PDA

Zobacz pełną wersję : 50D - prześwietla??



woytaski
24-07-2011, 16:27
witajcie,
Ostatnimi czasy odnoszę dziwne wrażenie, że moja piędzięsiątka prześwietla fotki....
W załączeniu strzelone dwie, w tych samych warunkach (drugie z korektą -1/3).
- pierwsze: (0.0) (http://www.filesonic.pl/file/1513944234)
- drugie: (-1/3) (http://www.filesonic.pl/file/1513944224)

Ostatnio dokonywałem jedynie upgrade firmweare... Wcześniej nic takiego nie zaobserwowałem.

Jednocześnie szybkie pytanko w sprawie zdjęcia ważki. Zrobione EF 70-200/4 IS. Zastanawia mnie dlaczego przy zastosowanych parametrach zdjęcia głowa ważki jest nieostra?
WAŻKA (http://www.filesonic.pl/file/1513944214)
Problem ze szkłem? Czy raczej znalazła się przed odległością graniczną ostrzenia obiektywu?
Wszystkie jpg bez obróbki prosto z puszki...

Tezet-gdynia
24-07-2011, 16:52
Wybierz tryb preselekcji przyslony. Wyceluj w jednolita powierzchnie - sciana, sufit, biala kartka, ustaw korekcje ekspozycji na 0, i wykonaj zdjecie w trybie jpg, na ustawieniach standart, bez zadnego podbicia kolorow itp. Dzieki temu bedzie mozna zobaczyc jak wyglada histogram, czy nie jest przesuniety w ktoras strone pomiar swiatlomierza.

bob_
24-07-2011, 17:08
Pliki do ściągania, i to nie naraz, z podawaniem haseł z piktogramu - nie chce mi się i nie wiem czy komuś będzie się chciało - wystaw to gdzieś na imageshacku, nie muszą być przecież po 3 mb... pomniejsz...
Co do pomiaru światła - jaki pomiar? na jaki obszar kadru?
Poczytaj to, może Ci się coś rozjaśni:
http://www.canon-board.info/showthread.php?t=25632
... ponieważ dopatrywałbym się raczej błędów w ekspozycji, a nie tego że to nagle aparat "sam" prześwietla (a wcześniej robił dobrze ;-) )
Na pytanie o ostrość tez Ci nikt nie odpowie w tym kontekście jeśli sam nie określisz z jakiej odległości robiłeś ujęcie. Po raz drugi - nie widziałem zdjęcia, ale czynników od których to gdzie złapiesz focus jest mnóstwo, a porad w tym temacie chyba tyle ile tu postów na forum, wystarczy poszukać.

woytaski
24-07-2011, 17:27
w załączeniu link do dwóch fotek wykonanych wg wskazań Tezet'a:
link (http://imageshack.us/g/828/img8671f.jpg/)

Wrzucam także linki do pomniejszonych zdjęć z pierwszego posta na imageshack: link (http://imageshack.us/g/198/131sl.jpg/)

Grzesiek_PL
24-07-2011, 17:53
Sprzętu kupa a fotograf d..... :-D

Poczytaj o prawidłowym naświetlaniu zdjęć...

janmar
24-07-2011, 18:03
Aparat jest w porzadku.Dałeś za małą korektę.A skad wiedzieć jaką?
Patrz na histogram[poczytaj o nim lub porozmawiaj] przy podgłądzie zdjęcia.Rób bracketing ekspozycji[~~ 3 naswietlenia np.o 0,5 EV przesunięte]Rób RAW-y aby skorygować w obróbce skutecznie.Czytaj,czytaj..Porównuj swoje ustawienia z tymi co aparat ustawi na "Auto".
Z czasem wszystko będzie proste.Na początku to normalka,nikt od razu nie umiał.Zajrzyj do działów "naukowych" na tym forum,jest dużo fajnych pomocy.
Pozdrawiam

artd4
25-07-2011, 01:01
Sprzętu kupa a fotograf d..... :-D

Poczytaj o prawidłowym naświetlaniu zdjęć...


"Początkujący" zadał na forum w odpowiednim dziale pytanie i prośbą o pomoc
Wieloletni "Bywalec" odpowiedział...
Wstyd !
...a może to już standard...?

Grzesiek_PL
25-07-2011, 01:21
"Początkujący" zadał na forum w odpowiednim dziale pytanie i prośbą o pomoc
Wieloletni "Bywalec" odpowiedział...
Wstyd !
...a może to już standard...?

Standard :-D
Jak można uważać że coś nie działa jak nie zna się zasady działania tego urządzenia ? Temat jest w złym dziale :razz:

A autorowi polecę jeszcze instrukcję obsługi (jest tam na ten temat trochę). Naprawdę warto przestudiować.

pan.kolega
25-07-2011, 02:46
Standard :-D
Jak można uważać że coś nie działa jak nie zna się zasady działania tego urządzenia ? Temat jest w złym dziale :razz:

A autorowi polecę jeszcze instrukcję obsługi (jest tam na ten temat trochę). Naprawdę warto przestudiować.

A kto zna zasadę działania Evaluative metering w lustrzankach Canon? Chętnie sie dowiem więcej - prosze bardzo o pouczenie (ha ha ha ) :idea::shock:

W instrukcji nie ma na ten temat nic mądrego ani użytecznego. W różnych miejscach osoby związane z Canonem napomykają o portrecie i "backlighting" ale jakos nie o krajobrazie. Z doświadczenia wynika, że Evaluative w lustrzankach Canon jest nieprzewidywalne i dosyc prymitywne w porównaniu np. z niektórymi kompaktami. To jednak wynika z tego, że celem jest zachowanie maksimum informacji, a nie zgadnięcie jak to ma na koniec wyglądać, jak w sprytnych kompaktach.

Po załadowaniu zapodanego przez OP "niedoświetlonego" jpega do DPP całe niebo objawia się jako przepał a niedoświetleń nie ma. Po zmniejszeniu "brightness" do tylko -1 (a zakres jest -100 do +100) wszystkie przepały znikają. Pierwsze czarne dziury pojawiają sie przy -10.

Co oznacza, że automat zadziałał mniej więcej tak jak został zaprogramowany - przesunąl histogram maksymalnie do prawej (może o oczko za wiele).

Dobry kompakt by to zweryfikował, rozciągnął histogram w obie strony i nie byloby takiego wyprania pod horyzontem. W rezultacie wygladałoby to o wiele lepiej bez dodatkowej obróbki, ale odrobina informacji, może i zbędna w takim jpegu, by jednak przepadła.

Lustrzanki takiej manipulacji zwykle nie robią, trzeba sobie samemu przyciemnić do smaku. Wygląda na to, że mimo wrażenia prześwietlenia w tym przypadku nic się nie zgubiło, czyli naświetlenie jest prawidłowe z punktu widzenia zachowania max. informacji, a nie przyjemnego wyglądu prosto z puszki. A teraz, jak użyć tego zapisu żeby otrzymać ładne zdjecie zależnie od tematu i upodobania to już jest stety czy niestety DIY w większości SLR.

Kolekcjoner
25-07-2011, 02:54
Standard :-D
Jak można uważać że coś nie działa jak nie zna się zasady działania tego urządzenia ? Temat jest w złym dziale :razz:

Tak samo jak się nie zna zasady działania komputera ale jak się wiesza to można ławo stwierdzić, że nie działa.
A temat jest w dobrym dziale :cool:.

Grzesiek_PL
25-07-2011, 03:08
W instrukcji obsługi można znaleźć informacje na temat trybów pomiaru światła.
Nawet jest pokazany histogram i opisany jak go odczytywać...

woytaski
25-07-2011, 09:06
Po pierwsze, pytanie zadałem ze względu na zbieżność zaobserwowania problemu z aktualizacją softu...
Po drugie, fotki tym sprzętem robię od 2 lat i wcześniej nie zaobserwowałem wspomnianego problemu.
Po trzecie, problem wyeliminowałem (pojawił się na wakacjach) korygując ekspozycję o: -1/3 - -2/3 EV i obserwując histogram...
Po czwarte, zdjęcia robiłem w RAW i zdecydowaną większość poprawiłem w DPP...
Pytanie moje - podparte strzelonymi na szybko z okna fotkami - zadałem właśnie ze względu na zaobserwowaną zbyt dużą ilość prześwietlonych fot...
Zdecydowana większość zdjęć robiłem w trybie Av z ustawieniami balansu bieli zależnymi od warunków pogodowych (nie AWB) i pomiarze wielosegmentowym...
janmar, bob_, dzięki za konstruktywne podpowiedzi. Powoli się wczytuję:)

Tezet-gdynia
26-07-2011, 00:57
Potwierdzam ze swiatlomierz dobrze zmierzyl na tych "szarych zdjeciach". Mozesz tez sprobowac wziac czarna i biala kartke, ustawic je tak zeby zajmowaly po 50% kadru, i zobaczy czy aparat dobrze to zinterpretuje, czy przesunie histogram w ktoras strone drastycznie :) Stawiam jednak na to, ze dobrze naswietli bez zadnej korekty.