PDA

Zobacz pełną wersję : C15-85 problemy z ostrością



diqit
03-08-2011, 07:27
Witam

Od kwietnia jestem posiadaczem C15-85 i na początku było super dobra jakość zdjęć i ostrość. Ostatnio coraz częściej zdjęcia po wrzuceniu na kompa są nie ostre jakby mydlane.
Istnieje jakaś możliwość rozkalibrowania lub inna?
Da się to jakoś "naprawić"? Czy nieunikniony serwis?

Proszę o radę.
Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Pozdrawiam

Bangi
03-08-2011, 07:34
A możesz pokazać przykłady

diqit
03-08-2011, 10:14
1
http://img841.imageshack.us/img841/7879/img8010o.jpg
2
http://img830.imageshack.us/img830/4660/img8027x.jpg
3
http://img18.imageshack.us/img18/769/img8045k.jpg
4

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img535.imageshack.us/img535/1453/img7932p.jpg)

Bangi
03-08-2011, 10:35
Odnośnie pierwszego czas wydaje się ok w kontekście ogniskowej, więc może stabilizacja wpłynęła na rozmycie... za szybko pstryknięta fotki i nie zdąrzyła zadziałać w pełni (nie wiem czy była użwyana)
Odnośnie drugiego - dość długi czas, nie wiem jak ze stabilizacją, wygąda bardziej na poruszone lub AF nie trafił
Trzecie - uwaga jak przy drugim
Czwarte - trudno ocenić taki kadr
Generalnie proponuję, aby potestować przy użyciu statywu lub na krótkich czasach z włączoną i wyłączoną stabilizacją, gdyż IMHO jeżli nie problem sprzętowy to tu może być sedno sprawy - stabilizacja potrzebuj pewnego czasu by się "rozkręcić" i zadziałać. Przerabiałem to u siebie ze swoim z goła innym obiektywem - maiałem dużo właśnie takich podobnych zdjęć jak Twoje. Teraz używam stablizacji świadomie i bardzo rzadko. Jeżeli nie jest to kwetsia stabilizacji nie mam innego pomysłu, no chyba, że coś ze sprzętem.

diqit
03-08-2011, 10:45
@bangi
odnoście 4 to dałem fotke by pokazać różnice. 4 jest bardziej wyrazista niż pozostałe 3.

Adlatus
03-08-2011, 10:47
Na pierwszym punkt ostrości na pograniczu czubka głowy i drugiego planu.
Na drugim czas 1/25 a ogniskowa 85 więc może być poruszone.
Trzecie ewidentnie poruszone - czas 1/30 ogniskowa 70.

Teraz zauważyłem że wszystkie zdjęcia robisz z AF śledzącym (AI Servo AF) który może ostrzyć nie zawsze tam gdzie sobie życzysz, zwłaszcza kiedy przekadrowujesz. Dla zdjęć statycznych (takie jakie zaprezentowałeś) bezpieczniej jest ustawić AF w tryb AI Focus.

diqit
03-08-2011, 10:59
Tak zgadza się zdjęcia robię na AIServo. aparat zawsze trzymam przy sobie nigdy nie wiadomo kiedy nadarzy się jakaś sytuacja do sfotografowania.
Czyli sprawcą może być też słabsze doświadczenie fotografa - złe użyte czasy do sceny.
Za radą bangi-rgo zrobię kilka zdjęć przy użyciu statywu.

Bangi
03-08-2011, 11:00
Pilnuj czasów tak by nie były krótsze niż odwrotność ogniskowej, tzn. jak masz ogniskową 85 to czas maksymlany (oczywiście z ręki) to 1/85 jak ogniskowa 15 to czas maksymlany 1/15 oraz uważaj na stabilizację (trzeba jej używać z głową). Myślę, że to powinno pomóc.

diqit
03-08-2011, 11:06
ok, dzięki kolego. Szczerze mówiąc nie spotkałem się z twoją teoria nt czasów. Ale jeszcze raz dzięki. Pozdrawiam.

Bangi
03-08-2011, 11:14
to nie jest moja teoria :) w bardzo wielu miejscach możesz o tym przeczytać i też to dla mnie kiedyś było zaskoczeniem :)
pierwszy raz się z tym spotkałem na forum miłośników Fuji, zresztą co ciekawe mój pierszy aparat Fuji S9600 pokazywał (taka rączka z zobrazowanymi wibracjami) przy ustawianiu ekspozycji, że zdjędcie może być poruszone i to dokładnie właśnie wg tej "teorii"

_igi
03-08-2011, 11:16
Pilnuj czasów tak by nie były krótsze niż odwrotność ogniskowej, tzn. jak masz ogniskową 85 to czas maksymlany (oczywiście z ręki) to 1/85 jak ogniskowa 15 to czas maksymlany 1/15 oraz uważaj na stabilizację (trzeba jej używać z głową). Myślę, że to powinno pomóc.

Niestety tak łatwo nie jest i na cropie trzeba trzymać czasy odpowiednio 1/125 i 1/25 ;)

sprocket73
03-08-2011, 11:18
Ta teoria o czasie i ogniskowej ma zastosowanie do zdjęć bez stabilizacji.
Ze stabilizacją czasy 1/25 na 85mm powinny być bez problemu osiągalne, szczególnie z C15-85, który jest za IS chwalony. Oczywiście zdjęcie z IS też trzeba umieć zrobić. Te klekoty w środku muszą się zdążyć rozruszać. No i nie wierzmy reklamom, gdzie koleś robi zdęcia jadąc rollercoasterem - pewny nieruchomy chwyt to podstawa.
Trudno się wypowiedzieć, czy obiektyw jest zepsuty, czy jest to wina fotografa. Spróbuj jeszcze potestować.

Merde
03-08-2011, 11:18
Niestety tak łatwo nie jest i na cropie trzeba trzymać czasy odpowiednio 1/125 i 1/25 ;)

No panowie, tak to sobie możecie architekturę pstrykać, w przypadku skaczącej panny to 1/25 skutkuje wiadomo czym... Żadna stabilizacja nie pomoże, nawet 50mg wódki.

diqit
03-08-2011, 11:23
czytałem dosyć sporo nt ekspozycji, ale o tym nie słyszałem.
Trzeba będzie jeszcze sporo przeczytać:)

sprocket73
03-08-2011, 11:30
w przypadku skaczącej panny to 1/25 skutkuje wiadomo czym... Żadna stabilizacja nie pomoże, nawet 50mg wódki.

na zdjęciach 2 i 3 nie chodzi tylko o "skaczącą pannę" - wszystko jest tam bardzo nieostre

HuleLam
03-08-2011, 11:40
No panowie, tak to sobie możecie architekturę pstrykać, w przypadku skaczącej panny to 1/25 skutkuje wiadomo czym... Żadna stabilizacja nie pomoże, nawet 50mg wódki.

Schłodzić pannę!
zdRAWki

2marekm
03-08-2011, 12:16
Pilnuj czasów tak by nie były krótsze niż odwrotność ogniskowej, tzn. jak masz ogniskową 85 to czas maksymlany (oczywiście z ręki) to 1/85 jak ogniskowa 15 to czas maksymlany 1/15 oraz uważaj na stabilizację (trzeba jej używać z głową). Myślę, że to powinno pomóc.

Te 85 to jeszcze trzeba przemnożyć przez crop 1.6 = 136, co daje czas minimalny 1/136. Oczywiście w drugim przypadku także.
Tak mi się wydaje, ale może się mylę.

_igi
03-08-2011, 12:43
No panowie, tak to sobie możecie architekturę pstrykać, w przypadku skaczącej panny to 1/25 skutkuje wiadomo czym... Żadna stabilizacja nie pomoże, nawet 50mg wódki.

My tu mówimy o minimalnych czasach poruszenia obiektywu, ty - obiektu. Do jednych fot wystarczy 1/25, do innych 1/60, do jeszcze innych 1/200. Ja ludzi zazwyczaj strzelam na czasach nie niższych, niż 1/60s.

miczael
03-08-2011, 14:01
ok, dzięki kolego. Szczerze mówiąc nie spotkałem się z twoją teoria nt czasów. Ale jeszcze raz dzięki. Pozdrawiam.

To jest teoria poparta wieloletnią praktyką, znana z lat 50 i 60, mająca zastosowanie również w fotografii cyfrowej

gietrzy
03-08-2011, 14:14
Tak zgadza się zdjęcia robię na AIServo.

Dlaczego trzeba (prawie zawsze) odwalać robotę za Canona ;)
http://www.learn.usa.canon.com/resources/articles/2011/backbutton_af_article.shtml

Merde
03-08-2011, 15:10
Dlaczego trzeba (prawie zawsze) odwalać robotę za Canona ;)
http://www.learn.usa.canon.com/resources/articles/2011/backbutton_af_article.shtml

Dla mnie to najlepszy sposób pracy, ale spróbuj dać tak skonfigurowany aparat laikowi... :mrgreen:

mxw
05-08-2011, 01:05
Tak zgadza się zdjęcia robię na AIServo. aparat zawsze trzymam przy sobie nigdy nie wiadomo kiedy nadarzy się jakaś sytuacja do sfotografowania.
to tym bardziej powinieneś ustawić tryb "AI Focus", który jest przeznaczony dla scen "nie-wiadomo-jakich", czyli wszystkich, i - lepiej lub gorzej - łączy w sobie zalety obu pozostałych trybów.

niemniej jednak - przy świadomej pracy - najlepiej jest ustawić "One Shot", a jedynie okazjonalnie (przy dynamicznych obiektach) ustawiać "AI Servo".



Dla mnie to najlepszy sposób pracy, ale spróbuj dać tak skonfigurowany aparat laikowi... :mrgreen:
ustawienie sobie AF tylko pod tylny przycisk jest świetne przy świadomej pracy - np. w studio, podczas pleneru, reporterki itp. - gdy aparat jest wciąż włączony, nie wypuszczamy go z łapy, korzystamy z FTM, przekadrowywania i serii po przekadrowaniu. 8-)

ale w trakcie wakacyjnej wycieczki i przy robieniu na szybko jednej fotki na godzinę osobiście zbyt często łapię się na tym, że zapomnę/nie zdążę w ogóle ustawić ostrości :oops:

poza tym sprawę komplikuje to, że sam przycisk AF nie wybudza aparatu z uśpienia, więc w trybie wakacyjnym mamy 3x więcej roboty gałkologicznej, a to już nie jest ani intuicyjne, ani fajne... :-|

dlatego używam obu trybów w zależności od okoliczności 8-)
bez określania, który jest lepszy/gorszy.

biodar
05-08-2011, 08:24
Stabilizacja w tym obiektywie działa po ułamku chwili od sygnału "bip" i na dodatek czesto obraz jeszcze chwilę "płynie" co widać w wizjerze, więc warto przed dociśnięciem spustu zaczekać dłużej te np 0,5 sek, szczególnie przy takich statycznych ujęciach.