PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki obiektyw do fotografii podwodnej? Rady i opinie.



pw_ch
09-08-2011, 09:52
Witam serdecznie. Czy ktoś zaznajomiony w temacie mógłby opisać swoje doświadczenia w tej sprawie?

Szukam obiektywu do fotografii podwodnej do mojego CANONA 550D. W obudowie mam zwykły port do kita 18-55 oraz port kopułowy do szerokiego kąta. Niby do 20mm 24mm ale pewnie można założyć też inne obiektywy.

Nastawiam się głownie na jasny obiektyw którym będę mógł nagrać jeszcze jakiś fajny film przy okazji. Będę też miał lampę błyskową INON.

Słyszałem że pod wodą szeroki kąt robi się węższy przez przechodzenie światła do ośrodka o innej gęstości? Czy to prawda?

Myślałem o Tamronie 17-50mm 2.8 VC na początek ze względu stabilizację, tokinie 11-16mm 2.8 i może sigmie 10-20.
Poźniej może jakiś fisheye.

Zastanawia mnie też fakt czy takim samyangiem 14mm 2.8 ustawiając np przysłonę na 5.6 moża zrobić pod wodą w miarę szybko zdjęcie i uzyskać dobrą ostrość dla zdjęcia o szerokim kącie np od odległości większej niż 1m. Pod wodą nie będzie możliwości ustawienia ostrości więc trzeba to zrobić raz przed włożeniem aparatu do obudowy.

Dziękuje za porady
pozdrawiam
Piotr

zaitsev
09-08-2011, 16:43
Zastanawia mnie też fakt czy takim samyangiem 14mm 2.8 ustawiając np przysłonę na 5.6 moża zrobić pod wodą w miarę szybko zdjęcie i uzyskać dobrą ostrość dla zdjęcia o szerokim kącie np od odległości większej niż 1m. Pod wodą nie będzie możliwości ustawienia ostrości więc trzeba to zrobić raz przed włożeniem aparatu do obudowy.
Ostatnio się przekonałem, że popularne stwierdzenie o połączeniu małej dziury i ultraszerokiego szkła wcale nie daje w kadrze żylety w całym (ani nawet dużym) zakresie odległości od body. Najbardziej ostre nadal jest tylko to, na czym ustawimy ostrość, a reszta jest tylko "słabiej nieostra". ;)
Oczywiście nie twierdzę, że jest to złe rozwiązanie, ale w określonych sytuacjach, na bliższych obiektach może to być widoczne.

Maggot
10-08-2011, 00:24
Z jednej strony 14mm szklo po lekkim domknieciu ma potezna glebie ostrosci przy ktorej bardzo umowne ustawienie pierscienia ostrzenia daje bardzo dobre efekty i to w duzym zakresie odleglosci. Fakt przy odleglosciach rzedu do 1m trzeba troche pocwiczyc ale da sie. Sprawe ulatwi napewno fakt ze pod woda szczegolnie polska nawet zima za duzej przejrzystosci sie raczej nie spotyka wiec rozlegle pejzaze raczej odpadaja.
Z drugiej zas slyszalem ze pod woda w zwiazku z inna gestoscia wody niz powietrza obiektywy sie wydluzaja. nie pamietam o ile ale ponoc jest to dosc mocno zauwazalne.

Kelpie
11-08-2011, 11:55
Cała biblia fotografii podwodnej, tutoriale i rady użytkowników znajdziesz tutaj (http://www.uwphotographyguide.com/) - tak naprawdę wybierając obiektyw weź pod uwagę to, że nie będziesz używał go wyłącznie do zdjęć podwodnych, dlatego np. fish eye może długo kurzyć się na półce. Samyang (http://www.foto-tip.pl/sklep/samyang_14mm_f_2_8_if_ed_umc_aspherical_canon-p-1565.html) 14 mm chyba będzie lepszym zakupem...