PDA

Zobacz pełną wersję : Obiektyw do fotografii sportowej.



klekot
04-01-2006, 22:52
Witam wszystkich.
Widziałem na forum trochę mądrych słów na temat obiektywów do różnych zastosowań i rodzaju fotografii. Nie znalazłem jednak nic ciekawego na temat fotografii sportowej i zalecanych szkieł. No to ja zapytam co możecie mi drodzy forumowicze doradzić ?
Wiem żę zaraz będą pytania dodatkowe: czy będziesz focił w hali, czy na powietrzu, ile kasy chcesz wydać itp. Możemy je pokwalifikować, ten dobry przy słabym świetle, ten znowu przy dobrym, ten jest droższy a ten tańszy itd.
Pozdrawiam

Andee
04-01-2006, 23:07
A co to za rodzaj fotografii ma byc, poza tym ze sportowa... Chcesz sie tym zajmowac amatorsko jak sadze, dobrze by bylo sie okreslic za wczasu.

gietrzy
04-01-2006, 23:13
co możecie mi drodzy forumowicze doradzić ?
Dyżurny zestaw econo większości fotoreporterów:
20D
70-200/2.8L lub LIS
17-40L

W hali 2.8 nie styknie, więc
85
135L
200/1.8L :)

Janusz Body
04-01-2006, 23:18
Nie da sie prosto i sensownie odpowiedziec na tak postawione pytanie.

Jakie rodzaje sportu chcesz fotografować. W wielu dyscyplinach tele nie jest potrzebne (np. szachy 8) ). W wiekszosci dobry tele-zoom z IS raczej niezbedny. Im jasniejszy tym lepiej. W dyscyplinach typu "stadion", "hala" im dłuższy tym lepiej. Przedział cenowy sam wybierzesz. Z duuuuużą kasą stałki te "high end" czyli najwyższa półka cenowa niestety.

Janusz

Andee
04-01-2006, 23:24
Dyżurny zestaw econo większości fotoreporterów:
20D
70-200/2.8L lub LIS
17-40L

W hali 2.8 nie styknie, więc
85
135L
200/1.8L :)

Mowimy tu o zestawie sprzetu za sporo ponad 10000$, wiec jak widzisz pytania sa zasadne...

mruczek
04-01-2006, 23:32
Jeśli jesteś amatorem, to nie baw się lustrem. Kupe kasy wydasz na body, jasny obiektyw do lustra kosztuje fortunę lub nawet dwie:)

Kup dobrą hybrydę, która ma jasny obiektyw. 3,5 a jeszcze lepiej 2.8 (tak jak w Panasonic FZ20)
Jesli sądzisz, że kompakty mają wolny AF, to pamiętaj że całe dziesięciolecia robiono zdjęcia manualnym sprzętem (nikon F,F2,F3, Canon F1, T90) i jakoś wszystko było ok:)
A Leica do tej pory robi manualny sprzęt: R9, do którego kupujesz tylną ściankę z matrycą

Andee
04-01-2006, 23:52
Dodam ze fotografie sportowa mozna robic sprzetem (obiektywami) za kilkaset zlotych, tak jak to robiono kilkadziesiat lat temu o czym wspomnial kolega powyzej. Poza satysfakcja zostaje w kieszeni kasa na dobry samochod...

gietrzy
05-01-2006, 00:01
Dodam ze fotografie sportowa mozna robic sprzetem (obiektywami) za kilkaset zlotych,
Myślałem, że pytasz poważnie. No offense pokaż mi te obiektywy za kilkaset złotych do sportu.

o czym wspomnial kolega powyzej.
Kolega dobrze radzi tylko nawet FZ-20 kosztuje więcej niż kilkaset złotych. Poza tym pytałeś o obiektywy a do FZ-20 nie da się podpiąć żadnego...

mruczek
05-01-2006, 00:10
Myślałem, że pytasz poważnie. No offense pokaż mi te obiektywy za kilkaset złotych do sportu.

Kolega dobrze radzi tylko nawet FZ-20 kosztuje więcej niż kilkaset złotych. Poza tym pytałeś o obiektywy a do FZ-20 nie da się podpiąć żadnego...

Ale jasność szkła w FZ20 jest taka jak w "L" Canona. A te są sakramencko drogie.

Dostaniesz stałkę albo zooma. Kasa ogromna, a nie wykorzystasz go do innych celów...
Puszka plus jasny obiektyw to i tak będzie więcej niż niż 2000zł;)

Andee
05-01-2006, 00:12
Mowilem o lustrzankach ze wskazaniem na sprzet posiadany przez pytajacego czyli 350D, obiektywow nie pokaze ale moge wymienic takowe:

1. Zeiss 2.8/200, 2.8/180
2. Nikkor 2.8/180
3. Tair 4/300

Wiem ze teraz podniesie sie wielkie larum bo 80% czytajacych to forum nie ma pojecia ze jednak tymi obiektywami mozna robic fotografie sportowa (przepraszam urazonych), jednak mozna to robic tak jak robiono to 30-40 lat temu. Co wiecej mozna to robic komfortowo, bo fotek nie udanych nie da sie usunac z kliszy, a posiadajac cyfrowa lustrzanke i karte CF mozemy to zrobic w 3 sekundy...

Kazdy z tych obiektywow mozna zapiac do dowolnej lustrzanki Canona i uzyskac rezultaty identyczne z uzyskiwanymi przy pomocy L-ek dostepnych za kwoty 10-20 krotnie wieksze.

gietrzy
05-01-2006, 00:21
Ale jasność szkła w FZ20 jest taka jak w "L" Canona. A te są sakramencko drogie.
Nierozumiem :) Moja najciemniejsza L-ka ma f/2.0
Wiesz, miałem G3 ze światłem 2.0-3.0. Niewiem czy to co piszę ma sens z punktu widzenia technicznego, ale weź to światło w fz-20 przelicz uwzględniając rozmiar matrycy "i tu i tu" -> Leicowe 2.8 pomnóż przez cropa fz-20.
Oczywiście nadal uważam, że twoja rada jak dotąd jest najlepszą dla pytającego.

EDIT: Ale się bigos narobił. Pomyliłem Andee z klekotem. Przepraszam.


Mowimy tu o zestawie sprzetu za sporo ponad 10000$, wiec jak widzisz pytania sa zasadne...
200/1.8L to był żart.

Andee
05-01-2006, 00:31
Rozumie gietrzy ze zajmujesz sie fotografia sportowa lub dziedzina fotografii zbierzna i adekwatna do wykorzystywanych obiektywow z minimalnym swiatlem f2.0. Sadze tez ze robisz to zawodowo, bo nie widze innego zastosowania dla obiektywow za kilka/kilkadziesiat tysiecy zlotych. Z checia zobaczyl bym Twoje zdjecia, jezeli mozesz podaj linka do strony ze swoimi fotografiami lub poprostu zamiesc kilka w watku aby naswietlic temat.

Pozdrawiam

mruczek
05-01-2006, 00:50
weź to światło w fz-20 przelicz uwzględniając rozmiar matrycy "i tu i tu" -> Leicowe 2.8 pomnóż przez cropa fz-20.
Oczywiście nadal uważam, że twoja rada jak dotąd jest najlepszą dla pytającego.



Wszystko fajnie, tylko FZ20 ma obiektyw przymocowany na stałe. Nie wiem czy tutaj można mówić o Cropie jak obiektyw masz o ogniskowej 6mm do iluś tam.

klekot
05-01-2006, 00:58
No to ja sprecyzuje. Bedę robił fotki na wyścigach kolarskich przeważnie. Czasem na rajdach samochodowych i jakieś zdjęcia w hali. Oczywiscie wszystko to amatorstwo i zdjęcia dla siebie i znajomych.
Jakie teraz propozycje ?

gietrzy
05-01-2006, 01:03
Rozumie gietrzy ze zajmujesz sie fotografia sportowa lub dziedzina fotografii zbierzna i adekwatna do wykorzystywanych obiektywow z minimalnym swiatlem f2.0. Sadze tez ze robisz to zawodowo, bo nie widze innego zastosowania dla obiektywow za kilka/kilkadziesiat tysiecy zlotych. Z checia zobaczyl bym Twoje zdjecia, jezeli mozesz podaj linka do strony ze swoimi fotografiami lub poprostu zamiesc kilka w watku aby naswietlic temat.

Pozdrawiam
Na początek :)
No cóż teraz wyjdę na wariata, niech będzie. Nie nie zajmuje się sport foto. Nie żyję ze sprzedaży zrobionych zdjęć. Sprzęt służy mi do zdjęć rodzinnych, kotlety chyba się na nie mówi. Takie moje hobby. Zazwyczaj zdjęcia robie w trudnych warunkach (i nie ma dla mnie wymówki, że jest 23:00 i ognisko już dogasa)
WWW nie mam, na zdjęciach mam dzieciaczki najbliższych i właśnie dlatego nie za bardzo chcę się tym materiałem dzielić. Równocześnie zdaję sobie sprawę z faktu, że muszę się poddać krytyce by iść do przodu. Myśle o serwisie www na home.pl, ale ceny powalają.
Na koniec jasne szkła potrzebuję by nie zakładać lampy. Tej zaś sprzedać nie mogę bo na wiosnę/lato bez niej czasami się nie da.
Napisz na PM adres @ to podeślę Ci na priva parę fotek nie zdjęć.

Na sam koniec: jak patrzę jakie cuda koledzy/koleżanki robią sprzętem troszeczkę tańszym to jestem pełen podziwu i w miarę możliwości staram się nie ośmieszać.

muflon
05-01-2006, 01:13
No to ja sprecyzuje. Bedę robił fotki na wyścigach kolarskich przeważnie.
Tu powinno się wyrobić coś f/4 albo nawet trochę więcej. Najlepiej 70-200, ale i jakiś starszy (75-300) powinien od biedy dać radę

Czasem na rajdach samochodowych
Tu może być gorzej, szybkość i dokładność servo może być kluczowa. Chyba że stosujesz technikę "ustawiam wszystko w konkretny punkt i czekam aż coś w niego wlezie" :) Przydaje się IS mode 2 (rozmycia)

jakieś zdjęcia w halif/2.8 w dół. Chyba że to szachy :)


Oczywiscie wszystko to amatorstwo i zdjęcia dla siebie i znajomych.
Hmm a co to ma do rzeczy? To ja Ci podam pewien przykład: właśnie zaczynam współpracę z pewnym serwisem internetowym. Tak się złożyło, że byliśmy na tej samej imprezie. Kolega akurat miał "wypas sprzęt" w naprawie i musiał w zastępstwie robić kompaktem. I generalnie jest raczej lepszym fotografem ode mnie. Teraz porównaj:

http://www.igeneve.ch/geneve_album_photo.php?num=80
http://www.ais.pl/~muflon/gallery/events/karting05/index.html

I odpowiedz sobie na dwa pytania:

- które fotki robił dobry fotograf kiepskim sprzętem a które kiepski-dobrym?
- jakie (jakościowo) zdjęcia Ty chciałbyś robić. Możesz sobie tu dobrać współczynnik od 0 do 1 i na jego podstawie wybierz coś cenowo między kompaktem a 1DN+70-200IS.

Andee
05-01-2006, 01:23
Na początek :)
No cóż teraz wyjdę na wariata, niech będzie. Nie nie zajmuje się sport foto. Nie żyję ze sprzedaży zrobionych zdjęć. Sprzęt służy mi do zdjęć rodzinnych, kotlety chyba się na nie mówi. Takie moje hobby. Zazwyczaj zdjęcia robie w trudnych warunkach (i nie ma dla mnie wymówki, że jest 23:00 i ognisko już dogasa)
WWW nie mam, na zdjęciach mam dzieciaczki najbliższych i właśnie dlatego nie za bardzo chcę się tym materiałem dzielić. Równocześnie zdaję sobie sprawę z faktu, że muszę się poddać krytyce by iść do przodu. Myśle o serwisie www na home.pl, ale ceny powalają.
Na koniec jasne szkła potrzebuję by nie zakładać lampy. Tej zaś sprzedać nie mogę bo na wiosnę/lato bez niej czasami się nie da.
Napisz na PM adres @ to podeślę Ci na priva parę fotek nie zdjęć.

Na sam koniec: jak patrzę jakie cuda koledzy/koleżanki robią sprzętem troszeczkę tańszym to jestem pełen podziwu i w miarę możliwości staram się nie ośmieszać.


Rozumie. Pytanie zadalem bo mnie osobiscie nie stac na szkla Canona ze swiatlem 2.8 czy wyzszym. Nie zajmuje sie fotografia profesjonalnie i z racji wykonywanego zawodu sadze ze to sie nie zmieni. Mam jednak pewna ambicje, hobby, swira jak niektorzy na tym forum lecz w zgola innym kierunku. Staram sie doskonalic swe umiejetnosci uzywajac optyki wybitnej lecz taniej zarazem. W dodatku jestem zafascynowany jej mozliwosciami, oraz technologia. Nie bede tutaj nikogo naklaniac do zmiany swiatopogladu, chcialem jedynie zaznaczyc ze te same efekty mozna uzyskac za ulamek ceny optyki "nowoczesnej". Oczywiscie nic nie ma za darmo i zeby ten efekt uzyskac potrzeba wiele czasu. Nie chce tu gloryfikowac wlasnej osoby czy drogi jaka wybralem. Takie sa poprostu fakty. Sam jestem bardzo poczatkujacy ale wiem co mowie i zachecam do eksperymentow.

Co do fotek na maila to wyznaje zasade ze rodzina to rzecz swieta, wiec jezeli robisz je dla siebie niech tak zostanie...

Robson01
05-01-2006, 01:25
Rozumiem Muflon, że Ty jesteś ten dobry z kiepskim sprzętem :lol: :lol: :lol: