PDA

Zobacz pełną wersję : Fotograf czy... ?



mateuszw3
15-08-2011, 23:02
Hej,
Pytanie - Fotograf czy fotografik ? Robię zdjęcia jestem fotografem, ale je obrabiam czyli jestem fotografikiem. Jaka forma jest poprawna dla osób które same robią i obrabiają zdjęcia ?
Pzdr

janmar
15-08-2011, 23:08
Przeczytaj to (http://pl.wikipedia.org/wiki/Fotografika)

dinderi
15-08-2011, 23:39
Przeczytaj to (http://pl.wikipedia.org/wiki/Fotografika)
Czyli, jeśli byłem w grupie, którą zawołano "Eee, panowie fotograficy!", to jestem już ahtystą, czy nadal zwykłym rzemieślnikiem?

Janusz Body
15-08-2011, 23:41
Czyli, jeśli byłem w grupie, którą zawołano "Eee, panowie fotograficy!", to jestem już ahtystą, czy nadal zwykłym rzemieślnikiem?
A amatorem nie wystarczy :mrgreen: :-P

dinderi
15-08-2011, 23:50
A amatorem nie wystarczy :mrgreen: :-PO amatorach w definicji nie wspomniano :) I co z tym zrobić? Może by sympozjum semantyczne zwołać?

Sławek
16-08-2011, 00:12
O amatorach w definicji nie wspomniano......
Wtedy amatorów właściwie nie było.
Mam wrażenie że określanie siebie mianem "fotografika" jest symptomem braku pewności siebie jeśli nie czegoś poważniejszego. Np. kompleksów. Mnie jeśli ktoś próbuje tak tytułować natychmiast poprawiam. Natomiast bardzo lubię określenie 'Ślubokręt" lub ostatnio "krętacz weselny"

mateuszw3
16-08-2011, 00:27
Znalazłem w necie coś takiego:

"[...]Na tej samej zasadzie możnaby napisać, że fotograf to koleś który robi kiczowate fotki które podobają się pospólstwu, i uważa że jego działalność powinna być finansowana przez naiwniaków biorących śluby, którzy płacą mu ciężkie pieniądze za sztampowe chałtury nie mające nic wspólnego z elementarnym poczuciem estetyki. I oczywiście jest kimś gorszym niż fotografik, nawet pomimo tego że zarabia kupę kasy żerując na ludzkiej ignorancji."

Lecz co, jeśli robię śluby ( rzemiosło ? ) ale jednocześnie uważam moje fotografie za artystyczne, to co wtedy ? Nadal jestem fotografikiem, bo punktem odniesienia jest to co przedstawia samo zdjęcie, czy jestem fotografem, bo punktem odniesienia jest to, jak wykonuję to zdjęcie ?

Ariene
16-08-2011, 09:29
Podczas rozmowy z klientami - Parą Młodą, pewien pan foto poczuł się urażony za to, że Para mówiła do niego fotograf.
Ostatecznie wbił im do głowy, że jest fotografikiem, nie życzy sobie nazywania go fotografem, po czym obraził się i podziękował za spotkanie...
Ajaj, trzeba mieć szacunek do fotera... :D

dinderi
16-08-2011, 09:31
Lecz co, jeśli robię śluby ( rzemiosło ? ) ale jednocześnie uważam moje fotografie za artystyczne, to co wtedy ? To jesteś idealnym kandydatem do WPJA:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Kolekcjoner
16-08-2011, 11:44
Podczas rozmowy z klientami - Parą Młodą, pewien pan foto poczuł się urażony za to, że Para mówiła do niego fotograf.
Ostatecznie wbił im do głowy, że jest fotografikiem, nie życzy sobie nazywania go fotografem, po czym obraził się i podziękował za spotkanie...
Ajaj, trzeba mieć szacunek do fotera... :D

Dobrze że się obraził od razu, a nie podczas ślubu lub tuż przed :mrgreen:.

Sławek
16-08-2011, 13:48
Dobrze że się obraził od razu, a nie podczas ślubu lub tuż przed :mrgreen:.
Tak, Tak...:lol:
Powinni się cieszyć. Ale tak mi się zdaję że ZPAP to ciągle Związek Polskich Artystów Fotografików.

miczael
16-08-2011, 14:17
Tak, Tak...:lol:
Powinni się cieszyć. Ale tak mi się zdaję że ZPAP to ciągle Związek Polskich Artystów Fotografików.

Drobna korekta skrótu ZPAF (Związek Polskich Artystów Fotografików).
Pozdrawiam

Sławek
16-08-2011, 16:06
Drobna korekta skrótu ZPAF (Związek Polskich Artystów Fotografików).
Pozdrawiam
Pomyliłem ze Związkiem Polskich Artystów Plastyków :oops:

pe.en.de
16-08-2011, 16:19
Hej,
Pytanie - Fotograf czy fotografik ? Robię zdjęcia jestem fotografem, ale je obrabiam czyli jestem fotografikiem. Jaka forma jest poprawna dla osób które same robią i obrabiają zdjęcia ?
Pzdr

Z tego co widać z powyższych postów, to chyba musisz pokazać swoje prace
i poddać je :?: pod głosowanie :?: albo co :roll:
Wynik głosowania pokaże czy jesteś fotografem czy fotografikiem:lol:

mateuszw3
17-08-2011, 17:11
Z tego co widać z powyższych postów, to chyba musisz pokazać swoje prace
i poddać je :?: pod głosowanie :?: albo co :roll:
Wynik głosowania pokaże czy jesteś fotografem czy fotografikiem:lol:

To było tylko założenie, bo nie robię ślubów :lol:, a to czy robię zdjęcia artystyczne możesz ocenić po zdjęciach zamieszczonych na moim fotoblogu.

_igi
18-08-2011, 20:32
Ja tam się lepiej czuje jako amator, a nie pan fotograf profesjonalista ;) I jakoś nie potrzebuję wielkich tytułów, po prostu robię to co lubię.

A co do samej definicji obu słów, to fotograf to osoba, która robi zdjęcia, natomiast fotografik, to ktoś, kto używa aparatu żeby zobrazować swoje wizje, często zacne i ambitne, zresztą. To nieco zbliżone do tzw. sztuk plastycznych, twój zawód to plastyk, natomiast stajesz się artystą, kiedy o tobie tak zaczną mówić ;)