oraz 35L + 5d2

Góra Nikon.

trampek
13-11-2011, 21:09
Miałem pod ręką to zrobiłem porównanie. Celu nie miałem. Może jeden udowodnić sobie że w dzisiajszych czasach różnic w systemach to nie ma, są tylko braki w niektórych systemach. Tym co rozmiar przeszkadza to powiemz e z 5 d2 obrazek jest większy:-). Większych nie chce mi się hostowac.

Edith. Zapomniałem: góra canon

Sent from my GT-P7300 using Tapatalk

jacek_73
13-11-2011, 21:22
...
Edith. Zapomniałem: góra canon
...

I co by nie pisać to i tak canon górą :rolleyes:

gavin
13-11-2011, 21:24
od razu widziałem że góra to Canon - widać na pierwszy rzut oka ;)

Goomis
13-11-2011, 22:33
Możecie mnie nazwać onanistą lub szaleńcem, ale obstawiałem, że góra to Canon.
Ale czemu? Bo choć to znaczki pocztowe to jednak tą przebijającą się czerwień w cieniach obecną w 5D2 na plikach wołanych w ACR/LR poznam już chyba wszędzie :p
Nie wiem czy to wina profili barwnych ale za cholerę się tego czerwonawego zafarbu nie mogę pozbyć bez grzebania w shadow tint :D
Ale to może być spaczenie bo już chyba od 3tyg. nie ma dnia żebym czegoś nie obrabiał więc już mi się to opatrzyło :p
A tak w ogóle to coś u żółtych cisza nie?
Znaczy domyślam się, że Japonia, Tajlandia itd. ale Canon w sumie wali nowościami jak opętany wręcz a Nikon nic :p Teraz coś ma być na początku grudnia dopiero, co nie?

Kolekcjoner
13-11-2011, 23:20
No jakoś tak się porobiło, że na kryzys nałożyło się trzęsienie ziemii i powódź. Nie ma szans żeby to nie wpłynęło na wyniki firm. Zresztą wpływa.
Sony ma znów kolejny rok strat, Nikon problemy z produkcją i dystrybucją. Panasonic też raportował jakieś kłopoty (zresztą ich akcje poleciały w dół). Olympus ma problemy w związku z przekrętami księgowymi. Pentax wiadomo - co rusz to inny właściciel.
Czas pokaże jak się to skończy i czy nie będzie jakichś większych zawirowań na rynku z tym związanych.
Sumarycznie czas na nowości jest średni.

Goomis
14-11-2011, 02:32
No jakoś tak się porobiło, że na kryzys nałożyło się trzęsienie ziemii i powódź. Nie ma szans żeby to nie wpłynęło na wyniki firm. Zresztą wpływa.
Sony ma znów kolejny rok strat, Nikon problemy z produkcją i dystrybucją. Panasonic też raportował jakieś kłopoty (zresztą ich akcje poleciały w dół). Olympus ma problemy w związku z przekrętami księgowymi. Pentax wiadomo - co rusz to inny właściciel.
Czas pokaże jak się to skończy i czy nie będzie jakichś większych zawirowań na rynku z tym związanych.
Sumarycznie czas na nowości jest średni.

Sony w ogóle jest dziwne. Czytał, że np. PS jest sprzedawany poniżej kosztów bo jak by był droższy to by go nikt nie kupił i to jest bardziej produkt reklamowy niż maszynka do zarabiania :p Lustra też mają tanie, cholera wie czy dokładają do biznesu... Z takim podejściem to się nie dziwię, że mają kolejny rok strat...
Ale o Olympusie to mnie zaskoczyłeś...
No tak zły okres na nowości, ale z tego wynika, że Canon chyba najmniej został poszkodowany przez te wszystkie kataklizmy bo gna jak szalony...
Jeżeli Nikon nie da rady z nowym repo flagowcem przed Euro i Olimpiadą 2012 to jakby przestrzelił sobie oba kolana :p (jeżeli 1DX będzie w praktyce tak dobry jak na papierze, w każdym razie słyszałem już trochę głosów, o chęci migracji do C dla 1DX od paru repo).
A jest taka możliwość bo w żółtym obozie najwięcej plotek o następcy D700 o D4 jakby mniej. Jak nie będzie D4 do Euro to Nikon może mocno spaść w sektorze profi.

akustyk
14-11-2011, 09:22
A jest taka możliwość bo w żółtym obozie najwięcej plotek o następcy D700 o D4 jakby mniej. Jak nie będzie D4 do Euro to Nikon może mocno spaść w sektorze profi.
bo D3 (i D700) przestana robic foty?

nie klepie profesjonalnie sportow, wiec moze i nie znam branzy... ale jak czytam wypowiedzi takich zawodnikow (target 1D/D3) to najczesciej mam wrazenie, ze zmiana jednej piaskownicy na druga odbywa sie raczej niechetnie i dopiero wtedy, kiedy nowe zabawki sa bardzo wyraznie lepsze.

nie sadze, zeby 1DX spowodowal masowy przeskok z Nikona na Canona, ani zeby to w druga strone zrobil nowy D4 czy D800. to raczej w obu przypadkach okazja, zeby siedzacy w konkretnej piaskownicy siegneli po kredytowke...

Merde
14-11-2011, 09:44
Sony w ogóle jest dziwne. Czytał, że np. PS jest sprzedawany poniżej kosztów bo jak by był droższy to by go nikt nie kupił i to jest bardziej produkt reklamowy niż maszynka do zarabiania :p

Pitu pitu... To jest sprzęt do zarabiania... na grach.
Telefonów za złotówkę również nikt nie sprzedaje z zyskiem przecież...

Goomis
14-11-2011, 14:30
bo D3 (i D700) przestana robic foty?

nie klepie profesjonalnie sportow, wiec moze i nie znam branzy... ale jak czytam wypowiedzi takich zawodnikow (target 1D/D3) to najczesciej mam wrazenie, ze zmiana jednej piaskownicy na druga odbywa sie raczej niechetnie i dopiero wtedy, kiedy nowe zabawki sa bardzo wyraznie lepsze.

nie sadze, zeby 1DX spowodowal masowy przeskok z Nikona na Canona, ani zeby to w druga strone zrobil nowy D4 czy D800. to raczej w obu przypadkach okazja, zeby siedzacy w konkretnej piaskownicy siegneli po kredytowke...

Wiadomo, że agencja nie będzie co 3lata zmieniać systemu.
Ale jest sporo repo co i tak wymieniają sprzęt co 3-4lata bo tak go zajeżdżą, że i tak większość muszą wymienić.
Wtedy jest okazja na zmianę. Poza tym konkurencja nie musi być DUŻO lepsza. Niektórym wystarczy, żeby była trochę lepsza ;)
Patrzysz na to z perspektywy żeby wymienić na nowe a tak nie jest...
Puszki się kupuje nowe a szkła często używki i dojeżdza się je dalej ;) Często wykupują sprzęt który wyprzedaje ich agencja itd.
Poza tym nie mówię, że masowy przeskok, ale jeżeli praktyka potwierdzi DX'a który jest narazie tylko na papierze i w Canonowych zapewnieniach to będzie on sporo lepszy od D3s - o połowę większa matryca, szybsza seria (12fps w full RAW! 14fps w JPG!!) No i może lepsze ISO, DR i AF.
Nie będzie D4 to może być naprawdę napięta sytuacja ;)


Pitu pitu... To jest sprzęt do zarabiania... na grach.
Telefonów za złotówkę również nikt nie sprzedaje z zyskiem przecież...

Na grach to zarabia ich producent a nie producent konsoli...
A na tanich telefonach zarabia się na abonamencie który klient płaci przez 2 lub 3 lata...
Poza tym za 1zł to się sprzedaje najniższe modele, a te wysokie modele to w abonamentach dopiero po 200 i więcej zł ;)

Merde
14-11-2011, 14:41
Na grach to zarabia ich producent a nie producent konsoli...

Producentem (wydawcą) wielu z tych gier jest samo Sony, a AFAIK ze sprzedaży firm trzecich również mają zyski. Taki nowoczesny sposób prowadzenia interesów. Chyba nie sądzisz, że Sony robi konsole dla chwały?

micles
14-11-2011, 16:17
Agencje agencje... A nie mogą mieć jednocześnie całego systemu szkieł pod obie marki i tylko puszki dokupować...

Cichy
21-11-2011, 11:06
Na NR pojawiły się zdjęcia rzekomego D800. Fajnie, bo dość mały. Ponoć potwierdza się matryca 36 Mpx. Daj panie Nikonowi sRawa :)

czornyj
21-11-2011, 11:10
To na bank D800

akustyk
21-11-2011, 11:15
Agencje agencje... A nie mogą mieć jednocześnie całego systemu szkieł pod obie marki i tylko puszki dokupować...

no to przeciez maja.

natomiast nieodmiennie rozchodzi sie o tych fotografow. ja bym nie chcial jechac zarabiac na chleb na Olimpiade dostajac w rece narzedzie, z ktorym nie jestem obyty. jak od 7 lat klepie wylacznie na Canonie, to taka nowa puszka Nikona musialaby chyba w ciemnosci nadarzac z AF za lecacym pociskiem, zebym sie na nia rzucil bez namyslu...


ale to tylko ja... raczej starej daty, jeszcze z tych fotografow, ktorzy przyczyn sukcesu doszukuja sie nie tylko w zabawkach, ale w ich polaczeniu z (a wlasciwie to przede wszystkim tym polaczeniu) z obslugujacym...

Cichy
21-11-2011, 11:30
4 x 9 = 36, aż się prosi o sRawa :)

manfred1
21-11-2011, 11:34
3900 dollars amerikanos hmm

czornyj
21-11-2011, 11:39
4 x 9 = 36, aż się prosi o sRawa :)

Jeśli potwierdzi się brak OLPF i daliby tryb tworzenia obrazu z 4-ech senseli na jeden piksel, to nie byłby sRAW tylko sharpRAW :lol:

Cichy
21-11-2011, 11:50
powierdziałbym, że sharp&smooth :)

czornyj
21-11-2011, 11:52
SS-RAW? Ja, ja - mit Panzerfaust! :mrgreen:

micles
21-11-2011, 12:29
ja bym nie chcial jechac zarabiac na chleb na Olimpiade dostajac w rece narzedzie, z ktorym nie jestem obyty. Ja też nawet bym nie tknął, robiłbym klik-klakiem. Ale może oni są wręcz zobowiązani do posiadania umiejętności w obu systemach :)

trrr
21-11-2011, 15:42
ceny nikonów sa obłędne, a canon robi dobra politykę cenową dla przejęcia rynku tych którzy mieli zakupić FX i nagle na niego nie mają ;)

Kolekcjoner
21-11-2011, 17:08
Ta cena to chyba jakaś pomyłka.

Agent Orange
23-11-2011, 11:22
Ponoć potwierdza się matryca 36 Mpx. Daj panie Nikonowi sRawa :)

Być może ten sRAW nie będzie potrzebny, bo jeśli potwierdzi się pewien nius, to rzeczywista rozdzielczość będzie wynosić ok 18mp. Niestety, mam dwie zupełnie sprzeczne informacje, ale okaże się już wkrótce. W każdym bądź razie, wróbelki ćwierkają iż nie jest to standardowa matryca bayerowska - jeśli się to potwierdzi, to fotami z D800 będzie można się ogolić. Aczkolwiek znajac zycie, najprawdopodobniej będzie to standardowe 36mp (osobiście wątpię we wiarygodność powyższej wiadomości).

BTW: jest to chyba pierwszy Nikon, który średnio mi się podoba wizualnie. Jakiś taki za bardzo obły :)) (Canonowy? :) )

Jacek_Z
23-11-2011, 14:55
Coś ćwierkają o wersji bez filtra AA. Coś jest na rzeczy. Czy też rozwiązanie z matrycami z serii D1 ? Za chwile będzie wiadomo.

trrr
23-11-2011, 15:06
widzę jacku że kumulujesz info z forum N :P

Jacek_Z
23-11-2011, 16:22
Raczej ze strony NR :)

semyazza
23-11-2011, 18:19
a bedzie jak zawsze cos innego niz sie wszyscy spodziewali :):):)
wystarczy cofnac sie ciut w przeszlosc - juz wszyscy widzieli oczami wyobrazni D800, a tu lipa... na dodatek biala... system1 sie pojawil.
Moze rzeczywiscie na dniach pojawi sie D800, ale lepiej poczekac w spokoju, bez zbytniej ekcsytacji, aby pozniej sie nie rozczarowac...

polm
23-11-2011, 23:00
Producentem (wydawcą) wielu z tych gier jest samo Sony, a AFAIK ze sprzedaży firm trzecich również mają zyski. Taki nowoczesny sposób prowadzenia interesów. Chyba nie sądzisz, że Sony robi konsole dla chwały?

Dodam tylko, że kiedyś Dev Kit (soft + interfejs do PC dzięki któremu można było pisać gry na PS) kosztował ponad 100k USD. Nie wiem ile teraz. Dodatkowo, aby wydać grę na PS trzeba było zapłacić Sony 1-2 mln Usd, w zależności od tego na jakie regiony została wydana gra. Teraz nie wiem ile wynosi stawka, ale pewnie nie jest taniej.

STR8
30-11-2011, 16:58
nikon zaprezentował dzisiaj nową lampę SB-910 więcej na http://www.fotopolis.pl/index.php?n=13951&nikon-speedlight-sb-910
zaczyna się ruszać w temacie

ayu
09-12-2011, 03:13
Wiele zmian to w niej nie ma w stosunku do poprzedniczki. Fajnie , że dali plastikowe filtry.

gadget_zary
13-12-2011, 21:29
http://fotoblogia.pl/2011/12/13/nikon-d4-ostateczna-nieoficjalna-specyfikacja

akustyk
13-12-2011, 21:49
http://fotoblogia.pl/2011/12/13/nikon-d4-ostateczna-nieoficjalna-specyfikacja

kolejna juz (ostateczna, nieoficjalna)* specyfikacja ;)

* - zawsze mi sie wydawalo, ze te dwa slowa sa wzajemnie wykluczajace... ale co ja tam wiem... nieostatecznie i oficjalnie, mysle ze to nie bedzie za grzyba przypominac produkcyjnego modelu :mrgreen:

gadget_zary
13-12-2011, 22:07
"ulepszony autofokus z 51 polami
9 punktów krzyżowych AF pracujących do f/8"

Jak dla mnie to chyba trochę mało.

I kurde, może tylko ja na to zwracam teraz uwagę ale ta puszka jest po prostu brzydka jak cholera :D

BuRton
19-12-2011, 00:21
"ulepszony autofokus z 51 polami
9 punktów krzyżowych AF pracujących do f/8"

Jak dla mnie to chyba trochę mało.

I kurde, może tylko ja na to zwracam teraz uwagę ale ta puszka jest po prostu brzydka jak cholera :D
9 krzyżowych do f/8 a nie f/5,6 ! Tych "słabszych" AF krzyżowych (f/5,6) może być i z 40 :-)
Jeśli chodzi o wygląd-chyba nie myślisz poważnie, że tak będzie wyglądać D4 ? 8-)

hubert12125
19-12-2011, 13:53
NIkon nie robi chaly w Najwyzszej klasie modeli i sadze ze taka ilosc czasu jaka mieli na D800 sprawi ze bedzie on godnym nastepca D3/D700 ale ta specyfikacja z 36 milonami nie brzmi wiarygodnie ale mam nadzieje ze sie myle.

zanzibar
20-12-2011, 00:08
"ulepszony autofokus z 51 polami
9 punktów krzyżowych AF pracujących do f/8"

Jak dla mnie to chyba trochę mało.

I kurde, może tylko ja na to zwracam teraz uwagę ale ta puszka jest po prostu brzydka jak cholera :D

Ja powiem więcej - Nikon jest tak brzydki, że od początku mojej fotograficznej pasji zostałem canoniarzem, choć było też zauroczenie Minoltą 9xi. Nie wiem jak dobry musiałby być Nikon, żebym zmienił stajnię. Od czasów F4 i F5 brzydzę się tą marką - moje poczucie estetyki nie pozwala mi zakupić takiego ochydztwa, ale nie zaprzeczam, że to dobry sprzęt.

BuRton
20-12-2011, 10:30
NIkon nie robi chaly w Najwyzszej klasie modeli i sadze ze taka ilosc czasu jaka mieli na D800 sprawi ze bedzie on godnym nastepca D3/D700 ale ta specyfikacja z 36 milonami nie brzmi wiarygodnie ale mam nadzieje ze sie myle.
Zobaczymy ile z tego czasu poszło na usuwanie skutków tsunami i powodzi a ile na dopracowanie nowych puszek.

PS. Widzę, że dla niektórych zrobił się "fajny" wątek do leczenia kompleksów :p

akustyk
20-12-2011, 10:55
dyskusje o gumach, jakkolwiek ma, owszem, powiazanie z tytulowym Nikonem, to jednak wycielem.

bylo nie bylo o nowosc nie chodzi. a przede wszystkim sama przepychanka o kauczuk nic pozytywnego do tematu nie wnosi, a nawet wrecz przeciwnie...


sorki i pozdr

Agent Orange
21-12-2011, 13:52
Od czasów F4 i F5 brzydzę się tą marką - moje poczucie estetyki nie pozwala mi zakupić takiego ochydztwa, ale nie zaprzeczam, że to dobry sprzęt.


Kwestia gustu. Dla mnie z kolei Canon jest jak Toyota - niby dobry, ale nudny jak cholera;)

BuRton
21-12-2011, 15:44
Nikkor AF-S 24mm,f/1,8 DX - mogliby lepiej wypuszczać stałki ze światłem f/2, f/2,8 ale na pełną klatkę a nie te DX-y, które niby są używalne na FF.
http://nikonrumors.com/2011/12/20/nikon-d400-will-not-be-announced-before-the-d800d4.aspx/#more-29054

janmar
21-12-2011, 15:48
Nikkor AF-S 24mm,f/1,8 DX - mogliby lepiej wypuszczać stałki ze światłem f/2, f/2,8 ale na pełną klatkę
Mogliby albo i nie :idea: Nikon swojego czasu pozostał przy mniejszej średnicy bagnetu.[Canon zwiększył]

BuRton
21-12-2011, 15:54
Mogliby albo i nie :idea: Nikon swojego czasu pozostał przy mniejszej średnicy bagnetu.[Canon zwiększył]
Dlaczego by nie mogli ? Skoro robią jaśniejsze na FF to mogą robić ciemniejsze.

gietrzy
21-12-2011, 16:36
Czy coś wiadomo nt. 16/2-2.8DX, bo nie mam co na dole do 5100 zapiąć?

czornyj
21-12-2011, 16:57
Mogliby albo i nie :idea: Nikon swojego czasu pozostał przy mniejszej średnicy bagnetu.[Canon zwiększył]

Nikon robi 24/1,4 na FX, więc f/2 nie byłoby problemem - tyle, że (podobnie jak Canon) nie chcą ich robić.

BuRton
21-12-2011, 17:17
Nikon robi 24/1,4 na FX, więc f/2 nie byłoby problemem - tyle, że (podobnie jak Canon) nie chcą ich robić.
Dziwi mnie polityka C i N w temacie szkieł. Przecież wypuszczając ciemniejsze pod pełną klatkę 20, 24, 35..., które byłyby częściej kupowane i przez posiadaczy cropów i FF (bo tańsze od jasnych wersji) więcej by zarobił. Faktycznie wolą sprzedawać mniej ale drożej ("L" i nowe, jasne nikkory) ?

janmar
21-12-2011, 17:25
IMHO maja dobre rozeznanie marketingowe.Robić więcej produktów nie przekłada się wprost na zarobić więcej.

micles
21-12-2011, 17:40
Jakby było dobre (no, może z mniejszym CA niż L 1.4 :D) 20 2.0, 24 2.0, 35 2.0 (1.8) to pewnie zamiast 35L kupiłbym dwa z wyżej wymienionych i byłoby już po frytkach. A tak kupiłem 35L i widzę, że trza zbierać do 24L. Na mnie zarobią.

Kolekcjoner
21-12-2011, 17:50
Dziwi mnie polityka C i N w temacie szkieł. Przecież wypuszczając ciemniejsze pod pełną klatkę 20, 24, 35..., które byłyby częściej kupowane i przez posiadaczy cropów i FF (bo tańsze od jasnych wersji) więcej by zarobił. Faktycznie wolą sprzedawać mniej ale drożej ("L" i nowe, jasne nikkory) ?

Myślę, że właśnie w tych założeniach jest błąd :cool:.

jacek_73
21-12-2011, 17:56
Czyj błąd:?: Największa kasa to jednak miliony tanich kompaktów i miliony tanich szkieł, a nie 'flagowe' produkty z których bezpośrednie pieniążki są mniejsze.

BuRton
21-12-2011, 17:58
Janmar, micles, Kolekcjoner - wyprostowaliście mi myślenie. Skoro te firmy mają taka politykę to się już nie dziwię, że jest jak jest :)

Kolekcjoner
21-12-2011, 18:02
No one mają politykę wyciągania pieniędzy i to niezwykle skuteczną. Z tego powodu nie ma co ich poprawiać w tej materii w której są mistrzami 8-).

czornyj
21-12-2011, 18:10
Dziwi mnie polityka C i N w temacie szkieł. Przecież wypuszczając ciemniejsze pod pełną klatkę 20, 24, 35..., które byłyby częściej kupowane i przez posiadaczy cropów i FF (bo tańsze od jasnych wersji) więcej by zarobił. Faktycznie wolą sprzedawać mniej ale drożej ("L" i nowe, jasne nikkory) ?

Mnie wcale nie dziwi. Chcesz FX/FF? Znaczy, że jesteś profesjonaluchem, masz pracować na najjaśniejszej szklarni i więcej zabulić (bo zarabiasz na fotografi, znaczy masz się podzielić kasą). Tańsze, ciemniejsze stałki kanibalizowałyby sprzedaż jaśniejszych i droższych, która i bez tego nie jest specjalnie duża. Chcesz DX/APS-C? Znaczy, że jesteś amatorem i stałki będą sporo tańsze, ale też za karę będą nieco ciemniejsze.

Wszystko to opiera się na pewnych snobizmach, wprowadzaniu sztucznych podziałów co jest/nie jest profi/amatorskie. Skoro chcesz zaznać magii pełnej klatki, to musisz zabulić za najjaśniejszą optykę, nie ma taryfy ulgowej. Do amatorskiego korpusu niepełnoklatkowego też nie będzie superjasnych stałek ze zmniejszonym polem obrazowania.

Że mniej zarobią mniej sprzedając? Nie ma obawy, na pewno ktoś to sobie policzył dokładniej, niż by się komu mogło wydawać :twisted:

micles
21-12-2011, 19:40
A właśnie - czemu nie robią stałek do cropa jaśniejszych niż do FF? Powiedzmy że za tą samą cenę, co pełnoklatkowi odpowiednicy.

czornyj
21-12-2011, 19:51
A właśnie - czemu nie robią stałek do cropa jaśniejszych niż do FF? Powiedzmy że za tą samą cenę, co pełnoklatkowi odpowiednicy.

Po pierwsze żeby otoczyć FF nimbem nieosiągalnego profesjonalizmu i cudowności.

Po drugie - bezsensowne, niepotrzebne koszty.

Po trzecie dlatego, że jeśli posiadacz niegodnego niepełnoklatkowca koniecznie chce bezcześcić superjasną stałencję swym niegodnym kastracim puchaczem, to równie dobrze może kupić stałkę pod FF i nie zawracać gitary - z czasem zaś jak już zmądrzeje, dokupi sobie profesjonalnie jedyny słuszny korpus pełnoklatkowy, nie musząc płacić za błędy młodości.

Podejrzewam nawet, że 5D oraz D700 to były ostatnie przystępne cenowo korpusy pełnoklatkowe - FF zostanie obecnie zarezerwowany do zastosowań profesjonalnych by ceną podkreślać jego zawodowy status i uczynić bardziej ekskluzywnym.

jacek_73
21-12-2011, 19:53
A właśnie - czemu nie robią stałek do cropa jaśniejszych niż do FF? Powiedzmy że za tą samą cenę, co pełnoklatkowi odpowiednicy.

Bo pewna grupa ludzi nie kupiłaby 'pełnoklatkowca' i byliby kilka tysi w plecy:mrgreen:


...FF zostanie obecnie zarezerwowany do zastosowań profesjonalnych by ceną podkreślać jego zawodowy status i uczynić bardziej ekskluzywnym.

chyba zbyt fatalistyczne wizje roztaczasz :)

BuRton
22-12-2011, 00:10
Po pierwsze żeby otoczyć FF nimbem nieosiągalnego profesjonalizmu i cudowności.

Podejrzewam nawet, że 5D oraz D700 to były ostatnie przystępne cenowo korpusy pełnoklatkowe - FF zostanie obecnie zarezerwowany do zastosowań profesjonalnych by ceną podkreślać jego zawodowy status i uczynić bardziej ekskluzywnym.
Zagalopowałeś się :smile:
Skąd takie czarnowidztwo i to w takim radosnym okresie ? ;-)
W styczniu ukarzą się nowe, pełnoklatkowe puszki (D800 i D4) w cenach nie dobiegających od tych z początków 5D i D700, które zejdą do obecnych i będzie przyzwoicie :smile:

Jago
22-12-2011, 01:13
...FF zostanie obecnie zarezerwowany do zastosowań profesjonalnych by ceną podkreślać jego zawodowy status i uczynić bardziej ekskluzywnym.

I z tego powodu żądać np za wykonaną usługę jeszcze raz tyle w stosunku do konkurencji, która nie ma parcia na fullrame :D

BuRton
22-12-2011, 11:09
Uaktualnienia programów. Capture NX 2.3.0 wreszcie w 64 bitach i View NX 2.2.5. Śmigają ponoć znakomicie.

akustyk
22-12-2011, 11:19
Uaktualnienia programów. Capture NX 2.3.0 wreszcie w 64 bitach i View NX 2.2.5. Śmigają ponoć znakomicie.

zobacz: http://bythom.com/ (Capture NX2 Update)

BuRton
06-01-2012, 09:39
Co prawda już mamy 2012 ale podepnę w tym wątku :)

D4 w pełnej krasie ;) http://imaging.nikon.com/lineup/dslr/d4/
http://www.fotopolis.pl/index.php?n=14166&nikon-d4
i pierwsze wrażenia http://www.fotopolis.pl/index.php?n=14167&nikon-d4-pierwsze-wrazenia

Do tego nowe karty (i większe wydatki) :) http://www.fotopolis.pl/index.php?n=14168&sony-xqd-nowe-karty-na-czas

oraz budżetowa 85mm http://www.fotopolis.pl/index.php?n=14165&nikon-af-s-nikkor-85-mm-f18g

Znowu życie stało się piękniejsze ;) :D

Miłej lektury i ciekawych porównań z 1Dx :)

Cichy
06-01-2012, 11:55
D800 też jest ale dawkują emocje :)

http://www.nikon.de/de_DE/products/category_pages/digital_cameras/category_SLR.page

ThomasVoland
06-01-2012, 12:01
D800 też jest ale dawkują emocje :)

http://www.nikon.de/de_DE/products/category_pages/digital_cameras/category_SLR.page

Gdzie to d800? Tam coś pomieszali z opisami i zdjęciami

BuRton
06-01-2012, 12:01
Gdzie jest D800 ? W Twoim linku go nie ma :) Niemcy też dawkują na raty ? ;) :D

Joshec
06-01-2012, 12:06
Gdzie to d800? Tam coś pomieszali z opisami i zdjęciami
Widać, że chyba zostawili miejsce na coś jeszcze, na 6 (?) modeli, po prawej...

PS. No i Cichy napisał, pewnie ma rację :-)

BuRton
06-01-2012, 12:14
A nie widać, że dodali miejsce na coś jeszcze?!
Gdzie widzisz miejsce "na coś jeszcze" ? Ja zauważyłem nowy korpus w górnym rzędzie, drugi od prawej. Może to D800 ? Sporo większy byłby od D700.

Cichy
06-01-2012, 12:23
Drugi od prawej na górze to D800. Ma znaczek FX i pasuje do zdjęcia przeciekowego w 100%. Większy nie jest, bo nie zachowali skali względem reszty.

KUBAwo
06-01-2012, 12:23
No i nikon ma teraz fajny zestawik: 35 1.8 (w C brak) ,50 1.8/1.4 (w C stara kaszana),85 1.8 i o ile jakość 85 będzie lepsza od canona (a pewnie odrobinę będzie) nawet kosztem trochę wyższej ceny (ok 2000zł) to zbili C na kwaśne jabłko :)

madc0w
06-01-2012, 12:27
@KUBAwo nikkor 35 1.8 jest dx

KUBAwo
06-01-2012, 12:32
No wiem, miałem na myśli cropa a z dla resztą ff też nie jest najgorzej bo w tej kwestii dalej jest lepsze 50 no i zobaczymy co będzie z 85 :)

Joshec
06-01-2012, 13:04
no i jest 6 aparatów...
http://www.nikon.pl/pl_PL/products/category_pages/digital_cameras/category_SLR.page?sParamValueLbl=Digital%20Cameras&sParam1ValueLbl=SLR&ParamValue=Digital%20Cameras&Subnav1Param=SLR&Subnav2Param=0&Subnav3Param=0&RunQuery=0&ID=0
Czy jest tam coś nowego niech się nikoniarze wypowiedzą, ja się na żółtym sprzęcie nie znam...

PS. a ponieważ strony się okresowo "krzaczą" znaczy... coś kombinują :)

MastaMarek
06-01-2012, 13:09
okopnie wyglada ten D4 na papierze. Jedyna zaleta Nikona zawsze bylo dobre Pro body. Teras canon ich poprostu zniszczyl, przynajmniej na papierze. 12(14)fps z zywotnoscia 400.000cykli vs 10(11)fps. 18mpx vs 16. 61AF vs 51( z czego narazie przeczytalem za 15 ma byc CrossType). Nikon wygrywa tylko z tym AF f/8. Pozatym to straszna kaszana. No i jeszcze stalki Nikona to porazka. trzeba uzywac sigmy. lol.

McMelassa
06-01-2012, 13:54
Pytanie tylko co będzie jak Nikon D4 pojawi się w sklepach szybciej od Canona. To, że jest lepszy na papierze może mu nie wyjść na dobre, kiedy Nikon będzie dłużej na rynku, będzie juz posiadał przykładowo drugi firmware poprawiony po testach przez większą liczbę fotografujących nim.

Em Es
06-01-2012, 13:57
no i jest 6 aparatów...
http://www.nikon.pl/pl_PL/products/category_pages/digital_cameras/category_SLR.page?sParamValueLbl=Digital%20Cameras&sParam1ValueLbl=SLR&ParamValue=Digital%20Cameras&Subnav1Param=SLR&Subnav2Param=0&Subnav3Param=0&RunQuery=0&ID=0
Czy jest tam coś nowego niech się nikoniarze wypowiedzą, ja się na żółtym sprzęcie nie znam...

PS. a ponieważ strony się okresowo "krzaczą" znaczy... coś kombinują :)

krzaczyły się bo wywalali zdjęcie wrzucone przez pomyłkę - przypadkiem wyszła prapremiera :mrgreen: szczegóły tutaj :arrow:
http://www.optyczne.pl/4534-nowo%C5%9B%C4%87-Nikon_D800_%28prawie%29_oficjalnie.html

Cichy
06-01-2012, 13:57
Różnicę będzie widać większą pomiędzy D800 a 5dIII.

Joshec
06-01-2012, 14:01
Wiem, wiem, zerkałem... a strony nadal się "krzaczą"

PS. Cichy nie bądź taki "wiem, ale nie powiem..." no puść wreszcie "farbę" ;-)

Cichy
06-01-2012, 14:15
Na temat Nikonów serio nic nie wiem.

Joshec
06-01-2012, 14:16
Ha! Mam Cię! Zatem mów wszystko co wiesz na temat Canonów... ;-)

PS. w odpowiednim wątku oczywiście...

trampek
06-01-2012, 15:16
Gdzie to d800? Tam coś pomieszali z opisami i zdjęciami

usuneli

Cichy
06-01-2012, 15:43
https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://www.kubacichocki.pl/koszyk/nikons2.jpg)

BuRton
06-01-2012, 15:52
okopnie wyglada ten D4 na papierze. Jedyna zaleta Nikona zawsze bylo dobre Pro body. Teras canon ich poprostu zniszczyl, przynajmniej na papierze. 12(14)fps z zywotnoscia 400.000cykli vs 10(11)fps. 18mpx vs 16. 61AF vs 51( z czego narazie przeczytalem za 15 ma byc CrossType). Nikon wygrywa tylko z tym AF f/8. Pozatym to straszna kaszana. No i jeszcze stalki Nikona to porazka. trzeba uzywac sigmy. lol.
Tak. Oczywiście. Jasne 8-) ;-) :D :-P :mrgreen:
Przypadkiem w 1Dx te 14 fps nie jest tylko w zapisie JPG ? :smile: Więc Canon-12 fps, Nikon-11 fps.
Jak tam w D1x z czułością tych punktów AF, które nie są krzyżowe ? Najbardziej jestem ciekawy porównania właśnie AF w obu modelach (oczywiście w realu).
Coś ciekawego powiesz mi w temacie stałek Nikona ? :-D

Zbyszko666
06-01-2012, 15:53
http://fotoblogia.pl/2012/01/06/af-s-nikkor-85-mm-f18g-do-portretow-i-wideo

no i razem z D4 mamy odpowiednik portretówki 85mm . Ciekawe jak się prezentują sample z niej..

MastaMarek
06-01-2012, 15:57
Tak. Oczywiście. Jasne 8-) ;-) :D :-P :mrgreen:
Przypadkiem w 1Dx te 14 fps nie jest tylko w zapisie JPG ? :smile: Więc Canon-12 fps, Nikon-11 fps.
Jak tam w D1x z czułością tych punktów AF, które nie są krzyżowe ? Najbardziej jestem ciekawy porównania właśnie AF w obu modelach (oczywiście w realu).
Coś ciekawego powiesz mi w temacie stałek Nikona ? :-D

11fps w D4 jest bez AF wiec po co mi cos takiego. 2FPS roznicy to jest duzo i masz do tego 400.000 cykli zywotnosci. 1Dx ma 49 krzyzowych (niektore nawet podwojne) i sa rozprowadzone a D4 ma 15 ktore sa w tych samych miejscach co w D3s czyli na srodku ( do bani). Stalki Nikona sa slabe i drogie. nie ma 135L f/2, 50L f/1.2, 85L f/1.2, 17 i 24TS. Reszta stalek jakos stara sie dogonic canona. Nikon ma tylko dobre zoomy.

Cichy
06-01-2012, 16:03
24 PC-E jest przecież. 85 1.2 vs/ 1.4 różnica w optyce kosmetyczna, lepsze brzegi w Nikkorze + dużo lepszy AF.

BuRton
06-01-2012, 16:09
Poza tym D4 też ma 400.000 cykli migawki :)
Nie odpowiedziałeś mi na pytanie odnośnie "mocy"nie krzyżowych w C.
A, 135/2 też jest :) O jakich kłopotach z optyką piszesz konkretnie ? :) Może na razie tyle ;)

Kolekcjoner
06-01-2012, 16:14
Tak. Oczywiście. Jasne 8-) ;-) :D :-P :mrgreen:
Przypadkiem w 1Dx te 14 fps nie jest tylko w zapisie JPG ? :smile: Więc Canon-12 fps, Nikon-11 fps.
Jak tam w D1x z czułością tych punktów AF, które nie są krzyżowe ? Najbardziej jestem ciekawy porównania właśnie AF w obu modelach (oczywiście w realu).
Coś ciekawego powiesz mi w temacie stałek Nikona ? :-D


11fps w D4 jest bez AF wiec po co mi cos takiego. 2FPS roznicy to jest duzo i masz do tego 400.000 cykli zywotnosci. 1Dx ma 49 krzyzowych (niektore nawet podwojne) i sa rozprowadzone a D4 ma 15 ktore sa w tych samych miejscach co w D3s czyli na srodku ( do bani). Stalki Nikona sa slabe i drogie. nie ma 135L f/2, 50L f/1.2, 85L f/1.2, 17 i 24TS. Reszta stalek jakos stara sie dogonic canona. Nikon ma tylko dobre zoomy.

Panowie litości. Obu aparatów nie ma jeszcze na rynku, a Wy już jesteście w stanie ocenić, że ten jest do d... a inny super.

BTW: jeśli wątek będzie szedł w stronę wojenki systemowej to zostanie czasowo zamknięty.

BuRton
06-01-2012, 16:24
Chwilka. Czy gdzieś pisałem, że 1Dx jest słaby ? Wręcz przeciwnie, chwaliłem to body od samego początku na obu forach :) .

PS.Posty MastaMarek odebrałem jako tanią prowokację. Może niepotrzebnie próbowałem z Nim polemizować ? :)

ThomasVoland
06-01-2012, 17:31
nie ma 135L f/2, 50L f/1.2, 85L f/1.2, 17 i 24TS.
A u mnie to co przeważyło przy wyborze nikon/canon to właśnie była 135. Tylko że wybrałem Nikona, więc jak to jest?:) Co prawda ta 135 nie ma w nazwie L, ale żaden nikkor nie ma.

Jacek_Z
06-01-2012, 17:32
No i jeszcze stalki Nikona to porazka. trzeba uzywac sigmy. lol.:shock: Ciekawe.


Pytanie tylko co będzie jak Nikon D4 pojawi się w sklepach szybciej od Canona. Będzie szybciej. Druga połowa lutego.


PS. Cichy nie bądź taki "wiem, ale nie powiem..." no puść wreszcie "farbę" ;-)A co chcesz wiedzieć ? ;-)


2FPS roznicy to jest duzo i masz do tego 400.000 cykli zywotnosci..2 fps to faktycznie całkiem sporo - to nie ironia. Co do 400 tys, stałek itd - biorę to na karb niedoinformowania i generalnie braku wiedzy o systemie. Dobrze od czasu do czasu weryfikowac to czy stereotypy są aktualne.

16 a 18 MPx to nic, natomiast zastanawia co z wysokimi ISO. Ponowna zmiana lidera? Canon ma natywne o 2 EV więcej. Zobaczymy co praktyka pokaże z uzytecznością do poziomu 12.800. Na razie nie ma co pisać, bo to wróżenie z fusów.
Ergonomia - nikon poprawił juz to co i tak miał świetne, opcje foto - ewolucja, ale rewolucyjnie zapowiada sie ... filmowanie. Do tej pory u nikona leżało. A tu specyfikacja całkiem, całkiem, połowa notki prasowej jest o filmowaniu. Połozyli nacisk na to.

Daniell
06-01-2012, 20:03
Może to nie do końca wątek na tego typu pytanie ale D4 to póki co jedyny aparat obsługujący karty XQD więc: czy ktoś wie czy w kartach tych zastosowano styki podbne jak w kartach SD czy może znane z CF piny? Wszedzie pokazują tylko zdjęcie karty od frontu więc nie da się tego zobaczyć.

michael_key
06-01-2012, 20:14
Bliższych szczegółów brak (http://www.fotopolis.pl/index.php?n=14006&compactflash-association-zaprezentowala-nowy-standard-kart-xqd).

Kolekcjoner
06-01-2012, 20:17
16 a 18 MPx to nic, natomiast zastanawia co z wysokimi ISO. Ponowna zmiana lidera? Canon ma natywne o 2 EV więcej. Zobaczymy co praktyka pokaże z uzytecznością do poziomu 12.800. Na razie nie ma co pisać, bo to wróżenie z fusów.

Jacku jaka praktyka :lol:. Jak jedynie słuszny portal pokaże (a pokaże na 100%), że Nikon bije na głowę iXa to tak będzie i basta ;-):mrgreen:.

A na poważnie to współczesne aparaty zapewniają już tak dobrą jakość zdjęć w różnych warunkach, że moim zdaniem te różnice są w praktycznej pracy zupełnie pomijalne. A już bardzo wątpię że może to być jakowyś impuls do zmiany systemu w którąkolwiek ze stron.

Co do filmów to ja uważam, że Canon w "tradycyjnych" lustrach trochę wyhamuje - jakoś trzeba sprzedawać C300. No i też muszą sobie zostawić placu na nową zabawkę.
Niewątpliwie Nikon ma tu łatwiejszą sytuację choć osobiście wątpię, że na tym rynku coś więcej zwojują.

Cichy
06-01-2012, 20:37
Jedno stało się faktem - korpusy Canona i Nikona mocno się wyrównały. Można śmiało powiedzieć, że według specyfikacji D4 i 1dX to jest identyczna półka.

PS. Chrzanić szumy, mnie nie interesuje właściwie nic powyżej używalnego 1600. Jestem ciekaw, czy te cudowne matryce będą coś nowego wnosiły pod względem DR. Wystarczająco niskie szumy to miał już bodaj 20d.

A wracając do ISO - to IMO dobrze zrobiłaby ta firma, któa zamiast pierdyliona ISO dała 50 albo 25 natywnie :)

Ale spokojnie, cosię odwlecze... To tak samo, jak z megapikselami.