PDA

Zobacz pełną wersję : Dylemat co kupić, w sprawie oświetlenia



Vac
21-07-2011, 13:34
Witam,
Posiadam Canona A530.
Chcialem stworzyc mini studio domowe. Choc fotografia nie interesuje sie zbyt wiele, to jednak ze względu na hobby potrzebuję zainwestować w lepsze warunki do robienia zdjęć.
Fotografuję najczęściej sprzęt elektroniczny/komputerowy (hobby/praca), czasem coś na allegro. Problem w tym, że czasem są to małe elementy nie mające nawet centymetra, a czasem elementy w rozmiarze 60cm wys, 60cm dł, 30 szer. Zastanawiałem się nad namiotem bezcieniowym sześcian 120cm (żeby robić zdjęcia z góry to 80cm wysokości nie wystarczyłoby niestety), ale często spotykam opinie, żeby zamiast kupiować zrobić go samemu.

Zawsze mam problem w oświetleniem, dlatego postanowiłem kupić/zrobić namiot, żeby rozpraszał światło i dawał białe tło. Tylko czy nie lepiej byłoby, mając za białe tło brystol, kupić lampy np z świetlówkami 36 W (ekw. 210) i do tego parasole? Nie mam pojęcia jak oświetlać, czy byłby lepszy w moim przypadku namiot z 2/3 lampkami zwykłymi + świetlówki 36W czy może lampy na statywach z parasolami ale bez namiotu? Chce jak najmniej wydać, nie mam za wiele pieniędzy, a fotografia to nie jest moje hobby, przynajmniej póki nie mam pieniędzy na lepszy sprzęt :D

wiktor2323
21-07-2011, 13:47
Ja do zdjęć na allegro z białym tłem używam dużego białego brystolu, lampki biurkowej i lampy w softboksie (metz48) z filtrem korekcyjnym.
Na sam początek spróbuj kupić brystol i doświetlać lampkami biurkowymi. Może efekt bedzie dla Ciebie wystarczający dla małych przedmiotów :) A jezeli fotografujesz małe elementy to polecam raynoxa;)

Vac
21-07-2011, 15:31
Do małych rzeczy również używam brystolu jako tła i lampek, ale przy większych jest problem. Mam powiedzmy 2 lampki i nie da sie zrobic tak, zeby ktoras z nich nie powodowała powstawanie niechcianego cienia.
Doświetlanie lampkami rowniez powoduje odbijanie sie w obiekcie tego światła, gdyż nierozproszone pada w dany punkt mocno i widac tak, jakbym żółtym flashem przywalił (żarówki światła żóltego, najbardziej standardowe :))

Chcąc rozproszyć potrzebowałbym albo softboxów na źródła światła, albo parasolek, ktore nie wiem jak bym zamontował na zwykłych lapmkach, albo namiotu właśnie. Dzis dorwe jakies prześcieradło i spróbuje jakiś pseudo namiot zrobić z tym światłem co mam.

Najwięcej problemu jest przy duzych obiektach, na ktorych odbija sie reszta pokoju, zazwyczaj nie biała, wiec tez brzydko to wyglada. W namiocie wydaje mi sie, ze tego problemu by nie bylo.

Sprobuje jakos uzyc statywów z gitar żeby utrzymać "namiot". Mam nadzieje, ze zadziała, kupowanie namiotu 120cm za 150zł troche mi nie w smak :)

E:
Myślicie, że do jakiegokolwiek namiotu z białego materiału potrzeba białego światła? Czy zwykłe, żółte wystarczy?

wiktor2323
21-07-2011, 16:30
Do małych rzeczy również używam brystolu jako tła i lampek, ale przy większych jest problem. Mam powiedzmy 2 lampki i nie da sie zrobic tak, zeby ktoras z nich nie powodowała powstawanie niechcianego cienia.
Doświetlanie lampkami rowniez powoduje odbijanie sie w obiekcie tego światła, gdyż nierozproszone pada w dany punkt mocno i widac tak, jakbym żółtym flashem przywalił (żarówki światła żóltego, najbardziej standardowe :))

Chcąc rozproszyć potrzebowałbym albo softboxów na źródła światła, albo parasolek, ktore nie wiem jak bym zamontował na zwykłych lapmkach, albo namiotu właśnie. Dzis dorwe jakies prześcieradło i spróbuje jakiś pseudo namiot zrobić z tym światłem co mam.

Najwięcej problemu jest przy duzych obiektach, na ktorych odbija sie reszta pokoju, zazwyczaj nie biała, wiec tez brzydko to wyglada. W namiocie wydaje mi sie, ze tego problemu by nie bylo.

Sprobuje jakos uzyc statywów z gitar żeby utrzymać "namiot". Mam nadzieje, ze zadziała, kupowanie namiotu 120cm za 150zł troche mi nie w smak :)

E:
Myślicie, że do jakiegokolwiek namiotu z białego materiału potrzeba białego światła? Czy zwykłe, żółte wystarczy?
Światło z Twoich żarówek jest zółte bo ustawiasz zły balans bieli .. ;) ustaw na żarówki i będzie białe :P
do rozproszenia możesz spróbować użyć pergaminu- powinno być lepiej

Vac
22-07-2011, 14:22
Ustawieniami z aparatu nie zmienie światła z żarówki samego w sobie :P A to, że trzeba balans ustawić to wiem :) Mam teraz 3 żarówki 24W ekw. 120W o barwie 2700K, wiec moge zawsze w RAW ustawic (wgralem CHDK w aparat, wiec RAWy mam :) ).
Postaram sie w weekend ten namiot nieszczęsny zrobic i wrzucic jakies foto i doradzicie co jeszcze bedzie mozna zmienic :)