PDA

Zobacz pełną wersję : Obróbka zdjęć zimowych



mirhon
04-01-2006, 22:31
Jak obrabiacie zdjęcia zimowe. Problem jest w tym że śnieg i jego odcienie są w dość jasnych partiach histogramu i trzeba lokalnie zmieniać charakterystyke tonalną żeby wydobyć nieco detali ze śniegu.
Próbowałem na krzywych ale średnio mi to wychodziło. O wiele lepiej sprawuje się ten plugin http://www.softwhile.com/product_ta.html bo punkty na krzywej poruszają się bardzo lokalnie nie wpływając zbytnio na kształt całej krzywej. Jestem ciekaw jak wyciągacie detale ze zdjęć zimowych gdzie większośc zdjęcia to "biała plama" i lokalne różnice w jasności śniegu przydałoby się ciut wzmocnić.
Nie piszcie nic na temat ekspozycji bo nie o to się pytam...

tadek
05-01-2006, 00:18
generalnie na sniegu mozna troche niedoswietlic zeby potem co nieco wyciagnac
ale kloci sie to ponoc z charakterystyka matryc (z przeswietlonych mozna wiecej wyciagnac niz z niedoswietlonych)
ja wlasnie wrocilem z nart i pstrykalem troche na spacerkach
fotki po wyswietleniu na monitorze troche cienme ale po krzywych ok

akustyk
05-01-2006, 01:15
w PS CS mozesz wykorzystac funkcje Shadow/Highlight, ktora zmienia kontrastowosc gornych i/lub dolnych partii odpowiednio je "wydluzajac" tonalnie. dosc dobrze radzi sobie ze szczegolami sniegu i tez np. chmur.

mozesz podobnej rzeczy probowac na krzywych, ale wymaga to recznego podefiniowania i poprzestawiania punktow krzywej S. dosc pracochlonne i niewygodne - chyba, ze sobie zrobisz gotowego preseta.

Tomasz Golinski
05-01-2006, 02:12
ja niezbyt wyrafinowanie: pomiar śniegu i korekta +2EV a potem levelami ruszając głównie górnymi punktami. jeśli czegoś brakuje, to dopiero wtedy krzywe.

Pszczola
05-01-2006, 07:43
Ja w wiekszosci przypadkow robie zdjecia bez korekty ekspozycji w aparacie. Zwykle robie w RAWach i ich ewentualna korekta jak na razie dobrze sie sprawdza.

DoMiNiQuE
05-01-2006, 09:13
Korekta na + ---> Levele ---> shawow/highlight :)

mirhon
05-01-2006, 10:34
generalnie na sniegu mozna troche niedoswietlic zeby potem co nieco wyciagnac
ale kloci sie to ponoc z charakterystyka matryc (z przeswietlonych mozna wiecej wyciagnac niz z niedoswietlonych)
ja wlasnie wrocilem z nart i pstrykalem troche na spacerkach
fotki po wyswietleniu na monitorze troche cienme ale po krzywych ok

Generalnie to zły pomysł...ekspozycja na śniegu zawsza na + przy założeniu że nie obetniesz histogramu z prawej. Jak niedoświetlasz to później przy obróbce wyciągasz szumy.
Jak naświtlisz prawidłowo to dopiero w obróbce odpowiednia korekta tonalna i to najlepiej na wąskim kawałku histogramu...dzisiaj popróbuje z Levels ale na zaznaczeniu (tylko te jasne partie śniegu).

Art Mag
05-01-2006, 12:18
Generalnie to zły pomysł...ekspozycja na śniegu zawsza na + przy założeniu że nie obetniesz histogramu z prawej. Jak niedoświetlasz to później przy obróbce wyciągasz szumy.
Jak naświtlisz prawidłowo to dopiero w obróbce odpowiednia korekta tonalna i to najlepiej na wąskim kawałku histogramu...dzisiaj popróbuje z Levels ale na zaznaczeniu (tylko te jasne partie śniegu).

Dokładnie tak, choć z tymi szumami w przypadku śniegu to chyba raczej przesada. Bardziej chodzi o to, że w 2/6 prawej części histogramu mamy 75% rozdzielczości tonalnej matrycy. Rozciągnięcie potem tego do lewej w TIFF 16bit pozwala szukać ciekawych przejść tonalnych bieli, taki bielszy odcień bieli.

Ciekawym patentem jest też na zdjęciach kolorowych zdesaturować śnieg, nie ma problemów z zafarbami na bieli śniegu.

Tone Adjuster bardzo dobry, ale na TIFF 16bit. Na 8bit'owych plikach bardzo łatwo zniszczyć przejścia tonalne. Otrzymujemy wtedy mniejsze lub większe plamy.

Na wyciągnięcie lokalnych kontrastów można wypróbować USM 10 do 20,50,0 choć lepiej z tym ostrożnie.

Janusz Body
05-01-2006, 13:35
generalnie na sniegu mozna troche niedoswietlic zeby potem co nieco wyciagnac....

Oj to nawet bardzo zły pomysł jak już mirhon i Art Mag naisali. Żeby sprawe wyjaśnić do końca warto przeczytać http://www.fredmiranda.com/A16/. Światłomierz, rownież ten w aparacie, jest kalibrowany na 18% odbicia światla. Śnieg odbija trochę więcej - nieco ponad 90 - 95% wiec "prześwietlić" trzeba i to tym więcej im jest jaśniej. "Prześwietlić" jest w cudzysłowie bo tak naprawde wskazania światłomierza są blędne...

Mirhon: sorry za OT, wiem że nie pytałeś o ekspozycję :-) W pluginie Velvia jest bardzo dobrze działający aplet "Add Dynamic Range" - ten najmocniejszy albo nr 3. Pozostale ustawienia na zero czyli Velvii nie używasz - ewentualnie wg. gustu


Pozdrawiam

mirhon
07-01-2006, 00:59
Z wszystkich metod które próbowałem zdecydowanie najlepsze efekty przynosi:

1. Zaznaczam za pomocą Magic Wand (Rożdżka) śnieg na zdjęciu kontrolując cały czas Quick Maską (z klawiatury Q) co zaznaczyłem (dodaje obszary śniegu wybierając opcję "Add to selection" - z menu różdżki)
2. Odpalam levele i trochę ścieśniam
3. Na całym zdjęciu można podbić trochę saturation

i jest naprawdę cacy :-)

bebop
10-01-2006, 01:19
ja niezbyt wyrafinowanie: pomiar śniegu i korekta +2EV a potem levelami ruszając głównie górnymi punktami. jeśli czegoś brakuje, to dopiero wtedy krzywe.

Tomek, przy +2EV to jak czegoś brakuje to jest już chyba wypalone ;-)

bebop
10-01-2006, 01:22
Z wszystkich metod które próbowałem zdecydowanie najlepsze efekty przynosi:

1. Zaznaczam za pomocą Magic Wand ...

... ciach - nie lepiej po prostu świadomie ustawić ekspozycję?????

mirhon
10-01-2006, 23:06
... ciach - nie lepiej po prostu świadomie ustawić ekspozycję?????

O rany, to nie jest kwestia ekspozycji, która jest poprawna tzn. w prawo bez przepaleń. Problem w tym że śnieg ze swoimi odcieniami leży w takim zakresie tonalnym że wszystko się zlewa w jasną plame. Edycja tylko tych fragmentów ze śniegiem na levelach koryguje (zwiększa kontrast) między tymi najjaśniejszymi a tymi najciemniejszymi plamami na sniegu (normalnie słabo widoczne) w rezultacie czego całość śniegu wygląda zdecydowanie lepiej a jednocześnie nie ruszam pozostałych elementów zdjęcia.