PDA

Zobacz pełną wersję : Pytanie laika- jaki program dokupić?



olek.tbg
21-07-2011, 17:29
Witam;)
Obecnie obrabiam zdjęcia używając Photoshopa CS5 i wywołując w ACR.
Zastanawiam się nad dokupieniem Color efex pro i/lub lightrooma.
O ile wiem, Lightroom służy do obróbki plików RAW i tworzenia katalogów zdjęć.
Czy Lightroom jest bardziej zaawansowany co do wywoływania plików RAW niż ACR? Teoretycznie powinien być, ale wolę zapytać. Czy opłaca się dokupywać Lightroom, czy lepiej zainwestować w Color efex?
Pozdrawiam
olek.tbg

Merde
21-07-2011, 17:33
Czy Lightroom jest bardziej zaawansowany co do wywoływania plików RAW niż ACR? Teoretycznie powinien być, ale wolę zapytać.

NIE. Lightroom to po prostu lepszy frontend do ACR. Jeśli chodzi o możliwości wołania rawów nie ma żadnej przewagi. To trochę jak seria xxD i xxxD - matryce niby takie same/podobne, ale przyjemność i komfort użytkowania już diametralnie inny.

olek.tbg
21-07-2011, 17:35
Ok,dzięki za odpowiedź ;)

Janusz_K
22-07-2011, 16:01
Jeśli chciałbyś mieć coś innego, co dość szybko radzi sobie zarówno z JPEG-ami, jak i z RAW-ami, to za 40 dolarów (chyba do przełknięcia) jest Sagelight. Masz porównanie między Lightroomem i Sagelightem tu: http://www.sagelighteditor.com/sageweb/vibrance.html?MenuState=AV9VVQHDiAABAAA= Poklikaj też w pozostałe pozycje na stronie (po lewej u góry, gdzie jest opisywana "Sagelight technology".

Czemu polecam - po drugie, bo tani, a po pierwsze, bo chyba najszybciej, za pomocą tego programu możesz zrobić wiele rzeczy. Na początek zobacz sobie tutoriale ze strony http://sagelighteditor.com/galleries/index.php?album=SagelightVideoTutorials - zacznij od obejrzenia ostatniego, a później kolejne od początku. Jak ci się spodoba, polecam zainstalowanie triala. Program trochę inny, niż adobopodobne, ale jeśli chcesz coś innego mieć, to może ci się bardzo przydać.

Czacha
22-07-2011, 17:19
Nie wiem czy warto wchodzic w dziwne wynalazki. Zapewne ten program ma sporo ciekawych opcji, ale baza wiedzy dostepna na forach tematyczny itd. nie bedzie tak rozbudowana jak w przypadku LR. Do produktu Adobe znajdziesz setki tysiecy pluginow i mnostwo tutoriali z mniej lub bardziej ciekawymi poradami jak go optymalnie uzywac. Niszowe rozwiazania moze i sa dobre, ale ja bym sie na takie nie zdecydowal.

Janusz_K
22-07-2011, 18:52
Nie zrozumiałeś mnie. Ten program kosztuje obecnie 40 dolarów, a ma bardzo fajnie algorytmy obróbki obrazów, a przede wszystkim jest bardzo szybki i bardzo łatwo nauczyć się w nim posługiwać. To nie jest program zamiast fotoszopa, bo nie ma chociażby warstw (tu się kłania Bibble 5, w którym warstwy są). Za to ma np. Eraser Brush. W ciągu 10 sekund możesz zamienić obraz w sepię, ale przy pomocy tego pędzelka odzyskasz kolor (cofniesz zmianę) np. na kwiatkach, trzymanych przez młodą parę. To jest program, który warto mieć, bo jednym kliknięciem w Auto Levels and Auto Color i zdjęcie masz naprawdę nieźle poprawione (resztę szybko poprawisz suwakami).

Ten program ma 20 Mb, a więc na wielu komputerach pójdzie. Poza tym doskonale działa nie tylko z RAW-ami, ale właśnie z plikami JPG. Ja również byłem na początku sceptycznie nastawiony, ale po ściągnięciu triala szybko zmieniłem zdanie.

No i masz rację, to nie jest program dla ludzi, którzy doszukują się w nim bóg wie czego na forach. Nie ma np. korekty szkieł, ale za 110 złotych, to co ty byś chciał. Tyle kosztuje program, a tej ceny, moim zdaniem wart jest.

Janusz Body
22-07-2011, 21:35
Ja bym nie kupował ani żadnych wynalazków za 40 dolców ani Color Efex. PS CS5 załatwia wszystko co potrzebne. LR to ACR + Bridge z inną skórką. Color Efex nie działa na CS 64 bit a tylko na 32.

bob_
23-07-2011, 00:07
Na 64bit tez działa. Wypuścili taką wersję już jakiś czas temu ;-)

KrzysiekT
23-07-2011, 00:11
Polecam Capture One! Obecnie, Capture One Express (trochę okrojona wersja, ale nie czuć tego wg. mnie), jest za darmo do zdobycia. Wystarczy tylko zapisać się gdzieś na jakieś stronce, a dostajemy za darmo CD KEY. Poszukam, jak znajdę, to wrzucę linka i treść licencji.

Tak czy inaczej polecam C1. IMHO dużo lepsze algorytmy niż w ACR. Ale i tak najlepiej jest mieć obydwa programy.

Antibes
23-07-2011, 00:33
Lightroom jest świetny, ale do równoważenia zdjęcia (wyciągania cieni, przyciemniania świateł) dużo lepszy jest - moim zdaniem -ACDSee Pro.

Janusz Body
23-07-2011, 08:17
Na 64bit tez działa. Wypuścili taką wersję już jakiś czas temu ;-)

Niezupełnie. Działa na win 64 ale nie działa na CS5 64.

Czacha
23-07-2011, 09:13
Nik Software nie działa również z CS5 pod nowym OSX Lion.

bob_
23-07-2011, 09:23
Ano właśnie działa. Najlepiej ściągnąć testówkę nika (koniecznie z dopiskiem 64bit) zainstalować pod CS5 64 i spróbować ;-)


Niezupełnie. Działa na win 64 ale nie działa na CS5 64.

Janusz Body
23-07-2011, 09:42
Ano właśnie działa. Najlepiej ściągnąć testówkę nika (koniecznie z dopiskiem 64bit) zainstalować pod CS5 64 i spróbować ;-)

Mam legalną, kupioną wersję Color Efex 3.0 Pro i działa tylko na CS5 32 bit ale popatrze na stronach Nik'a

edit: Ano faktycznie jest na 64 bit. Dzięki za info. Męczyłem się na 32 bit CS5

Edit2: i nawet działa. :-)

Janusz_K
23-07-2011, 12:20
Krzysiek T wspomniał o możliwości zdobycia za darmo Capture One Express. Niestety jest jeden problem. http://www.dphotographer.co.uk/captureone/ - i wszystko jasne, tylko powiedzcie mi, co wpisać w okienko pod pytaniem: “Who is the author of the masterclass on page 45?”

Ano właśnie, macie jakiś pomysł?

jacek_73
23-07-2011, 13:06
Krzysiek T wspomniał o możliwości zdobycia za darmo Capture One Express. Niestety jest jeden problem. http://www.dphotographer.co.uk/captureone/ - i wszystko jasne, tylko powiedzcie mi, co wpisać w okienko pod pytaniem: “Who is the author of the masterclass on page 45?”

Ano właśnie, macie jakiś pomysł?

No jak to?
Please answer this question using issue #110 of Digital Photographer magazine to claim your license code:

nie masz gazety - nie należy Ci się :razz:

Pozdrawiam :roll:

jinks
23-07-2011, 14:38
Pytanie dodali ostatnio, za dużo osób z cano-board ściągało:D Myslę, że i tak warto kupić gazetę i mieć za free fajny odrawiacz.
W odpowiedzi na pytanie autora wątku nie pozostaje nic innego jak tylko zacytować Janusza Body. CS5 da się zrobić wszystko. Trzeba się tylko trochę wysilić i nauczyć kilku technik. Zresztą po co kupować tak drogi, rozbudowany program, żeby potem szukać innych prostszych i gorszych rozwiązań;)

svefn
15-08-2011, 22:39
Pozwolę sobie podpiąć się do wątku ze swoim pytanie.

Obecnie mam C1 6 Express (za 5 funtów) i nie wiem czy jest sens wydawania większej kasy na LR - nie miałem szansy by go przetestować. Na pierwszy rzut oka widoczny jest brak korekt CA i korekt lokalnych. Ale czy warto wykładać pieniądze np. na LR tylko dla tych funkcji?