PDA

Zobacz pełną wersję : Wypożyczalnia fotograficzna



pwicher
22-08-2011, 15:43
Witam Was!

Spotykając się z wieloma sytuacjami oraz czytając wiele wątków na tym forum wnioskuję, że wypożyczalnie sprzętu fotograficznego w Polsce albo nie istnieją albo mają bardzo małe nakłady na reklamę ponieważ mało kto o nich słyszy.

Chciałbym poprosić Was o wypowiedzenie się na temat zasadności zaistnienia jednej, dużej, ogólnopolskiej wypożyczalni foto, która miałaby w swojej ofercie bardzo ciekawe pozycje z dwóch głównych systemów (C, N) oraz kilka pozycji z systemów dodatkowych (S, Ta, To).

Chciałbym również Was poprosić o przedstawienie Waszych propozycji na pozycje sprzętowe i akcesoria w takiej wypożyczalni.

Będę bardzo wdzięczny jeśli Forumowicze aktywnie przyłączą się do rozmowy ponieważ - ma nadzieję, iż będzie to konstruktywna rozmowa - możliwe, że w przyszłości zaowocuje ona powstaniem dużego projektu na rynku fotograficznym stworzonym specjalnie dla Was drodzy Forumowicze :)

Dziękuję i zapraszam do dyskusji.

Merde
22-08-2011, 16:00
Z mojego punktu widzenia (amatora z ograniczonymi potrzebami) zdecydowanie bardziej wolę małą wypożyczalnię, ale w swoim mieście.
To, że nie skorzystałem jeszcze z usług Grztusia spowodowane jest wyłącznie lokalizacją.

pwicher
22-08-2011, 16:47
Merde, a co Cię blokuje w skorzystaniu z usług Grztusia? Cena wysyłki kurierem?

miszaqq
22-08-2011, 17:10
takie tam wolne przemyslenia:

- oferta musi byc pelna, czyli obiektywy od najtanszych [kity, 50F1.8] do eLek po parenascie kilozlotych, wszelkie extendery, convertery, lampy + wyzwalacze[systemowe jak i PocketW/PixelK] itd.

- nie moze byc tak ze jest 1-2 sztuki danego szkla, lub jest wiecznie niedostepne [jest popularne to poprostu dokupic kolejnych 5 sztuk]

- chetnie widzialbym tam lampy studyjne [przynajmniej najwieksze systemy Bowens, Elinchrom, Profoto itd.] plus wszelkie modyfikatory [sloneczka, softy, octy itd itp.]

- akcesoria, bo o ile statyw kazdy raczej ma, to juz np. chetnie widzialbym w takiej wypozyczalni glowice do panoram 3D, ewentualnie jakiegos gimbala do dlugasnych eLek

- jako ze coraz bardziej popularne staje sie vDslr, to rowniez wszelkie tego typu akcesoria, zewnetrzne LCD, steadicamy, glidecamy, cale rig'i, follow focusy, statywy i glowice video, slide'y itd itp.

- bron boze poczta polska, tylko sensowna firma kurierska z pelnym ubezpieczeniem, no i musielibyscie wynegocjowac dobre stawki zeby sie to oplacalo zamawiac na drugi koniec polski, dobrym pomyslem jest oczywiscie wyslanie od razu oplaconej koperty/naklejki zwrotnej, a jedyne co musialby zrobic wypozyczajacy zwracajac sprzet to telefon po kurier i umowienie sie na odbior paczki, tylko podkreslam musielibyscie miec naprawde atrakcyjne warunki wysylki

undisputed
22-08-2011, 17:21
w takim razie i ja dorzucę coś od siebie ;) według mnie przedewszystkim wielkość kaucji nie powinna dorównywać cenie danego produktu (bo jak ktoś ma tyle, żeby wyłożyć na kaucję to równie dobrze może kupić sobie dany produkt tracąc na tym tyle ile musiał by zapłacić za wynajem), oczywiście wiąże się to z większym ryzykiem (możliwość bycia okradzionym), ale przy odpowiednim ubezpieczeniu sprzętu myśle, że problem z głowy. co więcej myślę, ze trzeba by zadbać o odpowiednią reklamę, aby rozpowszechnić taką formę uzytkowania sprzętu w polsce.

wiktor2323
22-08-2011, 17:23
takie tam wolne przemyslenia:

- oferta musi byc pelna, czyli obiektywy od najtanszych [kity, 50F1.8] do eLek po parenascie kilozlotych, wszelkie extendery, convertery, lampy + wyzwalacze[systemowe jak i PocketW/PixelK] itd.

- nie moze byc tak ze jest 1-2 sztuki danego szkla, lub jest wiecznie niedostepne [jest popularne to poprostu dokupic kolejnych 5 sztuk]

- chetnie widzialbym tam lampy studyjne [przynajmniej najwieksze systemy Bowens, Elinchrom, Profoto itd.] plus wszelkie modyfikatory [sloneczka, softy, octy itd itp.]

- akcesoria, bo o ile statyw kazdy raczej ma, to juz np. chetnie widzialbym w takiej wypozyczalni glowice do panoram 3D, ewentualnie jakiegos gimbala do dlugasnych eLek

- jako ze coraz bardziej popularne staje sie vDslr, to rowniez wszelkie tego typu akcesoria, zewnetrzne LCD, steadicamy, glidecamy, cale rig'i, follow focusy, statywy i glowice video, slide'y itd itp.


Chyba właściciel musiał by mieć plantacje zioła żeby na to mieć kasę..

undisputed
22-08-2011, 17:31
Chyba właściciel musiał by mieć plantacje zioła żeby na to mieć kasę..
może wygrał na loterii ;)

wracając do tematu to jeszcze warto by było wprowadzić coś takiego, że cena malała by wraz z dłuższym okresem wynajmu ;)

Kolekcjoner
22-08-2011, 19:23
Chyba właściciel musiał by mieć plantacje zioła żeby na to mieć kasę..

Zdziwiłbyś się jakie budżety firmy przeznaczają na dużo bardziej błahe projekty. Tak na prawdę zakup kilkudziesięciu elek i dodatkowego wyposażenia to nie są wielkie pieniądze - szczególnie jak ktoś to zrobi zbiorczo i wytarguje spore upusty. Problemem jest sensowna logistyka o czym kolega wyżej wspomniał no i czy u nas jest już rynek na takie usługi czy jeszcze nie.

pwicher
22-08-2011, 19:28
Docelowo w projekcie dostępne będą kompletne rozwiązania systemowe oraz nowości z rynku. Chociaż nie wiem czy jest sens zamieszczania kitowego obiektywu C czy N :)

Wstępne zapotrzebowanie przedstawione przez Was jest bardzo ciekawe i takie też chcielibyśmy się trzymać.

Mamy kilka dodatkowych rozwiązań-pomysłów niespotykanych do tej pory w polskiej ofercie, które rozwiązują problemy kaucji i ubezpieczeń sprzętu. Ale o tym dowiecie się już, mam nadzieję, niedługo.

Z racji tego, że znamy rynek, wiemy o jego bolączkach i braku praktycznie jakiejkolwiek reklamy, będziemy widoczni i będzie głośno o projekcie :)
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Zdziwiłbyś się jakie budżety firmy przeznaczają na dużo bardziej błahe projekty. Tak na prawdę zakup kilkudziesięciu elek i dodatkowego wyposażenia to nie są wielkie pieniądze - szczególnie jak ktoś to zrobi zbiorczo i wytarguje spore upusty. Problemem jest sensowna logistyka o czym kolega wyżej wspomniał no i czy u nas jest już rynek na takie usługi czy jeszcze nie.

Dokładnie, zgadzam się z Tobą Kolekcjoner. Logistyka i marketing - podstawa :D

Merde
22-08-2011, 19:28
Merde, a co Cię blokuje w skorzystaniu z usług Grztusia? Cena wysyłki kurierem?

Nie, nie, mógłbym sobie swojego kuriera podstawić i jeszcze koszty wliczyć w działalność firmy w której pracuję, więc to nie to.
Po prostu ja chyba jestem mentalnie starym pierdzielem, jak nie pomacam, nie mam kontaktu "twarz w twarz", to mam spore hamulce przed skorzystaniem z usług (z wyjątkiem bankowości).

KrzysiekT
22-08-2011, 19:29
Ja potrzebowałbym wypożyczalnie akcesoriów video do dslr - statywy, follow focusy, głowice itd.

Nie chcę kupować krowy żeby napić się szklanki mleka - może ktoś kiedyś zaproponuje taką kompleksową usługę?

pwicher
22-08-2011, 19:30
...czy u nas jest już rynek na takie usługi czy jeszcze nie.
Właśnie ten problem chciałbym rozwiać :)

jacek_73
22-08-2011, 19:32
Rynek to jest, zależnie od oferty: bardziej lub mniej chłonny.

Pozdrawiam.

undisputed
22-08-2011, 19:43
mysle, że nalezy równiez zastanowić się do jakiej rzeszy klientów chcę sie trafić, czy ma to byc zwykły Kowalski, którego moze nie stać na drogą L-ke, ale chciał by zrobić nią jakąś sesję, czy tez może profesjonalista, który nie kupuje Hassela, gdyż nie ma takiej potrzeby z faktu, że moze go wypożyczyć, a koszty zakupu zwracały by mu się bardzo długo.

Bangi
22-08-2011, 19:56
przychylam się do miszaqq,a do tego honorowanie ubezpieczenia OC w życiu prywatnym z odpowiednim rozszerzeniem (szkody w rzeczach najmowanych, wynajmowanych. itd.) zamiast kaucji

Goomis
22-08-2011, 20:04
Po pierwsze żeby kaucja nie zabijała...
Bo tak jak tutaj już padło - wysoka kaucja odstrasza, zmusza do zawężenia odbiorców.
Może nawet i miałbym 9k na kaucję za jakieś szkło, ale na super telasy to już niezbyt...
Po drugie bogata oferta i nie po jednym szkle ale co najmniej po kilka (mówimy o tych popularnych). Szkła specjalistyczne obecne co najmniej po 1sztuce (Super tele, ts-e)
Akcesoria do vDSLR, wyzwalacze, konwertery. Największe Super tele od razu wypożyczane z gimbalem, statyw opcjonalnie (ale i tak pewnie większość by skorzystała)
Atrakcyjne oferta wysyłki - tj. dostaję zwrotny list przewozowy z datą na ostatni dzień wypożyczenia.
Atrakcyjne rabaty przy większej ilości sprzętu lub/i dłuższym wynajmie.

pwicher
22-08-2011, 21:01
Po pierwsze żeby kaucja nie zabijała...
Bo tak jak tutaj już padło - wysoka kaucja odstrasza, zmusza do zawężenia odbiorców.


W swoim fotograficznym życiu doświadczyłem 'kosmicznych kaucji' więc na pewno będę chciał zwrócić na to baczną uwagę. W tym segmencie mamy już kilka rozwiązań, które będziemy chcieli przetestować i wprowadzać 'w życie' najlepsze rozwiązania.

Docelowo chcielibyśmy aby w każdym większym mieście znalazła się gałąź wypożyczalni. Punkty te chcielibyśmy umieszczać w większych centrach handlowych, tak aby były one dostępne dla większej liczby osób i zainteresowały większe grono osób.

Co o tym myślicie?

KrzysiekT
22-08-2011, 21:31
Jak najbardziej, myślę, że może się to udać.

Tylko znając kulturę techniczną naszego narodu to trzeba by brać kaucję w wysokości 100% wartości sprzętu, albo nie wiem, weksel? Nie wiem dokładnie jak to działa, dlatego nie chcę podsuwać złych rozwiązań.

Inaczej, co w wypadku gdy ktoś by uszkodził takiego 400 2.8? :)

Goomis
22-08-2011, 23:43
Jak najbardziej, myślę, że może się to udać.

Tylko znając kulturę techniczną naszego narodu to trzeba by brać kaucję w wysokości 100% wartości sprzętu, albo nie wiem, weksel? Nie wiem dokładnie jak to działa, dlatego nie chcę podsuwać złych rozwiązań.

Inaczej, co w wypadku gdy ktoś by uszkodził takiego 400 2.8? :)

zależy jak uszkodził. Jednak jakby nie było to koszta naprawy uszkodzenia zazwyczaj nie przekraczają 20-30% ceny szkła...
Żeby było więcej to trzeba by chyba pół szkła rozwalic...

Nie wyobrażam sobie wypożyczalni w markecie.
Poza tym po co? Każdy taki punkt zwiększa koszta co z kolei zwiększa cenę wypożyczenia.
Jednak nie jest to taka oferta jak sklep typu fotojoker.
Nie sądzę, żeby umiejscowienie punktów w marketach miało sens. To nie jest wypożyczalnia rowerów...
Magazyny, czy coś w tym rodzaju to tak, owszem jeżeli będziecie dysponować taką liczbą egzemplarzy szkieł itd. to ok.
Ale tak naprawdę jeżeli kurier może nam dostarczyć sprzęt na następny dzień to po co? Po co zwiększać koszta? Kto za to zapłaci? Wypożyczający bo nikt inny.

miszaqq
23-08-2011, 09:53
chyba zgodze sie z goomis'iem ze punkt/oddzial w kazdym miescie to raczej kiepski pomysl, moze generowac tylko koszta i zbedne ryzyko
proponuje kawalek z 'About Us/Contact Us' tej wypozyczalni
http://www.lensesforhire.co.uk/contact-us--about-us-2-w.asp

Please note, however, that whilst you are welcome to collect lenses in person, it is not from the above address. That's just the courier office for incoming post and lenses. We don't advertise the location of our office, for security reasons. But if you want to collect a lens we're always happy to meet customers at the coffee shop just around the corner.


Juz lepszym moim zdaniem pomyslem byloby 3-4 magazyny w roznych czesciach polski, pewnie wawa, trojmiasto, poznan, wroclaw, krakow/katowice i posiadanie sieci wlasnych kurierow dla tychze aglomeracji +-20-30km, co moze rozwiazac problem drogiego ubezpieczenia przesylek

no i przede wszystkim zycze powodzenia z dogadaniem sie z jakims sensownym ubezpieczycielem w polsce, bo bez ubezpieczenia sprzetu lub z kosmiczna kaucja w wysokosci 100% wartosci szkla to jakos takiego interesu nie widze

inna ciekawa opcja to kupna szkla specjalnie pod zamawiajacego, czyli zalozmy sytuacje ze chce zamowic szklo na za 3 tygodnie ale wszystkie sa juz zajete to milo byloby gdybyscie mogli takie szklo specjalnie dla zamawiajacego kupic, o ile zobowiaze sie do wypozyczenia go na okreslony w regulaminie minimalny okres najmu

polecam lekture Q&A tej wypozyczalni

http://www.lensesforhire.co.uk/questions-and-answers-3-w.asp#Damage

tak tak wiem realia inne, ale bardzo duzo cennych wskazowek

pwicher
23-08-2011, 10:04
polecam lekture Q&A tej wypozyczalni

http://www.lensesforhire.co.uk/questions-and-answers-3-w.asp#Damage

tak tak wiem realia inne, ale bardzo duzo cennych wskazowek

Dzięki miszaqq, lektura godna uwagi i przemyślenia.

Odnośnie punktów w CH, to jeden z wielu pomysłów na zaistnienie na rynku, akurat to ten droższy pomysł. Mamy też plan kilku lokalizacji i własnych kurierów, tak jak wspomniał miszaqq :)

HuleLam
23-08-2011, 11:23
W swoim fotograficznym życiu doświadczyłem 'kosmicznych kaucji' więc na pewno będę chciał zwrócić na to baczną uwagę. W tym segmencie mamy już kilka rozwiązań, które będziemy chcieli przetestować i wprowadzać 'w życie' najlepsze rozwiązania.
Prawnik-windykator ze wschodu?
zdRAWki
PS MSPANC

tito86
23-08-2011, 13:37
sigma procentrum ma kaucje na poziomie 60%, grztus jeszcze niższe. myślę, że to jest dobra droga

undisputed
23-08-2011, 13:52
najlepiej było by to tak rozwiązać, aby nie było kaucji, bo gdy wypozyczamy auto to płacimy kaucje? nie! (może i są jakieś opłaty, ale napewno nie w wysokości powyżej kilku procent wartości auta). brak kaucji umożliwił bym korzystanie z usług szerszemu gronu potencjalnych klientów ;)

Kolekcjoner
23-08-2011, 14:21
Tyle że samochód jest dużo bardziej "mierzalnym" bytem niż obiektyw.

undisputed
23-08-2011, 14:25
troszkę zły przykład może dałem, ale wiadomo o co chodzi ;)

chuba
23-08-2011, 14:33
najlepiej było by to tak rozwiązać, aby nie było kaucji, bo gdy wypozyczamy auto to płacimy kaucje? nie! (może i są jakieś opłaty, ale napewno nie w wysokości powyżej kilku procent wartości auta). brak kaucji umożliwił bym korzystanie z usług szerszemu gronu potencjalnych klientów ;)
Nie swoje auto w dodatku poobklejane naklejkami "wypożyczalnia" jest sporo trudniej schandlować lub wywieść za granicę niż obiektyw. W dodatku łatwiej na autko do wypożyczania wykupić AC niż na obiektyw (jest gdzieś na forum wątek o trudnościach z ubezpieczeniem sprzętu foto).

I pewnie dlatego za autko się płaci mniejszą kaucję :)

Edit: eh ktoś mnie ubiegł :)

miszaqq
23-08-2011, 14:40
najlepiej było by to tak rozwiązać, aby nie było kaucji, bo gdy wypozyczamy auto to płacimy kaucje? nie! (może i są jakieś opłaty, ale napewno nie w wysokości powyżej kilku procent wartości auta). brak kaucji umożliwił bym korzystanie z usług szerszemu gronu potencjalnych klientów ;)

a wypozyczales kiedys auto ? nikt Ci nie kaze przynosic 1000-2000pln'ow w gotowce, ale poprostu odpowiednia kwota zostanie zablokowana na Twojej karcie kredytowej, transakcja bedzie wyswietlana jako 'pending' i kwota odblokowana po zwrocie auta i uiszczeniu naleznosci

tomek s
23-08-2011, 22:53
Podstawowa sprawa to auto ma ubezpieczenie, które może być zabezpieczeniem. Ja wypożyczałem 35L w jednej z warszawskich firm i kaucja wynosiła 1/3 wartości. Po bezproblemowym pierwszym wypożyczeniu kolejne mają już być bez kaucji. To coś podobnego jak rozliczenia między firmami, pierwsza faktura na przedpłatę, a jak okażesz się wiarygodny, kolejne dostajesz na przelew.
Pozdr

BubuPN
24-08-2011, 12:36
Można by też zrobić tak, jak robi się w przypadku aut testowych. Podpisuje się kwit, w którym jest określone w jakim stanie samochód został oddany osobie wypożyczającej go i przy oddawaniu sprawdza się, czy auto wróciło w takim samym stanie, czy coś uległo uszkodzeniu. Do tego oczywiście jest klauzula, że wypożyczający zobowiązuje się do pokrycia kosztów napraw (pomimo, że samochody są ubezpieczone).

undisputed
24-08-2011, 14:23
ale obiektywy nie są ubezpieczone (cięzko to zrobić w pl za rozsądne pieniądze), ale głownym zagrożeniem nie jest zniszczenie obiektywu (kazdy kto posiada sprzęt za kilka tys zł dba i uważa na niego, szczególnie, gdy jest on wypozyczony), ale możliwość kradzieży przez nieuczciwego kontrahenta ;(

axk
29-08-2011, 13:01
Czytając posty miszaqq dotyczące "zobrazowania" działalności wypożyczalni odnoszę wrażanie że to wszystko jest raczej mało realne: pełny typoszereg obiektywów, po kilka sztuk z danego modelu, dodatkowe akcesoria foto, kilka punktów/magazynów na terenie całego kraju, sieć własnych kurierów...

pwicher
29-08-2011, 19:56
Czytając posty miszaqq dotyczące "zobrazowania" działalności wypożyczalni odnoszę wrażanie że to wszystko jest raczej mało realne: pełny typoszereg obiektywów, po kilka sztuk z danego modelu, dodatkowe akcesoria foto, kilka punktów/magazynów na terenie całego kraju, sieć własnych kurierów...

dlaczego uważasz pomysł za mało realny?

Goomis
30-08-2011, 01:13
dlaczego uważasz pomysł za mało realny?

pewnie dlatego, że jest to inwestycja idąca w grube setki tysięcy złotych.
Zaryzykowałbym nawet, że zbliżająca się do kwoty z sześcioma zerami na końcu.
Dla niektórych to pewnie za dużo :-P

canis_lupus
30-08-2011, 06:47
Co do kosmicznych kaucji - można by np do ceny wypożyczenia doliczać cenę ubezpieczenia od zniszczenia(?) - o ile nie były by to kosmiczne kwoty - mogło by się udać. Wypożyczający byłby spokojniejszy, że nawet jak cos się stanie to ma ubezpieczenie i wypożyczalnia będzie spokojna. Jak ktoś by nie chciał ubezpieczenia to może zapłacić kaucję 100%. Rozwiązaniem były by tez ubezpieczenia "abonamentowe". Płacone raz a trwające np rok. Przez ten rok obejmujące wypożyczane szkła.

miszaqq
30-08-2011, 11:03
jak najbardziej obowiazkowe ubezpieczenie, co jest norma i rzecza oczywista w cywilizowanej czesci swiata, tylko ze w PL z tego co slychac tu i owdzie sa dosyc duuze problemy z ubezpieczeniem sprzetu foto, a jak sie da to na tak niekorzystnych warunkach ze to ubezpieczenie jest nic nie warte, bo ubezpieczyciel zawsze znajdzie jakas klauzule lub pkt regulaminu i z odszkodowania nici

axk
30-08-2011, 13:41
dlaczego uważasz pomysł za mało realny?

Ponieważ projekt taki wiąże się z niemałymi kosztami. Nie twierdzę iż projekt taki nie dojdzie do skutku, jednakże osobiście podchodzę z dużym dystansem do takich "bajkowych opisów".

Bangi
30-08-2011, 21:41
jak najbardziej obowiazkowe ubezpieczenie, co jest norma i rzecza oczywista w cywilizowanej czesci swiata, tylko ze w PL z tego co slychac tu i owdzie sa dosyc duuze problemy z ubezpieczeniem sprzetu foto, a jak sie da to na tak niekorzystnych warunkach ze to ubezpieczenie jest nic nie warte, bo ubezpieczyciel zawsze znajdzie jakas klauzule lub pkt regulaminu i z odszkodowania nici

tak się składa, że jestem underwriterem w jednej z firm ubezpieczniowych i jak dla mnie takie ryzyko jest nieubezpieczalne...
chyba, że składka byłaby zacna, tylko, że wtedy nikomu nie opłacało by się jej opłacać - to od strony wypożyczalni, ale ja np. mam ubezpieczenie własne OC w życiu prywatnym z rozszerzeniem za szkody w rzeczach, które ewentualnie mogę nająć od kogoś lub wziąć w użytkowanie lub inne formie i nie mam wyłączonego sprzętu fotograficznego :), tak więc jakieś zabezpieczenie by to było i dla mnie i dla wypożyczalni

Smetek-FAF
31-08-2011, 15:59
:co ma oferować
-sprzęt o wartości 150-200tys
- ubezpieczenie
- transport
- bez kaucji
realia:
36miesiecy-koszty
pracownik-36x1800=65tys(niska płaca)
magazyn- 36x1000=36tys
i czegos trzeba żyć 36x3000=108tys
itp:
to wychodzi 400tys wiedząc ze po trzech latach większość sprzętu będzie do wymiany to ponad 10tys powinno być obrotu miesięcznie zeby cokolwiek sie oplacało.
teraz jakie ceny powinny być za sprzęt np 10tys? to 5% wartości sprzętu? plus ubezpieczenie i transport to około 650zł czyli okolu zamówień miesięcznie.
to an takiego szybkiego przeliczania w głowie bez inwestycji w firmę i zabezpieczenie. czyli realne jest, z punktu widzenia inwestowanych pieniędzy nie za mądre.chyba ze wartość ceny wypożyczenia będzie przekraczała 10%.
to jest schemat typowego "warzywniaka" czyli istnieje dla dobra społecznego nie dla biznesu.

Goomis
01-09-2011, 12:45
Dobrym pomysłem, zamiast otwierania własnych salonów itd. byłoby dogadanie się z jakąś siecią sklepów (FJ, albo nawet markety jak MM czy Saturn, EuroRTV, MediaExpert itd.) na zasadzie odpalacie im jakąś kasę oczywiście, ale na pewnie będzie to mniej niż za czynsze/własne punkty/magazyny. Przechowujecie u nich w tych największych punktach swój sprzęt, oni mogą zachęcać klientów, szczególnie tych nie zdecydowanych, do wypożyczenia czegoś do domu na parę dni, przez co może im się zwiększyć sprzedaż.
Poza tym ktoś przychodzi odebrać i odstawić sprzęt osobiście. Logiczne, że go testował. Jeżeli mu się spodobał to bardzo duże prawdopodobieństwo dla sklepu, że od razu u nich go zakupi.
Wy prowadzicie swoją działalność normalnie ale np. na zasadzie klient jak chce odebrać osobiście to i tak płaci przelewem, drukuje sobie w chacie jakiś druczek z kodem kreskowym, numerem umowy, jakkolwiek.
Pracownik w takim sklepie tylko bierze kwitek wprowadza w system i wydaje sprzęt.

miszaqq
01-09-2011, 14:49
:co ma oferować
-sprzęt o wartości 150-200tys
- ubezpieczenie
- transport
- bez kaucji
realia:
36miesiecy-koszty
pracownik-36x1800=65tys(niska płaca)
magazyn- 36x1000=36tys
i czegos trzeba żyć 36x3000=108tys
itp:
to wychodzi 400tys wiedząc ze po trzech latach większość sprzętu będzie do wymiany to ponad 10tys powinno być obrotu miesięcznie zeby cokolwiek sie oplacało.


yyyyy ?? to co oni mieliby kupic za te 150kzl ? jakies 25-35 szkielek ? toz to moze na styk wystarczy zeby miec po 1 sztuce ze szklarnii canona, a gdzie reszta ?
mysle ze jesli ktos nie ma do zainwestowania minimum 1-1,5 mln zl to nie ma sie co za to zabierac :/

w krajach cywilizowanych koszt wypozyczenia to okolo 3% wartosci za 3-4 dni lub 4% wartosci szkla za 1 tydzien, cena oczywiscie zawiera w sobie ubezpieczenie

MMA Photography
03-10-2011, 14:47
w krajach cywilizowanych koszt wypozyczenia to okolo 3% wartosci za 3-4 dni lub 4% wartosci szkla za 1 tydzien, cena oczywiscie zawiera w sobie ubezpieczenie

tylko zapomniałeś dodać, że blokują Ci środki na KK i jak zapomnisz oddać szkiełka lub uszkodzisz to pieniążki robią PAPA.

Beny!
11-12-2011, 10:36
Hej, chciałbym odświeżyć wątek. Szukam i szukam, ale nigdzie nie mogę znaleźć linku do wypożyczalni grztusia. O ile taki istnieje.
A jeśli nie, to jakie ogólnie jeszcze są wypożyczalnie oprócz csi, cukrów

Beny!
11-12-2011, 11:55
Dziękuje ogromnie:) Właśnie o to mi chodziło

saer
12-12-2011, 13:03
orientujecie się może czy w Poznaniu ktoś wynajmuje osprzęt foto? lampy/obiektywy?

Goomis
12-12-2011, 21:41
orientujecie się może czy w Poznaniu ktoś wynajmuje osprzęt foto? lampy/obiektywy?

Z tego co wiem to lampy jak już tylko ze studiem.
Obiektywy to tylko Sigma PRO Centrum.
Może zapytaj w wątku giełdowym lub w Poznańskim, może ktoś pożyczy jakieś szkło?