Zobacz pełną wersję : Czy warto kalibrować L-758DR?
No właśnie.
Czy opłaca się wydać $183 na target tylko żeby skalibrować światłomierz.
Czy ktoś z właścicieli tego światłomierza przeprowadził kalibracje i zauważył zmiany w pomiarach?
Mam wrażenie że mój światłomierz mierzy trochę ciemno i muszę wprowadzać korektę. Zastanawiałem się tylko czy jest to mój gust, czy problem z kalibracją.
Chciałem zwyczajnie przeprowadzić kalibrację, ale cena mnie zmusza do pytania o opinię.:mrgreen:
Ps.
Proszę o wypowiedź osób które używają tego światłomierza,lub mają praktyczne doświadczenie.
"Gdybania" tu wiele nie pomogą :wink:
Janusz Body
26-07-2011, 07:17
Najprostszym sprawdzeniem to porownanie z tym co pokazuje aparat. Na tym samym "targecie" np. Trawniku ma być to samo. Różnice do ok. 1/3 EV są akceptowalne.
To czy zakup się opłaca, czy jest sensowny to pytanie tylko do Ciebie.
Dziękuję za odpowiedź.
W zależności co fotografuje, rozbieżności są spore na pomiarze punktowym a dużo mniejsze na matrycowym. Powód jest oczywisty ;)
W studiu natomiast zawsze wychodzi mi o ok 1ev za ciemno. Oczywiście to już jest subiektywna opinia. Podejrzewam że -1/3 do -2/3EV było by bliżej prawdy:-D
Dlatego zastanawiałem się nad kalibracją światłomierza.
Pytanie które tutaj zadałem powinienem inaczej sformułować:
Czy różne aparaty mają inną charakterystykę rejestracji światła?(o ile ktoś rozumie o co mi chodzi :mrgreen: )
Według Sekonic, każdy sensor jest inny i z tego powodu Sekonic zachęca do profilowania światłomierza, nie tylko pod różne aparaty, ale również pod różne kombinacje aparat-obiektyw.
Osobiście wydaje mi się, że jest to drobna przesada. Jednak moje osobiste doświadczenia dają mi do myślenia ;)
Sekonic oczywiście pisze prawdę - matryce w tych samych puszkach potrafią się nieznacznie różnić, do tego z obiektywami jest bardzo różnie a różne profile aparatu mają różne krzywe odpowiedzi tonalnej, więc fotografując target i używając wyrafinowanego oprogramowania Sekonicowskiego można sobie skalibrować światłomierz pod konkretną kombinację matryca+obiektyw+profil.
Osobną kwestią jest czy ma to sens - mz. precyzyjne obmierzanie sceny światłomierzem i obliczanie ekspozycji jest znacznie bardziej czasochłonne, niż wykonanie wstępnej ekspozycji, sprawdzenie histogramu, wprowadzenie korekty i wykonanie ponownej, poprawniejszej ekspozycji, nie wspominając o prozaicznym wykonaniu nawet i 7 klatek bracketingu co 1/3EV, natomiast plik RAW można swobodnie skorygować o działkę w prawo czy w lewo...
Jeśli jednak ktoś jest oldschoolowcem-jpegowcem, traktuje matrycę jak rolkę slajdu i każdą zbędną ekspozycję uważa za osobistą porażkę, to oczywiście może mu się toto przydać.
Znalazłem swoją odpowiedź :mrgreen:
Dogrzebałem się do, nowych dla mnie, ciekawostek. Tak jak każdy, ja również słyszałem wałkowane "naświetlać do prawej". Technika ta wydaje się oczywista i nigdy nie myślałem nad tym zbyt dużo. Fotografując modela używałem światłomierza z korektą +2/3EV i było ok.
W przypadku widoczków po prostu zdjęcie-histogram-korekta-zdjęcie i jest ok.
Teraz poczytałem sobie o układzie strefowym Ansela Adamsa.
Ponieważ lubię robić zdjęcia krajobrazów, doszedłem do wniosku, że dobrze jest "znać" limit swojego sensora. Daje to możliwość maksymalnego naświetlenia klatki (przesunięciu histogramu do prawej) bez utraty detali w światłach.
Według wielu ta technika jest określana moim ulubionym angielskim słowem "overkill" :D
Ale... ponieważ fotografia to nie tylko dziedzina sztuki ale również nauki. Jako umysł ścisły i zakuty lubię sobie utrudniać życie ;)
Więc odpowiadam sobie:
Mimo że cena targetu Sekonica jest wygórowana, i w zasadzie ten target powinien być w zestawie ze światłomierzem, to warto jest, w mojej opinii, mieć możliwość kalibracji.
Dla zainteresowanych systemem strefowym, poniżej są dwa źródła w języku angielskim:
Wiki (http://en.wikipedia.org/wiki/Zone_System)
dpanswers.com (http://dpanswers.com/content/tech_zonesystem.php)
Janusz Body
02-08-2011, 08:40
....
Dla zainteresowanych systemem strefowym, poniżej są dwa źródła w języku angielskim:
Wiki (http://en.wikipedia.org/wiki/Zone_System)
dpanswers.com (http://dpanswers.com/content/tech_zonesystem.php)
Od kilku lat "leży" i tutaj (po polsku): http://www.canon-board.info/showthread.php?t=25632
fanciemni
02-08-2011, 10:30
Może wyda się to banalne, ale ważne są świeże baterie. Ja kalibrowałem bo robiłem i robię diapozytywy, w przypadku cyfry to nie jest aż tak istotne(wynik natychmiastowy, korekcja w Capture One lub PS wystarczy w większości przypadków).
A.
Od kilku lat "leży" i tutaj (po polsku): http://www.canon-board.info/showthread.php?t=25632
Świetny artykuł. Ładnie wszystko podsumowane. Szkoda że się wcześniej do niego nie dogrzebałem ;)
Czym się różnią punkty "dynamic range" i "clipping point"?
Wydawało mi się że clipping point jest granicą poza którą nie ma więcej informacji. Tutaj wygląda to trochę inaczej. Zastanawia mnie różnica pomiędzy tymi zakresami.
https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img16.imageshack.us/img16/922/screenshot20110807at516.jpg)
Czym się różnią punkty "dynamic range" i "clipping point"?
Wydawało mi się że clipping point jest granicą poza którą nie ma więcej informacji. Tutaj wygląda to trochę inaczej. Zastanawia mnie różnica pomiędzy tymi zakresami.
http://img16.imageshack.us/img16/922/screenshot20110807at516.jpgMinęło trochę czasu. Skalibrowałeś L758? Kupiłeś tę cholernie drogą tablicę do kalibracji?
Pytam, bo też stoję przed tym dylematem.
W nowej wersji oprogramowania Sekonic DTS 3.0 można wprowadzać profil z ręki. Zrobię to dla cz-b filmów ale cyfrę można już tylko przez tablicę.
kolega, którego pytasz ostatni raz aktywny na forum był w lipcu 2013 - raczej marne szanse, że odpowie
kolega, którego pytasz ostatni raz aktywny na forum był w lipcu 2013 - raczej marne szanse, że odpowieJa też się nie logowałem przez wiele miesięcy, a żyję i czytam.
Poza tym może ktoś inny się wypowie w temacie.
napisz priv, wtedy powinien dostać wiadomość na maila i będą większe szanse na odpowiedź, no chyba, że odpowie ktoś inny
Ostatnio kalibrowalem L-478 na passporcie moje 5D3. Wnioski sa takie, ze po kalibracji wskazania swiatlomierza sa mniejsze o 1/3 ev. Moze to moja wina poniewaz ruszalem DR i CP w programie rozciagajac te linie delikatnie. Zawsze mozesz zmienic profil na domyslny jesli po kalibracji nadal bedzie ciemno.
Ostatnio kalibrowalem L-478 na passporcie moje 5D3. Wnioski sa takie, ze po kalibracji wskazania swiatlomierza sa mniejsze o 1/3 ev. Moze to moja wina poniewaz ruszalem DR i CP w programie rozciagajac te linie delikatnie. Zawsze mozesz zmienic profil na domyslny jesli po kalibracji nadal bedzie ciemno.U mnie na 1Ds także wyszła czułość matrycy mniejsza o 1/3EV.
Ale zakres dynamiki wyznaczony przez soft Sekonica jest jakiś taki sporo mniejszy od materiałów reklamowych Canona. Na szczęście można to edytować.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2025 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.