PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z kolorem / skalibrowany monitor



zaix
24-07-2011, 13:33
Witam,

Posiadam skalibrowany sprzętowo monitor NEC SV271. Monitor można ustawić w dwóch profilach sRGB lub adobeRGB. Można to zrobić z poziomu monitora lub oprogramowania NEC multiprofiler (bez znaczenia)

Na czym polega problem???

Robię zdjęcie Canonem w AdobeRGB, otwieram w np PS, obrabiam. Pracuję w przestrzeni Adobe, tak samo mam ustawiony monitor (przestrzeń adobe). Na końcu chcę zobaczyć jak będzie wyglądało zdjęcie przekonwertowane do sRGB, tak więc robie proof z ustawieniem na sRGB. Kompletnie nic się nie zmiania wizualnie w zdjęciu, niby rewelacja. Konwertuję zdjęcie do sRGB. Niby wszystko OK (przypominam, monitor ustawiony cały czas na przestrzeń Adobe). Przełączam monitor do przestrzeni sRGB i zdjęcie się kompletnie zmienia (nasycenie niektórych kolorów, kolor skóry itp). Jak to możliwe i jaki ma to wszystko sens. Logika podpowiada mi, że skoro zdjęcie zostało zapisane w przestrzeni sRGB na profesjonalnym monitorze to powinno wyglądać identycznie zarówno gdy monitor ustawiony jest na przestrzeń adabeRGB jak i na sRGB, ponieważ samo zdjęcie zostaje zdefiniowanie kolorostycznie w określony sposób.

Wszystkie zdjęcie które przerabiałem w adobeRGB( z monitorem ustawionym na przestrzeń adobe) i konwertowałem do sRGB są obciążone takim problemem. Przeglądam zdjęcie w Bridge, po przełączeniu monitora do sRGB wyglądają inaczej, są mniej nasycone, kolory są inne. Przecież powinno być tak samo-tak sugeruje logika.Będę niesamowicie wdzięczny za pomoc bo póki co wydaje mi się, że posiadanie takiego sprzętu nie ma sensu i powoduje wyłącznie frustrację

Sławek-AK
24-07-2011, 21:14
Wg mnie robisz bez sensu. Rób z sRGB i tak samo ustaw monitor. Będziesz chciał pokazać komuś zdjęcia na innym monitorze i wóczas właśnie wyjdzie, że 99,9% ludzi ma sRGB. Nawet drukarnie drukują w tych kolorach.

bob_
25-07-2011, 13:00
Konwertuję zdjęcie do sRGB.

...a potem przy zapisie do jpga na przykład masz zaznaczone w oknie dialogowym zapisu dołączenie profilu do pliku? Sama konwersja nic nie da, jeśli nie zrobisz tego ostatniego.


Wg mnie robisz bez sensu. Rób z sRGB i tak samo ustaw monitor. Będziesz chciał pokazać komuś zdjęcia na innym monitorze i wóczas właśnie wyjdzie, że 99,9% ludzi ma sRGB. Nawet drukarnie drukują w tych kolorach.

Wg mnie to bez sensu jest kupować mercedesa SL z 5litrowym silnikiem i wyrąbać mu bebechy zamieniając na 1.2 mpi z punto, bo sporo takich jeździ po naszych drogach. Z kolei użytkownicy Punto nie kupują mercedesów SL żeby się przekonać czy stosowanie się do przepisów ruchu drogowego odbywa się w nich inaczej ... chociaż może? :)

Z sensem jest poczytać i zrozumieć cały proces obróbki na monitorach szerokogamutowych z konwersją i zapisem z profilami. Wszystko będzie w porządku, a jeśli ktoś ma i używa PS, to bridge w konkretnym katalogu z przekonwertowanymi plikami jak na dłoni podaje czy zdjęcie zawiera i jaki profil (metoda na upewnienie się, że użytkownicy z sRGB będą mieli poprawny odbiór fotki)

airhead
25-07-2011, 13:02
używaj trybu sRGB tylko do programów bez obsługi zarządzania kolorem - przeglądanie katalogów w windows, internet itd. albo w ogóle o nim zapomnij